Skocz do zawartości

Jaki gramofon


Recommended Posts

11 godzin temu, 1Ender napisał:

https://allegro.pl/oferta/dual-cs-704-kultowy-gramofon-vintage-14635197284

Spełnia jedno z Twoich kryteriów, ale spójrz na wkładkę. Znawcy shure'a będą wiedzieć. Cena jest baaardzo przystępna . 😁😉👍

Igła we wkładca jest niestety mocno wykrzywiona, więc na 100% nadaje się do wymiany. Jednak za te pieniądze jest to dobry zakup.

16 godzin temu, BALBINKA1969 napisał:

najlepiel lakierowana czarna i maxymalnia szerokosc to tylko 40-41 cm niestety

Z tym kolorem to będzie ciężko (tym bardziej jak mamy się zmieścić w 41 cm szerokości). Jeden typ to Sansui SR-222 mkV (ale ma 43 cm szerokości). Druga opcja to nowy Pro Ject Debut Carbon + dokupienie do niego jakiejś lepszej wkładki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Teraz @BALBINKA1969  ma zagwostkę.

Karol to do niego pisałem.

 

@Highlander_now, trwałość starych wkładek jest bardzo duża. Je można "reanimować" przewinąć cewkę. W starych nie produkowanych, kolekcjonerskich wkładkach zabieg jak najbardziej opłacalny moim zdaniem. Martwiłbym się bardziej stanem igły. Bo dobra igła też nie tania. Np. HE lub SAS.

Pozdrawiam 

😁👍

Nie wiem czy reanimacja taniej wkładki jest opłacalna?

Osobiście miałbym obawy związane z niszczeniem płyt, bo nowych, pewnych stanu igieł chyba się nie dostanie. Wchodzą w grę zamówienia gdzieś z Japonii. Koszt wkładki po renowacji i przy nowej igle z Japonii zwielokrotnia się. Można w tej cenie kupić już Denona DL-103 - to już jest MC, więc inna, lepsza jednak technika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. :) Po zakupie wzmacniacza i kolumn (MF M3si + Tannoy dc6t) przymierzam się do zakupu gramofonu. Co wiem na pewno.. celuję w sprzęt używany, po renowacji z wkładką MM. Chciałbym, żeby był to manual, maks półautomat. Jeśli chodzi o napędy to zdaję się na Was bo nie mam wiedzy co będzie lepsze na początek przygody z woskiem. Pasek czy DD. Szperając po internecie wytypowałem kilka modeli, które mieściły by się w kwocie do 1500PLN. Są to:

- Thorens TD160

- Dual 604

- Onkyo CP500

- Rega Planar 3

- Thorens 402

Bardzo bym prosił o wskazówki, na które gramofony zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze. Na początek będzie musiał mi wystarczyc przedwzmacniacz wbudowany w MF jednak docelowo ma to grać z zew. przedwzmacniaczem. Spotkałem się z opiniami, że warto zwrócić uwagę na urządzenia od ES Darek  jak i Iskra 1 bądź 2. Plan ogólnie zakłada Gramofon w kwocie 1200-1500 + w przysżłości wkładka za mniej więcej połowę ceny gramofonu i przedwzmacniacz.

 

Pozdrawiam, 

Kuba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gramofony raczej rzadko mam jakieś na sprzedać. 

@Gaara Mat z wymienionych przez Ciebie gramofonów szedłbym w Onkyo lub Duala. Przy czym trzeba mieć świadomość, że w Dualu jest taki nietypowy koszyk na wkładkę ("Dualowski") co nieco utrudnia kalibrację wkładki. Nie jest to jednak coś co przekreśla Duale z listy. Ja osobiście lubię te gramofony. Sam zaczynałem od Duala 1228 i bardzo miło go wspominam.

Do listy możesz jeszcze dorzucić: Braun PS500, Sony PS515, seria JVC QL-... Wszystko zależy stanu technicznego i od tego z jaką wkładką jest sprzedawany gramofon. Czasem można w cenie dostać całkiem przyjemną wkładkę, do której tylko musimy dokupić nową igłę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt ramienia nie ma znaczenia (S, J, proste). Ramiona S mogą być cięższe (więcej rurki trzeba na wykonanie ramienia o takiej samej długości co proste), ale ciężar zależy w dużym stopniu od materiału z jakiego jest wykonane rurka, więc w zasadzie możesz ten aspekt pominąć :) Jakość ramienia zależy od jakości łożyskowania, precyzji wykonania, radzenia sobie z drganiami i od tego na ile ramię umożliwia dokładną kalibrację wkładki (VTA, azymut itd.).

Z budżetowych Soniaków spoko jest wspomniany przeze mnie PS515. Najtańsze Technicsy bym omijał. Spokoą są np. SL-1700, ale to już raczej przekracza budżet.

Rozejrzyj się i jak coś Ci się spodoba, to podlinkuj tutaj. Tak będzie chyba najłatwiej :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Jakość ramienia zależy od jakości łożyskowania, precyzji wykonania, radzenia sobie z drganiami i od tego na ile ramię umożliwia dokładną kalibrację wkładki (VTA, azymut itd.).

Od materiału z czego ramię jest zrobione ta jakość chyba też zależy, czy karbonowe ramię będzie sobie radzić z drganiami tak jak ramię aluminiowe?

Chyba troszkę inaczej niż aluminium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

Od materiału z czego ramię jest zrobione ta jakość chyba też zależy

Tak, sam materiał (stal, aluminium, karbon itd.) też ma oczywiście znaczenie. Tak samo grubość ścianek rurki. 

14 godzin temu, Gaara Mat napisał:

Wiem, że tego dużo. Przepraszam, ale oglądam, przeglądam, czytam i tak się tworzy lista;)

Oprócz gramofonu, o którym pisaliśmy na PW, to całkiem fajny jest ten Dual 701 (https://www.olx.pl/d/oferta/dual-701-stan-kolekcjonerski-gramofon-CID99-IDXdXSH.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=5). Shure V15 to świetna wkładka. Po założeniu porządnej igły potrafi pięknie zaśpiewać :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładka potrafi 800 zł kosztować bez igły. Też zastanowił bym się nad zakupem. Dobra igła w da cappo to tak około 100-300 €. Warto się zastanowić nad lepszą igłą od Jico: nagi diament, HE, Sas w zależności od zasobności. Kupował bym jak najlepszą. Nie oszczędzał.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Cały czas przeglądam oferty, szukam, czytam i na tą chwilę na liście gramofonów, które mnie zainteresowały są:

 

Sony PS-4750

Sony PS-X40

Sony PS-X4

Technics SL-1500/1700/1310/Q3

Pioneer PL-112D

Universum 6000

Dual 701/626/621

 

 

Dużo dobrego naczytałem się o Micro Seiki ale raczej za 1000-1500 +- 200pln nie do wyrwania. Nie ma znaczenia czy będzie to automat/pól/manual. Bardzo proszę o informację co z tej listy będzie najlepsze i najmniej problematyczne. Bedzie mój pierwszy gramofon. Na wszelkie propozycje innych grajków jestem otwarty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć do listy gramofony Wega. Produkowane przez Sony.

Poniżej Dual.

https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=59&t=20959

Dual 704 + shure V15 III 1999 zł, dowóz do domu w cenie. Gramofon po serwisie, pokrywa po polerce. Myślę że kolega z winyl.net nauczy podstaw kalibracji i pomoże w pierwszym uruchomieniu. Zapytaj.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w kontakcie z Łukaszem :) Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Powoli staram się skracać listę potencjalnych gramofonów. Na tą chwilę całkowicie zrezygnowałem z Technicsów ze względu na potencjalne używanie ich przez DJ'ow.. Skupiam się na :

 

- Sony Ps-4300

- Sony Ps-4750

 -Sony PS-X 4

-Universum F2095

- Dual 704 (ten od Łukasza)

-Denon DP-30L

co z tych propozycji jest najbardziej sensownym rozwiązaniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2023 o 21:59, Gaara Mat napisał:

Jestem w kontakcie z Łukaszem :) Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Powoli staram się skracać listę potencjalnych gramofonów. Na tą chwilę całkowicie zrezygnowałem z Technicsów ze względu na potencjalne używanie ich przez DJ'ow.. Skupiam się na :

 

- Sony Ps-4300

- Sony Ps-4750

 -Sony PS-X 4

-Universum F2095

- Dual 704 (ten od Łukasza)

-Denon DP-30L

co z tych propozycji jest najbardziej sensownym rozwiązaniem?

Na czym stanęło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gaara Mat napisał:

3 gramiaki na oku: w/w wymieniony, Sony ps-x4 lub Pioneer Pl600x

Ja bym się decydował chyba na Pioneera. Myślę, że będzie najlepszą opcją z wymienionych sprzętów. Po jakimś czasie wymienisz tylko wkładkę na coś lepszego, ale bazę (gramofon) będziesz już miał na wysokim poziomie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...