Skocz do zawartości

Dobór sprzętu - kłopotliwe miejsce


herbata

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Zwracam się do Was z pomocą odnośnie doboru sprzętu. Interesuje mnie sprzęt stereo (opcjonalnie soundbar co wyjaśnię poniżej). Przewidziany budżet to 3000-3500pln ale nie jest to bezwzględnie górny limit, zależy mi na sprzęcie na dłuższy czas.

Celem jest głównie muzyka, filmy to kwestia drugoplanowa, jednak sprzęt miałby oczywiście zastąpić również głośniki z TV.  Planowane źródło muzyki to streaming ze Spotify/Tidala bezpośrednio ze sprzętu audio lub przez  Airplay z Iphona.

I tu przechodzimy do sedna, czyli do kłopotliwego miejsca głośników. Niestety ze względu na ograniczoną przestrzeń pomieszczenia większe przemeblowanie nie wchodzi w grę.  Salon z aneksem kuchennym ma w sumie 18m2, wysokość 2,5m. TV z planowanym miejscem sprzętu audio jest niestety w samym rogu pomieszczenia, kanapa jest również przy ścianie bez możliwości odsunięcia jej w stronę środka pomieszczenia.  Na ścianie gdzie jest okno, przestrzeń od narożnika do połowy okna wynosi 90cm i to jest maksymalny rozstaw w jakim mogę ustawić głośniki, ewentualnie pozostaje parapet, który ma 21cm głębokości, ale ze względu na występującą tam wilgoć w okresie zimowym jest to słaba opcja. 

Szafka RTV która stoi obecnie jest rozwiązaniem tymczasowym po przeprowadzce i zostanie usunięta. TV będzie zawieszony na ścianie na ruchomym ramieniu tak, aby przy oglądaniu z kanapy mógł być ustawiony na środku okna, a podczas korzystania ze wszystkich 4 krzeseł przy stole być odsunięty na prawą ścianę - inaczej jedno krzesło jest zablokowane. Pod TV wyląduje prawdopodobnie niższa szafka RTV. 

Opcje które mi przychodzą do głowy:

1. Amplituner z funkcjami sieciowymi (lub bez funkcji sieciowych ale z odtwarzaczem np. Wiim mini) + głośniki stojące na szafce RTV. -  obawiam się że wąski rozstaw głośników dodatkowo przesunięty na prawo od środka kanapy będzie mocno zaburzał odsłuch, co pogarsza jeszcze umiejscowienie wszystkiego bezpośrednio przy prawej ścianie. Alternatywą jest parapet znajdujący się na środku z perspektywy kanapy ale chowanie głośników na parapecie ma swoje oczywiste wady, dodatkowo bass reflex tylny odpada, poza tym głębokość głośników byłaby ograniczona do głębokości parapetu (21cm). Ze względu na sąsiadujące krzesło lewy głośnik nie mógłby wystawać poza parapet. Podstawki pod głośniki chociaż byłyby pomocne w zorganizowaniu korzystniejszego ustawienia,  ze względu na ograniczone miejsce i rozbrykane małe dziecko odpadają.

2. Soundbar max. 120cm (+ewentualny Wiim mini) na uchwycie przymocowanym bezpośrednio do TV. Zaletą w tym przypadku jest fakt, że można by było go przesuwać integralnie z TV na środek okna do odsłuchu i oglądania, lub w razie potrzeby "chować" całość na prawą ścianę żeby uzyskać więcej miejsca przy stole, co pod kątem ergonomii całego pomieszczenia jest istotne.  Dodatkowo soundbar miałby więcej przestrzeni, w przeciwieństwie do głośników przylegających do ściany/wnęki okiennej. Oczywistym minusem jest fakt, że soundbar nie wydobędzie takiego dźwięku, jak stereo. 

Podsumowując, obawiam się że panujące warunki w pomieszczeniu mocno ograniczają sensowne ustawienie i dobór głośników, stąd biorę pod uwagę soundbar. Będę bardzo wdzięczny za propozycje kierunku i konkretnych modeli sprzętu.  Sprzęt używany wchodzi w grę, chociaż preferuję nowy/outlet - jak wspomniałem jest to zakup na dłuższy czas. Dołączam zdjęcia + rzuty z planera.

Dzięki z góry za Wasze spostrzeżenia i sugestie.

 

 

 

1.JPG

2.JPG

K800_IMG_5501.JPG

K800_IMG_5502.JPG

K800_IMG_5503.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze?
Jeśli, grafiki trzymają proporcje, to nie widzę tutaj miejsca na sensowne stereo, zwłaszcza na kolumny głośnikowe. Jedynie, to podwieszenie niewielkich  kolumn podstawkowych na ścianie z oknem. Z tym że montaż kolumn musiałby być naprawdę solidny. Jednak zaburzy to estetykę pomieszczenia.
Może jakby podejść mniej standardowo i rozmieścić kolumny , ale też powieszone, jedna na ścianie nad stołem, a druga na prawej ścianie, jakieś 1m do 1,5m, od prawego narożnika... Miejsce do słuchania, lewy skraj kanapo-tapczanu, wg obecnego umeblowania.

No, albo jakbyś dał kanapo-tapczan "plecami" / dłuższym bokiem do części kuchennej, a stół przy prawej ścianie nad nim TV i kolumny jedna w rogu ściany z oknem, druga na tej samej ścianie bez okna, ale blisko drugiego rogu, tam gdzie ta ciemna szafka na pierwszej grafice. Kolumny, wtedy albo na podstawkach, na podłodze, albo też na profesjonalnych - nie "marketowych" - solidnych montażach do ściany. Nie mam więcej pomysłów. i trudno mi powiedzieć, czy, to co napisałem ma w ogóle sens, bo to trzeba na żywo widzieć i mierzyć. Z grafik / zdjęć wygląda strasznie ciasno.
No, albo rzeczywiście jakiś soundbar, ale, wtedy nie wiem czy jest szansa na uzyskanie lepszego dźwięku, i czy tak naprawdę, jest  wtedy, w ogóle nad czym się rozwodzić, bo i tak jest słabo z miejscem. Za dużo funkcji w tak małej przestrzeni. :( ...ale kombinuj....

Edytowano przez Eltanianin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też bardzo ciężko to widzę i pewnie zasugerowałbym tutaj soundbar, np. Sonos Beam + Sonos Sub Mini, ale to obecnie opcja sporo droższa. Jeszcze parę dni temu były one w bardzo fajnej promocji :( Napisz do nas, może coś uda się podziałać. Taniej jest zestaw z Sonos Ray i Sub Mini, ale nie ma on HDMI i nie jest to aż tak wygodna, czy dobrze brzmiąca opcja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, też bardzo ciężko to widzę i pewnie zasugerowałbym tutaj soundbar, np. Sonos Beam + Sonos Sub Mini, ale to obecnie opcja sporo droższa. Jeszcze parę dni temu były one w bardzo fajnej promocji :( Napisz do nas, może coś uda się podziałać. Taniej jest zestaw z Sonos Ray i Sub Mini, ale nie ma on HDMI i nie jest to aż tak wygodna, czy dobrze brzmiąca opcja. 

Tak, już trochę off-owo, ale nadal ślizgając się po temacie zagadam, skoro jest temat....soundbara...
Jak, ten sprzęt gra? Ja osobiście po soundbarach + sub spodziewałbym się bardziej grania efekciarskiego, "klasy bum-cyk,  imprezowej", aniżeli piękna muzyki.

Nie miałem okazji posłuchać muzyki z porządnego soundbara, bo nigdy takowego nie planowałem kupować, a u znajomych to właśnie soundbary klasy bum-cyk, bo głośniki telewizora, to już w ogolę lipa.
Zaznaczam, że nie jestem audiofilem, raczej zdecydowanie melomanem.

...a jakieś niewielkie monitory odsłuchowe? + odpowiedni dla nich wzmacniacz stereo z możliwością podłączenia ewentualnego sub-a, by można czasem mocniej uderzyć dźwiękiem? Monitory, które bezpiecznie można by zamontować na ścianach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej jest to granie bardziej efekciarskie, ale utrzymane w ryzach. Na pewno jest to zestaw bardziej do filmów niż do muzyki, ale i tak zagra lepiej niż głośniczek Bluetooth, czy wbudowane kolumny w TV. Do konstrukcji on-wall, które mogłyby się tu znaleźć przydaje się subwoofer, ale na niego brakuje budżetu. Ustawianie kolumn na parapecie to ponownie, bardzo mało miejsca, wąski rozstaw. No ciężko tutaj dobrać coś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Q21 napisał:

Dalej jest to granie bardziej efekciarskie, ale utrzymane w ryzach. Na pewno jest to zestaw bardziej do filmów niż do muzyki, ale i tak zagra lepiej niż głośniczek Bluetooth, czy wbudowane kolumny w TV. Do konstrukcji on-wall, które mogłyby się tu znaleźć przydaje się subwoofer, ale na niego brakuje budżetu. Ustawianie kolumn na parapecie to ponownie, bardzo mało miejsca, wąski rozstaw. No ciężko tutaj dobrać coś innego.

No, to wyczucie, mimo braku jakiegoś doświadczenia, mam dobre i nie pozostaje, moim zdaniem, nic innego jak, jednak zaproponować autorowi tematu wzmacniacza, plus monitory na ścianę, z opcją późniejszego dokupienia subwoofera, skoro budżet wejściowy jest ograniczony . ale jest możliwość rozwoju.
Z tego wynika, że soundbar załatwia w dość prosty temat, ale najprawdopodobniej w sposób wysoce nie satysfakcjonujący, jeśli oprócz TV, gier, chce się jeszcze posłuchać muzyki w lepszym wydaniu.

ps. ustawianie czegokolwiek na parapecie, chyba że to doniczka z kwiatkiem, to nonsens, raz że okno, chyba jednak się czasem otwiera, dwa, za mały rozstaw, więc, po co w ogóle... Pomijając, czy w ogole kolumny podstawkowe / monitory się zmieszczą na parapecie.
Nie, no, w ogóle czegoś takiego nie można brać pod uwagę., chyba  że mówimy  głośniczkach do PC-ta ;) ..ale, to, po, co w ogóle taki temat .....

Edytowano przez Eltanianin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyjściem dla ciebie były by kolumienki aktywne Kef LSX II generacji, z tym, że przekraczają twój budżet i to sporo,a jeszcze trzeba by do nich dokupić specjalnie dedykowane podstaweczki mocowane do ściany.Może jako dzwięk z tv to nie jest rewelacja, bo efektów specjalnych na nich nie usłyszymy,ale i tak jest dużo lepiej niż dzwięk z samego tv.Za to dzwięk muzy puszczanej z serwisów streamingowych takich jak Tidal czy Qobuz brzmi bardzo dobrze.Kolumienki są bardzo małe i ładnie wykonane.Jedyne co musisz im zapewnić to podłączenie każdej kolumny do prądu i do głównej podpięcie do internetu.Jedną mógłbyś zainstalować na ścianie za oknem, a drugą nad stołem.W Polsce są trochę drożej wycenione,ale może Top Hifi  zszedł by trochę z ceny.Te nowe wersje mają już fajną apkę do obsługi przez wifi z fona, a i radio internetowe też można z nich puszczać.

https://www.stassen-hifi.de/moebel-und-staernde/lautsprecher-staender/kef-b1

https://www.stassen-hifi.de/lautsprecher/drahtlose-lautsprecher/kef-lsx-ii

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Najlepszą opcją byłoby faktycznie podwieszenie małych kolumn na ścianie na uchwytach, po obu stronach okna. Z perspektywy kanapy byłby dobry rozstaw i kolumienki miałyby trochę oddechu, dodatkowo nie zaburzałyby funkcjonalności pomieszczenia w tym rogu. Pozostaje tylko kwestia budżetu i  poprowadzenia przewodów w ścianie przy okazji odświeżania pomieszczenia za jakiś czas. Jest to jakiś plan na przyszłość

Póki co chyba pozostaje mi opcja soundbara bo na ten moment nie mam żadnego sprzętu, a mieszkanie jest świeżo po generalnym remoncie i jest to rozwiązanie mało inwazyjne i mieszczące się w budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, herbata napisał:

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Najlepszą opcją byłoby faktycznie podwieszenie małych kolumn na ścianie na uchwytach, po obu stronach okna. Z perspektywy kanapy byłby dobry rozstaw i kolumienki miałyby trochę oddechu, dodatkowo nie zaburzałyby funkcjonalności pomieszczenia w tym rogu. Pozostaje tylko kwestia budżetu i  poprowadzenia przewodów w ścianie przy okazji odświeżania pomieszczenia za jakiś czas. Jest to jakiś plan na przyszłość

Póki co chyba pozostaje mi opcja soundbara bo na ten moment nie mam żadnego sprzętu, a mieszkanie jest świeżo po generalnym remoncie i jest to rozwiązanie mało inwazyjne i mieszczące się w budżecie.

Przy takich kolumnach aktywnych , kable głosnikowe nie są potrzebne.Musisz tylko każdą kablem zasilającym podłączyć do prądu, i główną kablem do internetu.Jeśli będziesz chciał by szedł przez nie dzwięk z tv to do głównej jeszcze kabel Hdmi Arc z tv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...