Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe do wzmacniacza Musical Fidelity M2si


BATSZAMAN

Recommended Posts

Jestem tu nowy więc na wstępie chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów.

Chciałbym Was prosić o pomoc w doborze kolumn (monitorów) do wzmacniacza Musical Fidelity M2si. Kilka dni temu przesiadłem sie z Cambridge Audio A500 na wyżej wspomniany wzmacniacz. Różnica w dźwięku jest spora jak dla mnie. Obecnie mam Tannoy Mercury 7.2 (które również grały wcześniej z CA A500) i chciałbym je zmienić na coś lepszego. Budżet do 5tyś. Mam na oku kolumny Monitor Audio Silver 100, w recenzjach wypadają bardzo dobrze i nawet gdzieś je polecali do MF M2si i kosztują jakieś 5100zł więć mniej więcej mieszczą się w moim budżecie. Myślałem też o KEF LS50 tylko troszkę są droższe do Monitor Audio. Mój pokój to jakieś 10-12m2. Muzyka zróżnicowana: metal, rock, elektroniczna, filmowa (pokroju Hanz Zimmer), troszkę popu. Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BATSZAMAN napisał:

Jestem tu nowy więc na wstępie chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów.

Chciałbym Was prosić o pomoc w doborze kolumn (monitorów) do wzmacniacza Musical Fidelity M2si. Kilka dni temu przesiadłem sie z Cambridge Audio A500 na wyżej wspomniany wzmacniacz. Różnica w dźwięku jest spora jak dla mnie. Obecnie mam Tannoy Mercury 7.2 (które również grały wcześniej z CA A500) i chciałbym je zmienić na coś lepszego. Budżet do 5tyś. Mam na oku kolumny Monitor Audio Silver 100, w recenzjach wypadają bardzo dobrze i nawet gdzieś je polecali do MF M2si i kosztują jakieś 5100zł więć mniej więcej mieszczą się w moim budżecie. Myślałem też o KEF LS50 tylko troszkę są droższe do Monitor Audio. Mój pokój to jakieś 10-12m2. Muzyka zróżnicowana: metal, rock, elektroniczna, filmowa (pokroju Hanz Zimmer), troszkę popu. Z góry dziękuję za pomoc.

A mógłbyś rozwinąć  jakie zmiany na plus odczułeś względem A500? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rajdek napisał:

Witaj, M2si to ciemny wzmacniacz, Mercury 7.2 dobrze się zgrywa, dobry kierunek to rozjaśnione kolumny jak Silver 100, spójrz również na Triangle Esprit Comete EZ, warto odsłuchać Menuety ale do metalu mogą nie być zadowalające.

Oczywiście jestem świadom, że nie ma idealnych/uniwersalnych kolumn do wszystkich gatunków muzyki. Staram sie wybrać takie co będą w miarę grały w tych gatunkach i jesem śwadom ich wad. Dziekuję rajdek za naprowadzenie na odpowiedni tor wyboru kolumn:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zbyt ciasnym ustawieniu dużych monitorów może być źle. Jaki rozstaw odległość od ścian i odsłuchu? Może wystarczy mniejszą wersja Silver 50. Z bardzo jasnych masz jeszcze Paradigm Premier 100b/200b

https://www.liniadzwieku.pl/PARADIGM-PREMIER-100B-kolumna-podstawkowa?srsltid=AfmBOoqIUGV-tT4sFQma3wefMSxAqikV3veFz_wX9aK-cG-1_QJiMVFn

Jedyna właściwa droga to wypożyczyć ze 3 pary kolumn i sprawdzić w swoim pomieszczeniu na własne uszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sk91 napisał:

A mógłbyś rozwinąć  jakie zmiany na plus odczułeś względem A500? 

Lepiej kontrolowany bas. W A500 strasznie się "rozlewał" po scenie i czasem był dudniący. Wysokie tony w A500 w wielu nagraniach, aż kłuły w uszy czego w MF nie ma i są przyjemne dla ucha. W MF jest dużo lepsza separacja instrumentów i pozycjonowanie, w A500 wszystko troszkę się zlewało. Jak dla mnie MF gra dużo czyściej. Oczywiście wszystko to może to wynikać z wieku jaki ma mój A500 (ponad 20lat bez recapu).

2 godziny temu, rajdek napisał:

Przy zbyt ciasnym ustawieniu dużych monitorów może być źle. Jaki rozstaw odległość od ścian i odsłuchu? Może wystarczy mniejszą wersja Silver 50. Z bardzo jasnych masz jeszcze Paradigm Premier 100b/200b

https://www.liniadzwieku.pl/PARADIGM-PREMIER-100B-kolumna-podstawkowa?srsltid=AfmBOoqIUGV-tT4sFQma3wefMSxAqikV3veFz_wX9aK-cG-1_QJiMVFn

Jedyna właściwa droga to wypożyczyć ze 3 pary kolumn i sprawdzić w swoim pomieszczeniu na własne uszy.

Od ścian jakieś 25-30cm. Odległość do miejsca odsłuchu ok 2m. Odległość między kolumnami też chyba ok 2m ale to bym musiał sprawdzić bo już nie pamiętam

Edytowano przez BATSZAMAN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rajdek napisał:

Może wystarczy mniejszą wersja Silver 50.

Z zasady nie wierzę w superlatywy w branżowej prasie. Natomiast zastanawiają mnie oceny bardziej krytyczne:

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4568-monitor-audio-silver-50-monitor-audio-silver-100.html

"Rano nabrałem ochoty na mocniejsze wrażenia. Symfonika, ciężki rock, jakiś koncert. No i wyszło szydło z worka. Chciałbym napisać coś pozytywnego, podkreślić jakieś atuty, bo skrzyneczki piękne. Niestety, w przypadku rozbudowanych składów i skomplikowanych faktur nic się nie da zrobić. Monitorki nie wytrzymują. W tutti się gubią. Instrumenty brzmią matowo, nosowo, a o przejrzystości i szczegółach należy zapomnieć. Dlaczego? Ano, paradoksalnie, właśnie dlatego, że w małych składach brzmią tak efektownie. Żeby to osiągnąć, trzeba było podrasować bas i wyeksponować dynamikę. Cudów nie ma. Mała membrana koncentruje się na tym konkretnym zadaniu i skazuje średnicę na wygnanie. A bez niej nie ma mowy o naturalnej barwie instrumentów akustycznych. Silver 50 nie zniszczą może organów, ale z big-bandem sobie nie poradzą. Gdyby postawiono na wyrównaną charakterystykę, byłyby na pewno bardziej uniwersalne. Jeżeli więc myślicie poważnie o „pięćdziesiątkach”, to skoncentrujcie się na bardzo kameralnym repertuarze. "

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, BATSZAMAN napisał:

Lepiej kontrolowany bas. W A500 strasznie się "rozlewał" po scenie i czasem był dudniący. Wysokie tony w A500 w wielu nagraniach, aż kłuły w uszy czego w MF nie ma i są przyjemne dla ucha. W MF jest dużo lepsza separacja instrumentów i pozycjonowanie, w A500 wszystko troszkę się zlewało. Jak dla mnie MF gra dużo czyściej. Oczywiście wszystko to może to wynikać z wieku jaki ma mój A500 (ponad 20lat bez recapu).

Od ścian jakieś 25-30cm. Odległość do miejsca odsłuchu ok 2m. Odległość między kolumnami też chyba ok 2m ale to bym musiał sprawdzić bo już nie pamiętam

Duże Silvery będą niemiłosiernie dudnić a odsunięcie na 40cm raczej nie wchodzi w grę. Jeśli jesteś wrażliwy na mocne rozjaśnienie Paradigma sobie odpuść. Może jednak Menuety, są otwarte, barwne z głębią i zróżnicowanym basem.

59 minut temu, Rafał S napisał:

Z zasady nie wierzę w superlatywy w branżowej prasie. Natomiast zastanawiają mnie oceny bardziej krytyczne

Różnica w cenie podczas testu to 700zł, nie dziwię się że autor wybrał model 100. A gdzie informacja o elektronice współtowarzyszącej i wielkości pomieszczenia. W tak małym trójkącie odsłuchowym autora tematu celował bym jednak w mniejsze paczki.

WYPOŻYCZYĆ I ODSŁUCHAĆ, polemizowanie nic nie załatwi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rajdek napisał:

Witaj, M2si to ciemny wzmacniacz, Mercury 7.2 dobrze się zgrywa, dobry kierunek to rozjaśnione kolumny jak Silver 100, spójrz również na Triangle Esprit Comete EZ, warto odsłuchać Menuety ale do metalu mogą nie być zadowalające.

Chodzi o Dali Menuet?

24 minuty temu, rajdek napisał:

Duże Silvery będą niemiłosiernie dudnić a odsunięcie na 40cm raczej nie wchodzi w grę. Jeśli jesteś wrażliwy na mocne rozjaśnienie Paradigma sobie odpuść. Może jednak Menuety, są otwarte, barwne z głębią i zróżnicowanym basem.

Różnica w cenie podczas testu to 700zł, nie dziwię się że autor wybrał model 100. A gdzie informacja o elektronice współtowarzyszącej i wielkości pomieszczenia. W tak małym trójkącie odsłuchowym autora tematu celował bym jednak w mniejsze paczki.

WYPOŻYCZYĆ I ODSŁUCHAĆ, polemizowanie nic nie załatwi.

Mój odtwarzacz CD to Cambridge Audio Azur 651C

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BATSZAMAN napisał:

Chodzi o Dali Menuet?

Mój odtwarzacz CD to Cambridge Audio Azur 651C

 

2 godziny temu, BATSZAMAN napisał:

Chodzi o Dali Menuet?

Mój odtwarzacz CD to Cambridge Audio Azur 651C

Czyli Monitor Audio Silver 100 nie sprawdzą się zbytnio w moim pokoju, będzie za dużo basu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BATSZAMAN napisał:

Czyli Monitor Audio Silver 100 nie sprawdzą się zbytnio w moim pokoju, będzie za dużo basu?

W 12m2 raczej nie zagrają na pełnię swoich możliwości, może brakować trochę głębi i sceny a jeśli chodzi o bas to przy głośniejszym słuchaniu na pewno będzie go w nadmiarze za to przy normalnym poziomie głośności powinno być dobrze.

Mam te Silvery w 15m2 i jest ok ale czuć, że mają delikatnie ciasno i ze 2-3 dodatkowe metry dobrze by im zrobiły. 

Kup sobie z możliwością zwrotu i posłuchaj w swoim pokoju a sam ocenisz czy to przejdzie.

Na twoim miejscu wybrałbym raczej Kefy LS50, te są idealne do mniejszych pomieszczeń. 

Z jaśniejszych kolumn możesz jeszcze sprawdzić Focal Vestię N1, one mają basu tak w sam raz jak na twój metraż i ładnie grają średnicą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, maciek72 napisał:

Monitor Audio są chyba jasnymi głośnikami .

Mi nie pasuje ich wysokotonowy  głośnik . Radzę udać się na odsłuch , albo opcja wypożyczenia 

A czy z ciemnym MF M2si nie lepiej łączyć jasnych kolumn jakimi są MA? Nie jestem w tej kwestii znawcą ale gdzieś tak czytałem i dlatego pytam Was o radę:) Raczej bym wolał je mieć w domu i przesłuchać bo w salonach gdzie maja pomieszczenia odsłuchowe zawsze będzie inaczej grało. Chyba jedyna opcja to kupić kolumny i jak coś oddać w ramach 14 dniowego zwrotu.

5 minut temu, tomikin napisał:

W 12m2 raczej nie zagrają na pełnię swoich możliwości, może brakować trochę głębi i sceny a jeśli chodzi o bas to przy głośniejszym słuchaniu na pewno będzie go w nadmiarze za to przy normalnym poziomie głośności powinno być dobrze.

Mam te Silvery w 15m2 i jest ok ale czuć, że mają delikatnie ciasno i ze 2-3 dodatkowe metry dobrze by im zrobiły. 

Kup sobie z możliwością zwrotu i posłuchaj w swoim pokoju a sam ocenisz czy to przejdzie.

Na twoim miejscu wybrałbym raczej Kefy LS50, te są idealne do mniejszych pomieszczeń. 

Z jaśniejszych kolumn możesz jeszcze sprawdzić Focal Vestię N1, one mają basu tak w sam raz jak na twój metraż i ładnie grają średnicą.

Czytałem, że KEFy LS50 maja mało basu ale może do takiego pokoju wystarczy. Tannoye Mercury 7.2, które obecnie posiadam maja w sam raz basu a to stare budżetowe kolumienki za, które kiedyś w sklepie zapłaciłem 1700zł o ile pamiętam. Wcześniej miałem Tannoy M1 Shadow (teraz robią za głośniki efektowe w kinie domowym) i też podobało mi się ich granie. Ogólnie chyba Tannoy fajnie grają ale zauważyłem, że coś zniknęły z rynku. Kiedyś było ich sporo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...