Skocz do zawartości

Subwoofer w kinie jeden czy może dwa.


tomand987

Recommended Posts

Witam, mam takie pytanie kupiłem niedawno system kina domowego opartego na Denonie AVC X6800H i głośniki Dali Oberon7/Vokal/4xOn Wall/2x Fazon Sat czyli system 7 dolnych + 2 Atmosy. Pomieszczenie to ok 20m2 typowy kwadrat 4,5m x4,5m. Akustyka zrobiona dyfuzory, panele, i absorbery zamontowane do tego dywan i zasłony.

Założenie 80% kino 20% muzyka ale nie lubię otwartych subów więc bas refleks odpada.

Nie mam jeszcze suba, byłem za jednym ale nie wiem czy 2 nie będą lepsze do tak małego pokoju,

jestem fanem zamkniętej obudowy, wolę bas precyzyjny i kontrolowany od bas refleksu,

dlatego wybrałem firmę SVS, i tak mam budżet na bas ok 10-11 tys zł i teraz co będzie lepsze jedna sztuka SB4000 w tej cenie 10k czy może 2 sztuki SB2000 za 10k. Nie wchodzą w grę 2x SB3000 bo to przywyższa budzet.

Krótka piłka opinia i wnioski Jeden SB4000 czy dwa SB2000.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomand987 napisał:

Nie wchodzą w grę 2x SB3000 bo to przywyższa budzet.

Jak dobrze poszukasz to kupisz pewnie 2x SVS SB-3000 za ~11k PLN. 

Poza tym subwoofery nie muszą być identyczne. Jeżeli te powyższe 11k dalej przewyższa budżet to kupiłbym 1xSB-2000 Pro i 1xSB-3000.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
25 minut temu, PanKlor napisał:

Jak dobrze poszukasz to kupisz pewnie 2x SVS SB-3000 za ~11k PLN. 

Poza tym subwoofery nie muszą być identyczne. Jeżeli te powyższe 11k dalej przewyższa budżet to kupiłbym 1xSB-2000 Pro i 1xSB-3000.  

Ok a sam SB4000 nie będzie lepszy, tylko SVS z tego co wiem zaleca kupowanie dwóch tzn. dublowanie subwoofera inne marki nie narzucają klientowi ile subów ma kupić do swojego systemu audio, dlaczego jeden duży SVS to nie dobre rozwiązanie, Serie od 3000 w dół nie posiadają wyświetlacza ma go seria od 4000 w górę powiem fajna rzecz jak na szybko chcę coś ustawić to mogę patrzyć na ten wyświetlacz akurat mogę nie mieć przy sobie telefonu z apką pod ręką i wtedy wyświetlacz się przydaję.

2x SB3000 to 14 tys zł, czy ktoś tu potrafi liczyć, cennik ze strony Konsbudu.

SB3000 i SB2000 Pro to wychodzi 13 tys to przewyższa budżet.

2x SB2000 Pro czy jeden SB4000 tu wychodzi 11 tys.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym subem, jak wielki by nie był nie osiągniesz takiej charakterystyki jak dwoma albo większą ilością. To jest fizyką i tego nie przeskoczysz. Innymi słowy bez specjalnych zabiegów z jednym subem dalej będziesz miał dziury w paśmie i tyle.

Co do cen... źle szukasz. Podzwoń, popytaj i znajdziesz sporo taniej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie skąd taka nagonka ze strony firm tudzież (SVS) na to aby kupować suby w duecie, lepszą mają wtedy marże od sprzedaży, zawsze lepiej kupić 2 niż 1 bo więcej kasy się zostawi u tego producenta.

Ale tylko w SVS jest taka nagonka na dublowanie subów.

Już nie jedno kino widziałem na 1 subie SVS.

Wiem czym się to objawia fale stojące i mody pomieszczenia ale na to jest rozwiązanie jak w jednym miejscu bas jest słaby to szukam go po pokoju fotelem i ustawiam tam fotel w którym ten bas jest słyszalny, jak z kina korzysta głównie 1 osoba to to nie ma znaczenia, ale jak już większa ilość osób to może być problem.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomand987 napisał:

Wiem czym się to objawia fale stojące i mody pomieszczenia ale na to jest rozwiązanie jak w jednym miejscu bas jest słaby to szukam go po pokoju fotelem i ustawiam tam fotel w którym ten bas jest słyszalny, jak z kina korzysta głównie 1 osoba to to nie ma znaczenia, ale jak już większa ilość osób to może być problem.

Ha ha ... zmierz kiedyś taki jeden subwoofer ustawiony tą metodą to się zdziwisz.  To jest metoda chałupnicza na uzyskanie, że tak powiem jakiegokolwiek basu. Tutaj masz wykres z takiego ustawienia 1 suba. Testowane było kilka pozycji, tutaj dodatkowo to co się dało zostało poprawione DSP.

image.png.e5f36e822441e4770291c8f3d581a17f.png

Widzisz jakie piękne dziury masz między 35 - 55 Hz oraz co się dzieje przy 84? Dopóki nie słyszałeś dobrego basu to nawet tego nie wyłapies bez pomiarów bo to co usłyszysz z okolic 65 Hz będzie nad cała resztą dominowało i będziesz miał wrażenie, że jest wow i super. Pomijam fakt, ogólnego SPL ale to był mały SB-1000 Pro i moje pierwsze zabawy z Umikiem. 

Co się dzieje po dołożeniu drugiego subwoofera i zabawie DSP + Dirac/DLBC. 

 

image.png.71012a1d1e29f52df1bb7d056a3ce42e.png

Dalej nie jest idealnie ale osiągamy w miarę gładki przebieg (wyższa zielona albo pomarańczowa linia) i dodatkowo poziom 100+ dB który w budownictwie wielorodzinnym może powodować wrogość sąsiadów. 😉 Do tego bez dołków w wykresie jak leje po bombie. Dodam tylko, że w swoim pomieszczeniu mam praktycznie brak możliwości umieszczenia subwooferów w innych miejscach. 

Wybór należy do Ciebie. Co do cen w listopadzie 2023 kupiłem swojego SB-3000 za ~50% Twojego budżetu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem ale z tego co wyczytałem w różnego rodzaju magazynach audio, to 2 mniejsze i tańsze suby nigdy nie zejdą tak nisko jak jeden większy droższy. I do kina domowego wystarczy kupić 1 ale większy i lepszy, za to 2 suby stosuje się w systemach stereo aby wspomagać muzycznie frontowe głośniki.

Rozumiem że przeprowadzałeś pomiary i masz wykresy ale ja nie jestem audiofilem ani za bardzo basolubny i w tym malym pomieszczeniu to lepszy będzie 1 większy choćby po to aby mieć to zejście, mniejszy sub tego nie zrobi tak jak większy.

Ale nie rozumiem tej agresywnej nagonki SVS na sprzedaż subów parami, wiem że dla sprzedawcy lepiej jest sprzedać 2 suby bo więcej kasy klient zostawi w sklepie.

Ale pytałem o 2x SB2000 vs 1x SB4000 to te same pieniądze.

Za to 2 x SB3000 to już kwotowo 1x SB16 Ultra. Chyba to jest jasne że pojedynczy SB16 Ultra będzie lepszy od podwójnych SB3000.

A co do zarobku i marży sprzedawcy to na sprzedanym jednym SB16 Ultra zarobili by tyle samo co na sprzedaniu dwóch SB3000.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, więc prosta odpowiedź. Dycyzję podejmij sam. Jeden sub to niższe zejście i większa moc w pewnych zakresach częstotliwości, ale okupione to będzie brakami w postaci nierównego pasma. Jednego basu będzie w nadmiarze, innego nie usłyszysz tak jak byś tego oczekiwał. Jeśli jest to dla Ciebie do zaakceptowania, proszę bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomand987 napisał:

A co do zarobku i marży sprzedawcy to na sprzedanym jednym SB16 Ultra zarobili by tyle samo co na sprzedaniu dwóch SB3000.

Tego akurat nie wiesz. To tylko Twoje domysły. Różne modele mogą mieć różna marże ze względu na pozycjonowanie np.

Może też się okazać, że przy jednym subie to niskie zejście zostanie zjedzone przez pomieszczenie i tyle z tego będzie. 

Masz wykresy, masz rady co do cen i co można kupić za ok. 11 tysięcy. Decyzję podejmij sam. Jeżeli wolisz teorie spiskowe nt. 2 subów i marży albo już podjąłeś decyzję i szukasz potwierdzenia to niestety więcej nie pomogę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PanKlor napisał:

Co się dzieje po dołożeniu drugiego subwoofera i zabawie DSP + Dirac/DLBC. 
 

Czyli ten pierwszy wykres, dla jednego suba, był bez DSP + Dirac? Jeżeli tak, to takie pórównanie jest nie fair.

7 godzin temu, tomand987 napisał:

Rozumiem że przeprowadzałeś pomiary i masz wykresy ale ja nie jestem audiofilem ani za bardzo basolubny i w tym malym pomieszczeniu to lepszy będzie 1 większy choćby po to aby mieć to zejście, mniejszy sub tego nie zrobi tak jak większy.

Kolega @STELVIO ma 2x SB4000, więc pewnie również wie jak brzmi jeden kontra dwa, a na pewno wie jak brzmią dwa profesjonalnie skalibrowane w jego pomieszczeniu 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Z DSP / Dirac jesteś w stanie sobie pewnego stopnia zamaskować podbicia, ale Rowów Mariańskich nie podciągniesz by osiągnąć zadowalający efekt.

W takim razie trzeba postawić kanapę poza Rowem Mariańskim 🙂, jeżeli to ma być zwykle jeden słuchacz. Ja absolutnie nie neguję plusów zestawu wielosubowego, ale przy jednym nie zawsze musi być dramat, zwłaszcza jak mamy swobodę w umiejscowieniu plus wsparcie DSP i systemów korekcji z AVR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, przemeklbn napisał:

Czyli ten pierwszy wykres, dla jednego suba, był bez DSP + Dirac? Jeżeli tak, to takie pórównanie jest nie fair.

Z dsp ale chyba jeszcze bez Diraca. Był za to Audyssey.  Dokładnie nie pamiętam. Fakt jest taki, że Dirac tych dołków nie zasypie. Lekko wygładzi i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Co do jednego/dwóch subów, to koledzy wyżej już odpisali. Sam wybrałbym dwie sztuki, bo równiejsze pasmo daje fajniejsze efekty niż mocniejsze zejście na pojedynczym subie, zwłaszcza na kwadracie. Co do cen - zapraszam do kontaktu, zobaczymy, co się uda zrobić :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomand987 napisał:

W systemach DBA/SBA jest odpowiednio 8 i 4 suby, więc to pytanie jest jak najbardziej na miejscu, tylko 1 czy 2 w zadanym budżecie.

A tak zapytam ...Nie myślałeś właśnie o DBA /SBA? To o wiele bardziej kontrolowalny i precyzyjny bas i do tego w każdym miejscu odsłuchu taki sam.😉I do zrobienia w tym budżecie jaki posiadasz....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Czyli ten pierwszy wykres, dla jednego suba, był bez DSP + Dirac? Jeżeli tak, to takie pórównanie jest nie fair.

Kolega @STELVIO ma 2x SB4000, więc pewnie również wie jak brzmi jeden kontra dwa, a na pewno wie jak brzmią dwa profesjonalnie skalibrowane w jego pomieszczeniu 🙂

 

Sorry ale budżet mam co najwyżej na 1x SB4000 a nie 2 to już masakra cenowa, lub 2x SB2000 Pro, a 2x SB3000 to już raczej cenowo podchodzi pod 1 x SB16 Ultra.

Też uważam że rozwiązanie z jednym dosłownie jednym subem nie musi być złe a rozwiązanie z dwoma lub więcej może sprawić więcej problemów niż pożytku, tym bardziej że takie drogie i wypasione kino na 1 subie słuchałem u znajomka i dla mnie było dobrze tylko tam było inne pomieszczenie prostokąt a ja mam u siebie typowy kwadrat i nie wiem jak bas się zachowa w kwadracie.

Również też kwestia umiejętnej lokalizacji/ustawienia dwóch subów w pomieszczeniu + kalibracja + pomiary wyników to trzeba przy dwóch subwooferach przeprowadzić, przy jednym subwooferze nie trzeba tylu zabiegów wykonywać. Kalibracja też wystarczy tylko z amplitunera, pomiary można sobie darować raz ktoś może w ogóle nie potrafić ich wykonać, dwa nie posiadam sprzętu do pomiaru,

i trzecia rzecz lokalizacja i ustawienie suba w pokoju przy jednym jest prościej bo chodzi się z nim po pokoju podczas włączonej muzyki i słucha się w którym miejscu ten bas jest odpowiedni dla ucha, ale książkowo powinien być ustawiony z przodu pod ekranem obok centralnego i frontowego głośnika prawego/lewego to już zależy od designu i wyposażenia pomieszczenia.

Przed chwilą, Gmow1977 napisał:

A tak zapytam ...Nie myślałeś właśnie o DBA /SBA? To o wiele bardziej kontrolowalny i precyzyjny bas i do tego w każdym miejscu odsłuchu taki sam.😉I do zrobienia w tym budżecie jaki posiadasz....

Tylko ze przy SBA trzeba dać 80cm wełny skalnej na całą tylną ścianę podobno, ale ja nie za bardzo chce to robić w tak małym pokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomand987 napisał:

Również też kwestia umiejętnej lokalizacji/ustawienia dwóch subów w pomieszczeniu + kalibracja + pomiary wyników to trzeba przy dwóch subwooferach przeprowadzić, przy jednym subwooferze nie trzeba tylu zabiegów wykonywać. Kalibracja też wystarczy tylko z amplitunera, pomiary można sobie darować raz ktoś może w ogóle nie potrafić ich wykonać, dwa nie posiadam sprzętu do pomiaru,

Trochę mnie rozbjraja podejście aby stłuc termometr jak ma się gorączkę. Kino za ~40k z tego co rozumiem a Ty mówisz, że problemem jest mirofon za ~500 PLN?! Do tego powiedzmy kolejne kilka stówek, tysiak za kalibrację albo kilka h spędzone w sieci. Twój wybór, Twoja kasa... tylko, że to się po prostu nie klei. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

W takim razie trzeba postawić kanapę poza Rowem Mariańskim 🙂, jeżeli to ma być zwykle jeden słuchacz. Ja absolutnie nie neguję plusów zestawu wielosubowego, ale przy jednym nie zawsze musi być dramat, zwłaszcza jak mamy swobodę w umiejscowieniu plus wsparcie DSP i systemów korekcji z AVR.

Zgadzam się wcale przy jednym subie nie musi byc dramat szczególnie jak ktoś ma określony budżet. Takiej swobody w umiejscowieniu jednego subwoofera nie będzie w przypadku dwóch szczególnie w małym pokoju gdzie nie ma miejsca na to by montować 2 czy większą ilość subow wielkości SB4000.

Wtedy jest tylko jedno rozwiązanie jeden SB4000

A czy nie jest czasem tak że dwa subwoofery stosuję się w systemach stereo na wsparcie frontów, a w kinie skoro jest system wielokanałowy np. 7x lub 9x lub 11x to wystarczy jeden głośnik basowy.

Proszę o wytłumaczenie czy 2 suby do stereo a 1 do kina dobre podejście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć :) Co do jednego/dwóch subów, to koledzy wyżej już odpisali. Sam wybrałbym dwie sztuki, bo równiejsze pasmo daje fajniejsze efekty niż mocniejsze zejście na pojedynczym subie, zwłaszcza na kwadracie. Co do cen - zapraszam do kontaktu, zobaczymy, co się uda zrobić :) 

Równiejsze pasmo daje fajniejszy efekt pod warunkiem że jest w kinie więcej niż 1 osoba na widowni, czyli conajmniej 2,3 lub więcej, jak siedzisz w pomieszczeniu sam to zawsze przesuwając fotel znajdziesz dla siebie ten najlepszy bas z jednego subwoofera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...