Skocz do zawartości

Awaria głośników średnio-niskotonowych w obu kolumnach Heco Aurora 300 jednocześnie


kapiszon

Recommended Posts

Dzień dobry, witam forumowiczów. Mam do Was proste pytanie. Od kilku miesięcy jest posiadaczem podstawowego zestawu stereo Denon DRA 800H + Heco Aurora 300. Przez kilka miesięcy sprzęt sprawował się bezawaryjnie podczas odsłuchów z potencjometrem odkręconym na około 50% mocy . Pewnego dnia postanowiłem posłuchać muzyki trochę głośniej i odkręciłem potencjometr na około 80% mocy, co po 5 minutach odsłuchu spowodowało awarię głośnika średnio-niskotonowego w obu kolumnach jednocześnie. Serwis stwierdził że przyczyną awarii głośników jest "niedopasowanie mocy wzmacniacza do kolumn , przesterowanie sygnału wejściowego". Jestem laikiem ale diagnoza serwisu wydaje mi się conajmniej dziwna . Drodzy koledzy czy rzeczywiście zestawienia tego Denona z Aurorami 300 pod kątem mocy i impedancji jest nieprawidłowe ??? Jeśli kupiłem nieodpowiednie kolumny to jakie powinienem kupić z jakimi parametrami aby ich nie spalić  :))) ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kapiszon napisał:

Jeśli kupiłem nieodpowiednie kolumny to jakie powinienem kupić z jakimi parametrami aby ich nie spalić  :))) ???

Kupiles zestaw calkowicie okay. Nie ma zlotego srodka, ktory pozwoli Ci nie popsuc sprzetu. Wedlug mnie wszystko zalezy, jak go uzytkujesz i tutaj akurat mogles przesadzic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wzmacniaczy sprawa wygląda tak, że potencjometr startuje z poziomu "0" , który zlokalizowany jest mniej więcej na godzinie 7, a kończy swój zakres na godzinie 5. 

Szczytową, czystą moc osiąga ok godziny 12. Kręcąc gałkę poza godzinę 12, zwiększamy trochę głośność, ale zwiększamy także zniekształcenia sygnału. I to ten zniekształcony sygnał uszkadza głośniki.

Tak naprawdę, operowanie gałką poza godziną 12 zarezerwowane jest tylko dla bardzo cichych sygnałów wprowadzanych do wzmacniacza.

Przy normalnym, standardowym sygnale gramy do godziny 12.

Ale Ty masz amplituner. U ciebie chyba nie ma ogranicznika w obrocie gałki, możesz nią kręcić bez oporu. Amplituner jest ustawiony tak, że dochodzisz do max. możliwości czyli do "0" i tyle. Nie można dalej zwiększać głośności, pomimo obracania gałką. Tak przynajmniej miałem w swoim amplitunerze Yamahy.

Jeśli tak jest, to dziwna sprawa z tym uszkodzeniem głośników. W takim przypadku wygląda to jakby problemem było ustawienie max głośności w amplitunerze. Mocno przesterowany sygnał wychodzi z niego dużo szybciej niż zakładał to producent.

Tak mi się wydaje. Może wypowie sie ktoś, kto użytkował i zna Denona.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kapiszon napisał:

być może to wada produkcyjna niemieckich głośników

Produkcji chinskiej :) Tak, czy siak - nie slyszalem o takiej wczesniej. Raczej slyszalbys juz wczesniej, ze cos z dzwiekiem dzieje sie nie tak. Chyba, ze to byla jakas imprezka, a 5 minut wcale nie bylo 5 minutami.. :) Serwis uwzglednil to w ramach gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, no_i_fajnie napisał:

Produkcji chinskiej :) Tak, czy siak - nie slyszalem o takiej wczesniej. Raczej slyszalbys juz wczesniej, ze cos z dzwiekiem dzieje sie nie tak. Chyba, ze to byla jakas imprezka, a 5 minut wcale nie bylo 5 minutami.. :) Serwis uwzglednil to w ramach gwarancji?

To nie była imprezka😀, byłem trzeźwy 😀 i trwało to moze z 3 minuty,  serwis bez problemu uwzględnił to w ramach gwarancji, ale serwisant był zdziwiony i twierdził że z reguły w pierwszej kolejności w tych głośnikach lecą wysokotonowe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie jest winien, to że można gałką przekręcić o 100% nie znaczy że trzeba tak robić. 80% jak widać też było za dużo, może gdyby jeszcze po paru sekundach zmniejszył to nic by się nie stało. Wogle takie odkręcanie to trochę dziecinada, bo i po co?

Ja jak odkęcę na 40 procent to już jest tak głośno, że mi przeszkadza. Normalnie słucham około 20% wtedy gdy chę słuchać cicho, a jak już bardzo głośno to tak pomiędzy 30-35%, zależnie od godziny słuchania, bo z rana gra głośniej i 30% całkowicie wystarcza.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Sam sobie jest winien, to że można gałką przekręcić o 100% nie znaczy że trzeba tak robić. 80% jak widać też było za dużo, może gdyby jeszcze po paru sekundach zmniejszył to nic by się nie stało. Wogle takie odkręcanie to trochę dziecinada, bo i po co?

Ja jak odkęcę na 40 procent to już jest tak głośno, że mi przeszkadza. Normalnie słucham około 20% wtedy gdy chę słuchać cicho, a jak już bardzo głośno to tak pomiędzy 30-35%, zależnie od godziny słuchania, bo z rana gra głośniej i 30% całkowicie wystarcza.

Drogi Tomaszu dziękuje za merytoryczną  i pomocną  odpowiedź prawdziwego audiofila :))) ja swoje głośniki od komputera to nawet na 5% odkręcam i wystarcza :)))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

To nie jest dziwna diagnostyka. To jak najbardziej możliwe. Przy głośnym graniu takowy amplituner generuje sporo zniekształceń które właśnie leca na głosniki. Ale ciekawe ze padły Ci nisko tonowe a nie wysoko.

Na czym polega awaria? Co się stało?

 

Serwis nie wyjaśnił na czym dokładnie polegała awaria, powiedzieli  mi, że nie demontują głośników na czynniki pierwsze, jeśli głośnik jest uszkodzony to wymieniają go na nowy. Kompletnie nie przekonuje mnie argumentacja o zbyt głośnym graniu i zniekształceniach generowanych przez amplituner , sadzę, że to wada fabryczna i słaba jakość niemieckiego produktu analogicznie jak z niemieckimi samochodami 😀😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2024 o 16:59, kapiszon napisał:

Drodzy koledzy czy rzeczywiście zestawienia tego Denona z Aurorami 300 pod kątem mocy i impedancji jest nieprawidłowe ???

A ten Denon to miałeś ustawiony na ile Ohm ? 

 

8 minut temu, kapiszon napisał:

i dowiedziałem sie że moge słuchać tylko na 40% mocy 😀 a rano to nawet 20%😀

Ważne , że ta wiedza gratis :) 

Osobiście spaliłem wysokotonowe w bardzo starych Quadralach i .... niskotonowe w Altusach 140 , co do dzisiaj wydaje mi się niemożliwe do osiągnięcia. A jednak :) 

Tak po prostu czasem się dzieje i tyle .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...