Skocz do zawartości

Stereo - salon 25+25m2


Lukas82

Recommended Posts

Cześć.

 

Wydaje się, że piszę tu pierwszy raz, choć nie jestem pewien, bo emaila mam od ponad ćwierć wieku :) Ale do rzeczy...

Chcę kupić dobre stereo do salonu - dom niestety zakupiony z drugiej ręki w dobrej cenie, więc teraz trzeba optymalizować to co już jest - niestety w sprawach brzmienia i doboru wzmacniacza do kolumn jestem trochę laikiem, choć z wyształcenia elektronikiem (nawet się zrymowało), więc nie obce mi omy, volty i ampery, a takkże inne ciekawe jednostki.

Tutaj niestety istnieje kilka problemów:

1. Salon, a w zasadzie cześć salonowa to ok 25m2, która otwiera sie na jadalnię, kuchnie i częśc przedpokoju, czyli kolejne 25m2 (kształt nieregularny - jakby ktoś chciał bardzo zobaczyc to dom z Projektu Julka 3)

2. Blisko centrum RTV jest kominek - do prawej kolumny miałby 70cm (szyba boczna) - tutaj dogadałem się, ze znajomym, ze zrobi mi jakąś estetyczną osłonę z blachy, co by ogarnac trochę temat ciepła. Palimy rzadko, więc może to nie jest jakiś powazny problem, bo zawsze to kolumnę można odsunąć jak potrzeba - tak się wydaje.

3. Z racji bliskości kominka zmniejsza się też odległość pomiiędzy kolumnami - muszą stać w odległości około 180cm (taka jest długość szafki)

 

Pierwotnie myślałem nad lepszym Soundbarem (powiedzmy do 4 tysięcy) - czyli najprościej, ale.....muzyka z tego to jakiś terror, więc powstał pomysł amplitunera i jakichs kolumn podstawkowych (+subwoofer, bo w podstawkach z reguły basu mało) i tu trzeba było zwiększyc budżet to 6-8 tysięcy.

Z moją piekną wizja zabrałem rodzinę do salonu Top HF na odsłuch jakiegoś stereo:

1. Yamaha 600A + Tesi 261 - nie jest źle, ale czegoś w tym dźwieku brakuje

2. Yamaha 600A + B&W 603 S2 - tu jest przepaść do poprzednika, gra na prawdę bardzo dobrze, ale cena robi się 4 cyfrowa i wcale nie zaczyna się od 10 :/ Sprawdzałem na ich stronie i w zasadzie w ostatnich 30 dniach mieli zestaw RN1000A i B&W 603S3 za 9999 - patrząc na to co mi zaproponowali to jednak ten upgrade do 2 klasy wyższego wzmacniacza i klasę wyższych kolumn miłałby sens - w dodatku było to trochę taniej niż to co dostałem.

 

Tutaj przychodzę do kolegów i koleżanek z prośbą o pomoc.

Zakładam, że salony jak to salony chcą sprzedać (no taka ich rola) + mają jakies umowy z dystrybutorami (tu już polityka) i to co składają w zestawy czasem nie ma sensu.

No i w salonie wszystko gra całkiem przyzwoicie, ale salonu domowego domu nikt nie wygłusza matami i gąbkami (chyba :) - jak już to szłyszałem, ze robi się bardziej specjalne audio roomy) 

 

Czy drodzy forumowicze moglibyście coś polecić powiedzmy do 8-10 tysięcy co zagra dość dobrze albo i lepiej jak zestaw 2 ?

Zakładam, że jeśli do miesiąca dało sie kupić dużo lepszy zestaw w dobrych pieniadzach (tak przypuszczam, ale niestety się nie znam) to jednak w tej cenie da się kupic cos sensownego z wyboru, a nie zmusu co jest.

 

Czy jest sens pchać się w podstawki (niestety będą musiały leżeć) + Subwofer (subwoofer jeśli będzie to będzie stał ok 1,5 metra od kolumn), czy od razu iść w podłogowe i nie zawracać sobie podstawkami głowy ?

 

Jeśli chodzi o muzykę to zbierając z rodziny, będzie to trochę mix:

1. House - Blank& Jones/Armin van Buren

2. Rock/Metal - Metallica/Iron Maiden/Iron Cross

3. Pop w rożnych odmianach - Dua Lipa/Madonna/Melanie Martinez

 

Z rzeczy wymaganych musi to wspierac Tidala/spotify.

 

Będę wdzieczny za każdą podpowiedź co do samego zestawu (a nawet co do porad na separacje kolumn od kominka) lub nawet do miejsca gdzie można coś fajnego kupic w dobrej cenie :)

 

Jeśli to ma znaczenie to zamieszkuje niedalekie okolice Wrocławia :)

Edytowano przez Lukas82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukas82 napisał:

niestety będą musiały leżeć

Jak to leżeć? 

 

3 godziny temu, Lukas82 napisał:

subwoofer jeśli będzie to będzie stał ok 1,5 metra od kolumn

Nie koniecznie, czasem trzeba z subem trochę pobiegać po pokoju żeby znaleźć mu odpowiednie miejsce gdzie zagra dobrze. 

Z tymi 50 m2 to też nie do końca tak, przecież będziesz siedział około 180 cm w lini od kolumny 😉

Ale masz rację że akustyka będzie z goła inna jak w salonie audio, i za to wielki szacunek kolego. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kw202 napisał:

Jak to leżeć? 

 

Nie koniecznie, czasem trzeba z subem trochę pobiegać po pokoju żeby znaleźć mu odpowiednie miejsce gdzie zagra dobrze. 

Z tymi 50 m2 to też nie do końca tak, przecież będziesz siedział około 180 cm w lini od kolumny 😉

Ale masz rację że akustyka będzie z goła inna jak w salonie audio, i za to wielki szacunek kolego. 

 

Tutaj z tym leżeniem chodzi o kolumny podstawkowe. To był jeden z pomysłow - połozyc w poziomie podstawkowe na szafce. Pomiędzy szafką a terlewizorem jest jakies 32 cm.. Mozna podnieść TV - teoretycznie, ale to zależy jak będą wysokie. Kolumny można położyc o ile nikt nie wymyślił im bass reflexu od dołu (będzie słabo), albo.....nie przykręcił tam nóżek, czy czegoś innego (słabo będzie wyglądało). Jeśli chodzi o głośniki to zazwyczaj są symetryczne - mozna obracać ;) Chyba, że coś się zmieniło ostatnimi czasy i ktos wymyslił głośnik z geometrią położenia (?) - czyli kolumna zagra dobrze tylko i wyłacznie w pionie ;) Jeśli nawet to raczej nie ten budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Lukas82 napisał:

Kolumny można położyc o ile nikt nie wymyślił im bass reflexu od dołu (będzie słabo), albo.....nie przykręcił tam nóżek, czy czegoś innego (słabo będzie wyglądało). Jeśli chodzi o głośniki to zazwyczaj są symetryczne - mozna obracać

Większość jest projektowana do grania w pionie. 

Zresztą kolumna na poziomie trzyma się w pionie 😉

Kolumny wciśnięte pod tv to też średni pomysł, one muszą mieć trochę miejsca do okoła.. 

Na takim metrażu na bank wyskrobiesz trochę miejsca na kolumny podłogowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lukas82 napisał:

(a nawet co do porad na separacje kolumn od kominka) lub

Ja mam tak w salonie. 

ZdjcieWhatsApp2024-01-15o21_30.39_ff60acb5.jpg.fe592eb7aaf27cec6f33bb914df95c99.jpg

 

Od kolumny do szkła kominkowego 80 cm.

W kominku palę bardzo rzadko, ale jeśli już palę, to przy małym ogniu problemu nie ma w ogóle, przy większym osłaniam kolumnę kocem i też  jest po problemie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model RN1000 nie jest 2 kalsy wyższym modelem. To jest RN 800 z HDMI.

Te modele sa nieco za drogie na to co obecnie dają. RN 803 który był jego poprzednikiem jest znacznie . Był znacznie tańszy.

Może lepiej AS 701 i do tego Wiim mini? Bardzo dobra sieć i dostajesz wzmacniacz który gra pdoobnie/ tak samo jak RN1000

Albo CXA61 jeśli takie jasne brzmenie Ci pasuje.

Chodź ja z Bowersami to bym uważał na takie połączenia.

3 godziny temu, Lukas82 napisał:

Żółty fotel po lewej stoi tam dość tymczasowo.

On out ale ta sofa też będzie przeszkadać nieco.

A może sprzęt używany w tym budzecie? Bo to jednak mało na nowe audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz opowiedzieć coś nieco więcej o Bowersach i ich charakterystyce ? W tej konfiguracji grały całkiem nieźle, ale przyznam, że nie słuchałem w trybie Pure Direct. Konstrukcyjnie przemawiał za nimi ciężar, duże głośniki niskotonowe i całkiem dobra jakość samej konstukcji.

Czyli jeśli przy Yamaha zostaniemy to model 800A w zupełności wystarczy ? Co daje wymiana na AS701+Wiim ? Lepszą cenę, czy jest coś wiecej ?

 

Za jasne brzmienie czasem mnie wkurza - mam Lehmann Audio Cube Clone  - tego się nie da słuchać (niestety mam słuchawki niskoomowe (80Ohm) , nie wiem, może z 250 zagra lepiej, ale z DT770Pro/80....to terror)

Nie upieram się przy Bowersach, nie upieram się też przy Yamaha (Rotel, NAD, Denon, Marantz). Jeśli coś fajnego polecicie w innej konfiguracji będę również wdzięczny :)

 

Czy uzywane - no tu nie jest łatwo. Jeśli już kupuje elektronikę za 4000-5000 to wolałbym mieć iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa w postaci gwarancji/rękojmi i historii sprzetu - czyli w zasadzie nikt przede mną nie "macał" . Niestety producenci lubią sobie robić elementy na zamówienie - czyli albo naprawiasz u nas, albo nie naprawisz wcale. Przykład - kiedyś naprawiałem taki wzmacniacz słuchawkowy od Creative - padł potencjometr wieloobrotowy - niestety robiony na zamówienie dla Creative. Wszystko rynkowe było niewymiarowe i nie dało się wymienić.  Używki mają to do siebie, że muszą pochodzić z pewnego źródła :/ Nie to żebym był przeciwny, bo sam kupiłem kiedys CD Sony CDP-222ESD i pomimo swojego juz wtedy dość leciwego wieku gra do dzisiaj i wcale nie stoi i się nie kurzy :)

 

Skoro przy Yamaha już jestesmy to zapytam jeszcze o ten cały streaming. W salonie uzywali Tidala na tablecie , który odtwarzał "do urzadzenia Yamaha" - czyli pewnie po BT. A jak to wygląda natywnie? Bo yamaha ma przeciez Ethernet, więc zakładam, że da się tam uruchomic natywnego klienta Tidala i słuchać swojej playlisty używając do tego pilota (?) czy niestety bez apki ani rusz, a cały ten system opiera się na BT ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, opcji trochę się znajdzie, a budżet masz już przyzwoity moim zdaniem :) Na pewno warto posłuchać takich kolumn jak Monitor Audio Bronze 500, Dali Oberon 7, czy droższych Fyne Audio F502, chociaż to granie sporo cieplejsze. Ze wzmacniaczy warto rozważyć na pewno Audiolaba 6000A Play, Quad Vena II Play, czy Cambridge Audio CXA61 ze streamerem WiiM Mini.  

System w Yamasze, jak i innych sprzętach ze streamingiem, działa po sieci, czy to po kablu, czy Wi-Fi. W większości sytuacji obsługujesz całość z pomocą aplikacji na telefon. 

Zachęcam też do obejrzenia filmu, gdzie znajdziesz kilka fajnych zestawień, a także do kontaktu i umówienia się na odsłuchy :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Model RN1000 nie jest 2 kalsy wyższym modelem. To jest RN 800 z HDMI.

Te modele sa nieco za drogie na to co obecnie dają. RN 803 który był jego poprzednikiem jest znacznie . Był znacznie tańszy.

Może lepiej AS 701 i do tego Wiim mini? Bardzo dobra sieć i dostajesz wzmacniacz który gra pdoobnie/ tak samo jak RN1000

Albo CXA61 jeśli takie jasne brzmenie Ci pasuje.

Chodź ja z Bowersami to bym uważał na takie połączenia.

On out ale ta sofa też będzie przeszkadać nieco.

A może sprzęt używany w tym budzecie? Bo to jednak mało na nowe audio.

 

Jest drobna różnica pomiędzy modelem RN1000 a RN800. Mianowicie w pojemności zasilacza, większych kondensatorów oraz troszkę większej mocy.

HDMI, swoją drogą. Sądzę, że warto go podłączyć i porównać pomiędzy sobą :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukas82 napisał:

A mozesz opowiedzieć coś nieco więcej o Bowersach i ich charakterystyce ?

Bardzo czyste jasne, szybkie granie. Przestrzenne. Mnie momentami drażni zbyt jasna góra. ale to indywidualne preferencje.

Na pewno łączył bym z ciemniejsza elektroniką.

2 godziny temu, Lukas82 napisał:

Czyli jeśli przy Yamaha zostaniemy to model 800A w zupełności wystarczy ? Co daje wymiana na AS701+Wiim ? Lepszą cenę, czy jest coś wiecej ?

AS 701 jest rzekomo lepszy. Do tego osobny streamer to jest plus. No i lepsza cena.

42 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Jest drobna różnica pomiędzy modelem RN1000 a RN800. Mianowicie w pojemności zasilacza, większych kondensatorów oraz troszkę większej mocy.

HDMI, swoją drogą. Sądzę, że warto go podłączyć i porównać pomiędzy sobą :)

 

 

27 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Z tajnych źródeł :)

A tak na poważnie, to kiedyś zwróciliśmy się z tym zapytaniem do Yamahy i taką odpowiedź uzyskaliśmy.

moment. No to albo Was robili w konia albo wszystkich klientów

obraz.png.f89975259d638048099744ca7adfbed1.png

 

obraz.png.9ff4afbe42d02e668bafba43be03f691.png

 

W kondensatory  nie wnikam, chodź chętnie zobaczę te urządzenia rozebrane. Ale moc? Zasilacz jest identyczny.

Kiedy dacie je do testu audio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Bardzo czyste jasne, szybkie granie. Przestrzenne. Mnie momentami drażni zbyt jasna góra. ale to indywidualne preferencje.

Na pewno łączył bym z ciemniejsza elektroniką.

AS 701 jest rzekomo lepszy. Do tego osobny streamer to jest plus. No i lepsza cena.

 

moment. No to albo Was robili w konia albo wszystkich klientów

obraz.png.f89975259d638048099744ca7adfbed1.png

 

obraz.png.9ff4afbe42d02e668bafba43be03f691.png

 

W kondensatory  nie wnikam, chodź chętnie zobaczę te urządzenia rozebrane. Ale moc? Zasilacz jest identyczny.

Kiedy dacie je do testu audio?

Szukaliśmy też informacji w internetach, i tam większych kondensatorów się pojawia, większy zasilacz też. Jak będzie w testach, to zobaczymy jakie wartości wskaże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Szukaliśmy też informacji w internetach, i tam większych kondensatorów się pojawia, większy zasilacz też. Jak będzie w testach, to zobaczymy jakie wartości wskaże.

Podaj proszę linka do tych informacji.

Wiekszy w sensie wielkości? Ale nie mocy bo pobór maksymalny ma dokładnie taki sam.

Rozumiem że 1kg różnicy wagi nie wynika tylko z płytki HDMI.

Może zastosowali po prostu inny model zasilacza o takiej samej mocy.

Ale zapodaj linka chętnie zbadam.

Dajecie je oba do Audio?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy oboma wzmacniaczami jest ok 800g różnicy wagowej. Rzekomo na 1000A Yamaha daje 5 lat gwarancji vs 2 na 800A (tu bym mógł zapytac @Top Hi-Fi & Video Design czy to prawda, bo ta informacja pochodzi z UK i w Polsce moze być zupełnie inaczej. No i to HDMI.

 

Tu R-N1000A w srodku:

 

Yamaha-R-N1000A-network-receiver-13.webp.27b89b5de0b1c5801b46b63e85b082c3.webp

I 800A:

 

 

Yamaha_R-N800A_par_ON-mag-00005.jpg.6efd2d3f6de19fd22e38e1f5ecc745a3.jpg

 

Zasilacz jest identyczny. Transformator ma takie samo oznaczenie. Ogólnie dziwne, że w sprzęcie za 1000E oszczędzają dość istotnym elemencie jakim jest transformator dając dalej EI a nie Torroid.

Róznica w wadze może wynikać z HDMI (100-200g na elektronice) i  wymiarów. bo chyba 1000A jest o milimetry wiekszy, stąd potrzeba wiecej blachy. :) Czyba, że w tym drugim dali po prostu grubszą obudowę.

 

Dziwi mnie też trochę, że dalej stosują BT4.2,  5.0 z dużo większym zasięgiem mamy od 2016 roku, więc wyszedł jakieś 7 lat temu. Teraz chyba jest nawet 5.2.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Podaj proszę linka do tych informacji.

Wiekszy w sensie wielkości? Ale nie mocy bo pobór maksymalny ma dokładnie taki sam.

Rozumiem że 1kg różnicy wagi nie wynika tylko z płytki HDMI.

Może zastosowali po prostu inny model zasilacza o takiej samej mocy.

Ale zapodaj linka chętnie zbadam.

Dajecie je oba do Audio?

 

Damy, damy. Tylko nie wiem kiedy, nie ja tym zarządzam.

4 godziny temu, Lukas82 napisał:

Pomiędzy oboma wzmacniaczami jest ok 800g różnicy wagowej. Rzekomo na 1000A Yamaha daje 5 lat gwarancji vs 2 na 800A (tu bym mógł zapytac @Top Hi-Fi & Video Design czy to prawda, bo ta informacja pochodzi z UK i w Polsce moze być zupełnie inaczej. No i to HDMI.

 

Tu R-N1000A w srodku:

 

Yamaha-R-N1000A-network-receiver-13.webp.27b89b5de0b1c5801b46b63e85b082c3.webp

I 800A:

 

 

Yamaha_R-N800A_par_ON-mag-00005.jpg.6efd2d3f6de19fd22e38e1f5ecc745a3.jpg

 

Zasilacz jest identyczny. Transformator ma takie samo oznaczenie. Ogólnie dziwne, że w sprzęcie za 1000E oszczędzają dość istotnym elemencie jakim jest transformator dając dalej EI a nie Torroid.

Róznica w wadze może wynikać z HDMI (100-200g na elektronice) i  wymiarów. bo chyba 1000A jest o milimetry wiekszy, stąd potrzeba wiecej blachy. :) Czyba, że w tym drugim dali po prostu grubszą obudowę.

 

Dziwi mnie też trochę, że dalej stosują BT4.2,  5.0 z dużo większym zasięgiem mamy od 2016 roku, więc wyszedł jakieś 7 lat temu. Teraz chyba jest nawet 5.2.

 

Nie ma różnicy w gwarancji, jest taka sama czyli lat 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie z japońskiej strony branżowej :

Słuchałem popularnego 2-kanałowego wzmacniacza Yamaha „R-N1000A” wyposażonego w złącze HDMI. Jaka jest różnica od „R-N800A”, który kosztuje około 140 000 jenów?

Wzmacniacze 2-kanałowe wyposażone w HDMI zostały wprowadzone przez różne firmy i stały się jednym z trendów w czystym audio, a Yamaha również ogłosiła wczoraj godny uwagi produkt. „R-N1000A” (198 000 jenów) ukaże się 1 września. Ponadto 29 września do sprzedaży trafi także „R-N800A”, który nie jest wyposażony w HDMI, ale ma obniżoną cenę 143 000 jenów. Oprócz przedstawienia jego możliwości, chciałbym podzielić się z Wami moimi pierwszymi wrażeniami po krótkim odsłuchaniu.

 

Cechy i różnice między dwoma modelami

W maju Yamaha wypuściła na rynek 2-kanałowy wzmacniacz „R-N2000A” (429 000 jenów), który obsługuje odtwarzanie usług dystrybucji muzyki, takich jak Amazon Music HD i Spotify, a także jest wyposażony w terminal HDMI ARC. -N1000A i R-N800A to produkty podobne do jej młodsi bracia.

Konstrukcja obudów obu modeli jest bardzo podobna do starszego brata R-N2000A i choć nie posiadają one charakterystycznego dla R-N2000A miernika analogowego, to wyposażone są w organiczny wyświetlacz EL, który obsługuje wyświetlacz japoński na dole. przedni panel. Można go wygodnie używać do wyświetlania tytułów utworów podczas odtwarzania muzyki w sieci.

Panel przedni R-N1000A. Wyposażony w organiczny wyświetlacz EL, który obsługuje japoński wyświetlacz na dole.

Jak wspomniano powyżej, różnica funkcjonalna polega na tym, że R-N1000A ma terminal HDMI zgodny z ARC i można go podłączyć do telewizora itp., ale R-N800A nie jest wyposażony w HDMI.

Zamiast tego R-N800A ma więcej koncentrycznych wejść cyfrowych i podczas gdy R-N800A ma 2 optyczne wejścia cyfrowe i 2 koncentryczne wejścia cyfrowe, R-N1000A ma 2 optyczne wejścia cyfrowe i 1 koncentryczne wejście cyfrowe.

R-N1000A, wyposażony w złącze HDMI, został specjalnie dostrojony w celu poprawy jakości dźwięku i zapobiegania drganiom, które mogą powodować przerwy w dźwięku i pogorszenie jakości dźwięku. Ponadto możliwe jest ustawienie PLL (pętla synchronizacji fazy) (3 kroki) z menu opcji, a połączenie układu DAC i precyzyjnego oscylatora kwarcowego umożliwia nie tylko dźwięk ze sprzętu audio, ale także dźwięk z telewizora, np. jak programy z muzyką na żywo.Dzięki temu możesz cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. Jest to funkcja, która działała w modelu R-N2000A i została zastosowana również w jego młodszym bracie, modelu R-N1000A. Ustawienia PLL można dokonać w trybie cyfrowym optycznym lub cyfrowym koncentrycznym.

Obsługuje także standard HDMI-CEC, dzięki czemu można sterować np. włączaniem i wyłączaniem zasilania za pomocą pilota telewizora.

To jedyna zasadnicza różnica pod względem funkcjonalności; funkcje odtwarzaczy sieciowych są takie same. Oprócz możliwości odtwarzania usług przesyłania strumieniowego, takich jak Amazon Music HD, Spotify, Radiko i Deezer, możesz także cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości, charakterystycznym dla źródeł dźwięku o wysokiej rozdzielczości/bezstratnych. Obsługiwane są także AirPlay i Bluetooth.

Jako odtwarzacz sieciowy może odtwarzać pliki DSD 11,2 MHz i PCM 384 kHz/32 bity. Obydwa modele są wyposażone w układ DAC ``ES9080Q'' firmy ESS. Posiada również funkcję USB DAC.

Posiada również YPAO (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimizer), funkcję unikalną dla firmy Yamaha. Jest to funkcja automatycznej korekcji pola dźwiękowego, która wykorzystuje dołączony mikrofon do pomiaru różnic w odtwarzanym dźwięku spowodowanych kształtem pomieszczenia, materiałem ścian, wydajnością głośników, miejscem instalacji itp. i koryguje je w celu optymalizacji jakości dźwięku. środowisko.

Chociaż jest zaznajomiony ze wzmacniaczami AV, może być również używany ze wzmacniaczami 2-kanałowymi. Funkcje są takie same, jak te zainstalowane w R-N2000A.

Możesz użyć YPAO-RSC, który aktywnie kontroluje wczesne odbicia, które są ważne dla jakości dźwięku odtwarzania stereo, oraz High Precision EQ, który obsługuje sygnały do 192 kHz/24 bity i wykonuje obliczenia i przetwarzanie korekcji z 64-bitową precyzją. Co więcej, odzwierciedlając wyniki pomiarów, można jeszcze bardziej wzmocnić efekt kontroli głośności i wykorzystać opcję „YPAO Volume”, która zapewnia naturalny efekt korekcji jakości dźwięku podczas odtwarzania przy niskich poziomach głośności.

Wewnątrz obudowy oba modele posiadają symetryczny (symetryczna konstrukcja lewa-prawa) typowy dla wzmacniaczy Hi-Fi układ obwodów, z naciskiem na bezpośrednie (proste i najkrótsze ścieżki sygnału).

Ponadto konstrukcja opiera się na koncepcji projektowania dźwięku Yamaha „ToP-ART”, obejmującej unikalną specjalną ramę z żywicy „Art Base”, która pochłania i blokuje wibracje.

Wyższy model R-N1000A jeszcze bardziej to wzmacnia. Posiada podwójną dolną obudowę z żelazną płytą tłumiącą o grubości 1 mm dodaną do dolnej części podwozia, co dodatkowo poprawia tłumienie wibracji i odporność na wibracje. Choć jest to część kosztowna, ma ogromny wpływ na poprawę jakości dźwięku.

 

Wewnętrzne części obu modeli obejmują wykonany na zamówienie duży transformator mocy z rdzeniem EI, regulator chemiczny bloku o dużej pojemności oraz zasilacz o dużej pojemności i całkowicie niskiej impedancji. Moc znamionowa wynosi 100 W x 2 (Ω), co jest wspólne dla obu modeli.

W R-N1000A zastosowano również wysokiej jakości akustyczne komponenty chemiczne i wysokiej jakości rezystory akustyczne wyprodukowane przez firmę Amtrans.

Poza tym, choć to drobny szczegół, gwarancja producenta wynosi 5 lat dla R-N1000A i 1 rok dla R-N800A.

 

 

Faktem jest, że różnica w cenie w naszym kraju jest zdecydowanie za duża.

W Japonii różnica ta wynosi 25 % - 198 tys Jenów do 143 tys Jenów.

U nas 40 %. 7200 zł do 4100 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla chętnych jeszcze jeden artykuł, porównujący wszystkie 4 dostępne ampli Yamahy.

https://www.phileweb.com/review/article/202312/22/5419.html

Mimo że N1000A i N800A mają ten sam transformator, używają różnych kondensatorów i rezystorów, więc numery specyfikacji i wskaźnik wydajności są takie same, ale N1000A jest wzmacniaczem wyższej klasy, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lukas82 napisał:

Pomiędzy oboma wzmacniaczami jest ok 800g różnicy wagowej. Rzekomo na 1000A Yamaha daje 5 lat gwarancji vs 2 na 800A (tu bym mógł zapytac @Top Hi-Fi & Video Design czy to prawda, bo ta informacja pochodzi z UK i w Polsce moze być zupełnie inaczej. No i to HDMI.

nie ma co się tym przejmowac, Yamaha ma auropejską gwarancję. Kraje UE + UK + Szwajcaria. Więc jeśli Yamaha europe tak pisze to tak jest. Nie wazne że polski dystrybutor daje inaczej.

18 godzin temu, Lukas82 napisał:

Tu R-N1000A w srodku:

 

Yamaha-R-N1000A-network-receiver-13.webp.27b89b5de0b1c5801b46b63e85b082c3.webp

I 800A:

 

 

Yamaha_R-N800A_par_ON-mag-00005.jpg.6efd2d3f6de19fd22e38e1f5ecc745a3.jpg

 

Zasilacz jest identyczny. Transformator ma takie samo oznaczenie.

No to jest dokładnie to samo.

14 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Damy, damy. Tylko nie wiem kiedy, nie ja tym zarządzam.

Ok, super. Bo z powyższego zdecydowanie wynika że Yamaha was robiła w konia. Ale dlaczego? Nie mogę tego pojąć.

14 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Nie ma różnicy w gwarancji, jest taka sama czyli lat 3.

Tutaj okazało sie ze kolega tez ma rację. Krecicie.

https://europe.yamaha.com/en/support/warranty/high-end-extended-warranty.html

obraz.png.4e9181df7a3bf89e16bd508a6e25c651.png

 

Co tu się dzieje?

Czy to blad Yamahy?

10 godzin temu, terracan1929 napisał:

Wyższy model R-N1000A jeszcze bardziej to wzmacnia. Posiada podwójną dolną obudowę z żelazną płytą tłumiącą o grubości 1 mm dodaną do dolnej części podwozia, co dodatkowo poprawia tłumienie wibracji i odporność na wibracje. Choć jest to część kosztowna, ma ogromny wpływ na poprawę jakości dźwięku.

No i już mamy róznice na wadzę.

Dolna żelazna płyta ma kluczowe znaczenie dla brzmienia?

10 godzin temu, terracan1929 napisał:

Mimo że N1000A i N800A mają ten sam transformator, używają różnych kondensatorów i rezystorów, więc numery specyfikacji i wskaźnik wydajności są takie same, ale N1000A jest wzmacniaczem wyższej klasy, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki.

Ok, to w audio to nie wyjdzie. Bo moc bedzie identyczna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Analogowa - czyli wzmacniacz audio, (od sygnału RCA do wyjścia głośnikowego) w obu modelach jest identyczna. Identyczny tez jest zasilacz. Zgodnie z tym co opisano w tym artykule różnica jest w HDMI. I to dzięki temu, że ma HDMI +COAX + Optyk Yamaha dorzuciła możliwość modyfikacji PLL - ale to wszystko jest w torze cyfrowym i tylko dla HDMI. Nie używasz HDMI ? To masz dokładnie identyczny model (no prawie, bo 1000A ma grubszą płytę, żeby wiecej ważył - nic więcej).

Gdyby to faktycznie były w torze analogowym choćby trochę inne wzmacniacze to różniłyby się którymś z parametrów. Tranzystory maja na 100% te same. Kondensatory też. Projekt tez jest identyczny, więc nic tutaj nie da się zmodyfikować. Identyczna moc, identyczne THD, identyczne impedancje, identyczny blok zasilania, identyczne elementy i ich oznaczenia. 

 

Taki sam układ DSP,  więc podając sygnał z COAXów w 800A i 1000A dźwięk powinien byc identyczny. Podając dźwięk z HDMi - tutaj może byc różnica. Tylko.....oprócz telewizora co jest źródłem dźwieku w HDMI ? No jest jeszcze Blue-Ray/dekoder SAT/konsola, ale tutej racej tego nie podłączysz, bo to tez trasnmituje obraz, a Yamaha obrazu nie przetwarza, więc ten przypadek jest kompletnie bez sensu.

 

Czy te HDMI jest takie bez sensu ? Nie koniecznie  - jeśli ktoś słucha czegoś z satelity to mając dekoder SAT z HDMI, który podaje po tymże HDMI obraz do TV, a TV separuje dżwięk i podaje po HDMI na wzmaczniacz - tracimy najmniej jakości. Jesli mamy TV spięty optykiem albo COAXem to jednak Tuner podaje dźwięk na HDMI TV, a TV niestety konwertuje ten dżwięk na COAX/optyk, a tutaj straty mogą być, bo to rożne standardy i rożne metody kompresji. Zastosowanie Yamahy do konwersji HDMI - analog audio ma wiekszy sens, bo jednak DSP z Yamahy jest dużo lepszy niz DSP z telewizora za 5-10USD.

Podobnie ma to się do serwisów internetowych. Niby sygnał cyfrowy, ale....IMHO Tidal w jakiejkolwiek jakości nie wystawia do HW formatu, który da sie bez przrtwarzania wstawić bezpośrednio w HDMI, więc TV jakies przetwarzanie dżwieku robi (czytaj strata). Znów na tym samym tanim DSP.

Jednak dalej wracamy do pytania diametralnie najważniejszego. Czy tym portem HDMI jesteśmy w stanie dostarczyć bardzo dobrej jakości dzwięk ? No tutaj niestety nie odpowiem, bo nie jestem w 100% pewny, czy TV nie moze takiego dżwięku z jakiegoś żródła dostarczyć. Chyba, że jest jakiś sprzęt audio, który wystawia HDMI (?)

 

"Dolna żelazna płyta ma kluczowe znaczenie dla brzmienia?"

Jeśli we wzmacniaczu zastosowaliby otwarte cewki to większa waga miałaby teoretycznie sens, bo stabilneijszy sprzęt mniej drga, a cewka w głównej mierze przenosi drgania na dżwięk. Na obrazkach takowych nie widać, chyba, że pod tą płytą z DSP jest jeszcze coś ukryte, ale w sumie to chyba bardziej zabieg marketingowy.  W sumie postawisz na wzmacniacz CD i będzie też większa waga.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
Dnia 16.01.2024 o 12:20, Q21 napisał:

 

"Zachęcam też do obejrzenia filmu, gdzie znajdziesz kilka fajnych zestawień, a także do kontaktu i umówienia się na odsłuchy :) "

 

@Q21: Jeśli jesteście czynni w sobotę to może się skuszę na wizytę. W sumie 200km i duzo i nie dużo, ale czego nie robi się dla dobrego dżwięku :)

 

 

Edytowano przez Lukas82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie: Ta Yamaha 800A jakie ma brzmienie ?

Przepraszam, za tak podstawowe pytanie, ale próbuje sie nauczyć wszelkich nomenklatur nazewniczych w dziedzinie audio.  Oprócz B&W i Monitor Audio Bronze 500 jakies jeszcze fajne duże kolumny da się tam dobrać ? No i zasadnicze pytaie numer 2, czy jeśli słuchałem tego na B&W 603 S2 to czy na innych podłogowych B&W z serii 6 i 7 dźwięk będzie podobny, czy tu juz nie ma tak prosto ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...