Skocz do zawartości

Buczenie transformatora


Gaara Mat

Recommended Posts

Witam.

Od jakiegoś czasu zauważyłem/usłyszałem, że transformator buczy, brumi podczas pracy urządzenia. Nie dzieje się tak cały czas. Często można to zaobserwować wieczorami. Czy może mieć na to wpływ ogólne obciążenie sieci elektrycznej w bloku? Wiadomo, że wieczorami zapotrzebowanie na energię jest większe. Jestem sposobem na zniwelowanie tego symptomu jest DCbloker? Mój wzmacniacz to MF m3si.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, tomikin napisał:

Spróbuj ustawić wzmacniacz w innym miejscu, na innym meblu. 

Uuuu to będzie trudne. Na tą chwilę nie mam takiej możliwości :( jeśli byla by to wina mebla na którym stoi to wydaje mi się, że by cały czas buczał. Finalnie planuje kupić stolik audio, ale to zakup o niższym priorytecie. Najpierw streamer i listwa! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Highlander_now napisał:

Próbowałeś na nim postawić, położyć coś cięższego. Dwa większe tomy. Ewentualnie coś podłożyć bezpośrednio pod wzmacniacz.

Można się zorientować skąd jest ten hałas.

Można i tak spróbować, ale dwatomy to za mało. 😉

Bez kilku kg nie podchodź.

Czy stolik może mieć znaczenie, może i tak 😁

Ja bym zdjął obudowe/pokrywę i przyjrzał się jak jest zamocowany transformator, spróbowałbym dokręcić jeszcze trochę.

@Gaara Mat

DC bloker może nie pomóc, jedynie zamuli brzmienie.

Akurat wieczorem w blokowiskach jest mniej "elektroszumu", może zacznij od siebie, kiedy wlacz6sz wzmak i słyszysz brumienie sprawdź inne urządzenia w domu jakie są wpiete w gniazda.

Sprawdź, czy np nie brumi w momencie kiedy masz włączone TV, może PC w innym pokoju, wypnij lodówkę na chwilę. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.10.2023 o 10:47, Gaara Mat napisał:

Od jakiegoś czasu zauważyłem/usłyszałem, że transformator buczy, brumi podczas pracy urządzenia

na ogół są dwie przyczyny zakładam że trafo nie było narażone na obciążenie /praca na zwarciu/  przegrzane trafa może spowodować poluzowanie się uzwojeń i zmianę jego parametrów, zwarcie między zwojami.

Objawy może też powodować  za niska częstotliwość, sieci lub spadek napięcia co przekłada się na zmniejszoną moc trafa do obciążenia przez wzmacniacz,

przy założeniu że w/w jest ok to może być wada konstrukcyjna, lub poluzowane mocowanie trafa do konstrukcji.

 Zle wykonanie impregnowanie zwojów może też powodować buczenie trafa.

Ważne pytanie, na jakie napięcie pracy masz ustawiony wzmacniacz 230V czy 240V

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...