Skocz do zawartości

Myjka do płyt winylowych... Jaka? Czy warto? Jak to działa?


Recommended Posts

Witajcie, nie znalazłem takowego tematu więc postanowiłem go założyć.

 

Do rzeczy: 

Na rynku jest tego trochę i ciężko coś wybrać, są Ultradźwiękowe, zwykłe na szczotki, manualne oraz z napędem do obracania płyt. 
 

Które są najlepsze i dlaczego? 

Kupuję coraz to więcej płyt od ludzi co się pozbywają kolekcji winylowych, gdzie ich stan czasami jest masakryczny, choć płyty bez rys ale pełne paluchów, plam i temu tam podobnych. A nie chcę puszczać takich płyt przez nową igłę więc zmuszony jestem do kupna takiego ustrojstwa. 
 

Co mnie zniechęca? Ponoć mycie powoduje jeszcze więcej smażenia niż płyta nie myta ale zadbana, jak to jest w rzeczywistości? Czy taka opinia jest po myciu płyt ręcznie w zlewie czy po myjkach specjalistycznych. 
 

Czy warto się interesować myjką ultradźwiękową? Jeżeli tak to dlaczego? 
 

To tak na wstępie...

ps. Może jest ktoś do 100km od Rawicza ( wielkopolska ) kto by mógł umyć parę płyt w myjce Ultradźwiękowej by się przekonać na własnej skórze czy warto? Oczywiście odpłatnie😊

Edytowano przez Marcinos89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcinos89 napisał:

Ponoć mycie powoduje jeszcze więcej smażenia niż płyta nie myta ale zadbana

Nieprawda. Jak płyta jest umyta w dobrym płynie, to nawet najtańsza ręczna myjka (typu Knosti/Analogis) się sprawdzi. Problem jest wtedy gdy użyjemy jakiegoś dziwnego preparatu do mycia. Wtedy czasami faktycznie efekt jest kiepski i płyty smażą gorzej niż przed myciem. Od lat polecam tzw. miksturę forumową. Można to tanio zrobić, a efekt jest idealny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już rozumiem dlaczego znajomi tak mówią...

Dobrze, czyli jedno zostało już wyjaśnione, natomiast nadal nie wiem co jest lepsze?

Napewno ja osobiście unikam manualnych myjek, wolałbym by były z silniczkiem dla idealnych obrotów... a te znowu do tanich nie należą😬

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Q21 napisał:

Na naelektryzowane płyty dobrze sprawdza się Milty Zerostat.

Nie potrzebne mi żadne pistolety😉 bo nie mam takowych problemów...

 

3 minuty temu, Q21 napisał:

bardziej high-endowych produktów jest Pro-Ject VC-E2

Czy ja wiem? To jest to samo co Knosti... czy jakoś takoś... tylko że tutaj mamy też odkurzacz do odsysania...

 

Nadal nikt nic nie napisał o myjkach ultradźwiękowych... aż tak są złe??? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro-ject ma wbudowany silnik, więc nie trzeba kręcić płytą :) 

24 minuty temu, Marcinos89 napisał:

Nadal nikt nic nie napisał o myjkach ultradźwiękowych... aż tak są złe??? 

Nie miałem do czynienia z nimi w aspekcie winyli, ale gdy szukałem pod kątem czyszczenia innych rzeczy, to często nie były to prawdziwe myjki ultradźwiękowe i inne metody były lepsze. Ale jak mówię, nie wiem, jak jest z winylami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcinos89 napisał:

tylko że tutaj mamy też odkurzacz do odsysania...

To sporo daje. Płyta po umycia jest od ręki gotowa do grania. 

Ciężko powiedzieć co jest lepsze - ultradźwięki czy odsysanie (raczej nie ma myjek, które mają to i to). Generalnie ja bym wybrał ultradźwiękową. Najlepiej taką, do której da się włożyć kilka płyt na raz. Będzie szybciej i sprawniej z myciem całej kolekcji płyt :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Rega napisał:

dlatego że Ty czekasz na odpowiedź😅

Szukam informacji, pomocy, itd... w życiu miałem już więcej kolumn niż tutaj użytkowników Gramofonów, były kina domowe z nagłośnieniem Atmos 5.2.6 i Auro 13.1( DBA ) w 15mk2, amplitunerów, wzmacniaczy, cd-ków co nie miara, co prawda dwa projektory JVC RS 1000 i 2000 w dwóch pomieszczeniach, kilometry kabli i do tej pory nie znalazłem złotego środku na umilenie życia... 

Aż do zeszłego roku gdy mi brat mojego taty pokazał jak gra winyl... od tamtego czasu jest tylko stereo z winyla, Kino porzuciłem, sprzedałem wszystko, wywaliłem adaptację akustyczną by teraz zacząć od początku przygodę ze stereo... 

Szczerze to do tej pory radziłem sobie świetnie i chyba będę to kontynuował bez tego forum

 

Tyle w temacie, nie potrzebnie tu konto zakładałem tylko udostępniając swoje dane... zjadaczom chleba! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Widzę tutaj las rąk rwących się do udzielania odpowiedzi😞

Wygląda na to że żaden użytkownik gramofonu nie myje płyt, gdyby było inaczej to by nie było tutaj tak pusto... 

A coś ty taki niecierpliwy. Daj ludziom z roboty do domu wrócić.

Może napisz ile tych płyt masz czy zamierzasz mieć? 10 czy 1000

Bo jak 10 albo <200 (tak jak ja) to w zupełności wystarcza to:

 

Screenshot_20240726_153042_Allegro.jpg

I płyn tzw forumowy który możesz sobie kupić z netu jak nie chce ci się robić.

50 minut temu, Marcinos89 napisał:

Szczerze to do tej pory radziłem sobie świetnie i chyba będę to kontynuował bez tego forum

 

Tyle w temacie, nie potrzebnie tu konto zakładałem tylko udostępniając swoje dane... zjadaczom chleba! 

To tyle ode mnie.

A teraz możesz dalej radzić sobie świetnie bez tego forum ze zjadaczami chleba.

Miłego słuchania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Palmos napisał:

Może napisz ile tych płyt masz czy zamierzasz mieć? 10 czy 1000

Na chwilę obecną delikatnie ponad 220 sztuk i ciągle przybywa, ograniczyłem się tylko do winylu, sprzęt też z jak najmniejszą ilością elementów...

IMG_0206.jpeg.7df4b4fdb1e9376452b08399fb67a5a4.jpeg

14 godzin temu, Palmos napisał:

) to w zupełności wystarcza to:

 

Nie chcę zwykłej ręcznej, już to pisałem wcześniej 🫣🤦‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy napisali.

Jeżeli nie kupujesz kilkudziesięciu, lub więcej, płyt miesięcznie to myjka ręczna, raczej polecałbym Analogis, z "płynem forumowym" w zupełności wystarczy. Do płyt bardzo brudnych, to rzadkość, stosuję przed myciem pędzelek i filiżankę wody z kroplą płynu do mycia naczyń. Pędzelkiem z nylonu przemywam i namaczam ową bardzo brudną płytę, po czym spółkuję wodą z kranu. Wbrew obiegowym opiniom nie niszczy to płyt. Płytę następnie odwirowuję i wytrzepuję z wody. Wstępne mycie robię w uchwycie od myjki ręcznej.  Po takim wstępnym myciu, myję jak każdą inną. Trzydzieści obrotów (60 półobrotów) w prawo i tyleż samo w lewo. Żadna stabilizacja obrotów nie jest tu potrzebna. Kozie włosie robi swoje.

Myję też każdą nową płytę, krócej o połowę, ale myję z oleju jaki jest na jej powierzchni po procesie tłoczenia.

Jednorazowo myję do pięciu płyt, aby nie myć brudnego brudnym. Po takiej porcji płyn filtruję, nie wylewam ze względu na środowisko. Sączki twarde (powolne) są tanie, a odfiltrują każde zanieczyszczenie z płynu.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

Jeżeli nie kupujesz kilkudziesięciu, lub więcej, płyt

Jest tak że miesięcznie jest tylko 5-7 nowych a jest tak że pojadę na giełdę lub z ogłoszenia ewentualnie licytacja i kupię z 30 sztuk używanych... kolekcja zbierana od grudnia zeszłego roku więc 7 m-cy... czy to dużo? raczej mało jak dla mnie, kupione płyty są odsłuchiwane przez cały miesiąc czasami 4-6 razy jeżeli jest b. dobre wydanie ( np Yello, Enigma itd ) to w tedy chce się więcej i więcej... 

 

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

raczej polecałbym Analogis, z "płynem forumowym" w zupełności wystarczy

Dziękuję za opis całej wykonanej czynności z myciem płyt... doceniam

 

Niestety dalej jestem za automatyczną ze względu na to iż włożę pare płyt i w między czasie mogę coś innego wykonywać... a tak za każdym razem przed odsłuchem musiałbym poświęcić z pół godziny na mycie co by mnie irytowało a tak mam od razu 4-6 płyt umytych i można się delektować muzyką później przy dobrej whisky 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...