Skocz do zawartości

Subwoofer w kinie jeden czy może dwa.


tomand987

Recommended Posts

2 minuty temu, Butler napisał:

Nie. To jest błędne podejście.

Dlaczego wytłumacz, w jednym sklepie audio w Polsce powiedzieli mi że 2 subwoofery stosuje się w systemach stereo a w kinie niezależnie od tego ile mamy głośników to 1 wystarczy.

Realnie to prawda jest taka ze powinniśmy mieć tyle subwooferów co głośników więc jeśli mamy system 7,2 czyli 9x to powinniśmy mieć 9 subwooferów.

Przed chwilą, Butler napisał:

Absurd, błąd, złe myślenie.

Łatwiej jest umiejscowić 1 osobę w kinie niż 3,4,

Możesz wytłumaczyć swoje odpowiedzi a nie tylko negować moje znawco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomand987 napisał:

Realnie to prawda jest taka ze powinniśmy mieć tyle subwooferów co głośników więc jeśli mamy system 7,2 czyli 9x to powinniśmy mieć 9 subwooferów.

Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę ale proponuję weryfikować źródła. Pan ze sklepu często ma średnie pojęcie... 

7 minut temu, tomand987 napisał:

Możesz wytłumaczyć swoje odpowiedzi a nie tylko negować moje znawco.

Bo z 1 subem nawet w miejscu odsłuchu jednej osoby nie słyszysz tego co realizator filmowy sobie zaplanował - to te dołki na wykresie który Ci wkleiłem oraz górki które zagłuszają całą resztę. To, że kiedyś słyszałeś jednego mocnego suba nie znaczy, że miałeś do czynienia z dobrym nagłośnieniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomand987 napisał:

jak siedzisz w pomieszczeniu sam to zawsze przesuwając fotel znajdziesz dla siebie ten najlepszy bas z jednego subwoofera.

Przesuwając fotel w pomieszczeniu będziesz tylko zmieniał częstotliwości które tworzą problemy. W jednym miejscu 50Hz, przesuniesz się to 60Hz itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
17 godzin temu, PanKlor napisał:

Tego akurat nie wiesz. To tylko Twoje domysły. Różne modele mogą mieć różna marże ze względu na pozycjonowanie np.

Może też się okazać, że przy jednym subie to niskie zejście zostanie zjedzone przez pomieszczenie i tyle z tego będzie. 

Masz wykresy, masz rady co do cen i co można kupić za ok. 11 tysięcy. Decyzję podejmij sam. Jeżeli wolisz teorie spiskowe nt. 2 subów i marży albo już podjąłeś decyzję i szukasz potwierdzenia to niestety więcej nie pomogę. 

Jeżeli niskie zejście zostanie zjedzone przez pomieszczenie, to w czym ma niby pomóc drugi sub? Przecież jeżeli się okaże że pomieszczenie jest złe akustycznie to i przy 2 subie nie będzie zejścia bo zostanie ono zjedzone przez pomieszczenie, ilość subwooferów nie ma nic do rzeczy przy stracie tego zejścia.

Sprzęt jeszcze w pudełkach więc nie wiem jak to zagra ale goście ze sklepu zamontowali już jakieś ustroje akustyczne, więc zobaczymy, tam gdzie kupowałem kino to nie mieli SVS mam ofertę na jedną sztukę SB4000 gdzie detal jest 11 tys zł oferują za 10 200zł czy to dobry rabat? Sub nowy w kartonie nie rozpakowany, lokalizacja pewien sklep audio/videdo z Wrocławia.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomand987 napisał:

Jeżeli niskie zejście zostanie zjedzone przez pomieszczenie, to w czym ma niby pomóc drugi sub? Przecież jeżeli się okaże że pomieszczenie jest złe akustycznie to i przy 2 subie nie będzie zejścia bo zostanie ono zjedzone przez pomieszczenie, ilość subwooferów nie ma nic do rzeczy przy stracie tego zejścia.

Zrozum że stosując co najmniej dwa suby nie stawiamy ich koło siebie. Jeśli ustawisz je np. w przeciwległych narożnikach to dołek o częstotliwości X pierwszego suba pojawi się w innym miejscu pomieszcznia niż ten sam X z drugiego suba. Finalnie pasma się uzupełniają stąd równiejszy przebieg na wykresie. Pozycja gdzie X będzie problemem zależy od wielkości pomieszczenia i stosunków jego boków.

4 godziny temu, tomand987 napisał:

goście ze sklepu zamontowali już jakieś ustroje akustyczne, więc zobaczymy

Pułapki basowe trochę ograniczą podbicie i dudnienie, w tandemie z DSP można sobie zauważalnie nimi pomóc. Dołków Ci nie wyciągną.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomand987 napisał:

Jeżeli niskie zejście zostanie zjedzone przez pomieszczenie, to w czym ma niby pomóc drugi sub? Przecież jeżeli się okaże że pomieszczenie jest złe akustycznie to i przy 2 subie nie będzie zejścia bo zostanie ono zjedzone przez pomieszczenie, ilość subwooferów nie ma nic do rzeczy przy stracie tego zejścia.

Owszem ma. Twoje myślenie jest błędne. Drugi, dobrze ustawiony sub w miejscu odsłuchu powinien uzupełnić braki częstotliwości pierwszego. Z niskim zejściem włącznie.

 

6 godzin temu, tomand987 napisał:

ale goście ze sklepu zamontowali już jakieś ustroje akustyczne, więc zobaczymy,

A zmierzyli jak one wpływają na bas? Bo z tego co widziałem to dostępne w sklepach pułapki basowe to działają raczej od 50 Hz w górę (o ile w ogóle). Przyjmij, że inne ustroje mają pomijalny wpływ na niskie częstotliwości.

 

6 godzin temu, tomand987 napisał:

Sub nowy w kartonie nie rozpakowany, lokalizacja pewien sklep audio/videdo z Wrocławia.

Moją opinie co należy i można kupić za ok.11 kPLN już znasz.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak, aby nie wydać od razu na dwa suby kasy i zyskać 10% jakości to w świecie audio jest powszechne.

Najpierw kupię jedną sztukę SB3000 i pogram na nim powiedzmy te 3-4 miesiące i po tym kwartale, zdecyduję czy jeżeli będzie mi czegoś brakować w odczuciach basu i paśmie to dokupię drugą sztukę SB3000.

Ale jeżeli stwierdzę że przy jednym SB3000 jest ten bas ok a widzów w kinie nie jest za dużo i będę się bał nieproporcjonalnego przyrostu jakości w stosunku do wydanych pieniędzy przy drugim subie to zostanę tylko z tym jednym już na zawsze. Czy to dobry pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2024 o 10:44, tomand987 napisał:

Dlaczego wytłumacz, w jednym sklepie audio w Polsce powiedzieli mi że 2 subwoofery stosuje się w systemach stereo a w kinie niezależnie od tego ile mamy głośników to 1 wystarczy.

W którym sklepie?

Kup jedna sztukę. Pograj na niej kilka miesiecy a potem wypożycz drugi. Wtedy usłyszysz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, JoeBlack napisał:

Czy różnica z przejścia z zestawu 5.1 na 5.2 (te same sub-y) jest równie odczuwalna jak z zestawu 5.0 na 5.1?

To bardzo subiektywne odczucia ale poprawnym zestrojeniu, tak aby pozbyć się dołków w paśmie które są nieuniknione z jednym subem, gra jest warta świeczki. @tomw pokazywał mi scenę z jakiegoś filmu wojennego gdzie przy 2 subach (ztcp PB2000) scena ostrzału eskadry samolotów/bombowców była zagrana tak powiedzmy na 50%, część wybuchów była nieźle słyszalna a część cichutko, jakby u sąsiada za ścianą. Po włączeniu drugiej pary subwooferów (to były jakieś słabsze Onkyo ztcp) te ciche strzały stały się głośne, wyraźne i były spójne z tym co się działo na ekranie. Podobne wrażenia możesz mieć jak dorzucisz i poprawnie zestroisz drugiego suba. 

 

@tomw - co to był za film? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosc pyta na forum jako laik, czy lepiej dwa suby czy jeden, ludzie dobrze tlumacza czemu dwa, ale autor jednak wie lepiej 🙂 Przesunie se kanape najwyzej tam gdzie lepszy bas :D Nigdy nie przestanie mnie to zadziwiac 🙂

Tak, Unbroken to byl @PanKlor, ale duzo jest takich momentow w filmach, bo efekty w rejonach 50-60Hz sa dosc czeste 🙂 Z jednym subem praktycznie zawsze jakiegos sporego pasma nie slyszysz, jakies delikatnie pukanie co najwyzej miast BASU 🙂 Znaczy dla pelnej klaryfikacji, DA SIE uzyskac rowne pasmo na jednym subie, ale kosztem SPL, bedzie grac rowno ale cienko 🙂 Rownego i mocnego basu nie da sie jednym subem ogarnac w rozsadnym budzecie, nawet jak sie kanape przestawi w zupelnie inne miejsce :D 

Tu jest jeden sub w 20m2 bez zadnej korekcji, i to jest szczyt jego mozliwosci 🙂 To ustawienie stosuje do stereo, ale w kinie to jest slabizna 🙂


image.png.85cc9adbdd20196ca93f3fc31167dd78.png

 

 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

W którym sklepie?

Kup jedna sztukę. Pograj na niej kilka miesiecy a potem wypożycz drugi. Wtedy usłyszysz

No i tak właśnie mam zamiar zrobić teraz kupię SB3000 a za kilka msc. wypożyczę najpierw drugi i pogram na nim i stwierdzę czy kupuję i jest wyraźna poprawa albo jest tylko mała poprawa która nie rekompensuje wydanych pieniędzy na drugi sub. TO WTEDY NIE KUPUJĘ DRUGIEGO i zostaje przy jednym.

Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił, więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują.

Pytanie czy jeżeli nie będę miał finansów to ten kupiony za kilka msc. to też musi być SB3000 czy może być SB2000 lub PB2000, czy można mieszać otwartą konstrukcję z zamkniętą czy nie powinno się tego robić, czy jak mam zamknięty to tylko z zamkniętą.

Pytanie jaki poziom głośności ustawiacie w swoich SVS w instrukcji SB3000 skala volume jest od 0db najwyższej do -60db najniższej, tryb filmowy jest na -10db czy właśnie na takim poziomie powinienem słuchać czy może innym np. 0db czy to przesada, jaki poziom volume na subie ustawić przed kalibracją amplitunera?

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom suba ustaw przed kalibracją wstępnie na środek skali. Po pomiarach zerknij na jego poziom dB w ustawieniach, Twoim celem jest uzyskać wartość najbardziej zbliżoną do 0dB.  Duża część amplitunerów wyręcza Cię z tej zabawy, na samym początku jest puszczany sygnał testowy i prosi się Ciebie o ustawienie VOL na subie by poziom się mieścił w "widełkach". Finalnie możesz sobie później podbić co nieco, ale punkt wyjścia jak napisałem, choćby z powodu prawidłowego działania wybudzania oraz wygaszania suba.

43 minuty temu, tomand987 napisał:

Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił,

Szkoda

43 minuty temu, tomand987 napisał:

więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują.

Ewidentne prolblemy na pewno odczujesz bez UMIKa, ale uwierz mi że bez doświadczenia z audio jest duże prawdopodobieństwo, że marnie ustawisz system nie wykorzystując jego realnego potencjału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomand987 napisał:

Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił, więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują.

Jak będziesz miał gorączkę to stłucz termometr. Sorry ale jak słyszę takie rzeczy to oczyma wyobraźni widzę rzucanie dzidami w samoloty lub tym podobne. Szczególnie jak ktoś wydaje dość duży hajs na kino.

 

1 godzinę temu, tomand987 napisał:

Pytanie jaki poziom głośności ustawiacie w swoich SVS w instrukcji SB3000 skala volume jest od 0db najwyższej do -60db najniższej, tryb filmowy jest na -10db czy właśnie na takim poziomie powinienem słuchać czy może innym np. 0db czy to przesada, jaki poziom volume na subie ustawić przed kalibracją amplitunera?

Taki jaki na wyjdzie z pomiarów i kalibracji. Sorry ale po prostu pewnych rzeczy nie usłyszysz bez wieloletniego doświadczenia. (Ja takiego nie mam więc mierze).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanKlor napisał:

Jak będziesz miał gorączkę to stłucz termometr. Sorry ale jak słyszę takie rzeczy to oczyma wyobraźni widzę rzucanie dzidami w samoloty lub tym podobne. Szczególnie jak ktoś wydaje dość duży hajs na kino.

 

Taki jaki na wyjdzie z pomiarów i kalibracji. Sorry ale po prostu pewnych rzeczy nie usłyszysz bez wieloletniego doświadczenia. (Ja takiego nie mam więc mierze).

 

panie klor moze juz wystarczy straszenia kosmitami ludzi na forum?

muzyka czy kino ma byc przyjemnoscia  nawet jesli gra na pol gwizdka 🤧

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bora902 napisał:

panie klor moze juz wystarczy straszenia kosmitami ludzi na forum?

Szukasz kosmitów to znajdź sobie odpowiednie miejsce w sieci do takich wynurzeń. Jesteśmy na forum audio w dziale kina komowego, jeśli ktoś tu przychodzi pytać o radę to niech uzyska wiarygodne info które pomoże optymalnie ustawić i skonfigurować sprzęt. Zdaję sobie sprawę że można się pukać po głowie czytając nasze "pokręcone" zalecenia, ale takie są po prostu fakty i jedyna droga by wycisnąć ze sprzętu ile sie da. Jak kogoś to nie intersesuje to niech idzie na inne kółko zainteresowań.

Masz kasę na jeden sub, ok. Możesz być nawet zadowolony, czego uszy nie usłyszą temu serca nie żal. Przyzwyczajasz się i jest przyjemnie. Ale srogo można się zdziwić jak trafi się na system o referencyjnym przebiegu, wtedy w domu przestaje już być tak przyjemnie gdy ma się w pamięci dźwięki których nigdy u siebie nie uzyskaliśmy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, bora902 napisał:

panie klor moze juz wystarczy straszenia kosmitami ludzi na forum?

Ależ ja nikogo nie straszę. Mówię wprost jak jest. Jak ktoś ma budżet ~5 tysięcy na system to nie polecę mu kupowania mikrofonu za 500 PLN.  Jak ktoś kładzie 30-40 kPLN za system i żal mu wydać 5 stów na mikrofon albo niech będzie i z 2k na kalibrację, żeby wycisnąć maksa z każdej wydanej złotówki to jego sprawa ale niech nie oczekuje klepania po plecach. To wcale nie oznacza, że jego system nie będzie go cieszył.... chociaż moim zdaniem mógłby bardziej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomand987 napisał:

Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił, więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują.

I to jest podejscie ktore szanuje 🙂 Jak idziesz do mechanika z w miare nowoczesnym autem i mechanik miast podlaczyc komputer, opuka auto srubokretem, powacha tu i uwdzie, pobuja i w ten sposob zdiagnozuje "check engine", bo stwierdzi ze nie interesuja go wykresy, gorki czy dolki, to uznasz go za fachowca ? :D

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy można mieszać konstrukcję czy jest to niedobre dla basu i ogólnie dla dzwięku, tzn. chodzi mi o to że jak kupię najpierw sub zamknięty to za 4 miechy mogę kupić otwarty z bas reflexem, czy nie powinno się tak robić, i w drugą stronę jeżeli teraz kupił bym otwarty z bas reflexem np. PB3000 to za kilka miesięcy mogę kupić zamknięty SB czy muszę iść w otwarty z portem bas reflex.

Dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...