Skocz do zawartości

Poszukiwane kolumny podstawkowe do cichego słuchania w małym pomieszczeniu (cena do 2500 zł)


Gzdacz

Recommended Posts

Doszedłem do etapu frustracji i walki sam ze sobą, więc postanowiłem mądrzejszych w uszach zapytać o zdanie. Zmieniałem sprzęt audio w salonie, kupiłem sobie Oberony 5, CXA61, sygnał dostarcza WiiM. Całość dość budżetowa, mi jednak podeszła i słucham z dużą przyjemnością. Ale... został mi stary sprzęt, tj. Denon Ceol N9, który postanowiłem postawić w swoim gabinecie.  CEOL jest dość słabym sprzętem,  jego najsłabszą stroną są dołączone kolumny. Jak  podpiąłem CEOLa do Oberonów, to zagrał całkiem ładnie. W sam raz, żeby uprzyjemnić mi pracę. Wniosek stąd taki, że instalując CEOL w gabinecie potrzebuję nowych kolumn.

Ponieważ sprzęt do gabinetu to miało być raczej rozwiązanie budżetowe, kupiłem ELAC Debiut 2 B5.2, próbuję i... jakoś nie mogę się do nich przekonać. Testuję różną muzykę i słuchanie nie sprawia mi przyjemności. W porównaniu do Oberonów dźwięk jest jakby matowy, bez życia, mniej plastyczny, ciężkawy i w jakiś szczególny sposób dla mnie męczący. Popróbowałem zabaw equalizerem, w tym ustawieniami sugerowanymi w testach na audiosciencereview.com, coś pomogło, ale nadal to nie to. Słowem nie, i ELAC pewnie zostaną zwrócone. Może zresztą nie jestem kompatybilny z ELACami, bo posłuchałem jakiś czas temu podłogówek z serii Debut Reference i w podobny sposób mnie męczyły.

Żeby drugie podejście było bardziej sensowne będę pewnie musiał wydać na głośniki nieco więcej. bo z ELAC chyba trochę za bardzo przyoszczędziłem. Warunki są takie:

  • gabinet to małe pomieszczenie na poddaszu: 3,5 m na 4 m, ale ze skosem, więc kubatura taka, jakby pomieszczenie miało około 10 m2
  • akustyka jest raczej dobra, brak pogłosu, dużo tkanin, dywan, książki itp.
  • muzyka to przeważnie współczesny jazz (bardzo często tria jazzowe), klasyka (częściej kameralna, ale zdarza się muzyka symfoniczna) i trochę elektroniki.
  • w muzyce szukam przede wszystkim barwy instrumentów (a więc znaczenie ma prawidłowe oddanie składowych harmonicznych).
  • przeważnie słucham muzyki cicho, względnie bardzo cicho. Potrzebuję szczegółowego dźwięku przy niskich poziomach głośności. ELACe były przy tym wszystkim jakoś takie za głośne.
  • optymalnie, gdyby głośniki nie były bardzo kierunkowe. Chodzi mi o to, że nie zawsze będę słuchał muzyki dokładnie w określonym punkcie pokoju, zapewniającym optymalny odsłuch.
  • lubię przejrzystą górę, nie przepadam za tzw.
  • limit cenowy to mniej więcej 2000-2500 zł za parę. Kupno używanych nie wchodzi w rachubę (nie mam czasu).

Niestety mam mało miejsca. Wielkość ELAC DB2 B5.2 to max, co mogę wcisnąć (znaczenie ma zwłaszcza wysokość do 35 cm i niewielka głębokość). Np. Oberon 3 i Wharfedale Diamond 12.2 to już trochę za dużo.

Wzmacniacz to wspomniany Denon, ale pewnie z czasem pomyślę o zmianie. Źródło muzyki - streaming.

Obecnie na mojej short liście są:

  • Dali Oberon 1 (bo podobają mi się oberony 5, ale wielkość pudełka na buty trochę nie budzi zaufania)
  • wharfedale Diamond 12.1
  • BW 607 S3

I tu się zaczynają pytania:

  • czy te głośniki dadzą mi odczuwalnie lepszą jakość w stosunku do głośników ELAC (wiem, strasznie względne, ale interesuję mnie wasze subiektywne wrażenia)
  • jaki byłby wasz (znów subiektywny) wybór
  • Jakie jeszcze konstrukcje mogę obejrzeć/posłuchać?

Głośników spróbuję posłuchać. Problemem jest jednak znalezienie możliwości odsłuchu i czas, jaki to wszystko zajmuje, więc nie wykluczam robienia kolejnego zakupu w ciemno.

PS. To mój pierwszy post na forum, więc mam nadzieję, że nie zostanę zjedzony żywcem ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Gzdacz napisał:

w muzyce szukam przede wszystkim barwy instrumentów

 

37 minut temu, Gzdacz napisał:

optymalnie, gdyby głośniki nie były bardzo kierunkowe

Dali to zapewni

38 minut temu, Gzdacz napisał:

Dali Oberon 1 (bo podobają mi się oberony 5, ale wielkość pudełka na buty trochę nie budzi zaufania)

Wielkością się nie przejmuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, maciek72 napisał:

Dali potrzebują więcej informacji prądu , niż może to zapewnić Ceol 

 

58 minut temu, Gzdacz napisał:

Jak  podpiąłem CEOLa do Oberonów, to zagrał całkiem ładnie

Wysterowały 5 to 1 bez problemu

 

1 godzinę temu, Gzdacz napisał:

Wzmacniacz to wspomniany Denon, ale pewnie z czasem pomyślę o zmianie. Źródło muzyki - streaming.

Octavio AMP to przyzwoity wzmacniacz ze streamingiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) 

Oberony 1 na pewno są warte sprawdzenia, ale nie wiem, czy w połączeniu Ceolem dadzą Ci taką górę, jakiej oczekujesz. W końcu CXA to sporo jaśniejszy wzmacniacz. Pytanie, czy słuchałeś ich tam, czy w salonie. 

Spojrzałbym dodatkowo na Monitor Audio Bronze 100, Triangle Borea BR03, Q Acoustics 3030i :) Ciekawym rozwiązaniem mogą też być Pylon Audio Opal Monitor

W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuch ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...