Skocz do zawartości

Pierwsze kino domowe do 5000zł


Backfrointer

Recommended Posts

Cześć, na etapie kupowania wszystkiego do domu i chciałem zamontować fajne kino domowe do telewizora 77" LG C3. Chciałbym w budżecie do max 5 tys zł skonfigurować sobie jakieś kino. Nie jestem wielkim audiofilem, ale na pewno docenie fajne efekty dźwiękowe, dlatego zamiast kierować się w jakieś strasznie drogie stereo myślałem raczej nad zestawem 5.1.2 lub 5.1.4. Na 7 zamiast 5 już się nie kieruje, bo salon na to raczej nie pozwala. Zastanawiałem się nad zakupem takiego używanego kina za 3tysimage;s=705x1024

Według opisu 

Amplituner Sony str-dh 550

Kolumny Jamo c405

Subwoofer aktywny Jamo 210

Czy ten zestaw jest warty swojej ceny? Myślałem sprzedać ten amplituner, kupić jakiś 5.1.2/5.1.4 i dołożyć głośniki sufitowe.

Co byście zasugerowali? Interesować się wogóle sufitowymi głośnikami, czy zostać przy 5.1? 5.1.2, czy 5.1.4? Na tygodniu wybiore się także do salonu audio z nadzieją, że odsłucham kilka zestawów i sam sobie określe, czy te sufitowe są warte ceny, ale wasza opinia też będzie ważna.

 

Jaki amplituner wybrać? Macie jakieś sugestie dla 5.1.2/5.1.4? Ile powinno się wydać na amplituner?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Pod warunkiem że kanapa nie jest pod ścianą!!! Jeżeli tak to może się zlewać dźwięk Atmosów w stosunku do tylnich....

Oj Martinku jak coś palniesz tonjak łysy warkoczykiem o kant kuli. 

@Backfrointer jak masz kanapę pod ścianą to możesz zgodnie z wytycznymi zrobić 2 glosniki sufitowe. Wtedy glosniki sufitowe dajesz lekko przed kanapa na wysokości kolan słuchacza. W systemie z 4 sufitowymi powinny być zamontowa na suficie 45 stopni za pozycja słuchacza i 45 stopni przed nim. Nowy amplituner 7 kanalowy to koszt ok 2-2.5 tysiąca pln. 9 kanałów to już koszt ok 4 tysięcy I w górę. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz przeznaczyć 5 tysięcy, to na dobry zestaw 5.1.2 czy 5.1.4 może być mało - nawet na używany sprzęt. 

Według mnie lepiej w tej cenie  skoncentrować się na porządnym zestawie 5.1. Dobrym wyjściem byłby zakup tego pełnego zestawu Sony + Jamo z Twojego linku, posłuchanie jak gra i zastanowienie się czego mu brakuje,  a za jakiś czas dołożenie pieniędzy i wymiana amplitunera na lepszy (odtwarzacz BR pewnie może zostać) oraz ewentualnie wtedy pójście w Atmos.

Jaką masz powierzchnię pokoju i czy będziesz miał odpowiednie rozstawienie kolumn i adaptację akustyczną?

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

 

Czy warto? Jasne! Pod warunkiem że kanapa nie jest pod ścianą!!! Jeżeli tak to może się zlewać dźwięk Atmosów w stosunku do tylnich.... Natomiast, jeżeli masz miejsce by tylne kolumny były dalej to jak najbardziej.

No niestety kanapa raczej będzie pod ścianą :( Może jeszcze przekonam rodzine, żeby wstawić telewizor na innej ścianie to wtedy będzie to miało sens.

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Oj Martinku jak coś palniesz tonjak łysy warkoczykiem o kant kuli. 

@Backfrointer jak masz kanapę pod ścianą to możesz zgodnie z wytycznymi zrobić 2 glosniki sufitowe. Wtedy glosniki sufitowe dajesz lekko przed kanapa na wysokości kolan słuchacza. W systemie z 4 sufitowymi powinny być zamontowa na suficie 45 stopni za pozycja słuchacza i 45 stopni przed nim. Nowy amplituner 7 kanalowy to koszt ok 2-2.5 tysiąca pln. 9 kanałów to już koszt ok 4 tysięcy I w górę. 

 

U mnie budżet jest dosyć elastyczny. Zależy mi, żeby po prostu zakup był warty swojej kwoty. Teraz razem z tatą rozważaliśmy taki zestaw image;s=1000x7002 szt. kolumny Infinity Alpha 50

- 2 szt. kolumny Infinity Alpha 40

- 4 szt. głośniki Infinity Alpha 20

- 1 szt. głośnik centralny Infinity Alpha Center

- 1 szt. subwoofer aktywny Yamaha YST-SW320

- 1 szt. amplituner Harman/Kardon AVR 370

Koszt: 6500zł

Co sądzicie o takim?

Problem, że nie mam gdzie tam wsadzić surroundów w środku pokoju. Tu kiedyś robiłem rysunek jak to będzie wyglądać (kanapa raczej będzie przy ścianie, czerwone to przejścia (bez drzwi), a niebieskie to okna)IMG_20240815_000635.png.336df4ac2c7cd4b8ba91b4aa6c304e31.png

Ewentualnie macie jakąś inną opcje rozmieszczenia tylu głośników? Mam jeszcze TV w sypialni, więc tam też by mogła pójść część głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Backfrointer napisał:

No niestety kanapa raczej będzie pod ścianą :(

To planuj 5.1.2. Może być 5.2.2 w przyszłości.

 

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Wiem co piszę!

Może I wiesz co chcesz napisać. Jednak synapsy zawodzą i na forum pojawią się bełkot. 

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Chyba że wyłączysz owe tylne kolumny..

Bzdura. Kolega chce 5 kanałów w qrstwie dolnej. Nie występuje tam pojęcie tylnych kolumn.

 

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Piszesz na wysokości kolan😁

Dokładnie tak. Mniej więcej 80 stopni przed słuchaczem patrząc z boku.

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

mając dwa metry siedząc, kolana mam oddalone od ściany na jeden metr!!!

Czyli stałeś w kolejce po wzrost...

4 godziny temu, Marcinos89 napisał:

A już wiem! Ty chcesz dać w amplitunerze tylne na -10 db a Atmosa podkręcić na + 10db by go było słychać... 

Ty już lepiej nie pisz co wiesz albo poproś kogoś o redakcję tej werbalizy.

8 godzin temu, Backfrointer napisał:

Ewentualnie macie jakąś inną opcje rozmieszczenia tylu głośników?

Na ścianie za kanapą użyć bi/dipolowych głośników jako surround. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Mając kolumny efektowe  na wysokości uszu lub nawet do 120 cm od podłogi to nie usłyszysz atmosów!

Nie rozumiem. Właśnie wymieniłeś główną zasadę montażu surround, a więc głośniki na wysokości uszu. Kiedy więc wg Ciebie usłyszymy Atmos? A zachowałeś minimalna odległość od odsłuchu 1m? Zalecana jest powyżej 1,5m. Przy tak bliskim polu to normalne że ampli po kalibracji solidnie zbije surround, przynajmniej powinien.

5 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Piszesz na wysokości kolan😁 czyli ja mając dwa metry siedząc, kolana mam oddalone od ściany na jeden metr!!!

Zapomnij o kolanach, u Ciebie zawsze wszystko było inaczej jak u reszty. W relacji wzdłużnej 80 stopni w górę, a więc lekko przed Tobą. 

17 minut temu, Marcinos89 napisał:

Niestety ja deklaruję Auro3D. 

Eee, za mało kontentu, a większość i tak już obejrzana.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcinos89 napisał:

@PanKlorNormalnie mam takiego łacha z Ciebie że aż oczy bolą😁😁😁😁

Takiego kitu jakiego ty wypisujesz jeszcze nie czytałem... a było już takich knypków, co uważali się za bogów czyniąc to co ty obecnie robisz... 

Czyli szambo!!!

 

gdzie jest moderator ?

dyskusja od samego poczatku w tym topiku nie idzie z najlepsza wiedza techniczna  a pytajacy swiezak jest wpuszczony w tzw.maliny  przez forumowe grono "eksperckie" 

tak nie wolno robic panowie bo wyszedl belkot a nie porada

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Backfrointer możesz zrobić Atmos 5.1.2 jak @PanKlor pisze stosując głośniki bipolarne na surround albo montując standardowe głośniki na ścianach - tam wg rysunku do kanapy chyba będzie ponad 1 metr. Górne (sufitowe) delikatnie z przodu około 80 stopni względem głowy słuchacza.

@Marcinos89 to co pokazałeś na zdjęciach faktycznie może "nie zagrać", surround walą prosto w ucho, tam nie ma przestrzeni i nie jest to rozmieszczenie zbliżone do okręgu. Ja bym w tym pomieszczeniu te surround dał na wysokości oparcia kanapy i skierował w górę żeby ten dźwięk rozproszyć (kiedyś w starych specyfikacjach Dolby dla 5.1 dopuszczało taki układ - można z niego skorzystać), albo bipolarne.

image.png.fa5f2957d6b3b85e5fdafa6f7136de44.png

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek72 napisał:

Ja bym w tym pomieszczeniu te surround dał na wysokości oparcia kanapy i skierował w górę żeby ten dźwięk rozproszyć (kiedyś w starych specyfikacjach Dolby dla 5.1

To jest odwieczny problem. Wąskie pomieszczenie i zbyt mała odległość do głośników efektowych. Przed erą Atmos swoboda działania była dużo większa, montowało się surroundy w górnych rogach pomieszczeń i voilà. Teraz mamy głośniki warstwy górnej i rewizja jest brutalnie wymuszona. Surround na wysokości uszu. Opcja "B" ciekawa, coś jak set pod tylne Atmosy upfiring, nie spotkałem wcześniej tej opcji.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Opcja "B" ciekawa, coś jak set pod tylne Atmosy upfiring, nie spotkałem wcześniej się z tą opcją.

tak jest to podobne do obecnego upfiring, spotkałem się z tym ponad 20 lat temu w instrukcji z amplitunera Thomson-a, co prawda u siebie nigdy nie musiałem stosować, ale ma tę zaletę, że na pewno nie uderza prosto w ucho w ciasnych pomieszczeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Marcinos89 napisał:

Wtedy gdy kolumny będą znacznie dalej i nie będą zainstalowane tak jak ja miałem 6 lat temu ( foto wyżej ), u mnie rogówka była szeroka na 280cm więc po odjęciu kolumn wychodziło około 120 cm od uszu... 

Nie nadążam. Chodzi Ci o to że mając wąskie pomieszczenie nie ma szans usłyszeć Atmosów bo surroundy je zagłuszą? Rozumiem że nie podważasz mocowania surround na wysokości uszu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcinos89 napisał:

Tylko pamiętaj pozostaje jeszcze upmix i nawet ten upmix jest lepszy niż Atmos... ale każdemu odpowiada co innego więc nie ma się co spierać kto ma wielkiego, każdy jest dobry😅

Nie mam w zwyczaju transkodować, raczej oglądam passtrought to co jest dostępne. Nawet nowy Twister mimo iż tylko E-ARC 5.1 Atmos (WEB) to nabił u mnie sporo punktów dla tego raczej ubogiego kodeka.

 

5 minut temu, Marcinos89 napisał:

Nie, do 120 cm od podłogi ale mierząc do wysokotonowego głośnika. Bez Atmosa to można dać 140 cm. 

Wysokotonowy głosnik jako odniesienie - prawda. Ale pamiętaj że zalecenie Dolby 120cm od podłogi przy pełnym systemie z Atmos odnosi się do wysokości uszu. Siedzenia kinowe są trochę wyżej jak przeciętne domowe kanapy i sofy stąd ich 120cm. Bez Atmos jest większa swoboda.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcinos89 napisał:

Tak, a co tam się dzieje w tym atmosie? Nic ! Pojedyncze odgłosy tyle i tylko tyle... 

To w końcu warto czy nie warto? 🤣

@Backfrointer to ile dzwieku usłyszysz z góry nie zależy od kodeka tylko od tego jak został zmasterowany materiał. Świetnie zrobiony jest np. Harry Potter w DTS:X, tak jak pisze @Butler zdarzają się i perełki z VOD.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Szambo!!!

Wiem co piszę! Mając kolumny efektowe  na wysokości uszu lub nawet do 120 cm od podłogi to nie usłyszysz atmosów! Chyba że wyłączysz owe tylne kolumny... Piszesz na wysokości kolan😁 czyli ja mając dwa metry siedząc, kolana mam oddalone od ściany na jeden metr!!! I co usłyszę Atmosa? Jedno wielkie gów...💩💩💩

A już wiem! Ty chcesz dać w amplitunerze tylne na -10 db a Atmosa podkręcić na + 10db by go było słychać... 

 

Całe to przedsięwzięcie skazane jest na porażkę!!! 
 

Miałem tak:IMG_0336.jpeg.8a55499cd307080340dfc18c055f5e68.jpegIMG_0335.jpeg.6dadd8368e34333779585d52badd3fc0.jpeg

a później zmieniłem i dałem 4 atmosy licząc że coś to da... ale jednak nie wydałem wtedy kasę w błoto wymieniając kolumny na wyższy model i lepszy ampli IMG_0337.jpeg.2a7dc15708743b51cc322ead49153115.jpeg

Idealny set po AURO3D!!  

Co to Auro 3D? Z tego co czytam, to jest mało filmów w tym formacie, a raczej koncerty na żywo. Czy amplituner musi obsługiwać taki standard?

5 godzin temu, PanKlor napisał:

Na ścianie za kanapą użyć bi/dipolowych głośników jako surround. 

Chyba 5.1.2 fajniejsze będzie, szczególnie, że raczej ciężko będzie przekonać rodzine, żeby zaraz nad głowami wisiały głośniki. Dzięki za pomoc panowie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Backfrointer napisał:

Czy amplituner musi obsługiwać taki standard?

Musi.

 

7 minut temu, Backfrointer napisał:

Chyba 5.1.2 fajniejsze będzie, szczególnie, że raczej ciężko będzie przekonać rodzine, żeby zaraz nad głowami wisiały głośniki. Dzięki za pomoc panowie

Żadnych głośników nie montujesz "zaraz nad głową". Zobacz co zaleca dolby i wtedy montuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Tak, skoro pomieszczenie ma 4 metry szerokości a długości 7 metrów to polecam obrócić kanapę o 90' w prawo tak by mieć kuchnie po prawej stronie a okno za plecami. Wtedy daj tą kanapę z 2 metry od tej ściany okiennej, pojawi się przestrzeń na instalację tylnych kolumn pod kątem 110-120 stopni.

To by było cudo, ale kanapa zastawi całe przejście, a to ma być salon. Chyba będzie 5.1.2. Jeszcze jak byście mogli mi powiedzieć, czy lepiej Denona S760h, czy X1700h, bo zakładam, że ten harman avr370 to jest na tyle stary, że brakuje mu połowy funkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bora902 napisał:

 

gdzie jest moderator ?

dyskusja od samego poczatku w tym topiku nie idzie z najlepsza wiedza techniczna  a pytajacy swiezak jest wpuszczony w tzw.maliny  przez forumowe grono "eksperckie" 

tak nie wolno robic panowie bo wyszedl belkot a nie porada

 

Nie powiem, mam ubaw czytając. Po pierwsze czegoś się naucze, a po drugie trochę się pośmieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maciek72 napisał:

W Łodzi mieszka specjalista od Auro 3D  , firestorm7 - Tomasz .

Dasz radę tak zamontować głośniki ?IMG_20220130_095147.jpg.401b0d8e67a4f75ab3f8faa46a7c4689.jpgIMG_20230817_135640.jpg.cae09244ede52a8993cb78fd46d1d8f9.jpgIMG_20220926_122440.jpg.bfcc0636c6431172f410f5a79e969794.jpg

Teoretycznie mam możliwość montowania na ścianie, ale szczerze mówiąc to zdążyłem się już przekonać do tego 5.1.2 z sufitowymi głośnikami. Jak coś to mógłbym przesunąć kanape do przodu i dać 7.1.2, ale amplitunery na tyle kanałów robią się już drogie. Sufitowe głośniki mi się podobają, bo ma być instalowany sufit podwieszany i zwyczajnie uważam, że takie głośniki fajnie by się prezentowały i jednocześnie dawały troche więcej frajdy.

11 minut temu, PanKlor napisał:

Z tych dwóch x1700h. To oczywiscie kwestia ceny. Za ok 2000 można upolować x2800h na Amazonie. Elektronika najlepiej na gwarancji. Nigdy nie wiesz czy ktoś nie gotował amplitunera upchnietego w szafce.

A właśnie apropos gotowania, będziemy robili szafke pod telewizorem i myślimy nad wrzuceniem amplitunera i subwoofera zamiast jednej z szafek. Coś na tej zasadzie

1-jpg.3161980

30 minut temu, maciek72 napisał:

Minimum Denon AVC 4000 , 4100 da Tobie Auro 3D.

Jaki maksymalny budżet na amplituner ?

Ciężko powiedzieć. Jak kupie zestaw za 6000zł to głupio kupować amplituner za ponad połowe ceny głośników, szczególnie, że amplituner najszybciej straci na wartości.

Przy okazji, jakie głośniki sufitowe do tego zestawu Infinity?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

W Łodzi mieszka specjalista od Auro 3D  , firestorm7 - Tomasz .

Dasz radę tak zamontować głośniki ?IMG_20220130_095147.jpg.401b0d8e67a4f75ab3f8faa46a7c4689.jpgIMG_20230817_135640.jpg.cae09244ede52a8993cb78fd46d1d8f9.jpgIMG_20220926_122440.jpg.bfcc0636c6431172f410f5a79e969794.jpg

Te pudełeczka  to nie głośniki.  Nie mylmy głośników z tym czymś. Bez urazy , ale jak widzę to na ścianie tak na.rane , to aż mnie wykręca.  I jeszcze te suby w jednej linii... 

Ni to salon , ni jadalania , zagracone takie to na maxa a gdzieś po środku tego wszystkiego ktoś zarządził,  że będzie kino ..  

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...