Skocz do zawartości

11-kanałowy AVR czy 9 + końcówka mocy?


Gumowe Ucho

Recommended Posts

Teoretyczne pytanie - lepiej wziąć od razu 11.2 ampli, czy 9.2 (11 przetwarzane) + końcówkę mocy, zakładam do frontów?

Druga opcja wydaje się, że odciąży resztę, a frontom zapoda bardziej fancy brzmienie w stereo. A pierwsza trochę mniej skomplikowana, a dostajemy wyższy ampli który pewnie i tak brzmi lepiej?

Jak to wygląda kosztowo? Czy za równowartość różnicy między 9 a 11 kupimy końcówkę? Czy obłąkaniec-audiofil który nie chce osobnego stereo mógłby wyczarować jakąś końcówką za równowartość ampli coś wyjątkowego?

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gumowe Ucho napisał:

Druga opcja wydaje się, że odciąży resztę, a frontom zapoda bardziej fancy brzmienie w stereo. A pierwsza trochę mniej skomplikowana, a dostajemy wyższy ampli który pewnie i tak brzmi lepiej?

Jeżeli chcesz mieć 11 głośników to jedna końcówka stereo wiele nie odciąży. Jak masz taki dylemat to weź na testy np Arcama i sam się przekonasz, czy do muzyki to Ci wystarczy czy nie. Druga sprawa, czy muzykę będziesz faktycznie słuchał stereo czy na wszystkich głośnikach (czy to przez upmixer, czy już od razu atmos z tych serwisów, które ten format wspierają). Ja jestem fanem słuchania muzyki na wszystkich głośnikach i tutaj ma znaczenie, czy reszta kanałów też jest przyzwoicie wzmocniona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Jeżeli chcesz mieć 11 głośników to jedna końcówka stereo wiele nie odciąży. Jak masz taki dylemat to weź na testy np Arcama i sam się przekonasz, czy do muzyki to Ci wystarczy czy nie. Druga sprawa, czy muzykę będziesz faktycznie słuchał stereo czy na wszystkich głośnikach (czy to przez upmixer, czy już od razu atmos z tych serwisów, które ten format wspierają). Ja jestem fanem słuchania muzyki na wszystkich głośnikach i tutaj ma znaczenie, czy reszta kanałów też jest przyzwoicie wzmocniona.

Ja lubię słuchać muzyki w 5.1 jak jest sensownie zmiksowana, ale czasem włączam pure direct.

 

W każdym razie, czy osobna końcówka mocy nie ma przewagi nad kolejnym z wielu "zwykłym" terminalem z ampli??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

W każdym razie, czy osobna końcówka mocy nie ma przewagi nad kolejnym z wielu "zwykłym" terminalem z ampli??

Ma ale moim zdaniem są dość subtelne. Trzeba też pamiętać aby dobrać ją tak aby dopasować brzmienie zestawu pod siebie. Koncowka końcówce nierówna. Przy tak postawionym problemie byłbym za lepszym amplitunerem plus korekcja. Końcówkę zawsze można kiedyś dokupić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wszystko zależy od konkretnego systemu, jaki wybierzesz :) Amplitunery mają różne przedwzmacniacze, więc różnica może być znaczna, może być niewielka. Są ludzie, którzy biorą niedrogie ampli z jak największą ilością kanałów i potem na każdy z nich dają końcówki, a sam sprzęt służy jako procesor. 

Podaj, jakie modele konkretnie rozważasz i jakie masz kolumny, łatwiej będzie doradzić :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć, wszystko zależy od konkretnego systemu, jaki wybierzesz :) Amplitunery mają różne przedwzmacniacze, więc różnica może być znaczna, może być niewielka. Są ludzie, którzy biorą niedrogie ampli z jak największą ilością kanałów i potem na każdy z nich dają końcówki, a sam sprzęt służy jako procesor. 

Podaj, jakie modele konkretnie rozważasz i jakie masz kolumny, łatwiej będzie doradzić :) 

Na razie marzę w chmurach. Powiedzmy, że w szranki staje Denon AVC-4800 (+końcówka), i 6700. Głośniki to Pylon Pearl 25 + centralny + efektowe CA Minx Min12. W fantazyjnym setupie pewnie dołożyłbym jeszcze 4 takie Pylony, a na sufit wrzucił Minx Min.

Sub musiałbym zrobić upgrade, pewnie SVS PB1000. 7.1.4 by było.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gumowe Ucho napisał:

Na razie marzę w chmurach. Powiedzmy, że w szranki staje Denon AVC-4800 (+końcówka), i 6700. Głośniki to Pylon Pearl 25 + centralny + efektowe CA Minx Min12. W fantazyjnym setupie pewnie dołożyłbym jeszcze 4 takie Pylony, a na sufit wrzucił Minx Min.

Przy tym co teraz masz to nie widzę sensu zastanawiania się nad końcówką, te w/w amplitunery to i tak są zapewne więcej niż dobre do tych głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

Teoretyczne pytanie - lepiej wziąć od razu 11.2 ampli, czy 9.2 (11 przetwarzane) + końcówkę mocy, zakładam do frontów?

Akurat w trakcie dyskusji wskazujesz zainteresowanie modelami Denon-a, tutaj akurat można swobodnie konfigurować, które kanały pójdą pod końcówkę, ewentualnie wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę zależy co chcesz osiągnąć. Ja się zapatrywałem w stronę Onkyo RZ50, ale czar prysnął gdy się okazało, że 11 owszem, ale końcówka na kanały SBL i SBR, niestety w Onkyo niekonfigurowalne przypisanie stawia mnie w dość niezręcznej sytuacji bo chciałem na fronty wykorzystać Audiolaba 8300A (a końcówce ampli przypisać dwa dowolne pozostałe kanały np. SBL i SBR), który obecnie pracuje jako końcówka L i R dla Marantz-a SR5013, a normalnie korzystam z niego jako wzmacniacza do stereo (CD, gramofon). No i zaczynam się zastanawiać jak to najtaniej obejść, już nawet po głowie chodzi mi kupienie używanego NAD-a np. 326 i wykorzystanie jako końcówka, ten znowu nie ma Trigger-a 🤔, na razie jeszcze nie kupuję, ale muszę coś wymyślić. Już nawet zastanawiam się nad Denon-em, ale jak będzie tak daleko to najpierw odsłuch. Miałem Onkyo i w kinie bardzo mi się podobało (zdecydowanie żywsze i dynamiczniejsze niż Marantz), nie wiem czy Denon powiedzmy "efektownością i żywiołowością przekazu" będzie bliższy Onkyo czy Marantz-a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Pytanie jest zbyt ogólne bo to zalezy od Twoich kolumn.

Jeśli nie są to modele wymagające to rzeczowa końcowka wniesie mniejsze zmiany i wowczas sam amplituner wystarczy.

Jesli jednak są wymagające albo uzywasz go takze do stereo to jest to pomysł.

 

Koledzy właśnie dali znać, że na razie nie są wymagające, choć może gdybym "przesiadł" się np. na wyższy model Pylona, Opal czy któryś, toby podziałało.

A właśnie - jeżeli mamy kolumnę na surround, i parę nadprogramowych satelitek (ex-surround :) ), to te satelitki warto dać na Surround Back (z odpowiednim crossoverem, itp), czy zostawić "dolną warstwę" w 5.1.x?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

A właśnie - jeżeli mamy kolumnę na surround, i parę nadprogramowych satelitek (ex-surround :) ), to te satelitki warto dać na Surround Back (z odpowiednim crossoverem, itp), czy zostawić "dolną warstwę" w 5.1.x?

Troche nie kumam pytania. Krótko... 7.1 czy 5.1.2? Zależy od źródła, ala wolałbym 5.1.2 bo to Atmos ruszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Butler napisał:

Troche nie kumam pytania. Krótko... 7.1 czy 5.1.2? Zależy od źródła, ala wolałbym 5.1.2 bo to Atmos ruszy.

Nie nie - pytanie mniej więcej takie: 7.1.4 czy 5.1.4 - czy nie warto dawać znacznie mniejszych satelitek na surround back jak surround l/r to duża kolumna. Albo 5.1 czy 7.1, czy warto wrzucić mniejszy głośnik na SB czy odpuścić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

Nie nie - pytanie mniej więcej takie: 7.1.4 czy 5.1.4

Nawet w przypadku SB jako mniejszych kolumn, to i tak ampli po kalibracji wyrówna poziomy. Zerknij po niej jak bardzo będą podbite w dB. Moim zdaniem będzie ok, to nie są kanały które mają grać głęboko basem, w większości przypadków starczą głośniki o ograniczonej mocy i niekoniecznie z pełnym zakresem przenoszonych częstotliwości. Istotniejsza będzie dynamika. Niektóre małe satelitki mają ją grubo poniżej 80dB i wzmacniacz musi się trochę napracować by dorównały pozostałym kanałom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim warto samemu poeksperymentować. Każdy rozmówca ma swoje doświadczenia, inny sprzęt, inny pokój, inny poziom odniesienia, inne preferencje (jeden woli wyszukane stereo a inny kilkanaście kanałów w klasie budżetowej). Tylko tak się dowiesz co dla Ciebie jest ważne, a co można sobie odpuścić.

Wiadomo, że takie 'satelitki' będą odstawać, ale nawet z samej ciekawości na Twoim miejscu bym je wrzucił na tył. Jak się spodoba to sobie kiedyś zrobisz upgrade. Więcej kanałów to lepsza zabawa.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, maciek72 napisał:

I , na czym staneło ?

Na razie na niczym, bo dopiero co wymieniłem amp na 7-kanałowy do 5.1.2 czyli max w moim mieszkaniu.

Ale do domu znajomych lub na przyszłość wydaje mi się, że ta końcówka to może być fajne rozwiązanie, szczególnie że można dobrać jakąś fancy gdyby fronty były lepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2023 o 09:04, Gumowe Ucho napisał:

Koledzy właśnie dali znać, że na razie nie są wymagające, choć może gdybym "przesiadł" się np. na wyższy model Pylona, Opal czy któryś, toby podziałało.

A właśnie - jeżeli mamy kolumnę na surround, i parę nadprogramowych satelitek (ex-surround :) ), to te satelitki warto dać na Surround Back (z odpowiednim crossoverem, itp), czy zostawić "dolną warstwę" w 5.1.x?

Opal nie jest specjalnie lubiany. Jak isć w góre to konkretnie :)

To tak na przyszłość :)

Jesli pytasz o wielkość satelitek to nei ma to specjalnei znaczenia. Wex pociągnij przez środek kabel. Zobacz jak to gra. Jak dobrze to zostawisz na stałe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...