Skocz do zawartości

Lenco b 55 i nad 316


michalexon

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Jestem nowy ,to mój pierwszy wpis, proszę zatem o odrobię wyrozumiałości, bo  chyba  pytam Was o sprawy aż za  proste , a ja jestem zupełne zielony .  W  moim pokoju 17 m2 , gra  wzmacniacz nad 316 bee v 2 ,cd nad c538 i  kolumny pylon pearl 25.  Ogólnie  z  tym zestawem  nie jest   źle, wkurzał mnie i wkurza wciąż potencjometr 316 ki , tandetny w dotyku , nierówno  zgarniający moc  -  ledwo go podkręcę i na godzinie 9, max 10 czuję , że kończy  się to,  co może mi on dać. Pewnie jest to kwestia również  jego mocy .Nieraz już miałem ochotę  czymś innym  go zastąpić -  bo chociaż nie jestem miłośnikiem  bardzo głośnego słuchania, zdarza mi się ochota żeby przyłożyć  więcej , i ten wzmak nie daje rady  .

Parę miesięcy temu kupiłem używany gramofon   Lenco b 55.  Koleś od którego go kupiłem miał go podpięty pod wzmacniacz  Luxman r- 5045, i grało to ok. Kiedy podłączyłem go pod swój nad 316 coś było nie ok., jakby rodzaj przesteru było słychać .  I dopiero wtedy  doczytałem ,że istnieją  dwa  główne rodzaje wkładek gramofonowych ,  i  że   przedwzmacniacz  gramofonowy mojego   nad316  odczytuje  jedynie wkładki MM.

Wygrzebałem , od dawna  nieużywany wzmacniacz  Nad 7020e, i po podłączeniu Lenco  - zagrało poprawnie , tzn . bez tego wrażenie „grzmienia”. Wzmacniacz jest słabiutki ,  ale póki co ,  jedynie on  teraz  współpracuję z moim  Lenco b 55  i Pylon Pearl 25. Przyznam, że dźwięk z  czarnej płyty mnie wkręcił , jest może mniej szczegółowy  i czysty niż Cd, ale jest go jakby wszędzie  więcej.  

Tak sobie wyobraziłem ,że Lenco b 55 ma wkładkę ( zapewne MC) , którą obsługuje  jedynie Nad 7020e , skoro Nad 316 „grzmi” po podłączeniu gramofonu.  I tak zacząłem poszukiwania   używanego wzmacniacza,   mocniejszego dla  Lenco.  Miał spełniać cztery  kryteria:  obsługiwać wkładkę Lenco  ( prawdopodobnie MC),  grać z kolumnami 4 ohm  (Pylon), być silniejszy niż nad 316 i nad 7020e, i być nie głębszy w rozumieniu rozmiaru niż 34 cm  ( niegłęboka szafka ) .

I teraz Pytania do Was- czy rodzaj wkładki gramofonowej , w przypadku mojego Lenco b 55 mogę zmienić  sam  ? np. poprzez wymianę igły ?  czy całego headshell z ramienia gramofonu ? jak  dobrać taką wkładkę do  Lenco  b 55?

Może możecie mi polecić jakieś ciekawe  wzmacniacze do tego mojego zestawu uwzględniając Lenco i Pylon ?

 Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, michalexon napisał:

Bardzo ważna jest odpowiednia kalibracja gramofonu po zmianie wkładki. Na przyszłość kup sobie dodatkowy headshell  do "nowej" wkładki. Mając skalibrowany gramofon (wkładki),  zamieniasz tylko główkę i najczęściej ustawiasz nacisk. To cała operacja.

Ja jeszcze poszukał bym używanych headshelli z zamontowaną (skalibrowaną pod Lenco) wkładką. 

Możesz popytać na winyl.net

Pozdrawiam 

PS

Pytanie do Grzegorza @Audio Autonomy, czy np Lenco b55 i L 75 ma to samo ramię i Overhang?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza bardzo dobre pre gramofonowe robiła Yamaha, myślę o jakieś "dzielonce" przedwzmacniacz i końcówka. Nie wiem jak by to grało z perłami, bo słuchałem na innych kolumnach. Starsze Yamahy grały ciepło, niesamowicie rozdzielczo i bardzo dynamicznie. Miały dobre nasycenie i masę. Ja lubię taki dźwięk, nie wiem jak Ty. Co do budżetu za dzieloną Yamahę to obecnie tak około 4000- 5000+. Konkretne modele może podpowie @tomek4446?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, 1Ender napisał:

Konkretne modele może podpowie

Ja do tej tej pory jako najlepsze pre phono w przedwzmacniaczach uznaje Yamahę C-70. Dużo lepsze niż w droższym modelu CX- 1000 , a miałem oba. C-70 ma jedną wadę , grzeje się do 70 st. producent podaje , że tak ma być :) @elektron6 Tomek , powiedz , jak oni to kiedyś robili , że przy takich temperaturach to działa 40 lat i nic się nie rozlutowuje , przepala , ..... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2023 o 12:53, 1Ender napisał:

Pytanie do Grzegorza @Audio Autonomy, czy np Lenco b55 i L 75 ma to samo ramię i Overhang?

Ramiona delikatnie się różnią, ale wydaje mi się (na 99%), że długość mają taką samą - odległość montażowa i overhang będę więc też takie same.

A co do samego problemu Kolegi @michalexon - jeżeli na jednym wzmacniaczu gramofon gra w porządku, a an drugim nie, to obstawiałbym, że winny jest sam wzmacniacz. Wkładka w Twoim Lenco to MM'ka, więc grać to powinno z oboma Twoimi wzmacniaczami. 

Dnia 30.12.2023 o 20:03, michalexon napisał:

Fajna wkładka, ale nie zamontujesz jej do Lenco niestety. Ona ma możliwość wkręcenia śrubek tylko od góry (a w headshellu Lenco lepiej sprawdzi się montaż od dołu). I do tego tam w Lenco jest inny gwint calowy, a dziś używa się w zasadzie tylko metrycznych i takie gwinty są w VM95E. Nie da się tego połączyć razem niestety (bez przerabiania headshellla).

Zacząłbym od wymiany samej igły i kalibracji ramienia. Trzeba tylko rozszyfrować jaka to jest wkładka (na górnej ściance powinno coś być do odczytania). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2024 o 12:58, Audio Autonomy napisał:

Ramiona delikatnie się różnią, ale wydaje mi się (na 99%), że długość mają taką samą - odległość montażowa i overhang będę więc też takie same.

A co do samego problemu Kolegi @michalexon - jeżeli na jednym wzmacniaczu gramofon gra w porządku, a an drugim nie, to obstawiałbym, że winny jest sam wzmacniacz. Wkładka w Twoim Lenco to MM'ka, więc grać to powinno z oboma Twoimi wzmacniaczami. 

Fajna wkładka, ale nie zamontujesz jej do Lenco niestety. Ona ma możliwość wkręcenia śrubek tylko od góry (a w headshellu Lenco lepiej sprawdzi się montaż od dołu). I do tego tam w Lenco jest inny gwint calowy, a dziś używa się w zasadzie tylko metrycznych i takie gwinty są w VM95E. Nie da się tego połączyć razem niestety (bez przerabiania headshellla).

Zacząłbym od wymiany samej igły i kalibracji ramienia. Trzeba tylko rozszyfrować jaka to jest wkładka (na górnej ściance powinno coś być do odczytania). 

 

Wielkie  dzięki za odpowiedzi, Audio Autonomy prawdopodobnie trafił w punkt.

Podłączyłem wczoraj jeszcze raz Lenco pod nad 316 i przy nawet niskim poziomie głośności głośniki średnio tonowe bardziej buczały  niż grały , i nieadekwatnie do głośności drżały.  Do tej pory  uznawałem to za nieczytelność wkładki mm,  ale faktycznie wzmacniacz zachowuje się po przełączeniu w tryb phono jak uszkodzony.  Swoją  drogą - czy wiecie jak w praktyce zachowuje się wzmacniacz i kolumny kiedy  wzmacniacz nie odczytuje typu wkładki w gramofonie ?

 Kiedy , gdzieś około 2020 roku  kupilem nad 316 bee v 2 , nowiutki  z  salonu,  nie przyszło  mi do głowy ,że będę  chciał mieć kiedyś  gramofon  i nie sprawdziłem  czy działa w nim ten przedwzmacniacz.  Prawdę  mówiąc kupiłem go z dwóch powodów . Po pierwsze,  bo  w starym nad  7020e   brakowało tzw cichego startu, czyli  kilka sekund po włączeniu go słyszałem takie głuche uderzenie w kolumnach,  i  po drugie dlatego , że naczytałem się,  że słaby wzmacniacz połączony do silniejszych kolumn, w warunkach kiedy najdzie ochota by troszkę mocy przyłożyć , potrafi uszkodzić głośnik wysoko tonowy - bałem się o kolumny po  prostu. Nad 316 zbierał dobre opinie, ale jak się okazało  wcale nie jest wiele mocniejszy  od 7020e.

Wkładkę wykręcę z pewnością , żeby odczytać  jakiekolwiek  informacje o niej , ale póki  co gra ona dobrze ze starym nad . Teraz tylko w zupełnie innym celu będę to rozkminiać  Wcześniej myślałem ,że po to by móc ją wymienić na taką odpowiednia do n 316 , a teraz raczej w celu wymiany jej z uwagi na zwykłe  zużycie   . A Właśnie,  czy na podstawie moich zdjęć możecie wywnioskować , że jej czas już minął?  Czy jest  możliwe  , że igła z  wkładką stanowią  całość? - Bo kiedy ostatni raz zdejmowałem  headshell  na potrzeby moich zdjęć , próbowałem  wyciągnąć igłę i  jej biała obudowa ledwie na milimetr  uchyliła  się z jednej strony. W najbliższych dniach znowu do tej wkładki się dobiorę i jeśli uda mi się zobaczyć coś więcej niż widzieliście już na moich zdjęciach  prześlę Wam kolejne zdjęcia .  Czy odkręcając i dokręcając te dwie  śruby mocujące wkładkę do headshella  jakiś stopień docisku gra tu rolę?

 Z pewnością   muszę wkrótce  poszukać  godziwego wzmacniacza  dla Lenco , zresztą nie tylko dla Lenco bo i dla Cd,i  tym razem coś używanego .

Dorzucam zdjęcia  wkładek do Lenco b 55 które widziałem na stronach anglojęzycznych : Lenco m 94 i Nagaoka nm33

Pozdrawiam

lenco m 94.jpg

nagaoka nm 33.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aco sądzicie o połaczeniu   Lenco b 55 i pylon Pearl 25 ze wzmacniaczem takim jak : Sansui AU 555 A albo Luxman SQ505X 

https://allegro.pl/oferta/sansui-au-555-a-wzmacniacz-legenda-audio-13633541507

https://allegro.pl/oferta/luxman-sq505x-legendarny-wzmacniacz-1970r-14170897460?reco_id=935950a4-b300-11ee-8544-124e786f067f&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Czy te vintage rzeczywiście trzymaja jeszcze parametry ? Wygląda to bardzo ładnie , pytanie czy bez odsłuchu ktoś z Was by zaryzykował na odległość taki zakup 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...