Skocz do zawartości

Używane stereo do 8k +


Pitt39

Recommended Posts

Dobry szanownemu grono.

Miesiąc temu kupiłem  klipsch the fives - jakoś grają - ale nie jest to docelowy zestaw i choć nie żałuje, bo uczę się słuchać  na nowo muzyki  i tego co w niej lubię, to jednak czegoś mi brakuje i chciałbym żeby następny zestaw był bardziej świadomym wyborem.

Po kolei.

1. Mam:

Klipsch the fives. Wokale ok, bas mnie denerwuje, brak zapanowania nad nim; dudni mi w pomieszczeniu. Na powierzchnie 22m2 salonu i 10m2 otwartej kuchni(fotka poniżej) przydałoby się też ciut więcej mocy. Póki co odsunąłem kolumienki na tyle na ile dało się od ściany i dawało znaczący/jakiś efekt, a nie psuło wystroju. Rzuciłem dywan, przesunąłem kanapy od tylnej ściany(to zrobiło robotę), jestem na etapie "zbijania" absorberów. Za kolumnami - w miejscu pierwszych odbić -  prawdopodobnie na stałe(póki co 2 nieukończone i niepodwieszone stoją), boczne na czas odsłuchu, może za sofa jakiś dyfuzor. Wszystko będzie na zasadzie prób i błędów. Dorzucę pewnie jakiś innych "gratów", które mogły by pomóc w pogłosie pomieszczenia(poglądowe zdjęcia poniżej jak wygląda salon, co by mozna było z akustyką jeszcze zrobić i jaki obszar do "pogonienia" dźwiękowo). To tyle odnośnie tego co mam i co zmiennie.

2.  Oczekuje:

Stero z możliwością podłączenia do tv. Filmów oglądam bardzo dużo ale ze są to głównie gadane produkcje bez efekciarstwa, to na muzyke kłade nacisk i na tym się  koncentruje. Stawiam na zestaw używany, najlepiej w stylu retro lub po prostu retro. Kolumny nie powinny być problemem, tak z amplitunerem w rozsądnej cenie może być już ciężej, więc im bardziej minimalistyczny tym lepiej(wiem że te ładne nie w tym budżecie, wiec godzę się na kompromis).

Muzyki słucham za pośrednictwem tidal, spotify. Przyszłościowo ma być gramofon.

3. Czego słucham:

Praktycznie każdy rodzaj muzyki, wiec stawiam na jakieś uniwersalne granie. Niemniej nieznaczna przewaga elektroniki(kraftwerk, aphex twin, CBL, massibe attack ; ambiety, techno, idm), muzyka filmowa, klasycznego grania z lat 70-80.

Co do samych oczekiwań, to ciężko mi ubrać słowo w zdania i póki nie usłyszę nie wiem czy mi się spodoba. Jakby ktoś był z okolic Częstochowy, ma jakieś fajne zestawy i trochę wiedzy mogę za $ lub  %, czyli poświęcony mi czas jakoś się odwdzięczyć(sprawa do przedyskutowania).

4. Budżet.

Powiedzmy że coś używanego do 8 tyś, ale może ulegać zmianie ku górze(na dobry początek j/w amplituner i 2 kolumienki podstawkowe). Pewnie nie kupie tego dziś, ale j/w, chce lepiej wydać te pieniądze, wiec wole wcześniej założyć takowy watek.

co mi się podoba:

JBL L36

image;s=1000x700

image;s=1000x700

i w coś takiego z epoki chciałbym iść, niekoniecznie musza to być  jbl, ale coś w tym stylu co mogło by być warte zakupu.

Wiem, że cieszyło by mnie moje oko, a co do uchą to już po odsłuchaniu i stwierdzeniu o ile lepsze od klipschów, aby nie zamienić siekierki na kijek.

Z góry dziękuje za każda radę i pozdrawiam 🙂

 

pokój rzuty.jpg

IMG_20231225_092215.jpg

IMG_20231225_093235.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Wiem, że to tymczasowo, ale podnieś te absorbery z 0.5 m. Postaw na czymś. Teraz się w dużym stopniu marnują. 

Tak, tak, wiem, tyle co je "zbiłem", a już nie chciało mi się ich zawieszać, bo świeta mnie zastały ;-). Do tego jeszcze przody musze wyciąć ze sklejki(te akurat zostaną jak uda mi się zrobił ładne fronty).

Dorobić musze też 2 boczne na czas odsłuchu, takie na stojakach aby mieć skale porównawczą.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, RLC2 napisał:

Taka mała  informacja 😉

Zdjęcia kolumn które zamieściłeś jak i same kolumny należą do forumowicza @Rega napisz do niego Roman wie o nich najwięcej 🙂

 

Kurczę, do Danii trochę daleko, bo nie kupie już nic nie odsłuchawszy wcześniej, niemniej bardzo mi się podobają.

W ramach informacji i jakiś konkretnych pytań  może i napiszę.

Dziękuje bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pitt39 napisał:

bas mnie denerwuje, brak zapanowania nad nim; dudni mi w pomieszczeniu. Na powierzchnie 22m2 salonu i 10m2 otwartej kuchni(fotka poniżej) przydałoby się też ciut więcej mocy.

Bo te monitorki są chyba za małe. Dobrze kombinujesz idąc w większe kolumny.

8 godzin temu, Pitt39 napisał:

Rzuciłem dywan, przesunąłem kanapy od tylnej ściany(to zrobiło robotę), jestem na etapie "zbijania" absorberów. Za kolumnami - w miejscu pierwszych odbić -  prawdopodobnie na stałe(póki co 2 nieukończone i niepodwieszone stoją), boczne na czas odsłuchu, może za sofa jakiś dyfuzor. Wszystko będzie na zasadzie prób i błędów

Kanapa ok. ale reszta to raczej na problemy z basem nie wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pójdę jednak drogą DSP, o czym uparcie piszę i jestem zwolennikiem tegoż rozwiązania. To jest właśnie system, który ma pomagać i w ciężkich przypadkach lub też doszlifowując systemy, kiedy coś już sobie zrobiliśmy w pomieszczeniu, które służy nam na co dzień do życia.
Twoje miejsce odsłuchowe jest niesymetryczne. Kanap stoi blisko tylnej ściany. Nie ma tu mowy o osiąganiu spektakularnych wyników samymi ustrojami na bazie pianki 10 cm, jeżeli chodzi o bas.
Za kanapą obowiązkowo absorbery, jeżeli się da, to po środku kolumn również. I reszta DSP.

DSP ogarnie Ci dudniący bas. Coś wykombinuje na te rozjazdy stereofoniczne, bo masz odbicia z lewej i prawej stronie całkowicie pojechane.
Sporo tym poprawisz. Idealnie nie będzie. Ale w tym momencie nie chodzi o to, by było idealnie, tylko byś mógł poprawić to co masz na tyle, na ile można.

Ja mimo, że mam obecnie raczej symetrycznie poustawiane kolumny, mam absorbery na pierwszych odbiciach za kolumnami i na bokach, plus w rogach 20 cm pianki, poza tym 2 metry za miejscem odsłuchowym sporą kanapę narożną z wypełnionymi "wnętrznościami" i obok szafki, które również są mniej lub bardziej zapełnione jakimiś materiałami (a takie rzeczy wbrew pozorom nadal działają - choć bez pomiarów nie wiadomo nigdy z jakim do końca skutkiem ;)) to wszystko doszlifowane mam właśnie DSP. Bez DSP też wkurzały mnie wzbudzenia basowe i tak dalej. Obecnie słucham i nie mam sytuacji, kiedy słyszę jakieś drastyczne nierówności na basie (a na pewno nie ma przykrych wzbudzeń), choć oczywiście na pewno charakterystyka i tak nie jest płaska i równa jak stół. Ale to już nie razi.

Akustyki profesjonalnej i tak tam nie zrobisz.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Palmos napisał:

Jak to masz zrealizowane? Pytam poważnie bo też się nad tym zastanawiam.

Chodzi mi o sprzet

 Audio Physic Classic 3 + SVS SB2000Pro + Lyngdorf TDAI 1020. Dodatkowo panele z wełną 20 cm, kostka PM-K7 oraz w rogach MP2 i DSP z Lyngdorfa.

Natomiast wszystko amatorsko. Tym bardziej "szlif", nazwijmy to, DSP jest tu czymś, co naprawdę uporządkował dźwięk.

W tej swojej sytuacji możesz bawić się i kombinować absorberami i one pomogą, na średnie i wysokie. I powinny. Ale pod ścianą dudniącego basu nie ogarniesz. Ujarzmić bas "naturalnie" to naprawdę trzeba mieć i pieniądze i pokój na to przeznaczony.
Dlatego DSP to jest kompromis, który działa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pitt39 Od czterech lat mieszkam już na stałe w Polsce. Konto na forum zakładałem duzo wcześniej, więc i niektóre informacje są nieaktualne. Kolumny JBL L36 do posłuchania w moim pokoju odsłuchowym . Do wyboru kilka wzmacniaczy. Informacji o brzmieniu mogę udzielić po wcześniejszych, konkretnych pytaniach. A jeśli chcesz posłuchać ich na zywo to adres podam po wcześniejszym umówieniu się na PW. Pozdrawiam. Roman. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.12.2023 o 21:58, zolt napisał:

Lyngdorf TDAI 1020. Dodatkowo panele z wełną 20 cm, kostka PM-K7 oraz w rogach MP2 i DSP z Lyngdorfa.

No to już jest konkretny pieniądz. Myślałem że masz wymyślone to jakoś taniej. Np. jakieś mini DSP.

Nie wiem czy kolega @Pitt39 jest w stanie tyle zainwestować ale ja na razie nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2023 o 10:50, Palmos napisał:

No to już jest konkretny pieniądz. Myślałem że masz wymyślone to jakoś taniej. Np. jakieś mini DSP.

Nie wiem czy kolega @Pitt39 jest w stanie tyle zainwestować ale ja na razie nie.

No sprzęt konkretny - przynajmniej wnioskując po cenie - wiec póki co nie na moją  kieszeń, ale może kiedyś i to bedzie jakiś kierunek, a póki co moje oczekiwania muszą byc adekwatne do tego jak głęboko sięgam do kieszeni ;-).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Napisano (edytowany)

Trochę się  pozmieniało. Budżet w dół, bo klipsche zostana jako KD przy TV, do tego cześć kasy poszła na "dostrojenie" nowego pokoju.

Tak wiec myślę żeby kupić jakiś wzmacniacz, monitory i kable do 4k(z czasem wymieni się na coś lepszego, ale że pozbyłem sie soundbara, a oglądanie filmów na głośnikach z tv jest słabe, wiec musza wrócić do salonu).

- Nowe pomieszczenie 10m2

- Na etapie adaptacji akustycznej

- Trójkąt słuchacz 2m każde ramie

- Muzyka elektroniczna 50%, i dalej reszta.

Do elektronicznej polecono miaudiolab 6000a który na olx mozna już zdobyć za 1900 zlotych lub MF m2si, ale ten już droższy i bez DACa.

Zostaje wiec plus minus 2k na monitory i jakieś kable(też używki oczywiście).

Jakieś propozycje co by zagrało w miare na tej powierzchni.

W klipsach wokale są dobre, 1m za kolumnami, instrumenty wypchnięte do przodu i nawet mi to odpowiada. Może tak grać

 

 

 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...