Skocz do zawartości

[6-8k zł] zestaw 5.1 w salonie z kuchnią


Recommended Posts

Cześć,

chciałbym zmieścić się budżetem w 6-8 k zł za głośniki ze wzmiacniaczem w konfiguracji 5.1.

Z tyłu mam wyprowadzone podtynkowo kabelki Oehlbach 2x1,5mm i w tym przypadku chciałbym żeby satelitki były długie i jak najbardziej przyległe do ściany. Jednak większość takich głośników jest głęboka i by nie pasowała estetycznie - szczególnie przy stole, który oddziela kuchnie z salonem.

Geometrią i wyglądem chodzi mi o coś takiego:

image.png.0aff4801e64ad93250eb6fe59d8d324f.png

 

Na czerwono zaznaczyłem konfigurację jaką zaplanowałem

image.png.541f374a479d0a2f104ac16ed5fe756f.png

 

Domyślnie odsłuch będzie robił majster na fotelu.

Coś mi polecicie? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytań amatora:

 

1. Można mieszać kolumny z satelitkami i wzmacniaczem różnych firm bez problemu?

 

2. Wzmocnienie mogę ustawić proporcjonalne dla każdego głośnika? W sensie że tylne będą zawsze grały o 40% ciszej niż przednie? Są jakieś aplikacje w amplitunerach, które pomagają dostosować dźwięk do pomieszczenia i lokalizacji głośników?

Mogę mieć 2 sceny? że np. dostosuje sobie proporcje głośności dla różnych głośników jednym przyciskiem gdy odsłuch będzie np. w rogu pomieszczenia?

 

3. Podłączenie audio przez HDMI jest wskazane? Np. HDMI z komputera do IN wzmacniacza, i OUT na telewizor.
To najlepsze połączenie?

 

 

 

A może warto jakbym zrobił 5.0? Miejsce bym zaoszczędził i budżet. Wtedy kolumny muszą mieć funkcje basu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

1. Można mieszać kolumny z satelitkami i wzmacniaczem różnych firm bez problemu?

 

Tak.

8 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

2. Wzmocnienie mogę ustawić proporcjonalne dla każdego głośnika? W sensie że tylne będą zawsze grały o 40% ciszej niż przednie? Są jakieś aplikacje w amplitunerach, które pomagają dostosować dźwięk do pomieszczenia i lokalizacji głośników?

Tak - praktycznie wszystkie wspolczesne amplitunery oferuja przynajmniej podstawową korekcję. 

8 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

3. Podłączenie audio przez HDMI jest wskazane? Np. HDMI z komputera do IN wzmacniacza, i OUT na telewizor.
To najlepsze połączenie?

Najlepsze - nie, taki sam efekt osiągniesz podłączając komputer do TV i eARC/HDMI do amplitunera. Nie ma to znaczenia. Zakładam współczesny sprzęt z eARC.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie poleceń i własnych dowiadczeń ciężko polecić serię R od Klipsch. Albo inaczej... Lepiej je odsłuchaj przed kupnem. Wielu odpowiada taka charakterystyka, ale grono takich co je przeklina jest równie duże. RP są zdecydowanie lepszym wyborem jeśli już koniecznie Klipsch.

Jeśli planujesz kino to nawet w większym pomieszczeniu nie potrzebujesz podłogówek tylko zwykłe monitory lub onwall. Możesz zdecydowac się na mniejsze głośniki bo za bas odpowiadać ma wyłącznie subwoofer. Sprawa się kompikuje jak koniecznie chciałbyś używać systemu do odsłuchu stereo. Wówczas warto mieć jednak kolumny frontowe wyższej klasy, ewentualnie subwofer który "da radę" w muzyce. Tylko że taki sub trochę więcej kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PiotrBudowniczy napisał:

A czy jest sens stawiania kolumn podłogowych do takiego pomieszczenia jak pokazałem, czyli 14,5 m2?

Jak będzie subwoofer to nie ma to sensu. 

 

1 godzinę temu, PiotrBudowniczy napisał:

To pomieszczenie jest jeszcze otwarte na kuchnię i przedpokój gdzie jest dodatkowe 12 m2

No to ten subwoofer powinien byc odpowiednio potezniejszy, najlepiej 2 sztuki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiotrBudowniczy napisał:

Skonstruowałem coś takiego na podstawie waszych poleceń, ale coś cena się nie zgadza :/ Mentalnie stać mnie żeby wydać max. 8000 na audio. Żeby wydać więcej, to musiałbym mieć chorą głowę, albo wolny milion na koncie :D

image.png.3613a38a6a6038d137989c8b575f5544.png

Mniejsze fronty (podstawkowe lub też RP-140D) i będzie bliżej tej kwoty :) Też zawsze można porozmawiać o cenach ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PiotrBudowniczy napisał:

A czy jest sens stawiania kolumn podłogowych do takiego pomieszczenia jak pokazałem, czyli 14,5 m2?

To pomieszczenie jest jeszcze otwarte na kuchnię i przedpokój gdzie jest dodatkowe 12 m2

Mam niewiele mniejszy salon i z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dobre monitory wystarczą zamiast podłogówek.

Będziesz miał tam miejsce na dwa subwoofery :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , kolega PiotrBudowniczy w jakimś stopniu zainteresowany jest amplitunerem , który chce sprzedać tj. Pioneer VSX-LX305. 

Warunkiem koniecznym jest złożenia mu seta 5.1 z reszty,  która mu zostanie , czyli 5.300 zł  , co myślę,  że da się spokojnie  zrobić.  

Jakieś pomysły?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam wymagań dużych. Moje najlepsze głośniki w życiu to edifiery R1280DB które kupiłem kiedyś za 3 stówy.

Nie mniej zawsze chciałem mieć takie duże wysokie kolumny, bo za dzieciaka mi się to podobało :D W sensie raz wsypałem ziemie z kwiatka do dziury w takiej kolumnie i się popsuła :( Miałem 3 lata i niewiele z tego pamiętam, ale ojciec mi do dziś wypomina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Q21 napisał:

W takim budżecie można sprawdzić zestaw od Magnata z linii Monitor i do tego Klipsch R-120SW. Ogółem kolumny z poniższego filmu mogą się tu wpasować :) 

 

O i w takich pieniądzach może być. Z tym satelitki są w tym zestawie grube i takie nie bardzo naścienne, a na tym mi zależy. Musi się to zlewać ze ścianą a nie odstawać na uchwycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.07.2024 o 10:46, PiotrBudowniczy napisał:

1. Można mieszać kolumny z satelitkami i wzmacniaczem różnych firm bez problemu?

tak

Dnia 30.07.2024 o 10:46, PiotrBudowniczy napisał:

2. Wzmocnienie mogę ustawić proporcjonalne dla każdego głośnika? W sensie że tylne będą zawsze grały o 40% ciszej niż przednie? Są jakieś aplikacje w amplitunerach, które pomagają dostosować dźwięk do pomieszczenia i lokalizacji głośników?

tak

Dnia 30.07.2024 o 10:46, PiotrBudowniczy napisał:

3. Podłączenie audio przez HDMI jest wskazane? Np. HDMI z komputera do IN wzmacniacza, i OUT na telewizor.

HDMI zapewnia dzwiek HD jesli ma go żrodło. Optyk nie.

Dnia 30.07.2024 o 12:20, PiotrBudowniczy napisał:

A czy jest sens stawiania kolumn podłogowych do takiego pomieszczenia jak pokazałem, czyli 14,5 m2?

pod system kinowy - nie

Dnia 30.07.2024 o 13:00, PiotrBudowniczy napisał:

Skonstruowałem coś takiego na podstawie waszych poleceń, ale coś cena się nie zgadza :/ Mentalnie stać mnie żeby wydać max. 8000 na audio. Żeby wydać więcej, to musiałbym mieć chorą głowę, albo wolny milion na koncie :D

image.png.3613a38a6a6038d137989c8b575f5544.png

No bo halo. Gdzie X1800 za 2500 zł jak model wyzśzy X2800 albo S970 mas zna Amazonie za 2000-2100 zł.

To samo tyczy siękolumn.

To są ceny katalogowe.

Ten Klipsch centralny jest mocno przecietny.

Nie wiem cy bym go nie podmienił. Fronty nie podłogowe

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maciek72 napisał:

Po , co podłogówki jak i tak po kalibracji odetniesz na 80hz ?

Do stereo , czystego stereo może i O.K  , ale w KD i tak potrzebny jest sub . Dobrze zestrojony system sat- sub sprawdza się w stereo.

Mam 5.1 i brzmi super i w KD i stereo IMG_20230907_213045.jpg.f5618799c14dbb84ab4d60b00a93b12e.jpg

Chcesz powiedzieć,  że te głośniczki wiszące na tej ścianie brzmią świetnie czy tam super ? 

Jaka konkretnie kolumna robi u Ciebie za centralny ?

Tylko nie mów,  że coś na kształt tych głośników na ścianie..

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PiotrBudowniczy napisał:

A to czy dawać kolumny podłogowe na 14m2 jeden powie że nie, a drugi że jak najbardziej. Zwolennicy i przeciwnicy są. Do przeciwników z całą pewnością zaliczają się moi sąsiedzi.

 

Dzięki za podpowiedzi.

To jeśli chodzi o stereo. Ale tu mówimy o kinie :) To inna kwestia.

7 godzin temu, fluid81 napisał:

Chcesz powiedzieć,  że te głośniczki wiszące na tej ścianie brzmią świetnie czy tam super ? 

Jaka konkretnie kolumna robi u Ciebie za centralny ?

Tylko nie mów,  że coś na kształt tych głośników na ścianie..

Tam jest komplet tych kolumn.

Są chyba oferowane na sprzedaż przez Maćka. Jeśli wszyscy dobrze pamiętamy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

To jeśli chodzi o stereo. Ale tu mówimy o kinie :) To inna kwestia.

Tam jest komplet tych kolumn.

Są chyba oferowane na sprzedaż przez Maćka. Jeśli wszyscy dobrze pamiętamy :)

No okay. Jestem zaskoczony stwierdzeniem,  że te pudełeczka generują super dźwięk w stereo . Fizycznie jest to raczej nie możliwe. 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...