Skocz do zawartości

Czy warto zainwestować w DAC do takiego zestawu stereo?


xymark

Recommended Posts

Witam,

Potrzebuję porady doświadczonych kolegów. Mam zestaw stereo składający się z:

- Źródło: Bluesound Node 2i z 2018 r.

- Wzmacniacz: Vincent sv-237 mkII

- Kolumny: Triangle Esprit Gaia EZ

Słucham muzyki głównie z sieci - Deezer, ok 10% z gęstych plików na dysku podłączonym do Node 2i.

Zarówno odtwarzacz jak i wzmacniacz mają swoje DAC. W mojej ocenie Vincent ma lepszy DAC niż BS. Przełączając wejścia cyfrowe/analogowe we wzmacniaczu jednak jest odczuwalna różnica w brzmieniu. Po analogu dźwięk jest delikatnie ciszej, bardziej wygładzony z trochę wycofanym wokalem. Po coaxialu jest delikatnie głośniej, dźwięk jest jak by odrobinę bardziej szorstki - może dlatego że trochę więcej góry się pojawia no i wokale są bardziej wysunięte do przodu. 

To jest dla mnie zaskoczenie, bo Vincent powinien generalnie generować dźwięk ocieplony, a BS na Sabre przecież powinien grać ostrzej. A jest odwrotnie. Może z moim BS już jest coś nie tak, bo kilka miesięcy temu zapaliła się czerwona dioda śmierci i musiałem wymienić w nim moduł zasilania (który dostałem za darmo od jednego z kolegów z tego forum zupełnie za darmo (!) za jestem niezmiernie wdzięczny). 

Na jakość dźwięku przez DAC Vincenta kompletnie nie ma wpływu czy sygnał cyfrowy jest przesyłany po coaxialu czy po optyku. Brzmi identycznie. Nie ma też znaczenia zmiana kabla coaxial (mam jakiś NoName za ok. 50 zł, ale też QED i Chord) - wszystkie brzmią tak samo, ten za 50 zł jak i te za ok. 300 zł. 

A więc do sedna: jakość dźwięku z BS po analogu mnie nie satysfakcjonuje, więc generalnie korzystam z DAC Vincenta. Ale jest jakiś niedosyt jeśli chodzi o scenę (brakuje wglądu w scenę), góra jest mało dźwięczna, a bas mógłby być bardziej kontrastowy u punktowy. 

Czy waszym zdaniem da się to zmienić zewnętrznym DAC (w budżecie do 5.000 zł za nowy)? Jeżeli tak, to co warto wypróbować do mojego systemu? Większość ludzi pytając o DACa raczej szuka ocieplenia i dociążenia dźwięku. Wzmacniacz Vincent jest wystarczająco ciepły i dociążony. Więc pewnie powinienem szukać DACa rozdzielczego i dynamicznego?

Co myslicie o takich chińskich wynalazkach jak: Topping, SMSL, Eversolo, Loxjie i td.? Czy w ogóle warto tym się interesować? Bo w sieci jest pełno testów wychwalających poszczególne modele tych firm, ale mam wątpliwość co do ich wiarygodności. Te firmy co roku wypuszczają po kilka nowych modeli i zazwyczaj, według tych testów, nowy model jest "jeszcze lepszy od poprzedniego". Przecież gdyby tak było, to już dawno osiągnęlibyśmy szczyty idealnego dźwięku.  A przecież za parę miesięcy ci sami testerzy będą zachwalać już nowszy model, pisząc że jest jeszcze lepszy. No i do tego kwestia niezawodności i serwisu tych sprzętów. 

Ale wśród DACów do 5.000 zł z niechińskich marek (nawet wyprodukowanych w chinach) wybór jest bardzo ubogi. Widzę że o wiele większych jest wybór niechińskich wzmacniaczy, kolumn, odtwarzaczy CD, a nawet streamerów w rozsądnych pieniądzach, ale DAC jest przez Chińczyków mocno obstawiony.

Czy Waszym zdaniem warto się interesować takim Topping D70 Pro albo Eversolo Z8? 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, xymark napisał:

Co myslicie o takich chińskich wynalazkach jak: Topping, SMSL, Eversolo, Loxjie i td.? Czy w ogóle warto tym się interesować? Bo w sieci jest pełno testów wychwalających poszczególne modele tych firm, ale mam wątpliwość co do ich wiarygodności. Te firmy co roku wypuszczają po kilka nowych modeli i zazwyczaj, według tych testów, nowy model jest "jeszcze lepszy od poprzedniego". Przecież gdyby tak było, to już dawno osiągnęlibyśmy szczyty idealnego dźwięku.  A przecież za parę miesięcy ci sami testerzy będą zachwalać już nowszy model, pisząc że jest jeszcze lepszy. No i do tego kwestia niezawodności i serwisu tych sprzętów. 

Ale wśród DACów do 5.000 zł z niechińskich marek (nawet wyprodukowanych w chinach) wybór jest bardzo ubogi. Widzę że o wiele większych jest wybór niechińskich wzmacniaczy, kolumn, odtwarzaczy CD, a nawet streamerów w rozsądnych pieniądzach, ale DAC jest przez Chińczyków mocno obstawiony.

Czy Waszym zdaniem warto się interesować takim Topping D70 Pro albo Eversolo Z8? 

Ilość tych modeli poraża i chyba już nikt nie nadąża. Samo SMSL ma bodajże około 30 daców w tym momencie w sprzedaży.

Nie istnieje coś takiego jak " szczyty idealnego dźwięku ". Głównym i najważniejszym zadaniem takiego urządzenia jest konwersja z sygnału cyfrowego na analogowy i pytanie raczej jest jak dobrze to robi.  Wspomniany przez Ciebie np. Eversolo Z8 robi to super , jest dobrze wykonane i ma fajny wyświetlacz. Moim zdaniem warto co najmniej wypożyczyć dla sprawdzenia. DAC w Bluesound raczej nie słynie z jakości dlatego tym bardziej warto !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, producenci robią bardzo mocny wyścig zbrojeń, ale koniec końców i tak liczy się odsłuch, a przejścia z generacji na generację nie są aż tak duże. Co innego zestawienie kilkuletniego DACa z nowym, z tego samego budżetu, tu różnica może być bardziej widoczna, ale i tak znajdą się fani starszego sprzętu ze względu na np. sygnaturę :) 

Wskazany przez Ciebie Topping D70 Pro oraz EverSolo DAC-Z8 to bardzo fajne opcje, grające raczej technicznie, chociaż Z8 jest tu tym cieplejszym. Na pewno sprawdziłbym też ciepłego, gęstego, ale z bardzo fajnym detalem i sceną Cayina iDAC-6 MK2, a także specyficznie, bo dość "lekko" grające iFi Neo iDSD 2, przynajmniej tak brzmiał poprzednik :) W razie czego zapraszamy na odsłuchy i wyceny ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego? To jest w technologii R2R, tylko że droższy, ale może masz jakieś ekstra złote. Polecił mi jeden ze sklepów. 

https://www.audio-on.pl/audio-gd/972-audio-gd-r28-2021.html

Lub trochę tańszy od Hifiman , z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym i też R2R

https://www.amazon.pl/wzmacniacz-sluchawkowy-strumieniowe-Bluetooth-przewodowy/dp/B0CCDD6QVY

Lub takie coś, z niezłym przetwornikiem i tańsze. 

https://s4home.pl/przetworniki-cyfrowo-analogowe-dac/musical-fidelity-mx-dac.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, producenci robią bardzo mocny wyścig zbrojeń, ale koniec końców i tak liczy się odsłuch, a przejścia z generacji na generację nie są aż tak duże. Co innego zestawienie kilkuletniego DACa z nowym, z tego samego budżetu, tu różnica może być bardziej widoczna, ale i tak znajdą się fani starszego sprzętu ze względu na np. sygnaturę :) 

Wskazany przez Ciebie Topping D70 Pro oraz EverSolo DAC-Z8 to bardzo fajne opcje, grające raczej technicznie, chociaż Z8 jest tu tym cieplejszym. Na pewno sprawdziłbym też ciepłego, gęstego, ale z bardzo fajnym detalem i sceną Cayina iDAC-6 MK2, a także specyficznie, bo dość "lekko" grające iFi Neo iDSD 2, przynajmniej tak brzmiał poprzednik :) W razie czego zapraszamy na odsłuchy i wyceny ;) 

 

13 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli chodzi o ciepłego i gęstego Cayina iDAC-6 MK2, czy to nie jest tak że jak dodam coś takiego do wzmacniacza Vincent sv-237 mkII, który też jest dość ciepły i gęsty, to za dużo będzie tego ciepła i gęstości? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Artur Brol napisał:

Może coś takiego? To jest w technologii R2R, tylko że droższy, ale może masz jakieś ekstra złote. Polecił mi jeden ze sklepów. 

https://www.audio-on.pl/audio-gd/972-audio-gd-r28-2021.html

Lub trochę tańszy od Hifiman , z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym i też R2R

https://www.amazon.pl/wzmacniacz-sluchawkowy-strumieniowe-Bluetooth-przewodowy/dp/B0CCDD6QVY

Lub takie coś, z niezłym przetwornikiem i tańsze. 

https://s4home.pl/przetworniki-cyfrowo-analogowe-dac/musical-fidelity-mx-dac.html

 

Pierwsze dwa przekraczają założony budżet o prawie połowę. Więc odpadają. Nie dlatego że znalazłbym dodatkowe parę koła, ale jeżeli coś postanowiłem z jakichś powodów, to tego się trzymam. Bo jeżeli teraz zwiększę budżet do 6-7k, to zawsze znajdzie się powód żeby zwiększyć do 10k, bo przecież za 10K można kupić lepszy DAC niż za 6-7k. i td.

Więc budżet wyznaczyłem 4.000 zł, tyle jestem w stanie wydać na swoje fanaberie związane z polepszeniem dźwięku. Nie sądzę aby jakikolwiek DAC miał wpływ na brzmienie więcej niż 10-15%. Więc inwestowanie w taki sprzęt więcej niż 20% wartości wzmacniacza+kolumny moim zdaniem nie uzasadnia się. Lepiej już wtedy wymieniać kolumny albo wzmacniacz.

Co do Musiacal Fidelity MX-DAC, jest to już tak stara konstrukcja na kościach Burr-Brown, do tego z zasilaczem impulsowym 5V, że mam wątpliwości czy DAC w moim wzmacniaczu Vincent sv-237mkII jest gorszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Q21 napisał:

Dla jednego za dużo, dla drugiego w sam raz. Sam wątpię, by bym w niego poszedł przy takim zestawie, ale moim zdaniem to dalej ciekawa opcja i warto o nim wspomnieć :) 

 

Jeżeli czegoś mi brakuje teraz to na pewno nie gęstości i dociążenia :) Vincet zapewnia mi to pod dostatkiem. Jeżeli już miałbym coś poprawiać DAC, to raczej delikatnie w drugą stronę. Delikatnie więcej góry, powietrza, detaliczności, dynamiki i konturów na basie. Do spokojnego grania teraz mi niczego nie brakuje. Ale czasami lubię posłuchać  TOOL, SOAD, Slayer, Judas Priest i td., więc głównie do tego tupu muzyki szukam DACa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Artur Brol napisał:

Chyba te kolumny był by lepszy pomysł.

Burr Brown to dobre kostki są. Ja mam w moim Gato chyba 1794.

Czy daki mogą o tyle poprawić dźwięk, to nie wiem, jednak by się dowiedzieć trzeba sprawdzić.

Szukałem co w tym Vincent jest ale nie znalazłem.

Nowa wersja Vincenta, którą posiadam ma Burr Brown PCM 5102. 

Wzmacniacz i kolumny w zupełności mnie satysfakcjonują w 70% muzyki której słucham: jazz, rock progresywny. Do tego nie potrzebuję nic zmieniać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, xymark napisał:

Jeżeli czegoś mi brakuje teraz to na pewno nie gęstości i dociążenia :) Vincet zapewnia mi to pod dostatkiem. Jeżeli już miałbym coś poprawiać DAC, to raczej delikatnie w drugą stronę. Delikatnie więcej góry, powietrza, detaliczności, dynamiki i konturów na basie. Do spokojnego grania teraz mi niczego nie brakuje. Ale czasami lubię posłuchać  TOOL, SOAD, Slayer, Judas Priest i td., więc głównie do tego tupu muzyki szukam DACa. 

W takim razie Topping i EverSolo będą najciekawszymi opcjami. Jeśli Neo iDSD 2 zagra tak, jak grała pierwsza wersja, to również będzie bardzo fajną opcją. Demo EverSolo powinniśmy mieć na stanie, zapraszam do kontaktu, wypożyczymy i odsłuchasz w swoim systemie :) Zobaczysz, jak dużą różnicę to wnosi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Q21 napisał:

W takim razie Topping i EverSolo będą najciekawszymi opcjami. Jeśli Neo iDSD 2 zagra tak, jak grała pierwsza wersja, to również będzie bardzo fajną opcją. Demo EverSolo powinniśmy mieć na stanie, zapraszam do kontaktu, wypożyczymy i odsłuchasz w swoim systemie :) Zobaczysz, jak dużą różnicę to wnosi. 

Jeśli chodzi o jakość, a przede wszystkim niezawodność i dostęp do wsparcia/serwisu, to czy któryś z tych popularnych chińczyków (Eversolo, Topping, SMSL, Loxije itd.)  ma w Polsce?

 

2 minuty temu, Artur Brol napisał:

image.png.594627f30b72d803a509f53abdad923c.png

Sprobuj cos z Matrix audio Mini-I 3 lub najnowszy 4 , bardzo fajne zabawki. Sa dwie wersje, zwykla i pro Ceny pewnie rozne.

U mnie okolo 1000 auro za 3ke chcieli. I to jest tez streamer i dac.

 

Patrzyłem na to, ale wolałbym "gołego" DACa bez streamera, a nawet wzmacniacza słuchawkowego. 

Ze słuchawek nie korzystam. A streamer mam Bluesond Node 2i. Generalnie streamery dość szybko się starzeją i za nieduże pieniądze można je wymieniać co parę lat bo pojawią się jakieś nowe formaty plików, nowy soft, nowy serwis streamingowy i td. Ale DAC traktuję bardziej jak coś co (jeżeli jest dobrze dopasowane do systemu) może zostać w tym systemie przez kolejne 10 lat i więcej - jak dobry wzmacniacz czy kolumny. 

Zamiast płacić za streamer i wzmacniacz w DACu, wolę za te pieniądze kupić lepszy "goły" DAC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno się dziwili jak dac za 4 tys radzi sobie z wiele droższymi.

To jest tylko dac. Ważna jest też implementacja. Droższe mają poprostu lepszą renomę. Nie zawsze z właściwych powodów. 

Sprawdz.

IFI Audio z UK , tak samo niewielkie skrzynki a jak znane i lubiane. Ceny też podobne 😏

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xymark napisał:

Jeśli chodzi o jakość, a przede wszystkim niezawodność i dostęp do wsparcia/serwisu, to czy któryś z tych popularnych chińczyków (Eversolo, Topping, SMSL, Loxije itd.)  ma w Polsce?

EverSolo i Toppinga mamy w ofercie, więc tu mam pewność, że polski serwis jest i daje radę :) 

Z Europy jest iFi Audio, brytyjska marka. Wspominałem już w tym temacie o Neo iDSD 2 :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, xymark napisał:

Chętnie bym przytulił coś coś z europejskich marek. Ale nie mogę znaleźć nic sensownego. Jedynie RME-ADI-2 FS wydaje mi się ciekawą opcją, ale trochę mnie przeraża ta ilość ustawień.

 

Oj tam zaraz dużo ...i owszem są możliwości pierdyliarda ustawień ale nie ma konieczności używania wszystkiego w co jest wyposażony RME ...a uwierz mi że DSP w Adi-2 robi różnicę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...