Skocz do zawartości

Salon z kuchnią w prostokącie.


Pitt39

Recommended Posts

ps. mega acoustic widzę ładnie poszerzył asortyment... niektóre rzeczy mocno drogie, ale trzeba przyznać ze te panele drewniane wyglądają bardzo schludnie i jak komuś pasują do salonu, to nie zepsują, a nawet poprawia wystrój... u mnie pewnie będą musiały byc grane jakies pułapki basowe i coś na sufit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie wiem czy ktoś czyta, wiec potraktuje jako mój blog  😅

Wstawiłem fotel, zasłonki, dorobiłem absorber, pozostałe przywiesiłem na stałe. Za plecami wywaliłem jakieś puszki co trzeszczały przy większym uderzeniu basu... było źle z niskimi, jest zdecydowanie lepiej.

Najlepiej oczywiście te średnie i wysokie, w koncu słychać jakąś scene... kawałki  wokalami jak  na moje niewprawne ucho są dość, dość

Przenosiny udane, bo mogę dalej kombinować z kolejnymi ustrojstwami. Mam święty spokój i nie słucham walenia pokrywek z kuchni jak w tym samym czasie najdzie  mnie na odsłuch. 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie patrząc na pokój to jeszcze za mało według podstawowego podejścia pochłaniania. I dość dużo twardych odbijajacych powierzchni więc pewnie echo i pogłos za duży. Jakieś rozpraszacze by się przydały.

Robiłeś coś na suficie ? Trzeba pamiętać że to też powierzchnia odbijająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 minut temu, tomlodz napisał:

Ogólnie patrząc na pokój to jeszcze za mało według podstawowego podejścia pochłaniania. I dość dużo twardych odbijajacych powierzchni więc pewnie echo i pogłos za duży. Jakieś rozpraszacze by się przydały.

Robiłeś coś na suficie ? Trzeba pamiętać że to też powierzchnia odbijająca

Nie, dopiero od poniedzoałku tu działam(w tym pomieszczeniu), ale sufit też bedzie grany. Do tego pułapki  by sie przydały. Poki co ogarnałem pierwsze odbicia poza sufitem. Za plecam troche ksiazek, ale malo. Pewnie trzeba bedzie napchac cos w regały. Niemniej juz jest lepiej niz w salonie. 

IMG_20240118_223736.jpg

IMG_20240119_120358.jpg

Ps. Poki co jest trojkat, 190cm kazde ramie. Kolumny zostana przy telewizorze, ale poki nie ma innych to graja tutaj. 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
13 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Fajny pokoik👍

Dzięki.

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Niewiele brakuje, by zdjęciami z pokoiku pochwalić się w wątku o jaskiniach audiofili. 

Dzięki za update. Trochę sobie i ja w tym pokoiku posiedziałem i to miłe uczucie było.

Dzięki. Staram sie zadbać o akustykę nie psując całkiem jego wystroju. np. zasłonka umiejętnie chowa kolejny absorber stojący na parapecie. Uważam że sluchanie muzyki  musi być w komitywie z doznaniami wzrokowymi.  Może nie w tych samych proporcjach, ale jednak w przytulniejszej atmosferze odbiór jest lepszy.

Myślę że zrobienie sufitu też nie wpłynie na estetykę. Póki co robię półkę na wzmacniacz i co tam jeszcze dojdzie. 

Zasłonke dałem w czerni, żeby "zlała" się z pułapkami basowymi, ktore bedę musiał pewnie wepchnąć.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wczoraj sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia kolumn w pomieszczeniu; praktycznie na każdej scianie stały.

Skończyło się na tym co powyżej, z tym ze odsunąłem fotel od tylnej ściany(jest teraz metr, plus regaly na 40cm, które podbija bas, ale do zrobienia). 

Trójkat odsłuchowy zrobił sie mały(miedzy kolumnami 180, od kolumn do ucha po 160cm). Kolumny od sciany 80cm. Nic optymalniejszego nie znajdę na te chwilę z tymi klipschami i przy tej akustyce.

Najbliższe co może jeszcze zrobie, to pułapki w 2 narożniki.

Trzeba kupić nowe kolumny i wzmacniacz. 

Zakładałem temat, ale zero odzewu, wiec może tu ktoś coś pomoże do tej powierzchni. Klipsche musza wrócić do tv.

Ps. Do południa widziałem kef ls50 mata na olx, ale znikły; za 3k były. Warte zainteresowania?. W hifi do odsłuchu widze ze są. 

Zrobi to jakąś znaczącą różnice porównujac do klipsch the fives, choć i tak już lepiej grają niż w salonie. 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odsłuch bliskiego pola to nic złego. U mnie kolumny są od siebie oddalone na 150 cm od tweetera do tweetera i około 160 - 170 cm od kolumn do miejsca odsłuchowego. ;)
Ja bym na Twoim miejscu nawet je jeszcze do siebie lekko dosunął, żeby nie stały szerzej niż jesteś od nich sam oddalony. Spróbuj, sprawdź sobie sam.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zolt napisał:

Ale odsłuch bliskiego pola to nic złego. U mnie kolumny są od siebie oddalone na 150 cm od tweetera do tweetera i około 160 - 170 cm od kolumn do miejsca odsłuchowego. ;)
Ja bym na Twoim miejscu nawet je jeszcze do siebie lekko dosunął, żeby nie stały szerzej niż jesteś od nich sam oddalony. Spróbuj, sprawdź sobie sam.

Sprawdzałem własnie i chyba lepiej mi grają jak jest delikatnie szerzej, wydaje mi sie ze dzwięk jest bardziej przestrzenny, a wokal ładnie wychodzi ze sciany w miejscu plakatu trainspoting, a nawet troche jest za nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Ja raczej stosuję zasadę, że nie szerzej, niż odległość kolumn do punktu odsłuchowego. ;)
Wtedy obawiam się, że scena za mocno się rozjeżdża i to, co ma grać w środku zaczyna wychodzić za mocno z boków idąc w stronę efektu "słuchawkowego". :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
26 minut temu, zolt napisał:

Spoko. Ja raczej stosuję zasadę, że nie szerzej, niż odległość kolumn do punktu odsłuchowego. ;)
Wtedy obawiam się, że scena za mocno się rozjeżdża i to, co ma grać w środku zaczyna wychodzić za mocno z boków idąc w stronę efektu "słuchawkowego". :)

Można powiedzieć że sie uczę słuchać i tego co lubię, więc pewnie mi się jeszcze pozmienia. Póki co staram sie osiągnąc jakieś zadowalające optimum. Przy Was jestem w podstawówce, w pierwszej klasie, ale jak miłosciwie nam panujący prezydent Duda uczę się cały czas.

26 minut temu, gienas napisał:

Pokój fajny, ale to stanowczo nie ten fotel. ;)

Jasne ze są ładniejszę, ale fotel ten w kategorii wygody pobił - te nawet dużo drozsze  - na cyce, a nałaziłem sie sporo po sklepach meblowych. Inny już tu stał i odesłałem w cholere. Wolałbym coś w czerni, ale jak w nim siadam to niczego nie żałuje, niczego... :D

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Baw się i kombinuj. Sprawdzaj.
Są osoby, co mają idealny czas pogłosu w całym paśmie i naprawdę fajnie zrobione pod audio pomieszczenia, ale to raczej zdecydowana mniejszość i raczej nieliczne jednostki. Do tego dochodzi kwestia odpowiedzi częstotliwościowej w pomieszczeniu i problemów właśnie z nierównomiernym basem.
Prawie każdy z większymi i mniejszymi problemami akustycznymi się boryka. ;)
Ja wypieprzyłem z pokoju połowę mebli i całkowicie zmieniłem układ sofy, kanapy i tak dalej szukając optymalnego miejsca przy obecnym układzie pomieszczenia, a jest nietypowe, bo w kształcie litery L. ;)
I też musiałem kombinować.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
10 minut temu, zolt napisał:

Spokojnie. Baw się i kombinuj. Sprawdzaj.
Są osoby, co mają idealny czas pogłosu w całym paśmie i naprawdę fajnie zrobione pod audio pomieszczenia, ale to raczej zdecydowana mniejszość i raczej nieliczne jednostki. Do tego dochodzi kwestia odpowiedzi częstotliwościowej w pomieszczeniu i problemów właśnie z nierównomiernym basem.
Prawie każdy z większymi i mniejszymi problemami akustycznymi się boryka. ;)
Ja wypieprzyłem z pokoju połowę mebli i całkowicie zmieniłem układ sofy, kanapy i tak dalej szukając optymalnego miejsca przy obecnym układzie pomieszczenia, a jest nietypowe, bo w kształcie litery L. ;)
I też musiałem kombinować.

U mnie jest już o tyle dobrze - w porówmaniu do salonu - że mam święty spokój. Żadne hałasy z kuchni nie dochodzą, tak samo z zewnątrz. Dwa. Nie muszę przekraczać kolejnego poziomu w tym co akceptowalne na ścianie dla mnie i partnerki. Powoli, w miarę jak fundusze pozwolą akustycznie go przygotuje, choć już teraz da się słuchać i widzę jaka lipa to salony z otwartą kuchnią, gdy myśli sie o jakiejś akustyce. Tak jak pisałes, da sie wiele załatwic dsp, ale to kolejne koszta. Jestem dobrej myśli, choć najgorsze przrde mną ;)

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dorzuciłem 2 narożne pułapki basowe, te premium po 40cm grubości (jeśli ktoś ma, długo u Was śmierdziały, bo póki co to zamontowałem, chwile posłuchałem, ale wali tak że siedzieć się nie da).

Zmiany?.

Może jakieś niewielkie,  ale nic spektakularnego... choć  po tym co mi pisał Bartek  na nic szczególnego  się już nie nastawiałem... pokój jest jaki jest, większy nie będzie. 

Słuchana muzykę trzeba dopasowywać pod akustyke,  nie odwrotnie, a o jakimś mocniejszej elektronice  to już w ogolę mozna  zapomnieć.

www.youtube.com/watch?v=YP1wxZNydX0

na tym testowałem, pieknie dudni,  ale i utwór mocno schodzi.

 

 

IMG_20240201_142420.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

ps1. Zrobiłem jeszcze test na skos jak na poniższym obrazku.

Na plus delikatnie zmieniła się wokal  na bardziej przestrzenny.

Dodatkowo w miejscu wnęki gdzie mam drzwi do pokoju(górna prawa strona) jest mniej dudniący bas. Całość tak jakby została "przerzucona" w miejsce czerwonego trójkąta(lewy górny róg) i tam trochę roboty może załatwia pułapka po jej zamontowaniu.

Mniej mi się widzi to ustawienie z perspektywy estetyki,  ale bardziej od strony akustyki.

Jutro będę słuchał dalej,  ale pułapki tak walą że się wysiedzieć nie da... 😅

skos.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Pitt39 napisał:

Mniej mi się widzi to ustawienie z perspektywy estetyki,  ale bardziej od strony akustyki.

To juz zależy od Ciebie, co jest ważniejsze.

Ps: fajnie że niestandartowe ustawienie wnosi poprawę w kluczowych aspektach

21 minut temu, Pitt39 napisał:

Na plus delikatnie zmieniła się wokal  na bardziej przestrzenny.

Dodatkowo w miejscu wnęki gdzie mam drzwi do pokoju(górna prawa strona) jest mniej dudniący bas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

To juz zależy od Ciebie, co jest ważniejsze.

Ps: fajnie że niestandartowe ustawienie wnosi poprawę w kluczowych aspektach

 

Pewnie dam po skosie, ale musze znów absorbery 2 przewiesić... za chwile będzie malowanie całej ściany(kolejne otwory), dlatego czekam na jakieś cenne rady co by tu jeszcze można "zepsuć" zanim tego dokonam😉

Niemniej na spokojnie. Jutro podejdę jeszcze raz lub dwa i porównam skos i na prosto. Jeśli ucho się nie myli i skos faktycznie lepszy(moja tez tak stwierdziła, nic jej nie sugerowałem), to zmiana nastąpi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Z grubsza przeczytałem ten wątek ale nigdzie nie widzę żadnych pomiarów, bez tego nic nie zdziałam, ciężko coś doradzić, bo na słuch bez wyrobionego ucha do muzyki można błądzić bez końca, takie mam zdanie

Ja przez pare lat dokładałem coraz to więcej rzeczy do pokoju a i tak małe monitory w zamkniętej budzie mi podbijały niższy bas, a wełny dałem sporo i nic nie uratowało górki na 50hz a sporego dołu na górnym basie.

Sensownym krokiem na przód były pomiary w rew i pod najbardziej korzystny wykres spl zbudować wystrój pokoju.

Możliwe jak jesteś mało osłuchany, to nie zauważasz częstych kompromisów, przykładowo dasz dany panel z miejsca x do miejsca y to słyszalnie może wydawać się ciekawsze dla ucha a w pomiarach jakaś częstotliwość Ci się bardziej wyrówna a inna będzie bardziej poszarpana, tego ucho może nie dostrzec.

Nie wiemy tez jaki masz pogłos

Ciekawostka.. możesz bazę stereo przesunąć w miejsce wnęki i drzwi, tam część ciśnienia basu będzie uciekała poza pokój i to może pomóc.

Przykładowo bardzo korzystnie górny bas i niższą średnice poprawiły mi ustroje z styroduru, ale to musiała być spora powierzchnia, nie jak niektórzy postawią mały kawałek panelu 50x50 i szukają na słuch poprawy hah

Żeby nie było tak prosto sam układ takich paneli różnie wypływał na pomiary i łatwo było "zepsuć" stawiając je na oko

Clipboard01.jpg.17a9174e1d0d2c7ac91a0dc8b3a844b3.jpg

Ja dałem sobie spokój, zrobiłem przez pomiary możliwie najbardziej korzystne pasmo z obu kolumn i musiałem dźwięk skorygować w EQ, implementując to np na Volumio czy Linuxa.

 

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
11 godzin temu, Arko55 napisał:

Cześć

Z grubsza przeczytałem ten wątek ale nigdzie nie widzę żadnych pomiarów, bez tego nic nie zdziałam, ciężko coś doradzić, bo na słuch bez wyrobionego ucha do muzyki można błądzić bez końca, takie mam zdanie

No nie ma  pomiarów, a moje ucho też nie jest wyrobione; po chwili słuchania, przestawiania kolumn i paneli w zasadzie jestem głupi i nie wiem za wiele(dlatego cały czas piszę że coś mi się tam wydaję).

 

11 godzin temu, Arko55 napisał:

Sensownym krokiem na przód były pomiary w rew i pod najbardziej korzystny wykres spl zbudować wystrój pokoju.

Na Bartka mnie nie stać(pisał że z butów mnie wyrwie, to nawet nie pytam  dalej), ale jak jest ktoś  z okoli Częstochowy lub może dojechać, to może przedstawić tu jakąś ofertę.

 

11 godzin temu, Arko55 napisał:

Ciekawostka.. możesz bazę stereo przesunąć w miejsce wnęki i drzwi, tam część ciśnienia basu będzie uciekała poza pokój i to może pomóc.

 

 

Jeden z monitorów - w pozycji na prosto - był w tym miejscu i właśnie w tej wnęce kotłowało się  najmocniej.

Teraz w ustawieniu na skos, kolumny są dalej od bocznych ścian i bliżej siebie; zrobiłem trójkąt 140cm, nie skierowane bezpośrednio na słuchacza... miejsce odsłuchowe wydaje się ze nie stoi w miejscu dudnienia, no i wokal jest przyjemniejszy, ładnie gra w narożniku gdzie stoją pułapki. Jest jakby cieplejszy. Ale to wszystko  nasłuchy os.  co 2 miesiące temu stwierdziła że zrobi sobie jakieś stereo w domu(patrz wyżej, ma niewprawne ucho)

11 godzin temu, Arko55 napisał:

 

Przykładowo bardzo korzystnie górny bas i niższą średnice poprawiły mi ustroje z styroduru, ale to musiała być spora powierzchnia, nie jak niektórzy postawią mały kawałek panelu 50x50 i szukają na słuch poprawy hah

 

Spoko,  bo z biała ściana by się zlało...  sam wycinałeś jakaś  rozgrzana żyłką czy gotowe kupione?

Jakie kolumienki teraz grają u Ciebie i jaki wzmacniacz?

Ja w zasadzie jestem na początku swojej drogi, ale wierze że nie skończy się  na dobrych słuchawkach...😅

ps. Ogólnie dzięki za odzew i zainteresowanie 🍻

tak to teraz testujeimage.png.6bca4f8f707892255468a8c65c805a18.png

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prosto, po skosie, znów na prosto... i bardzo dobrze! Im wiecej takich "ruchów" tym lepiej poznasz pomieszczenie i nabywasz nowych doświadczeń. 👍 dla jednych to uciążliwe, dla innych czysta frajda. 

Ja już "milion" opcji spróbowałem i obecnie  cieszę się "stałymi" ustawieniami w zaleznosci czy "typowy odsłuch" (przemeblowanie do prawie bliskiego pola), czy też w "tle" podczas normalnego użytkowania (niestety wciaz w pokoju dziennym jest sprzęt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Na prosto, po skosie, znów na prosto... i bardzo dobrze! Im wiecej takich "ruchów" tym lepiej poznasz pomieszczenie i nabywasz nowych doświadczeń. 👍 dla jednych to uciążliwe, dla innych czysta frajda. 

Ja już "milion" opcji spróbowałem i obecnie  cieszę się "stałymi" ustawieniami w zaleznosci czy "typowy odsłuch" (przemeblowanie do prawie bliskiego pola), czy też w "tle" podczas normalnego użytkowania (niestety wciaz w pokoju dziennym jest sprzęt).

Trochę się człowiek momentami wkurwia jak już kolejną godzinę siedzi w pokoju i nie widzi znaczącej/jakiejkolwiek poprawy, ale też wiele uczy  o tym jak to wszystko działa i wpływa na akustykę i odbiór tego co dociera do naszych uszu. Dziś  kolejny plan, aby wynieś wszystko z pokoju i posłuchać jak będzie z i bez.

Może coś się uda wycisnąć(teraz te pomiary chciałbym  zrobić), bo skoro koledze powyżej, w pokoju o praktycznie tych samych wymiarach udało się względnie ogarnąć, to szansę są.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwadratowe pokoje niestety nie mają dobrych proporcji i są trudniejsze w adaptacji.
Ale właśnie w takich pokojach zaleca się sprawdzić ustawienie po skosie, czego przykładem jest to, co opisujesz. Czyli poprawa.
Sam posiadam niełatwy pokój, bo w kształcie litery L. I też między innymi kombinowałem w jednym miejscu ze skośnym ustawieniem. Scena była lepsza, przestrzeń większa, ale w miejscu odsłuchowym miałem bardzo dużą dziurę w okolicy 60-80 Hz.
Znalazłem optymalne miejsce w jednej odnodze. Bas bardziej wyrównany, ale nadal męczyły rezonanse, więc dopiąłem to DSP.
Ale właśnie przy kwadratach zaleca się ustawiać sprzęt po skosie, więc dobrą drogę obrałeś.
No i fajnie, że się nie zniechęcasz i dużo kombinujesz. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...