Skocz do zawartości

Skuteczna poprawa akustyki w malutkim pokoju


Arko55

Recommended Posts

Witam po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie pożyczyłem umika i porobiłem trochę pomiarów (trochę to może mało powiedziane, bo było ich z 100-150) żeby nie zapomnieć najbardziej korzystnych ustawień musiałem porobić w tamtym czasie poglądowe fotki pokoju, śmieszna sprawa bo często tak było, że źle ustawię np panel z wełny o kilkadziesiąt cm w jakaś stronę i pomiar znacznie mógł odbiegać w jakiejś częstotliwości.

Clipboard02222.jpg.665b675b957bb9947449f51e12a9115c.jpg

Po kilku dniach udało mi się dosyć dobrze naprawić nierówne pasmo jakie miałem przez lata, niżej screen z wyraźnych problemów z nierównym graniem.

Clipboard0244466.jpg.2e48b35aa7171b8b0fb47b9e0b2d50a3.jpg.40512372253a1901e887784279962486.jpg

Nowe nieco inne ustawienie kolumn, skrócony bas reflex oraz inny układ w pokoju paneli dał lepsze efekty, na dzień dzisiejszy wygląda to tak>>

 

 

IMG_20231117_055323637.jpg.484197071dcebef1ce88d8622e569720.jpg

Przez kilka miesięcy korzystałem wyłącznie z EQ APO i wgranych do niego ustawień od Xajasa, w nowych warunkach obecnie dźwięk w niektórych aspektach jest lepszy od tamtego po EQ, przejrzystość, lokalizacja, dynamika, wgląd w nagranie, bardziej odmulony dźwięk, oczywiście na plus.

Jeszcze chwile pobawię się z akustyką ale i tak jest nieźle, napewno też zaimplementuje obecne wykresy do EQ APO bo niski bas w niektórych momentach jest zbyt nierówny i się wybija.

Czas pogłosu jest niezły, na basie max 500-600ms i opada równomiernie do 200ms na średnich i wysokich.

Zaczynając testy wywaliłem większość rzeczy z pokoju, tamten dyfuzor skyline też zmieniał swoje miejsce żeby zobaczyć co wniesie do pomiaru.

Po korzystniejszym ustawieniu kolumn i miejsca odsłuchowego  trochę poprawiłem gorzej grającą lewą kolumnę>> jest nieco szersza baza stereo i lewa stronę poleciała z 20cm w lewo bliżej drzwi, miejsce odsłuchowe 10cm w lewo.

Wykresy z próby "naprawienia" lewej kolumny jak jeździłem nimi po pokoju.

IMG_20231108_033832851.jpg.6ffb9ea93e0000f8d4d9d51911387538.jpg

Na koniec zająłem się ustrojami i największe zmiany nastąpiły przestawiając panele z wełny w wrażliwych miejscach jak i na jednej ścianie dyfuzorów z stytroduru sporo poprawiło zakres 180hz, sprawdzałem też kalkulatorem pierwsze odbicia i to one odgrywały dużą rolę w wyrównywaniu krzywej.

Clipboard022.jpg.555c61f688c7046540068e36d62515d0.jpg

Generalnie bardzo wrażliwy temat, na słuch w życiu bym tego nie ogarnął bo wystarczyło żeby przestawić w inne miejsce mały panel z wełny żeby zepsuć jeszcze bardziej spl

Kolejna ciekawostka ile dobrego może dać zwykły styrodur, dołożyłem 2 małe kawałki (białe z lewej) oddalone 20cm od ściany skutecznie podbiły wysoki bas/niską średnicę i dały do myślenia że wypadało by popracować na bocznymi odbiciami, bo o dziwo przestawianie rzeczy na ścianie za głową nie dawały mi tak pożądanych efektów hah

Clipboard028888.jpg.2a993d22c43083d41592d9306f1d12cf.jpgClipboard01111.jpg.2d3ce9474bd612eadfa12be28fda814d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Arko55 napisał:

Witam po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie pożyczyłem umika i porobiłem trochę pomiarów (trochę to może mało powiedziane, bo było ich z 100-150) żeby nie zapomnieć najbardziej korzystnych ustawień musiałem porobić w tamtym czasie poglądowe fotki pokoju, śmieszna sprawa bo często tak było, że źle ustawię np panel z wełny o kilkadziesiąt cm w jakaś stronę i pomiar znacznie mógł odbiegać w jakiejś częstotliwości.

Clipboard02222.jpg.665b675b957bb9947449f51e12a9115c.jpg

Po kilku dniach udało mi się dosyć dobrze naprawić nierówne pasmo jakie miałem przez lata, niżej screen z wyraźnych problemów z nierównym graniem.

Clipboard0244466.jpg.2e48b35aa7171b8b0fb47b9e0b2d50a3.jpg.40512372253a1901e887784279962486.jpg

Nowe nieco inne ustawienie kolumn, skrócony bas reflex oraz inny układ w pokoju paneli dał lepsze efekty, na dzień dzisiejszy wygląda to tak>>

 

 

IMG_20231117_055323637.jpg.484197071dcebef1ce88d8622e569720.jpg

Przez kilka miesięcy korzystałem wyłącznie z EQ APO i wgranych do niego ustawień od Xajasa, w nowych warunkach obecnie dźwięk w niektórych aspektach jest lepszy od tamtego po EQ, przejrzystość, lokalizacja, dynamika, wgląd w nagranie, bardziej odmulony dźwięk, oczywiście na plus.

Jeszcze chwile pobawię się z akustyką ale i tak jest nieźle, napewno też zaimplementuje obecne wykresy do EQ APO bo niski bas w niektórych momentach jest zbyt nierówny i się wybija.

Czas pogłosu jest niezły, na basie max 500-600ms i opada równomiernie do 200ms na średnich i wysokich.

Zaczynając testy wywaliłem większość rzeczy z pokoju, tamten dyfuzor skyline też zmieniał swoje miejsce żeby zobaczyć co wniesie do pomiaru.

Po korzystniejszym ustawieniu kolumn i miejsca odsłuchowego  trochę poprawiłem gorzej grającą lewą kolumnę>> jest nieco szersza baza stereo i lewa stronę poleciała z 20cm w lewo bliżej drzwi, miejsce odsłuchowe 10cm w lewo.

Wykresy z próby "naprawienia" lewej kolumny jak jeździłem nimi po pokoju.

IMG_20231108_033832851.jpg.6ffb9ea93e0000f8d4d9d51911387538.jpg

Na koniec zająłem się ustrojami i największe zmiany nastąpiły przestawiając panele z wełny w wrażliwych miejscach jak i na jednej ścianie dyfuzorów z stytroduru sporo poprawiło zakres 180hz, sprawdzałem też kalkulatorem pierwsze odbicia i to one odgrywały dużą rolę w wyrównywaniu krzywej.

Clipboard022.jpg.555c61f688c7046540068e36d62515d0.jpg

Generalnie bardzo wrażliwy temat, na słuch w życiu bym tego nie ogarnął bo wystarczyło żeby przestawić w inne miejsce mały panel z wełny żeby zepsuć jeszcze bardziej spl

Kolejna ciekawostka ile dobrego może dać zwykły styrodur, dołożyłem 2 małe kawałki (białe z lewej) oddalone 20cm od ściany skutecznie podbiły wysoki bas/niską średnicę i dały do myślenia że wypadało by popracować na bocznymi odbiciami, bo o dziwo przestawianie rzeczy na ścianie za głową nie dawały mi tak pożądanych efektów hah

Clipboard028888.jpg.2a993d22c43083d41592d9306f1d12cf.jpgClipboard01111.jpg.2d3ce9474bd612eadfa12be28fda814d.jpg

Kolego mam pytanie odnośnie kalkulatora. Co oznaczają wartości punkt odsłuchowy x,y. I żródło x1,x2 y1,y2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2023 o 23:44, Arko55 napisał:

Witam po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie pożyczyłem umika i porobiłem trochę pomiarów

Gratuluję samozaparcia, ja przerabialem ten temat jakieś 2 lata temu i nadal się tym bawię. BARDZO dużo można ugrać samym przestawianem miejsca odsluchowego i kolumn. Robilem takie manewry że moja żona traciła nadzieję na mój zdrowy umysł 🤣🤣🤣. Ale udało mi się w końcu osiągnąć max w moim pomieszczeniu. Oprócz tego sprawdzałem dyfuzory styrodurowe, drewniane, styropianowe, ze sklejki a później absorbery z pianki Apama, pianki basotect i z wełny. No i różne ustawienia tych ustrojów w salonie. Zajęło mi to lacznie prawie rok ciągłej zabawy, wykonałem kilkaset pomiarów. Ale było fajnie. Chciałbym w sumie mieć swój pokój audio i jeszcze raz powtórzyć ta cała zabawe. 

Gratuluję efektów i zabawy 👍

p. s. W sumie od kilku dni mam nowe kolumny i nie wykluczam że znowu się pobawię, choc z moich doświadczeń wynika że duzych zmian już nie będzie. Bardziej się jednak liczy odpowiedź pomieszczenia. Może jeszcze zmienię wzmaka, to kto wie... 

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, AudioTube napisał:

Michał, jestem zaskoczony trochę. Byłeś zadowolony z poprzednich.

Czym się kierowałeś przy podejmowaniu decyzji o Custom i dlaczego YB?

Czym kierował się Paweł Urbański strojąc kolumny, dobierając drivery? 
Jestem ciekawy, jak u Ciebie wyglądało zlecenie

Jeszcze raz. 

Byłem zadowolony, bo to dobry przelicznik cena/jakość. Ale przede wszystkim nieskromnie powiem ze udało mi się na tyle zapanować nad akustyka że tu dobrze grają kolumny zarówno słabsze jak i lepsze od BMNow. 

Zdarzyło się niestety że coś zaszwankował jeden z głośników i oddałem to do Konstruktora i skorzystałem z gwarancji. W międzyczasie posłuchałem sobie właśnie kolumn 2.5 dróżnych i zagraly lepiej. Ja mam w sumie okolo 37m² na salon i częściowo otwarta kuchnie. Wydzielilem z tego salon okolo 24-25m². Niestety, dla niskich tonow scianki gk nie stanowią absolutnie żadnej przeszkody, tak wiec to nadal 37m² a nie 25m². No i lepiej tu gra coś większego niż BMN. Po rozmowie z Pawłem uzgodniliśmy że robimy 2,5 drogi na tych samych glosnikach tj Seas Crescendo na gorze i Seas Excel Nextel W18NX003 na średnio i nisko tonowy. Podoba mi się granie tych głośników. Są detalicznie, ale też nie techniczne.

Trzy drogi mogłyby być ok ale nie chciałem ryzykować.

Miałem kiedyś na kilka godzin 3 drozne paczki YB z 18cm na dole i było świetnie.

Poza tym stolarka YB jest ZAJEBI...... 😁

No i teraz możesz się uzewnetrznic 🤣🤣🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Wydzielilem z tego salon okolo 24-25m². Niestety, dla niskich tonow scianki gk nie stanowią absolutnie żadnej przeszkody, tak wiec to nadal 37m² a nie 25m². No i lepiej tu gra coś większego niż BMN

Michal dla basu owszem, ale bas to tylko podstawa zaś większość instrumentów gra w zakresie średnich i wysokich, to one tworzą obraz stereo w szerz w głąb i tu już dla nich to jest nie 37m, a 25m.😉

Bas zawsze będzie słyszalny za ścianą, nawet w betonach jak u mnie, ale chyba rozumiem co masz na myśli, a ściana GK to jednak taka membranka masz gratis ustrój membranowy 🤭

😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał @Mikelas76

Wstępem; świadomie na forum, nie na pw. Jestem uradowany, że  wybrałeś YB Audio. Zachęcam i innych, by oddali na Roberta i Pawła swój głos.  

Miałem i ja swoje YB. Wiem, że to ocena a nie obserwacja, ale brzmienie moich monitorów z kilkoma/niektórymi wzmacniaczami było kompletne, rewelacyjne i pójdę krok dalej - nigdzie indziej takiego nie było mi dane usłyszeć. 

Już nie posiadam, ponieważ moje zmysły potrzebowały innych doznań.

Podoba mi się kolor Twoich kolumn. Światło zrobiło swoje/oglądałem na stronie YB.
Jaki to kolor/kod forniru. Poproszę o jak najwiecej szczegółów.

Bardzo podobają mi się te drivery Seasa pod względem wyglądu. Cieszą moje oczy.

Czy myślałeś kiedykolwiek o zastosowaniu dwóch wzmacniaczy/końcówek. I choć na chwilę zastąpienie w torze Blaze’a sterowaniem volume z odpowiedniego komponentu np źródło?

Czy potrzebowałeś zmieniać/korekta sweet spot? 

A już na sam koniec. Czym się różni brzmienie dzisiaj od tego z poprzednimi kolumnami?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, DiBatonio napisał:

Michal dla basu owszem

No tego basu zawsze mi brakowalo. Cała reszta była b. dobra na BMNach. 

Teraz mam całe pasmo idealnie zszyte. 

11 minut temu, AudioTube napisał:

Jaki to kolor/kod forniru

Nie mam takich informacji, miał być dąb. Większość scian kolumn to jak dobrze pamiętam klepki/deseczki z dębu gr 4mm. Taki myk żeby uzyskać zaokraglenie krawędzi. Wygląda to naprawdę wybornie. 

14 minut temu, AudioTube napisał:

Czy myślałeś kiedykolwiek o zastosowaniu dwóch wzmacniaczy/końcówek. I choć na chwilę zastąpienie w torze Blaze’a sterowaniem volume z odpowiedniego komponentu np źródło?

Wkrótce nastąpi pewna zmiana. Albo będzie wymiana koncowki na taką o mocy 200w/8ohm, albo nawet pożegnam się z systemem dzielonym i będzie mocna integra którą slyszalem i mnie tak Urzekła, że.....

Na razie muszę poczekać a potem posluchac tego u siebie. Paczki YB też potrzebują trochę czasu żeby się ułożyć, ogarnąć i może wygrzać 😁

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, AudioTube napisał:

Czy potrzebowałeś zmieniać/korekta sweet spot?

Nic nie zmieniałem. Czekam aż się paczki ułożą. Z doświadczenia, myślę że dużo zmian w ustawieniu nie będzie.

23 minuty temu, AudioTube napisał:

A już na sam koniec. Czym się różni brzmienie dzisiaj od tego z poprzednimi kolumnami?

To sa nowe zabawki😉, sam wiesz ze teraz ocena nie jest wskazana. Na 100% jest wszystko równo, slysze różne faktury na basie których nie slyszalem. Podobnie na niższej srednicy.

Obiecalem sobie ze dopiero w styczniu, będę wszystko jeszcze raz  mierzył UMIKIEM. Muszę dać sobie czas i na spokojnie podejść do tematu. 

Na pewno nie żałuje.To już wiem, bo papa się uśmiecha 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...