Skocz do zawartości

Kino domowe do salonu 20m2


Kristof

Recommended Posts

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Na przykład dla mnie i widzisz jak skończyłem :)

Potrzebują.

Nie ma kina bez suba.

Podobają Ci się ok. Można w nie iść odsłuchaj jeszcze Bronze 100 albo Heco Revolution 3. Możesz siępozytywnie zdziwić.

Tym bardziej w kinie z amplitunerem kiedy grają słabiej.

No gdzie taki sprzet a gdzie palstikwoa belka Samsunga? Serio to jest dylemat?

Moja druga połówka patrzy na to przez pryzmat pieniędzy.  Po przespaniu się z tematem doszliśmy do wniosku, że jednak idziemy w kierunku kina. Odezwę się do chłopaków z Q21 żeby dogadać się co do odsłuchu i zakupu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.03.2024 o 10:02, Kristof napisał:

Moja druga połówka patrzy na to przez pryzmat pieniędzy.  Po przespaniu się z tematem doszliśmy do wniosku, że jednak idziemy w kierunku kina. Odezwę się do chłopaków z Q21 żeby dogadać się co do odsłuchu i zakupu. 

Wyceny zrób w kilku miejscach.

Kino to znaczy sub.

Mam coś wytłumaczyć połówce trzymającej budżet?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich po dłuższej przerwie spowodowanej różnymi perturbacjami z finansami i narodzinami córki 😊 Jestem po zakupie kina. Finalnie wybór padł na Focal Theva N1 oraz centralny Focal Vestia. Podłączone to zostało do Denona 2800 DAB. Podjąłem świadome ryzyko i kupiłem kolumny z ekspozycji. Stan bdb. Udało się dzięki temu zaoszczędzić trochę pieniędzy.  

Wczoraj podłączyłem zestaw. Wrażenia oczywiście na plus. Dzisiaj będę starał się go skalibrować.  Jakieś rady na jakich parametrach mniej więcej mam szukać "jak najlepszych" wrażeń? 

Żona oswaja się z nowym wystrojem salonu i póki co zakup suba muszę odłożyć w czasie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kristof napisał:

Witam wszystkich po dłuższej przerwie spowodowanej różnymi perturbacjami z finansami i narodzinami córki

Gratulacje! 

13 minut temu, Kristof napisał:

Jakieś rady na jakich parametrach mniej więcej mam szukać "jak najlepszych" wrażeń? 

13 minut temu, Kristof napisał:

i póki co zakup suba muszę odłożyć w czasie

Wrażeń kinowych raczej nie będzie bez suba. Puść po prostu kalibrację, zrób ją do końca (wszystkie punkty pomiarowe) i tyle. Niestety podstawkowe Focale nie zejdą zbyt nisko. Gdyby pojawiły się z nich jakieś niepokojące odgłosy odetnij je na 60 Hz. 

Jak kupiłeś 5 kolumn to ustaw je tak aby kąty zgadzały się z zaleceniami Dolby. Na wysokości odsłuchu mniej więcej (wiadomo, ze z centralnym trudniej wiec najlepiej pod TV). 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Gratulacje! 

Wrażeń kinowych raczej nie będzie bez suba. Puść po prostu kalibrację, zrób ją do końca (wszystkie punkty pomiarowe) i tyle. Niestety podstawkowe Focale nie zejdą zbyt nisko. Gdyby pojawiły się z nich jakieś niepokojące odgłosy odetnij je na 60 Hz. 

Jak kupiłeś 5 kolumn to ustaw je tak aby kąty zgadzały się z zaleceniami Dolby. Na wysokości odsłuchu mniej więcej (wiadomo, ze z centralnym trudniej wiec najlepiej pod TV). 

Dzięki! Póki co tylko 2 fronty i centralka, która jest pod tv. Przez jej rozmiar musiałem powiesić go na ścianie. Dla osoby siedzącej z boku na fotelu duży plus, bo może teraz tv obrócić w swoją stronę.  

Pobawię się później kalibracja i dam znać jak to wyszło.

Na zakup suba daje sobie max 3 miesiące. Dłużej bez niego nie wytrzymam 😄

Edytowano przez Kristof
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem standardową kalibrację. Oto wyniki:

Front L -3 dB

Front P -3 dB

Centralny -6,5 dB. 

Takie ustawienie nie przypadło mi do gustu. Zmieniłem fronty na -1 dB i centralkę na +1 dB. Jest lepiej. Posłucham trochę i może coś zmienię.  

Odcięcie we frontach i centralnym pełen zakres. 

Audyssey MultiEQ i Dynamic EQ włączone 

Dynamiczna volume wyłączone. 

Póki co tylko na Amazon Prime mogłem usłyszeć ich jakość.  Netflixa niestety mam tylko w jakości HD 5.1 . YouTube jak to YouTube. Niby pliki 4k Ultra HD ale daleko im do Amazonu. 

Co do suba to zastanawiam się nad Magnatem RS12 lub ewentualnie RS8 z racji mniejszego gabarytu. Pytanie do specjalistów czy jest sens brać go w ogóle pod uwagę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesz się teraz z potomka. :)

Dnia 7.06.2024 o 22:49, Kristof napisał:

Odcięcie we frontach i centralnym pełen zakres. 

A masz suba?

Czy zostawiłeś ampltuner ustawiony na 8 ohm?

Grzeje się? Mocno?

Jak dałeś na pełne pasmo to nie wiem czy nie lepiej będzie zmienić jednak na 4 mimo że mocno ograniczysz jego wydajnosć. Ale przy połączeniu z Focalem jest to bezpieczniejsze.

Albo aktywne chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ciesz się teraz z potomka. :)

A masz suba?

Czy zostawiłeś ampltuner ustawiony na 8 ohm?

Grzeje się? Mocno?

Jak dałeś na pełne pasmo to nie wiem czy nie lepiej będzie zmienić jednak na 4 mimo że mocno ograniczysz jego wydajnosć. Ale przy połączeniu z Focalem jest to bezpieczniejsze.

Albo aktywne chłodzenie.

Póki co muszę zadowolić się dźwiękiem bez suba. Żona przyzwyczaja się do nowej aranżacji, a ja muszę odłożyć trochę kasy na niego. Raczej postawie na Magnata RS12. Mieści się w budżecie i zbiera pozytywne oceny 😉

Zostało 8ohm. Nie grzeje się.  Pracuje kilka godzin i góra jest letnia. Boki zimne. Stoi we wnęce szafki rtv co nie sprzyja wentylacji. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kristof napisał:

Zostało 8ohm. Nie grzeje się.  Pracuje kilka godzin i góra jest letnia

A testowałeś na 4ohm? ...przestawisz i może będzie wszystko grało jak trzeba, i będziesz mieć tą świadomość, że ulżyłeś amplitunerowi i może będzie cieszył się większą długowiecznością.

Dnia 7.06.2024 o 22:49, Kristof napisał:

Zrobiłem standardową kalibrację. Oto wyniki:

Front L -3 dB

Front P -3 dB

Centralny -6,5 dB. 

Takie ustawienie nie przypadło mi do gustu. Zmieniłem fronty na -1 dB i centralkę na +1 dB. Jest lepiej. Posłucham trochę i może coś zmienię.  

Ja to odnoszę wrażenie, że co film, to ustawienia trzeba przestawiać. Miłej zabawy! :) 

 

Dnia 7.06.2024 o 11:19, Kristof napisał:

Na zakup suba daje sobie max 3 miesiące. Dłużej bez niego nie wytrzymam 😄

Starsze filmy, to SUB się w ogóle nie załącza. W nowszych (taka chyba moda) jak np. "Transformers" jest sporo efektów z wykorzystaniem niskich tonów. Z pewnością jak postawisz już system 3.1, to będzie bardzo dobrze! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AutoPirat napisał:

..przestawisz i może będzie wszystko grało jak trzeba, i będziesz mieć tą świadomość, że ulżyłeś amplitunerowi i może będzie cieszył się większą długowiecznością.

Amplituner się nie grzeje, napędza 3 głośniki, które nie schodzą wcale zbyt nisko i dla dobrego samopoczucia sugerujesz obniżyć moc amplitunera? 

@Kristof - nie słuchaj kolegi bo będziesz zimą biegał w sandałach.... ale dla dobrego poczucia z ocieplanym paskiem. Skoro się nie grzeje i nie wyłącza chwilowo sam to zostaw na 8 Ohm. Nic mu nie będzie z tego powodu. Możesz odciąć głośniki na ~60 Hz (schodzą do 68 Hz -3dB więc nie ma co ich męczyć bardziej). 

1 godzinę temu, Kristof napisał:

Raczej postawie na Magnata RS12. Mieści się w budżecie i zbiera pozytywne oceny 😉

Budżet jest budżet. 

1 godzinę temu, Kristof napisał:

Nie grzeje się.  Pracuje kilka godzin i góra jest letnia. Boki zimne. Stoi we wnęce szafki rtv co nie sprzyja wentylacji. 

I niech tak zostanie. Możesz sprawdzić jeszcze po dołożeniu kolejnych głośników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanKlor bardzo obcesowo podchodzi i często chce udowodnić swoją racji "wyższość" (pewnie chodzi w koturnach).

Natomiast lepiej i bezpieczniej jest w drugą stronę, tzn. kiedy to na wzmacniaczu jest ustawione 4ohm, a głośniki są 8ohm. Focale znane są z tego, że mimo opisu na karcie produktu: 8ohm, to potrafią schodzić nawet do 3ohm i mniej. Parę dni temu na forum komuś padł wzmacniacz pracujący właśnie z Focalami. 

@Piotr Sonido i ja sugerujemy tylko bez wnikania w szczegóły, że na takim ustawieniu 4ohm może być lepiej, jeżeli chodzi o trwałość wzmacniacza.

A poniżej masz cytat, od autoryzowanego salonu w sprawie końcówki mocy, w której nie ma możliwości przestawienia na 4ohm głośniki:

"Podłączając 4 ohmowe głośniki do tego modelu MM7025 - będzie to działać. Ale jest to działanie wbrew zaleceniom producenta. Wynik tego będzie taki, że końcówka mocy prędzej czy później się podda, pytanie czy prędzej czy później."

 

A Ty zrób, jak będziesz uważał ;) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AutoPirat napisał:

@PanKlor bardzo obcesowo podchodzi i często chce udowodnić swoją racji "wyższość" (pewnie chodzi w koturnach).

Mam uczulenie na głupotę. Czytając Twoje wypociny często się drapie. Przypadek?

2 minuty temu, AutoPirat napisał:

Focale znane są z tego, że mimo opisu na karcie produktu: 8ohm, to potrafią schodzić nawet do 3ohm i mniej

To nie jest kwestia marki tylko konkretnego modelu. Focal akurat podaje wartość typowa oraz minimalną w specyfikacji.  "The above graph shows the electrical behavior of the Focal Theva No.1s.  Focal specifies this speaker as being 8-ohm nominal with a 4.6-ohm minimum, and I largely agree with that. This is an extremely benign electrical load. The impedance minima almost but not quite touches 4 ohms at about 200Hz and then shoots up to 35 ohms at 2kHz. Any amplifier, even very inexpensive ones, could handle these speakers with no problems."

 

15 minut temu, AutoPirat napisał:

Parę dni temu na forum komuś padł wzmacniacz pracujący właśnie z Focalami. 

Bo jak się okazało zamonotwana w świętym Marantzu końcówka mocy nie trzymała parametrów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AutoPirat napisał:

A testowałeś na 4ohm? ...przestawisz i może będzie wszystko grało jak trzeba, i będziesz mieć tą świadomość, że ulżyłeś amplitunerowi i może będzie cieszył się większą długowiecznością.

Autor napisał że ampli się nie grzeje na ustawieniu 8 OHM. Dyskusja więc co do ustawienia selektora wydaje mi się zbędna i całkowicie bezcelowa.

7 godzin temu, AutoPirat napisał:

Starsze filmy, to SUB się w ogóle nie załącza

Bardzo stare filmy faktycznie mimo ścieżki wielokanałowej, LFE mają "czyste". Mówimy tu o kinie grubo przed milenium, lata 90-te (a już na pewno po 2000) to był już szał AC3/DTS i pelne 5.1 w byle produkcji z niewielkimi wyjątkami. Nie kojarzę filmu z ostatnich 30 lat który ma audio 5.1 bez treści LFE. Od razu uprzedzam, spostrzeżenie nie ze słuchu tylko z pracy z plikami audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2024 o 22:18, Kristof napisał:

Póki co muszę zadowolić się dźwiękiem bez suba. Żona przyzwyczaja się do nowej aranżacji, a ja muszę odłożyć trochę kasy na niego. Raczej postawie na Magnata RS12. Mieści się w budżecie i zbiera pozytywne oceny 😉

Zostało 8ohm. Nie grzeje się.  Pracuje kilka godzin i góra jest letnia. Boki zimne. Stoi we wnęce szafki rtv co nie sprzyja wentylacji. 

 

No to monitoruj to regularnie.

I tak zbieraj na RS :)

Wszystkiego dobrego.

Dnia 11.06.2024 o 00:25, AutoPirat napisał:

@Piotr Sonido i ja sugerujemy tylko bez wnikania w szczegóły, że na takim ustawieniu 4ohm może być lepiej, jeżeli chodzi o trwałość wzmacniacza.

Ja sugerowałem żeby to sprawdzić. Bo kolumny grają pełnym pasmem. Warto to monitorować. Jak zmieni się na 4 to amplituner jest mniej wydajny. To też trzeba mieć na uwadze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...