Skocz do zawartości

Recommended Posts

Więc tak mam Eltax discovery i pomyślałem sobie że może wymiana kabli wewnątrz kolumny coś by pomogło.

Ostatnio wymieniłem zwykły kabelek od wzmacniacza do kolumny na lepszy i jest poprawa. I teraz pytanie czy wymiana kabli od samej zwrotnicy do głośników wewnątrz kolumn coś da??

Czy ktoś coś takiego robił i jakie były tego efekty?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem wymiana kabla na lepszy pomaga i to bardzo w niektórych przypadkach. Bardzo możliwe ze wymieniając elementy zwrotnicy również osiągniesz poprawę brzmienia. Radzę zacząć od okablowania a potem jeżeli efekt będzie niezadowalający powalczyć ze zwrotnicą.
Wymiana kabla powinna przynieść duże zmiany a w niektórych przypadkach może nawet zaskoczyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
I jak tomlodz robiłeś coś z tymi kabelkami?
Bo ja teraz przymierzam się do wykonania kabli sygnałowych. Mam już dobre, złocone wtyczki chinch. W sklepach proponują mi tylko kabel mikrofonowy – dwie żyły w ekranie. Nie wiem czy mogę wykorzystać taki ekranowany kabel mikrofonowy, czy lepiej poszukać jakiegoś specjalnego przewodu do kabli sygnałowych? Jakie znaczenie będzie miał tutaj ekran i czy będę musiał oddzielać ekranowanie każdej żyły?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Moim zdaniem wymiana przewodow np interkorentorow jest dobrym posunieciem w strone jakosci. Ale glosnikowych i w kolumnach juz nie za bardzo. Why? 99% przewodow stosowanych w kolumnach to przewody ze zwyklej miezi tlenionej. Wiec zmieniajac przewody w kolumnach zmieniasz je na takie same lub na takie same o wiekszym przekroju... Chyba ze masz kase na przewody ze srebra luz zlota???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cytat

99% przewodow stosowanych w kolumnach to przewody ze zwyklej miezi tlenionej. Wiec zmieniajac przewody w kolumnach zmieniasz je na takie same lub na takie same o wiekszym przekroju...


Jesteś w błędzie.
Właściwości zastosowanego przewodu, to nie tylko zasługa samej miedzi beztlenowej jako nośnika, ale głównie to, jaką technologię stosowano przy jej produkcji i jaka jest warstwa zewnętrzna samego przewodnika. Stąd te różnice w niby takich samych kablach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
zgadzam sie z cz58y

Sam przewod to polowa sukcesu. Rzeczywiscie mozna uzyskac z tego samego materialu zupelnie inne kable. Wazne jest ulozenie atomow miedzi w przewodzie, struktura krystalograficzna. Poza tym majac ten sam przewod mozna uzyskac zupelnie inne brzmienie podczas odpowiednie zlozenie kabla. Mam tutaj na mysli symetrie splotu, ekranowanie, materialy izolacyjne (np teflon), az po zastosowane wtyki.

Podsumowujac nawet ten sam kabel z jednej szpuli, po odpowiednim zlozeniu moze "zagrac" zupelnie inaczej.

Co do watku, polecam autorowi wymienienie elementow zwrotnicy na lepsze, ale o tych samych parametrach (jesli nie ma zaciecia DIY). Chociaz przy tej klasie glosnikow, na pewno da sie sporo poprawic zwrotnice - lekko modyfikujac parametry.

Jesli kolega nie bardzo zna sie na rzeczy - polecam oddac do firmy zajmujacej sie produkcja i tuningiem kolumn.

Na innym forum widzialem, ze chyba wlasnie takie glosniki jeden z forumowiczow poddal modyf w firmie (chyba sonusoliva?) Z glosnikow zostaly tylko paczki, wymieniono przetworniki i zaprojektowano nowe zwrotnice, po modyf wlasciciel jest bardzo zadowolony.


pozdr
hybryd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przymierzyć się do wymiany kabli w kolumnach - przynajmniej zobaczyć, co w środku siedzi.
Dla mnie widok cieniutkich kabelków (zazwyczaj w tańszych kolumnach), przylutowanych byle jak od razu sugerował wymianę na coś lepszego. Nie ryzykujemy wysokich kosztów, bo wystarczy wydatek 20-50zł by odczuć dużą poprawę. A roboty przy tym nie ma za wiele icon_lol.gif
Natomiast co do zwrotnic - to tak od razu nie rzucałbym się na głęboką wodę...
A przy lepszych kolumnach? Poczekać trochę, inaczej rozstawić, posłuchać - dać im się wygrzać, a nam przyzwyczaić. Ja chwilowo czekam na natchnienie, bo z tego co mam jestem zadowolony icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to zresztą pierwszy mój post na tym forum, więc tym bardziej witam wszystkich! ;o)

Wymiana kabli w większości przypadków daje pozytywny efekt, jednak jego słyszalność zależy od jakości użytych komponentów - głośników, jakości elementów zwrotnicy, jakości peryferiów i samego wzmacniacza (tak jest - ostatnio słyszałem muzykę przez wzmacniacz prawie zupełnie nieczuły na zmianę kabli glośnikowych), samego kabla no i wyszkolenia ucha słuchacza ;o).

Szkół na to jakie kable zastosować - bez liku a najlepiej odpowiedzieć sobie na to pytanie samemu - wymieniając po kolei kabelki w OBU kolumnach i słuchając muzyki z pary kolumn przed i po. Proponuję przećwiczyć na początek kilka z domowych sposobów, czyli np. drut emaliowany, kabel sieciowy CAT-5 (sic!) spleciony - informacji w necie jest sporo, jeżeli się usłyszy różnicę na tyle istotną, że warto poeksperymentować dalej z drogimi kablami to ja bym się o to pokusił. Powodzenia i daj Waść cynk co wyszło ;o)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I jak tomlodz robiłeś coś z tymi kabelkami?
Bo ja teraz przymierzam się do wykonania kabli sygnałowych. Mam już dobre, złocone wtyczki chinch. W sklepach proponują mi tylko kabel mikrofonowy – dwie żyły w ekranie. Nie wiem czy mogę wykorzystać taki ekranowany kabel mikrofonowy, czy lepiej poszukać jakiegoś specjalnego przewodu do kabli sygnałowych? Jakie znaczenie będzie miał tutaj ekran i czy będę musiał oddzielać ekranowanie każdej żyły?

Pozdrawiam



Kabel mikrofonowy to nic specjalnie złego, pod warunkiem, że przynajmniej firmowy jakiś; większość firm szanujących się zaznacza kierunek, więc tu nie ma problemu. Np używany przeze mnie Cardas jest kablem symetrycznym (czyli para mikrofonowa w ekranie) i używam go niesymetrycznie, w jednej wtyczce zlutowane są razem ekran i jeden z przewodów - tworzą masę, drugi z przewodów jest gorący. Po drugiej stronie do masy wtyczki mamy przylutowany już tylko jeden przewód - ten właśnie co to z drugiej strony jest złączony z ekranem, zaś oczywiście drugi - gorący - jest przylutowany do bolca w cinchu (cokolwiek miałoby to oznaczać ;o)).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Np używany przeze mnie Cardas jest kablem symetrycznym (czyli para mikrofonowa w ekranie) i używam go niesymetrycznie, w jednej wtyczce zlutowane są razem ekran i jeden z przewodów - tworzą masę, drugi z przewodów jest gorący. Po drugiej stronie do masy wtyczki mamy przylutowany już tylko jeden przewód - ten właśnie co to z drugiej strony jest złączony z ekranem, zaś oczywiście drugi - gorący - jest przylutowany do bolca w cinchu (cokolwiek miałoby to oznaczać ;o)).


Zauważasz różnicę w dźwięku, podłączając ten kabel zgodnie z kierunkiem, oraz w podłączeniu przeciwnym do przesyłu sygnału? Czy jest to tylko kwestia większego przydźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Podepnę się pod ten temat, bo również mnie korci wymiana kabelków w moich kolumnach.

Mam standardowe kolumny PianoCrafta i zastanawiam sie jakie kabelki zastosować. Ze względu na niedużą ich moc, oraz małą ich wielkość, kabel nie musi być chyba gruby do 1,5 mm^2 powinien wystarczyć.

Czy musi być taki sam kabelek podłączony do głośnika basowego i wysokotonowego?

Czy lepiej jest zastosować kabel z miedzi OFC do basowego głośnika, a na przykład kabel srebrzony do wysokotonówki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dużo wody upłynęło od ostatniego mojego postu. Nie czekając do mojego eksperymentu i kaprysu, wybrałem nowe kable połączeniowe wewnątrz kolumny do głośnika wysokotonowego. Użyłem kabla Nakamichi Silver 2x2,5mm^2. Zaś do głośnika niskotonowego zmieniłem na DA VINCI SL 8 2X2.5mm^2.
Były pytania i obawy. Jak...? Czy da to jakieś zmiany?
Efekt końcowy moich zmian, to poszerzenie pasma i przestrzeni dzwiękowej. Bas zuważalnie niżej schodzący, zaś góra subtelniej dająca więcej detali. Ogólnie eksperyment udany, z efektów jestem bardzo zadowolony. Wiadomo są to moje własne odczucia odsłuchowe. Teraz już wiem, że warto spróbować i pomanipulowć, a ile przy tym satysfakcji.
W sumie koszt wymiany kabli wewnątrz tych małych kolumn jest nie wielki , mieszczący się w granicach kilkunastu złotych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Stanisława. Szczerze nie próbowałem na odwrót zmieniać kable. Od razu tak sobie zaplanowałem i zrobiłem. Fakt po tej ingerencji w monitorki miałem takie same pytanie. Jak by zagrały na odwrót ? Ale dałem sobie spokój po tym jak usłyszałem jakie dźwięki się wydobywają z tych małych kolumn. A teraz słucham...i delektuję się dźwiękiem na nowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydatek niewielki i nie powinno być gorzej.Do tego można na początek zmienić kabel w jednej kolumnie i zobaczyć czy jest jakaś słyszalna różnica.


Ja mam zamiar wykorzystać do tego kawałek kabla głośnikowego od moich kolumn.
Bo i tak są za długie,a jak je skrócę to jeszcze wyjdzie na dobre.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A teraz słucham...i delektuję się dźwiękiem na nowo.


To wynika z tego że masz teraz jakby nowe kolumienki.

Cytat

Do tego można na początek zmienić kabel w jednej kolumnie i zobaczyć czy jest jakaś słyszalna różnica.


Na jednej kolumnie możesz nie usłyszeć różnicy w zmianie. Dopiero wymiana kabli w obu kolumnach pokaże czy jest jakaś zmiana na plus barwy jak i sceny muzycznej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisława. Delikatnie mówiąc można tak powiedzieć, że mam nowe kolumienki. Cały czas się dziwię, że producent tak oszczędza na kablach (były takie cienkie druciki...No po prostu lipa). Cała ta modyfikacja kolumn dała mi dużo do myślenia. Zgodzę się z Tobą, że dopiero po podłączeniu dwóch kolumn uzyska się pełną scenę, i wtedy można mówić i oceniać całą muzykalności. U mnie to się sprawdziło i jestem bardzo zadowolony. Ile jest kabli tyle kombinacji wybór jest trudny. Ale i tak warto spróbować i zobaczyć, co w trawie piszczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...