Skocz do zawartości

Wrócił bass - niespodziewanie


Recommended Posts

Cześć,

jakiś czas temu pisałem na tym forum, że moje kolumny półkowe STX F110 v2, nie grają w ogóle bass'em. Dokupiłem wzmacniacz Denon PMA-655R i mimo ustawienia pokrętła bass'u na max, kolumny dalej grały nijak, praktycznie zeru bass'u. Pogodziłem się z tym i dokupiłem sub'a.

Ostatnio jednak miałem problem z tym wzmacniaczem, bo sam zmieniał źródła - przeskakiwał co chwilę. Rozebrałem więc go, wyciągnąłem płytkę z pokrętłem od zmiany źródeł, wyczyściłem to i złożyłem z powrotem kilka dni temu. Problem ze zmianą źródeł naprawiony :)

 

Coś mnie jednak wczoraj tknęło i wyłączyłem sub'a.... I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu w kolumnach pojawił się piękny bass :) Bez suba, grają wystarczająco, mimo zawieszenia około metr nad podłogą, czuć wibracje i drżenie podłogi :D 

 

I tutaj nasuwa mi się pytanie, jako, że nic nie zmieniałem w pomieszczeniu, ustawieniach itd... czy czyszczenie wzmacniacza (tylko go wydmuchałem sprężonym powietrzem i przetarłem uziemienia) mogło tak bardzo pomóc w uzyskaniu bass'u? Wcześniej pokrętło bass'u działało, bo na głośnikach było delikatnie słychać, że coś się zmienia, a na subwoofer'ze ładnie się zmieniał bass jak kręciłem pokrętłem, więc ono od początku było sprawne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli go czysciłeś to raczej z odpietymi kablami. Po podlaczeniu spowrotem okazało sie ze jest bas. Co mogło sie zdarzyć? Mozliwe ze wczesniej np. Przez pomyłkę inaczej podłączyłeś kable tworzac tzw. Zwarcie akustyczne. Teraz jednak podłączyłeś prawidłowo i wszystko jest ok. Takie pomyłki o dziwo czesto sie zdarzają (nieraz tu na forum pojawiło sie coś takiego).

Tak wiec ciesz sie muzyką...

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak pomyślałem, ale przed odłączeniem zrobiłem zdjęcia jak było podłączone i jest tak samo. Dlatego nasunął mi się taki temat, czy np. kurz lub brud mogą powodować jakieś przypadłości tego typu? Albo czy np. wpływ na to może mieć uziemienie? Bo tylko to ruszałem.

Może regularne przeglądy, czyszczenie i odłączanie od prądu mogę czasem naprawić niektóre problemy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmeranie przy uziemieniu nie miało u mnie wpływu na brzmienie basu subwoofera ( nawet mialem bez uziemienia swego czasu - nie polecam ze względów bezpieczenstwa) a dodać muszę że sam zbudowałem zasilanie niegdyś o lepszym zapasie mocy.

Tak wiec z moich obserwacji wplywu na bas nie było (albo było tak nieznaczne ze nie wychwyciłem na ucho) ;)

Pozdr.

Ps: co do brudu i kurzu, to sie nie wypowiadam bo Nie wiem. Należę do osób ktore nie piszą o czymś, czego nie testowali. ;)

Pss: może wypowie sie @elektron6, czesyo wrzuca zdjecia zakurzonych i brudnych sprzetow wpadajacych do niego na czyszczenie i naprawy;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrocznyszewc napisał:

Też tak pomyślałem, ale przed odłączeniem zrobiłem zdjęcia jak było podłączone

Jest to jakaś metoda 😉

Kiedy podpinałeś z powrotem , to tylko od strony wzmacniacza, czy od głośników też odpinałeś i podpinałeś? Bo może po tej stronie była zamiana polaryzacji?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tylko od strony wzmacniacza, bo u mnie żaden kabel nie może być widoczny, więc kable od kolumn są w profilach wieszaków i w ścianie schowane :D 

Tak mi się teraz przypomniało, że miałem w sumie zamienione strony, że kable od lewej kolumny były podpięte do wzmacniacza pod stronę prawą i odwrotnie. 

To tylko tyle co było faktycznie zmienione podczas tej naprawy. No ale to na pewno nie ma przecież nic wspólnego z graniem niskich tonów przez kolumny... 

 

Dziwna sprawa... To wygląda jakby się samo naprawiło :D jak informatycy, którzy naprawiają komputery "90% urządzeń będzie dalej działać, jeśli uruchomisz je ponownie" :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwa jest usterka suba - nie każda usterka jest 0/1 - czasami mamy gdzieś brak połączenia, zimne luty, niedokładny montaż - reszty lutowia zwierające jakieś obwody. Być może ingerencja w sprzęt spowodowała samo naprawienie - zakładam, iż drobna kulka cyny mogła zwierać  jakieś obwody...różnie to bywa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...