Skocz do zawartości

Co zmodernizować w sprzęcie, ampli + głośniki


PiotrusPan

Recommended Posts

Cześć,

Poczytałem już wiele informacji na tym forum i różnorakie recenzje. I chce podjąć decyzje o wymianie sprzetu

Posiadam sprzęt Onkyo tx-nr656 + 2x JBL E60 + central jbl ES35C + sub JBL ES250PW + surrond 2szt jakieś takie aby były :) - zestaw 5.1

Pokój 4,5 x 8 czyli 36m plus przestrzenie otwarte wokół salonu.

Odsłuch 70proc kino netflix (akcja, dramat, since-f) + 30% muzyka Spotify, Tidal (elektroniczna deep house, elektro disco, trochę rocka ale również jazz czy typu old pinkfloyd)

Poziom głośności na poziomie średnim - 65-75db , nigdy bardzo głośno czy mocne grzmoty spektakularne.

Zestaw głośników skonfigurowany automatycznie przez system Onkyo po mikrofonie.

Moje ucho bardzo łatwo wyłapuje słabą jakość dzwięku. Jest czułe na kiepskią jakość nagrania czy sprzętu. 

 

Lubie brzmieie ciepłe, precyzyjne - szczegółowe, dynamiczne z basem. Pomieszczenie jest dość trudne, dużo echa i dźwięków które znikają w przestrzeni. Po podgłośnieniu zaczyna się robić lepiej ale po czasie męczące z uwagi na miks wszstkich częstotliwości w jednym sosie. Brak dynamiki a jak już jest to często przesterowany i nie precyzyjny bas. Może ustawienie głośników nie jest najlepsze ale ciężko mi po przestawiać a zwłaszcza sub (który jest w narożniku ścian). Coś mogę pozmieniać ale zacznijmy może najpierw od podstaw:

1. Ampli nie chce zmieniać bo pomniejszy budżet na reszte sprzętu. Chyba że trzeba, to trzeba.

2. Fronty - może Heco, Dali, b&w 603, Monitor Audio albo jakiś Focal - budżet strzelam od 6tys na pare bo już tutaj zaczyna robić się sensownie.

3. Głośniki przód Atmos? Może na głośnik jakieś celowane do góry albo zintegrowane we froncie? aha i czy wogóle warto w ten Atmos wchodzic

4. Tylne do wymiany - coś prostego do zawieszenia na ściane.

 

Ok, To zacznijmy dyskusje od tego. Będę wdzieczny za jakielkowiek sugestie i pomoc

Piotr

 

p.s. wiem, wiem, głośnik na subie to masakra, tak tylko chwilowo :)

 

 

 

 

20231130_203343.jpg

20231130_203353.jpg

20231130_203405.jpg

Edytowano przez PiotrusPan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PiotrusPan napisał:

Nowe głośniki ustawie już na podłodze po modernizacji mebli.

Myślę że błędem bedzie czekać na modernizację (inna akustyka- inne wrazenia). Zdejmij je teraz i sprawdź co sie zmieniło. Z obecnymi meblami różnica w ewentualnym brzmieniu to tylko pozycjonowanie kolumn. Ja bym tak zrobił i juz wiedział co bedzie nastepnym krokiem🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, RLC2 napisał:

Jutro przecież nie kupisz nowego zestawu a oglądać i słuchać muzyki będziesz, więc może warto sprawdzić 😉

Dokładnie tak. Pozatym to tylko próba i zawsze przecież można wrócić do "poprzednich ustawień". Pozdr.

Jeśli jednak bedzie poprawa w chaosie (czytelność) a bas bedzie nadal przyciągał, to pomożemy go ustawić od nowa (regulacja subwoofera) bo istnieje możliwość że pasma na siebie nachodzą.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna na subie to jedna sprawa. ale druga na szafce to kolejna kurioza. No nie może tak byc. W nich wówczas bardzo dużo tracisz.

Atmos z nakładek? NIE. Lepiej idź wtedy w sensowne 5.1

Suba zostaw ten JBL jesli działa to fajny sub

Onkyo, jak wszystko działa i nie potrzebujesz 8K to zostaw.

Co do kolumn to zalezy co chcesz. Wspomniane Bowersy grają znacze jasniej niż JBL. To wówczas możesz pomyśleć o mniejszych frontach Bronze 200 a na tyły FX. Albo wogole Silver 100 ale to nie zmieścisz sięw budzecie.

Ciekawie tez po jaśniejszej stronie wypadaja Heco Revolution 3

Z kolei jesli chcesz zostać po cieplejszej stronie ale nieco ozywić te JBL to faktycznie Heco Aurora, ELAC F6.2

Ale nad ustawieniem musisz sporo popracować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Atmos z nakładek? NIE.

A ja napiszę, "wypożycz i sprawdź u siebie". Może być tak, że efekt będzie satysfakcjonujący i lepszy niż brak ATMOSA. Ja zaryzykowałem i kupiłem wbudowany w kolumnę. NA razie daje radę. Nie będzie lepszy niż taki z sufitu ale w odpowiednich warunkach (twardy, gladki sufit, odległość, głośniki itp.) lepszy niż żaden. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

na pewno pobawiłbym się z ustawieniem kolumn :) Kombinując już ze zmianami sprzętu, to na pewno warto rozważyć zmianę frontów i centralnego zamiast surroundów. Spojrzałbym na klasykę kina domowego, czyli Klipsch RP-6000F II. To bardzo fajna opcja w swojej cenie pod kino, na centralny spojrzałbym na Klipsch RP-404C II. Na tył możesz wrzucić wtedy niewielkie Klipsch RP-500M II, ale to za jakiś czas. Na ten moment możesz spokojnie pozostać przy obecnych surroundach i ampli. Warto też spojrzeć na Dali, Monitor Audio, System Audio - jest sporo opcji, wszystko zależy od tego, jakiej zmiany szukasz :) W razie czego zapraszamy do kontaktu i na indywidualne wyceny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.12.2023 o 09:27, PanKlor napisał:

A ja napiszę, "wypożycz i sprawdź u siebie". Może być tak, że efekt będzie satysfakcjonujący i lepszy niż brak ATMOSA. Ja zaryzykowałem i kupiłem wbudowany w kolumnę. NA razie daje radę. Nie będzie lepszy niż taki z sufitu ale w odpowiednich warunkach (twardy, gladki sufit, odległość, głośniki itp.) lepszy niż żaden. 

To nie jest tak że tego nie słychać, bo słychać. ale chodzi o to że wydane fundusze nigdy nie są adekwatne. Bo i te nakładki a już szczególnie kolumny z wbudowanym tym modułem sa droższe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

To nie jest tak że tego nie słychać, bo słychać. ale chodzi o to że wydane fundusze nigdy nie są adekwatne. Bo i te nakładki a już szczególnie kolumny z wbudowanym tym modułem sa droższe.

 

Różnicę cen już przerabialiśmy - podawałem Ci przykład jakieś 800 PLN na sztuce. Oddzielny głośnik też kilka stówek kosztuje. A prawdziwa alternatywa kosztowa dla takich upfiring/nakładek to nie jest koszt zakupu innego rozwiązania tylko koszt zakupu innego rozwiązania + dostosowanie do niego pomieszczenia. Jak ktoś robi remont i ma możliwość zamocowania sufitowych to świetnie ale tutaj widzimy gotowy salon...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszyskie sugestie, glosniki przestawione na blizszy plan , sub zostal w narożniku ustawiony na poł gwizdka w 0stopni fazie, wszystko ustawione jest poprzez mikrofon konfiguracyjny. Podsumowanie - dźwięk o wiele lepszy, precyzyjny, brak rezonansu, basu jest zbyt mało ale nie dudni, moze poekperymentowac z fazą lub go podgłośnić? Mam mozliwosc wysoko zamontowac głośniki atmos ale czy warto? Jakie głośniki na tył te co mam to pokazalem na zdjeciu :) wydaje mi sie ze czas na zmiane. 

 

20231206_164920.jpg

20231206_164929.jpg

20231206_164932.jpg

20231206_164938.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, PiotrusPan napisał:

basu jest zbyt mało ale nie dudni, moze poekperymentowac z fazą lub go podgłośnić?

Jaką korekcję dostał po kalibracji? Nie kombinuj z fazą. Napisz jaka jest korekcja w amplitunerze dla subwoofera. Możesz też poszukać dla niego lepszego miejsca w pokoju - to częsta przyczyna problemów z niskimi tonami.

 

34 minuty temu, PiotrusPan napisał:

Mam mozliwosc wysoko zamontowac głośniki atmos ale czy warto?

Moim zdaniem to zależy co to znaczy wysoko - na przedniej ścianie? Średnio. Nad kolanami słuchaczy - tak. (Mowa o konfiguracji z 2 głośnikami górnymi). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PiotrusPan napisał:

Dodam ze przy wiekszej głośnosci, takiej imprezowej to zaczyna robić sie juz płytko i nie precyzyjnie. Hałas. Moc głośników za słaba?

oddac te kolumny i glosniki dla szwagra lub ciotki a kupic sobie nowe klipsch jak sugerowal Q21

tu az sie prosi by odswiezyc design i sound 

(moje zdanie)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bora902 napisał:

oddac te kolumny i glosniki dla szwagra lub ciotki a kupic sobie nowe klipsch jak sugerowal Q21

tu az sie prosi by odswiezyc design i sound 

(moje zdanie)

 

 

Racja. Duza przestrzeń jest do wypełnienia. Sub spokojnie daje sobie rade ale fronty do wymiany. Teraz tylko musze pojechac do salonu odsluchowego i trafic w moje preferencje dźwiękowe.  Cos w okolicach Lubina, ktos wie? Moze wrocław, zielona gora, poznan...

Fajnie tez by bylo aby jakis ziomek podjechal na busie z roznymi typami glosnikow do mnie i wszystko ocenil. Ale pewnie koszty sa wysokie.

Dodam ze juz wiem ze piorytetem dla glosnikow ma byc stereoci muzyka a kino i tak bedzie ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...