Skocz do zawartości

Nagrywanie na kasety metalowe


Recommended Posts

Witam was wszystkich serdecznie.

Prosze mi wytłumaczyc dokładnie jak dziecku do czego słuza otwory zaslepione w kasetach metalowych na srodku które mozna tez wyłamac.

Otwieram zafoliowana kasete np. TDK-MA 60 i teraz co sie stanie jak nagram na nia muzyke z pozostawionymi na srodku zaslepionymi otworami.

A jaki bedzie efekt jak nagram muzyke z wyłamanymi zabkami za srodku.

Czy to zalezy od podkładu pradu przezaczonego to kaset metalowych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Margaj 4774 napisał:

Witam was wszystkich serdecznie.

Prosze mi wytłumaczyc dokładnie jak dziecku do czego słuza otwory zaslepione w kasetach metalowych na srodku które mozna tez wyłamac.

Otwieram zafoliowana kasete np. TDK-MA 60 i teraz co sie stanie jak nagram na nia muzyke z pozostawionymi na srodku zaslepionymi otworami.

A jaki bedzie efekt jak nagram muzyke z wyłamanymi zabkami za srodku.

Czy to zalezy od podkładu pradu przezaczonego to kaset metalowych?

Służą do ochrony nagrania na tej kasecie. Jeśli je wyłamiesz to już nic na niej nie nagrasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory na środku grzbietu kasety słuzyły do rozpoznawania rodzaju kasety. Np kasety metalowej lub żelazowo-chromowej, które były wykonane NIE z tlenków żelaza lub chromu, ale w składzie masy do produkcju były drobinki w/w metali.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal sie nie rozumiemy.

Kaseta zelazowa ma tylko po bokach zabki

Kaseta chromowa ma zabki i dodatkowo coraz blizej srodka takie zapadnie zeby m,agnet wyczół ze to cro2

Kaseta metalowa ma tak samo jak chromowa tylko dodatkowo otwory na srodku zeby magnet wyczól ze to typ iec-IV

A jakbym wyłamał te zabki za srodku, to przy odtwarzaniu i nagrywaniu to jaki to bedzie miało sens, jak we wszystkich rodzajach tasmy nie ma zapadni a na kasecie metalowej ona istnieje.

Moze te otwory zaslepione słuza tylko dorozpoznania rodzaju kasety metalowej.

Co pokarze magnetofon jak włoze kasetw metalowa z wyłamanymi zabkami za srodku.

Po co wogóle miałbym na srodku je wyłamywac

Cały czas tylko o to mi chodzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą co i jak a u Ciebie nadal wątpliwości.

Nie rozumiem co chcesz wyłamywać na środku?  Do wyłamywania są tylko dwa skrajne, po prawej dla odtwarzanej strony, które służą by zabezpieczyć nagrana kasetę przed kolejnym przypadkowym nagraniem i tylko te wyłamujesz, jeśli chcesz zabezpieczyć, reszta absolutnie nie powinna Ciebie interesować. 

Otwory wprowadzono by dobrać odpowiedni prad podkładu do poszczególnych rodzajów kaset, ale to przecież wiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Margaj 4774 napisał:

do czego słuza otwory zaslepione w kasetach metalowych na srodku które mozna tez wyłamac.

Otwieram zafoliowana kasete np. TDK-MA 60 i teraz co sie stanie jak nagram na nia muzyke z pozostawionymi na srodku zaslepionymi otworami.

A jaki bedzie efekt jak nagram muzyke z wyłamanymi zabkami za srodku.

Czy to zalezy od podkładu pradu przezaczonego to kaset metalowych?

W swojej "karierze" kasetowej miałem do czynienia z kasetami metalowymi, które miały zaślepione otwory detekcyjne (te blisko środka). Zaślepki te wyglądały identycznie jak te do blokady nagrywania. Był to jednak jakiś mniej znany producent, na pewno żaden z tych gigantów (tj. TDK, Maxell, Sony, That's, Basf). Chodzi mi po głowie PDM, czyli Philips DuPoint Magnetics, ale głowy nie dam. W każdym razie te otwory powinny być zawsze odkryte.

Pamiętam, że dorwałem też paczkę metalowych kaset produkcji Denon, które tych otworów nie miały wcale - czyli wyglądały jak chromówki.

 

Co się stanie, jeśli nagrasz taśmę metalową z zaślepionymi otworami detekcyjnymi? Magnetofon "widzi" ją wtedy jako taśmę chromową i ustawia inny prąd podkładu. Rezultat dźwiękowy - mocno podbity zakres wysokich tonów. Posiadałem magnetofon 3-głowicowy z regulatorem prądu podkładu (BIAS) z możliwością odsłuchu "po taśmie" (nawiasem mówiąc chyba wszystkie 3-głowicowe tak miały), zawsze z niesamowitym pietyzmem ustawiałem parametry nagrywania zanim zacząłem coś ostatecznie zapisywać. Na wspomnianych kasetach Denona mogłem nagrywać z dość wysokim poziomem, bardzo czysto, bez charczenia, ale tego rozjaśnienia nie dało się zniwelować. Notabene, bardzo mi się to wtedy podobało 😙

Jeśli masz takie kasety, możesz sam poeksperymentować  - taśm z cała pewnością nie zniszczysz. Nagraj ten sam materiał muzyczny na kasecie z otworami detekcyjnymi odkrytymi i następnie zaślepionymi, porównaj i podziel się tu swoimi obserwacjami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...