Skocz do zawartości

Kino domowe do sali kinowej


Recommended Posts

Witam. 

Całe życie marzyłem o sali kinowej i chyba się nareszcie uda. Finanse maksymalnie pozwoliły mi na stworzenie pokoju 20m2 (4 na 5m).

Mam masę filmów bluray i kino domowe, ale go nigdy prawie nie mogłem używać (ciągłe przeprowadzki, sąsiedzi itd.). Teraz chciałbym zacząć od nowa.

Mam jednak sporo pytań, mam nadzieję, że znajdą się mądrzejsi ode mnie i mi pomogą. Z góry dziękuję.

 

1. Czy warto inwestować w dolby atmos, bo w sali będzie ekran 120", od którego pewnie muszę się odsunąć na 4m. Za mną zostanie także jakieś 70-80cm od ucha?

2. Zainteresowany jestem zestawem 7.1.2 pod właśnie Dolby Atmos, chyba, że mam za mało miejsca wtedy 5.1 (mam jakby co do tego starego Onkyo 576 czy coś takiego ;)

3. Fajnie byłoby się zmieścić w 10-15tys. zł

4. Salka to 95% filmy (bluray, netflix, youtube), 5% muzyka.

5. Jak najlepiej ustawić głośniki i w ogóle przygotować salę kinową? Jestem na etapie (przed wejściem elektryków) więc mogę wszystko. Ściany, wyciszenie, wyciemnienie, oświetlenie, kolory ścian. Dosłownie wszystko. Jakiekolwiek porady są mile widzianie. Wydaję na to całą swoją kasę, więc chcę aby było warto.

 

Przed zakupem pewnie pojadę na jakiś odsłuch, ale muszę wiedzieć co i jak. Nigdy nawet na takowym nie byłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, muaddibb83 napisał:

1. Czy warto inwestować w dolby atmos, bo w sali będzie ekran 120", od którego pewnie muszę się odsunąć na 4m. Za mną zostanie także jakieś 70-80cm od ucha?

Spokojnie możesz z 3,0m taką przekątną ogarnąć. Mam 107" ale 21:9, to 250cm szerokości i właśnie z niecałych 3m nikt u mnie w domu nie marudzi.

1 godzinę temu, muaddibb83 napisał:

2. Zainteresowany jestem zestawem 7.1.2 pod właśnie Dolby Atmos, chyba, że mam za mało miejsca wtedy 5.1 (mam jakby co do tego starego Onkyo 576 czy coś takiego ;)

Warto przemyśleć sprawę. Na podobnym metrażu zrobiłem 7.2.4 zachowując wszystkie wytyczne.

1 godzinę temu, muaddibb83 napisał:

3. Fajnie byłoby się zmieścić w 10-15tys. zł

Przy rozszerzonym systemie będzie ciężko zmieścić się w takim budżecie.

1 godzinę temu, muaddibb83 napisał:

4. Salka to 95% filmy (bluray, netflix, youtube), 5% muzyka.

W takim razie nie musisz mieć na froncie niskoschodzacych podłogówek, trochę oszczędności tu będzie. Za bas w kinie odpowiada LFE, i tylko LFE. Kolumny się odcina na 80Hz.

1 godzinę temu, muaddibb83 napisał:

5. Jak najlepiej ustawić głośniki i w ogóle przygotować salę kinową? Jestem na etapie (przed wejściem elektryków) więc mogę wszystko. Ściany, wyciszenie, wyciemnienie, oświetlenie, kolory ścian. Dosłownie wszystko. Jakiekolwiek porady są mile widzianie. Wydaję na to całą swoją kasę, więc chcę aby było warto.

Po pierwsze zaplanuj miejsce na głośniki biorąc pod uwagę miejsce Twojego odsłuchu. Zasady są tak naprawdę proste. Wszystkie glosniki warstwy podstawowej na wysokości uszu (głośnik wysokotonowy), minimalna odległość do głośników 1m, zalecane powyzej 1,5m. Jak Atmos podstawowy z dwoma głośnikami to 80 stopni nad uchem (wyjdzie gdzieś nad kolanami), rozstaw na boki 0.5-0.7 szerokości pola odsłuchu. Jak rozszerzony to jedna para 45 stopni z przodu, druga para 45 stopni z tyłu. Dwa dobre suby, kable do nich zaplanuj tak by można je było ustawić w relacji po przekątnej pomieszczenia lub vis/a/vis w relacji przód-tył lub lewa-prawa.

A nade wszystko, zadbaj o akustykę. Plan minimalny to zero twardych materiałów wykończeniowych. Zapomnij o betonie, twardym tynku, kafelkach, twardej cegłę itd. Staraj się wykonać ściany w suchej zabudowie i wykończyć je nieregularną elewacją. Jakieś lamele, płytki gipsowe 3D, korek dekoracyjny, może deski, boazeria. Myślę że znasz uczucie pogłosu w pustym pomieszczeniu, musimy to za wszelką cenę wyeliminować.

7.1.2.thumb.PNG.44b2a1bea70c6ecec952e612ffd08675.PNG

7.1.4.thumb.PNG.953a66baf70011ad9d1b635df5dc5cd2.PNG

plansurround.PNG.dff40bd6a46d2c06e892ddafcfe622dc.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa droga przed Tobą :) ....

Jak jesteś na etapie elektryki, to postaraj się najpierw dokładnie zaplanować ułożenie kabli, bo zakładam, że będziesz chciał je ukryć w ścianach/sufitach.

1. Staraj się unikać układania blisko siebie równolegle kabli elektrycznych i głośnikowych. Jak się mają krzyżować, to dokładnie pod kątem 90 stopni.

2. Używaj kabli do głośników: linka 2x2,5 z czystej miedzi, to max. I jak najmniej połączeń na kablu.

3. Uważaj na ułożenie kabla HDMI (wyjątek, to światłowodowy), który jest dość wrażliwy na zakłócenia elektro-magnetyczne. Czyli z dala od elektrycznego.

 

Tak naprawdę, to powinieneś już teraz dokładnie zaaranżować układ sprzętu i mebli w pokoju. 

Sam nabyłem projektor z dużym zakresem LENS-SHIFT, więc zamiast na suficie (bo ograniczają mnie skosy), to postawię go na półce na tylnej ścianie. A to zdeterminowało do tego, że cały sprzęt hifi znajdzie się w pobliżu projektora. I z jednego gniazdka wychodzi mi multum kabli głośnikowych, które będę łączył, zdaje się, że za pomocą złączek wago, bo na razie nie mam innego pomysłu.

 

7 godzin temu, Butler napisał:

Wszystkie glosniki warstwy podstawowej na wysokości uszu

Gdzieś spotkałem się, że surroundy mogą/lepiej, żeby były trochę wyżej? ...Butler, co sądzisz?

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AutoPirat napisał:

Gdzieś spotkałem się, że surroundy mogą/lepiej, żeby były trochę wyżej? ...Butler, co sądzisz?

Bez Atmosa było super, mniej precyzyjne AC3 pozwalało na wolną amerykankę i brzmiało to jak na ówczesną technogię ok. Jak ktoś nie idzie w warstwę górną, droga wolna.

Ale teraz mamy nie kanały, a obiekty w przestrzeni. Są one symulowane dynamicznie oraz statycznie przez wszystkie głośniki w systemie. Im bardziej odległości kątowe pomiędzy poszczególnymi kanałami są wyrównane, tym precyzyjniej ów obiekty będą prezentowane. Masz być jak w bańce. Montując surround wysoko wraz z Atmosami w suficie drastycznie ograniczasz efektywne pole pozbawiając się poczucia sfery wokół siebie. Nie będą odzworowane prawidłowo dzwięki które domyślnie mają być koło Ciebie lub za Tobą, np. psy będą szczekać z trzeciego piętra. Nie o to chodzi 😉 W gamingu gdzie mamy efekty mocno syntetyczne to już w ogóle robi różnicę. Mój 6 letni syn jak nawala w Fortnite to widzę jak się świetnie orientuje dzięki temu. Jak coś ma być u góry to jest, a jak obok... to obok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za odpowiedzi. Jeszcze dwie kwestie. Może jakiś zestaw polecicie? 

Taki najlepiej zestaw 7.1.2 i 7.2.4 - takie coś co warto kupić i nie żałować, ale bez przesady wiadomo. W Audio można i jeden przewód za 50k kupić ;)

Też kwestia właśnie kabli głośnikowych. Jeżeli zaraz wchodzić mają elektrycy i kłaść kable elektryczne, potem tynki... Czy zatem już muszę sprzęt kupić i te kable rozłożyć, czy mogę na etapie wykończenia do zrobić?

 

 

12 godzin temu, maciek72 napisał:

Jak nie chcesz lub nie masz możliwości w zabawę z głośnikami na suficie  , to górna warstwę możesz zrobić jak pod Auro 3D.

Sprawdza się w 100% , zapraszam na demo.

Spokojnie zrobisz 7.2.4

Zrób 110 cali i wyjdzie 7.2.6 

😀

Witam, a gdzie takie demo, bo z reguły takie sklepy są baardzo daleko ode mnie. Cóż Polska B/C... Do niedawna mówiono "jak Ty tam mieszkasz, tak razem z żubrami?" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, muaddibb83 napisał:

Też kwestia właśnie kabli głośnikowych. Jeżeli zaraz wchodzić mają elektrycy i kłaść kable elektryczne, potem tynki... Czy zatem już muszę sprzęt kupić i te kable rozłożyć, czy mogę na etapie wykończenia do zrobić?

Sprzęt nie, ale kable głośnikowe jak chcesz ukryć, to należy to zrobić przed tynkami, bo wyjście zrobisz w gniazdku do tego przeznaczonym. Jako kabla głośnikowego, możesz użyć zwykły, nawet podtynkowy 2x2,5 (linka), to będzie bardzo OK. Alternatywnie możesz to zrobić na etapie wykończenia pod listwą przypodłogową. Ale co z atmosami? W jakiejś szynie albo będziesz znowu kuł i robił bruzdę do sufitu?

 

36 minut temu, muaddibb83 napisał:

W Audio można i jeden przewód za 50k kupić ;)

A za parę lat, jak już Ci się będzie bardzo nudzić, to sobie będziesz mógł testować kable za 50k i więcej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie kable w peszlach. Miech beztlenowa. Nie musza to byc drogie kable ale tez nie kupuj OCC i innych tego typu.

Zostaw sobie dłuzsze odcinki po każdej stronie.

22 godziny temu, muaddibb83 napisał:

Taki najlepiej zestaw 7.1.2 i 7.2.4 - takie coś co warto kupić i nie żałować, ale bez przesady wiadomo. W Audio można i jeden przewód za 50k kupić ;)

Jaki budżet?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Spróbowałbym dosunąć nieco kanapę do przodu (moim zdaniem z 3m spokojnie da radę oglądać 120"), a wtedy możesz pójść w 5.1.4 lub 7.1.4, ale 7.1.4 już jest znacznie droższym przedsięwzięciem. 

Co do elektroniki i kolumn, na kiedy planujesz zakup? Masz sufit podwieszany? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, STELVIO napisał:

@Piotr Sonido

Post 1

Punkt 3

😉

Dzieki. Jesli nic się nie zmieniło :)

Denon X 3800 z Amazonu + Monitor Audio Bronze 200 + FX + center + SVS SB2000 albo REL HT1205 i Atmosy do kompletu :)

Albo Onkyo RZ50 + ELAC Uni fi sa obecenie na promocji w niemczech lub KEF seria Q550/750 reszta bez zmian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że kanapą spokojnie możesz podjechać do przodu i nic się nie wydarzy złego, wręcz przeciwnie :)

Zastanawiałeś się nad używanymi kolumnami? To by znacząco poszerzyło możliwości przy kompletowaniu sprzętu. Co do używanej elektroniki to nie będę namawiać, bo nie każdy chce ryzykować kupując używaną elektronikę ( no chyba, że coś by się znalazło na gwarancji :)

Jeżeli 95% to filmy to szedłbym w jakieś monitory na froncie a zaoszczędzony budżet przeznaczył na drugiego suba :) Z kolumn zaproponuje Klipsch RP600M, surronudy mógłbyś albo rp500M albo to samo co na froncie , jako centralny RP 404C  i jako sub rp1200sw . Kolumny szukałbym używki, nie musisz szukać wersji MK II , spokojnie starczy MK I , a jeżeli sub będzie za drogi to spl150 choć wolałbym dołożyć do tego wyżej wymienionego suba :). Co do atmosów to się nie wypowiem, bo nie posiadam, ale to już ktoś poleci:) 


Edit:

Na OLX znalazłem coś takiego ( starsze modele ale warte ceny w takim zestawie) 

https://www.olx.pl/d/oferta/glosniki-klipsch-rp-280f-klipsch-rp-160m-klipsch-rp-440c-CID99-IDZ8LTA.html

Nie wiem skąd jesteś i czy to daleko i kto to sprzedaje, ale akurat coś takiego wpadło mi w oko, bo w używkach fajnie szukać jak ktoś sprzedaje cały zestaw, to wychodzi taniej niż kupować pojedynczo, a znów te fronty które są tutaj to takie kobyły, że będziesz zadowolony, nawet jakbyś chciał tam koncert głośno puścić:) 

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...