Skocz do zawartości

Bolączki podłączenia i ustawienia nowego amplitunera Denon AVR-S660H


Vendeur

Recommended Posts

10 minut temu, Vendeur napisał:

Ale Ty nadal nie rozumiesz "mojej" podstawy, czyli faktu, że chcę, aby przednie kolumny grały jak najpełniejszym pasmem, aby były "dopełnieniem", a próbujesz mi na siłę wytłumaczyć, że SUB lepiej odda dane częstotliwości, co jest oczywistością...

To wystarczy ustawić Full Band.... tylko na 99% (nie znam s660) zmiana crossover na jakakolwiek wartosc zmieni je na small albo zignoruje ustawienie full band/large.To czy kolumny i budżetowy amplituner sobie poradzą to już całkiem inna bajka. Tak samo jak to, że skupiłeś się na celu jakim jest zmuszenie taniego setupu do grania całym pasmem zamiast jak najlepiej wykorzystać potencjal/moc zestawu i jego pozostale komponenty.

 

10 minut temu, Vendeur napisał:

Ale to nie znaczy, że Focus nic nie przewiezie. I jeśli zapakujesz jakiś towar do obu aut i obu ich użyjesz, to przewieziesz więcej...

To znaczy tyle, że Focus dalej nie przewiezie  trzydrzwiowej szafy którą Ty na siłę chcesz do niego upchnąć. 

 

15 minut temu, Vendeur napisał:

Podobnie gdy ustawię jeszcze wyżej, np. 120 a nawet 250 Hz... Ustawienia tych odcięć mają bezpośredni wpływ na pasmo SUBa, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca...

Widać nie przyjrzałeś się uważnie obrazkowi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 77Mariusz77 napisał:

Weź to oddaj i dozbieraj , kombajn za 300 Euro to w sypialni może kogoś zadowoli ale nie w salonie gdy dusza wybredna. 

Wiem , że w temacie to nic nie wnosi ale z g.. bata nie ukręcisz.

Daruj sobie takie idiotyczne komentarze...

49 minut temu, Iron napisał:

Tu masz w instrukcji opisane ustawianie i konfigurację kolumn głośnikowych do tego konkretnie modelu amplitunera

Nie rozumiem, w jakim celu dajesz ten link, skoro znam te ustawienia na pamięć i o nich pisałem już w wątku wielokrotnie...

 

2 godziny temu, PanKlor napisał:

To znaczy tyle, że Focus dalej nie przewiezie  trzydrzwiowej szafy którą Ty na siłę chcesz do niego upchnąć. 

 

2 godziny temu, Vendeur napisał:

Podobnie gdy ustawię jeszcze wyżej, np. 120 a nawet 250 Hz... Ustawienia tych odcięć mają bezpośredni wpływ na pasmo SUBa, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca...

Widać nie przyjrzałeś się uważnie obrazkowi...

Przyjrzałem, ale nadal się chyba nie rozumiemy. Owszem, Focus nie przewiezie szafy (20-25 Hz), ale biurko już przewiezie (40 Hz)... I ja bym chciał przewieźć tym Focusem (dużą kolumną) owo biurko (40 Hz), a Transitem (SUBem) i biurko i szafę, a także szafki nocne (40 Hz, 25 Hz i 80 Hz)

Zatem, skoro wedle Twojego rozumowania powinienem ograniczyć pasmo kolumn do 80 Hz, ludzie nie stosują w systemach kina domowego albo 2.1 wyłącznie głośników podstawkowych / małych, tylko wyposażają się w bardzo drogie głośniki, w tym właśnie kolumny, które potrafią grać w znacznie niższym zakresie? Przecież idąc tym tokiem rozumowania, jest to bez sensu...

Chyba w temacie tej zależności niczego tutaj nie wydedukujemy. Może zadzwonię do jakiegoś technika Denona i spróbuję się dowiedzieć, czy można to jakoś obejść, aby ustawienie odcięcia dla dużych kolumn nie wpływało na odcięcie SUBa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Vendeur napisał:

Zatem, skoro wedle Twojego rozumowania powinienem ograniczyć pasmo kolumn do 80 Hz, ludzie nie stosują w systemach kina domowego albo 2.1 wyłącznie głośników podstawkowych / małych, tylko wyposażają się w bardzo drogie głośniki, w tym właśnie kolumny, które potrafią grać w znacznie niższym zakresie? Przecież idąc tym tokiem rozumowania, jest to bez sensu...

W całym swoim wywodzie zapomniałeś o zależnościach jakie rządzą niskimi tonami oraz tym, że kolumny trzeba mieć czym napędzić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.01.2024 o 21:26, Vendeur napisał:

No dobrze, ale ja o tym pisałem przecież i mam świadomość, że dźwięku dookólnym jest inaczej. Mi chodzi tutaj o stereo / 2.1 i w takim przypadku kolumny mają grać pełnym pasmem.

A ma ktoś pomysł, o co chodzi z tą niską głośnością / mocą, w porównaniu do Technicsa?

Nie mają grać pełnym pasmem. Basy żrą prąd, a jak aktywny subwoofer je przejmie to kolumny mogą ożyć średnicą i wysokimi.

Ewentualnie masz opcję Pure Direct, samo stereo, bez suba i ulepszaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vendeur napisał:

....

Nie rozumiem, w jakim celu dajesz ten link, skoro znam te ustawienia na pamięć i o nich pisałem już w wątku wielokrotnie...



...Chyba w temacie tej zależności niczego tutaj nie wydedukujemy. Może zadzwonię do jakiegoś technika Denona i spróbuję się dowiedzieć, czy można to jakoś obejść, aby ustawienie odcięcia dla dużych kolumn nie wpływało na odcięcie SUBa.

Jeśli ustawisz kolumny jako duże to całe pasmo jest przekierowane na nie. Nie ma wtedy żadnego odcięcia. Subwoofer (LFE) "odzywa" się wtedy przy dedykowanym materiale jako x.1.x ( x = liczba kanałów). Jeśli natomiast ustawisz LFE+ main wtedy subwoofer gra do częstotliwości odcięcia ustawionej w amplitunerze lub na subie (zależy co niżej) a kolumny pełnym pasmem (zakres częstotliwości ustawiony do wartości odcięcia LFE,  dubluje się po prostu w kolumnach  i w subie ). To jest sytuacja gdy kolumny są ustawione jako duże (czyli grają pełnym pasmem). Gdy ustawisz kolumny jako małe wtedy dopiero masz możliwość określenia odcięcia częstotliwości  (nie dostają sygnału poniżej ustawionej wartośći). Natomiast sub nadal dział analogicznie do sytuacji opisanej LFE+main ( dublują się częstotliwości ustawione pomiędzy odcięciem suba a odcięciem "małych" kolumn)

To wynika z instrukcji i stąd ten link 😁

Jeśli kombinowałeś z podbiciami poziomu sygnału przy subie w maksymalnych zakresach dopuszczalnych przez amplituner to prawdopodobnie rozkalibrowałeś po prostu Audyssey i zaburzyłeś równowagę którą on ustawił. Spróbuj mu ustawić poziom głośności metodą z przed automatycznych kalibracji, Łatwo to znaleźć w sieci

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Iron napisał:

Jeśli ustawisz kolumny jako duże to całe pasmo jest przekierowane na nie. Nie ma wtedy żadnego odcięcia. Subwoofer (LFE) "odzywa" się wtedy przy dedykowanym materiale jako x.1.x ( x = liczba kanałów). Jeśli natomiast ustawisz LFE+ main wtedy subwoofer gra do częstotliwości odcięcia ustawionej w amplitunerze lub na subie (zależy co niżej) a kolumny pełnym pasmem (zakres częstotliwości ustawiony do wartości odcięcia LFE,  dubluje się po prostu w kolumnach  i w subie ). To jest sytuacja gdy kolumny są ustawione jako duże (czyli grają pełnym pasmem). Gdy ustawisz kolumny jako małe wtedy dopiero masz możliwość określenia odcięcia częstotliwości  (nie dostają sygnału poniżej ustawionej wartośći). Natomiast sub nadal dział analogicznie do sytuacji opisanej LFE+main ( dublują się częstotliwości ustawione pomiędzy odcięciem suba a odcięciem "małych" kolumn)

To wynika z instrukcji i stąd ten link 😁

Analizuję właśnie instrukcję i nie do końca widzę to, o czym piszesz. Tzn, cytując "“Odcięcie” może być ustawiony, gdy parametr “Tryb subwoofera” ustawiony jest na “LFE+Main” lub gdy mamy głośnik, którego parametr ustawiony jest na “Małe”.

Wynika z tego, że gdy mam ustawione LFE+Main, mogę edytować odcięcie dla każdych kolumn, w tym i dużych, a nie tak jak piszesz, że grają pełnym pasmem. Ale... okazuje się, że jest właśnie tak jak piszesz i kolumny DUŻE grają pełnym pasmem, zawsze, nawet jeśli edytuję im odcięcie... Niezależnie czy ustawię dla dużych kolumn 40 Hz czy 250 Hz, schodzą bardzo nisko i są to właśnie okolice tych 40 Hz. I tutaj już się całkiem pogubiłem. No bo, skoro wedle instrukcji mogę edytować odcięcie dla tych kolumn i w menu jest to możliwe, to dlaczego to w ogóle nie działa, tzn. nie przynosi efektów w odsłuchu... Różnicę bez problemu bym wyłapał, tak jak wyłapuję ją dla grającego SUBa, przy jakiejkolwiek zmiany odcięcia dla "wszystkich głośników".

Oczywiście do testu odcięcia kolumn SUB był wyłączony (fizycznie, nie w ampli).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Vendeur napisał:

Analizuję właśnie instrukcję i nie do końca widzę to, o czym piszesz. Tzn, cytując "“Odcięcie” może być ustawiony, gdy parametr “Tryb subwoofera” ustawiony jest na “LFE+Main” lub gdy mamy głośnik, którego parametr ustawiony jest na “Małe”.

Wynika z tego, że gdy mam ustawione LFE+Main, mogę edytować odcięcie dla każdych kolumn, w tym i dużych, a nie tak jak piszesz, że grają pełnym pasmem. Ale... okazuje się, że jest właśnie tak jak piszesz i kolumny DUŻE grają pełnym pasmem, zawsze, nawet jeśli edytuję im odcięcie... Niezależnie czy ustawię dla dużych kolumn 40 Hz czy 250 Hz, schodzą bardzo nisko i są to właśnie okolice tych 40 Hz. I tutaj już się całkiem pogubiłem. No bo, skoro wedle instrukcji mogę edytować odcięcie dla tych kolumn i w menu jest to możliwe, to dlaczego to w ogóle nie działa, tzn. nie przynosi efektów w odsłuchu... Różnicę bez problemu bym wyłapał, tak jak wyłapuję ją dla grającego SUBa, przy jakiejkolwiek zmiany odcięcia dla "wszystkich głośników".

Oczywiście do testu odcięcia kolumn SUB był wyłączony (fizycznie, nie w ampli).

Zatem , dla pewności ustaw kolumny jako duże (bez odcięcia , i tu mój błąd bo faktycznie pisze w instrukcji, że można ustawić odcięcie przy dużych kolumnach i LFE+maim) i włącz LFE+ main , to powinno dać najlepsze efekty w konfiguracji którą preferujesz. Po prostu poeksperymentuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vendeur coś robisz źle, co nie wiem, albo czegoś nie rozumiesz i źle odczytujesz to co pokazuje amplituner. @Iron dał link do instrukcji Twojego Denona (to jeszcze się oburzyłeś 😀) i jest tam wyraźnie tak samo jak w moim Marantz więc nie rozumiem dlaczego nie potrafisz ustawić frontów jako duże na Full Band, jedyne co przychodzi mi do głowy to to o czym już pisałem, może podczas kalibracji ustawia Ci je jako Małe bo tak odczytuje pomiary i jak włączysz Audyssey to są jako małe. Możesz w ręcznych ustawieniach zmienić na duże i wtedy wyłączyć odcięcie - tutaj masz to jasno napisane. Zrób reset do ustawień fabrycznych i skonfiguruj to od nowa krok po kroku. Bo to co Ci piszemy wynika również z instrukcji. A nawiasem jak wyżej koledzy piszą przy amplitunerach budżetowych lepiej na frontach zrobić odcięcie i wysłać niskie do suba - będzie miał więcej swobody i lepiej zagra w wyższym paśmie. Ale jak chcesz fronty na pełnym paśmie też masz taką możliwość.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2024 o 21:17, Vendeur napisał:

A nie jest przypadkiem tak, że jak ustawisz large i lfe+ main to ten crossover który opisujesz nie obcina pasma na głośnikach tylko określa odcięcie dla suba, czyli to co poniżej crossover będzie powielane w subwooferze. Czyli jak ustawisz w tym trybie cross 60Hz to znaczy że subwoofer powieli niskie tony poniżej 60hz które idą do głośników.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Iron napisał:

Zatem , dla pewności ustaw kolumny jako duże (bez odcięcia , i tu mój błąd bo faktycznie pisze w instrukcji, że można ustawić odcięcie przy dużych kolumnach i LFE+maim) i włącz LFE+ main , to powinno dać najlepsze efekty w konfiguracji którą preferujesz. Po prostu poeksperymentuj.

No tak mam cały czas ustawione... Tzn. po pierwszych eksperymentach. W zasadzie dodałem tylko to +main, aby SUB grał również w trybie stereo, np. przy słuchaniu radia lub muzyki z zewnętrznego źródła. :)

6 godzin temu, tomek72 napisał:

coś robisz źle, co nie wiem, albo czegoś nie rozumiesz i źle odczytujesz to co pokazuje amplituner. @Iron dał link do instrukcji Twojego Denona (to jeszcze się oburzyłeś 😀) i jest tam wyraźnie tak samo jak w moim Marantz więc nie rozumiem dlaczego nie potrafisz ustawić frontów jako duże na Full Band, jedyne co przychodzi mi do głowy to to o czym już pisałem, może podczas kalibracji ustawia Ci je jako Małe bo tak odczytuje pomiary i jak włączysz Audyssey to są jako małe. Możesz w ręcznych ustawieniach zmienić na duże i wtedy wyłączyć odcięcie - tutaj masz to jasno napisane.

Nie oburzyłem się, tylko napisałem, że znam instrukcję, co potwierdzałem wcześniejszymi postami. Poza tym w instrukcji nie było napisane tak, jak sugerował to kolega wyżej, co sam potwierdził :)

Dziękuję, że starasz mi się pomóc, ale chyba nie do końca czytasz to, co piszę... Jak nie potrafię ustawić frontów jako duże i jak Audyssey rzekomo mi je zmienia na małe, skoro od początku piszę, że fronty od początku są i były ustawione jako DUŻE i tak samo ustawił je Audyssey...?

Piszesz, że w instrukcji jest napisane, że mogę wyłączyć odcięcie dla dużych kolumn, podczas gdy nie do końca jest tak napisane... Odcięcie jest wyłączane (a w zasadzie opcja jego zmiany), gdy ustawię SUB w trybie LFE, ale ja go mam w trybie LFE+Main. A przy LFE+Main zakres ustawiania odcięcia jest 40-250 Hz, nie ma opcji Full Band.

Mało tego, tak jak napisałem poprzednio, zmiana odcięcia dla frontów, czyli DUŻYCH, nie przynosi żadnych efektów i grają one właśnie w pełnym paśmie, co jest kompletnie bez sensu, ale oczywiście jest mi na rękę...


No dobrze, a co z kwestią trybu kolumn surround, o którą pytałem wcześniej? Czy ktoś może mi w tym pomóc? Szukając info w internecie znajduję rozbieżne opinie...

Dnia 22.01.2024 o 23:20, Vendeur napisał:

https://www.monitoraudio.com/pl/wsparcie/starsze-produkty/bronze-br/brfx/ - w sumie w przypadku tych kolumn, to nie wiem, w jakim trybie z zasady powinny działać, czy DI-POLE, czy BI-POLE - stoją na podstawkach, powyżej głowy, po bokach kanapy, skierowane pod kątem 45 stopni, do środka pokoju.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"di-pole" mają z tego co wiem odwróconą fazę w głośnikach dlatego wydaje się że kolumna bardziej rozprasza. Można by dywagować nad słownictwem bipol/dipol, ale nie wchodzę już w szczegóły. Fachowo powinno to się nazywać kolumna wielokierunkowa z dwoma trybami pracy, ale my gęsi i obcy język znamy ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vendeur napisał:


.... Piszesz, że w instrukcji jest napisane, że mogę wyłączyć odcięcie dla dużych kolumn, podczas gdy nie do końca jest tak napisane... Odcięcie jest wyłączane (a w zasadzie opcja jego zmiany), gdy ustawię SUB w trybie LFE, ale ja go mam w trybie LFE+Main. A przy LFE+Main zakres ustawiania odcięcia jest 40-250 Hz, nie ma opcji Full Band.

Mało tego, tak jak napisałem poprzednio, zmiana odcięcia dla frontów, czyli DUŻYCH, nie przynosi żadnych efektów i grają one właśnie w pełnym paśmie, co jest kompletnie bez sensu, ale oczywiście jest mi na rękę...

 

 

Być może jest po prostu ustawienie części pasma (poniżej odcięcia) które ma być zdublowane przez subwoofer z kolumnami ustawionymi jako duże, które to powinny mieć w takim przypadku pełne pasmo przenoszenia. A przypadku małych kolumn pasmo jest dzielone pomiędzy subwoofer a kolumny. Choć tu też niektóre części pasma mogą się dublować (np. odcięcie małych kolumn ustawione na 60 Hz a odcięcie suba na 80Hz). Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Vendeur napisał:

Piszesz, że w instrukcji jest napisane, że mogę wyłączyć odcięcie dla dużych kolumn, podczas gdy nie do końca jest tak napisane... Odcięcie jest wyłączane (a w zasadzie opcja jego zmiany), gdy ustawię SUB w trybie LFE, ale ja go mam w trybie LFE+Main. A przy LFE+Main zakres ustawiania odcięcia jest 40-250 Hz, nie ma opcji Full Band.

OK, sprawdziłem to ustawienie ... i faktycznie ustawiając subwoofer na LFE + Main "znika" Full Band - zwracam honor. Sam nigdy nie używałem tego trybu (przy frontach na pełnym paśmie niskich tonów mi nie brakuje, a w ścieżkach wielokanałowych i tak dla suba jest kanał LFE), a instrukcja o tym jasno nie wspomina. Jest tylko napisane, że tryb LFE + Main służy do wyprowadzenia sygnału niskiej częstotliwości przez subwoofer. Czyli nie jest to "typowe" dublowanie. Nie pamiętam jak to działało w Onkyo, ale tam ta funkcja nazywała się Double Bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję słownik i wyszukanie fraz dipol oraz bipol. Dipol to układ dwóch różnoimiennych ładunków elektrycznych lub biegunów magnetycznych, wytwarzający pole dipolowe. A bipol... Nie ma czegoś takiego :D No ale sobie jakoś radzimy i takie kwiatki branżowe się pojawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Butler napisał:

A bipol... Nie ma czegoś takiego :D No ale sobie jakoś radzimy i takie kwiatki branżowe się pojawiają.

Chyba trochę zbyt popadasz w jakiś konserwatyzm...

Skoro takiego "kwiatka" stworzyli tzn. chyba, że już istnieje, prawda? Poza tym, czy słowo musi mieć wyjaśnienie słownikowe? Bo jak dla mnie, to prostu zrobili sobie taki skrótowiec od BI-POLE, co można by z kolei dość logicznie zrozumieć jako dwugłośnikowy... Podobnież jak Bi-Wire etc. I w takim znaczeniu, co także wydawałoby się logiczne, oba głośniki grałyby tak samo, jedną fazą, ale że są właśnie dwa, no to sobie wymyślili nazwę z przedrostkiem "BI", sugerującym podwojenie. Nawet przytoczę Ci słownik, co byś nie musiał się trudzić => https://sjp.pwn.pl/sjp/bi;2552066.html

Inną kwestią jest, że przedrostki BI i DI mają praktycznie tożsame znaczenie. Więc wydaje się, że mogli mieć prawo do użycia obu dla swoich dwóch technik, aby je odróżnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie żadna intryga, po prostu 2 dni temu czytałem na innym forum podobne teksty, a wręcz zażartą walkę o to, że "bipol" nie istnieje i bardzo mnie ta dyskusja rozbawiła - choć w sumie powinienem napisać, że zniesmaczyła, postawą tego "obrońcy"... => https://hdtv.com.pl/threads/glosniki-surround-dipole-bipole-monopole-jaki-rodzaj.58559/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam jeszcze jedną kwestię, która mnie drażni i nie potrafię ustawić. Mianowicie wyświetlanie odpowiednich informacji na wyświetlaczu. Gdy puszczam muzykę z telefonu przez BT to wyświetlacz pokazuje mi nazwę urządzenia, a nie nazwę pliku. Przyciskiem STATUS na amplitunerze mogę to oczywiście zmienić, ale przy zmianie źródła/wyłączeniu urządzenia i ponownym uruchomieniu BT wyświetlacz nie zapamiętuje wcześniejszego ustawienia i powraca do wyświetlania nazwy podłączonego przez BT urządzenia... Da się to jakoś zmienić? Gdyby jeszcze był jakiś odpowiednik przycisku STATUS na pilocie albo można było to pilotem zmienić, to problem byłby mniejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...