Skocz do zawartości

Bas słyszalny wyraźnie z kierunku subwoofera


Sandor Clegane

Recommended Posts

Przed chwilą, Sandor Clegane napisał:

Nawet jeśli są to przecież nie upchnę tak, żeby sub był 1 cm od ściany i 1 cm od kolumny bo wtedy by to dopiero dudniło, a o względach estetycznych nie wspominając...

Mam dwa subwoofery w rogach pomieszczenia... nic nie dudni. Kwestia kalibracji. Zobacz też co na ten temat pisze Welti. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdybyś przesunął trochę tv i szafkę w lewą stronę do drzwi, to byś uzyskał troszkę miejsca na drugi sub. Ja ogólnie wolę bardziej rozstawione kolumny podłogowe. Skierowane na miejsce odsłuchowe. A suby przy szafce RTV. Może to by coś zmieniło. Ale i tak kalibracja i akustyka w pomieszczeniu to priorytet. Musisz coś zmienić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sandor Clegane napisał:

Zmieniłem odcięcie na 80 hz i szczerze mówiąc nie bardzo słyszę jakąkolwiek różnicę, a testowałem na kilku róznych scenach z różnym natężeniem basu. Wciąż momentami słyszę wyraźnie, że dochodzi on z prawej strony, więc pewnie tylko drugi sub by mnie urządził...

Możesz jeszcze ustawić fronty na pełne pasmo a suba zostaw na 120hz. Wiem że to nie jest wg wytycznych thx ale warto spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Maykel napisał:

Nie wiem nie wnikam. Ja u siebie mam fronty ustawione jako large. A mam te same kolumny co kolega. 

W sumie wtedy jak tak miałem ustawione to miałem też włączony dynamic eq, który sam w sobie strasznie bas podbija, więc przetestuje te fronty na pełnym paśmie i zobacze jaki efekt będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i nie wiem w czym problem. 

@Sandor Clegane miałeś dobrze , tj. odcięcie na full na subie, fronty na 80 Hz. Wg. mnie problemem jest ustawienie gałki volume. Żadna kalibracja nie jest w stanie ustawić idealnie suba. Niestety trzeba na ucho. Wrzuć sobie jakiś utwór muzyczny z basem np. Melanie die Biaso " Afro blue " i tak dostosuj manualnie głośność suba gałką , by bas z suba był uzupełnieniem frontów , czyli sub powinien zniknąć. 

Mnie kalibracja wyciszała suba do - 3,5 , ściszałem suba manualnie do momentu, aż kolejna kalibracja pokazała '0". Subwoofer nie ma być słyszalny przez cały film , to nie naturalne. Są filmy bez efektów gdzie sub przez 1,5 godziny praktycznie milczy , uzupełnia pasmo, ale nie jest w żaden sposób eksponowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak sobie czytam i nie wiem w czym problem. 

@Sandor Clegane miałeś dobrze , tj. odcięcie na full na subie, fronty na 80 Hz. Wg. mnie problemem jest ustawienie gałki volume. Żadna kalibracja nie jest w stanie ustawić idealnie suba. Niestety trzeba na ucho. Wrzuć sobie jakiś utwór muzyczny z basem np. Melanie die Biaso " Afro blue " i tak dostosuj manualnie głośność suba gałką , by bas z suba był uzupełnieniem frontów , czyli sub powinien zniknąć. 

Mnie kalibracja wyciszała suba do - 3,5 , ściszałem suba manualnie do momentu, aż kolejna kalibracja pokazała '0". Subwoofer nie ma być słyszalny przez cały film , to nie naturalne. Są filmy bez efektów gdzie sub przez 1,5 godziny praktycznie milczy , uzupełnia pasmo, ale nie jest w żaden sposób eksponowany.

Ale jaka to różnica czy masz gałkę na godz 10 i kalibracja Ci robi -3,5 czy masz gałkę na godz 9 i kalibracja ustawia 0 - przecież to dalej ten sam poziom głośności

1 godzinę temu, amatorkina napisał:

Wypożycz dwa suby Magnata RS8 i sprawdź rozłożenie basu, są tanie a masz możliwość samemu przetestowania.. 

Chyba tak zrobię bo wymiary mają idealne, żebym zmieścił z obu stron. Pytanie jaka będzie jakość tych subów, ale może akurat okaże się, że na moje potrzeby 2 takie wystarczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sandor Clegane napisał:

Chyba tak zrobię bo wymiary mają idealne, żebym zmieścił z obu stron. Pytanie jaka będzie jakość tych subów, ale może akurat okaże się, że na moje potrzeby 2 takie wystarczą.

Pamiętaj tylko, że samo wrzucenie 2 subwooferów nie gwarantuje absolutnie żadnej poprawy. Trzeba je jeszcze odpowiednio ustawić i skalibrować. Twój amplituner raczej nie ma niezależnych wyjść na 2 suby i dodatkowo wyposażony jest w Audyssey XT któremu też w zakresie korekcji niskich częstotliwości trochę brakuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanKlor napisał:

Pamiętaj tylko, że samo wrzucenie 2 subwooferów nie gwarantuje absolutnie żadnej poprawy. Trzeba je jeszcze odpowiednio ustawić i skalibrować. Twój amplituner raczej nie ma niezależnych wyjść na 2 suby i dodatkowo wyposażony jest w Audyssey XT któremu też w zakresie korekcji niskich częstotliwości trochę brakuje. 

W instrukcji podają, że można 2 suby podłączyć. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kalibrację trzeba zrobić. W sumie to jakbym trochę dosunął kolumny do szafki rtv bo mam tam pare cm luzu to i sb1000 bym zmieścił tam z prawej, ale to już 2x2200 zł, więc na razie muszę trochę poczekać z tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sandor Clegane napisał:

Ale jaka to różnica czy masz gałkę na godz 10 i kalibracja Ci robi -3,5 czy masz gałkę na godz 9 i kalibracja ustawia 0 - przecież to dalej ten sam poziom głośności

Masz zupełnie inne wzmocnienie na wzmacniaczu suba ,niż w amlitunerze . Zrób sobie test. Obniż poziom o jedno oczko na ampie , i zmierz SPL wróć i zrób to samo na subie gałką. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Sandor Clegane napisał:

W instrukcji podają, że można 2 suby podłączyć. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kalibrację trzeba zrobić. W sumie to jakbym trochę dosunął kolumny do szafki rtv bo mam tam pare cm luzu to i sb1000 bym zmieścił tam z prawej, ale to już 2x2200 zł, więc na razie muszę trochę poczekać z tym.

Można podłączyć dwa ale na 99% nie są traktowane jako oddzielne przetworniki LFE. Czyli te same parametry kalibracji dostają oba suby. Mimo tego że mogą być zupełnie różne i stać w innych miejscach.

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Masz zupełnie inne wzmocnienie na wzmacniaczu suba ,niż w amlitunerze . Zrób sobie test. Obniż poziom o jedno oczko na ampie , i zmierz SPL wróć i zrób to samo na subie gałką. 

Z tym akurat się nie zgodzę. Podczas kalibracji Diraciem przy ustalaniu poziomów głośności użycie apki SVS albo suwaka w aplikacji daje dokładnie ten sam efekt. Oczywiście trzeba to zgrać tak aby zmieścić się w granicach korekcji dla wszystkich kanałów. Ale czy na koniec pokaze 0dB czy plus/minus kilka nie powinno mieć żadnego znaczenia dla efektu końcowego (pod warunkiem, że czegoś jeszcze nie spieprzylismy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Można podłączyć dwa ale na 99% nie są traktowane jako oddzielne przetworniki LFE. Czyli te same parametry kalibracji dostają oba suby. Mimo tego że mogą być zupełnie różne i stać w innych miejscach.

No to słabo... myślałem, że mi osobno skalibruje każdy z nich. W takim razie bez sensu, bo bas w lewym będzie 2x mocniejszy niż w prawym, bo jest w rogu pomieszczenia. Dzięki za info, bo bym się pięknie władował....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się da okiełznać poziomami głośności ale wypadałoby mieć dodatkowy mikrofon do kalibracji i zweryfikować to REWem. Jakbyś miał wersje Pro SVS to mógłbyś dodatkowo pobawić się wbudowanym dsp i problematyczne częstotliwości ogarnąć ręcznie. Innym rozwiązaniem jest albo nowszy amplituner albo zakup miniDSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aż tak nie ogarniam tematu krzywych, częstotliwości, REW-ów itd, do tego na obecną chwilę przemeblowanie całego pokoju pod subwoofer nie wchodzi w grę, a na środku pokoju jak ktoś mi tam wcześniej sugerował też go nie dam, bo system ma mi też cieszyć oko, nie tylko ucho. Do tego okazuje się, że mój amplituner nie skalibruje mi osobno drugiego suba, a nowy amp nie wchodzi w grę, bo ten aktualny jeszcze będę spłacał 1,5 roku. Podsumowując - jestem w czarnej dupie :D Tzn jest to czasem irytujące, że ten bas ewidentnie dobiega z prawej strony, ale nie jest to dla mnie aż taki problem, żebym teraz wydawał krocie na całkowicie nowy system albo rezygnował z estetyki i wystroju, żeby tylko ten bas słyszeć ze środka, a nie z boku. Dzięki wielkie za odpowiedzi i zainteresowanie! Tak naprawdę chciałem tylko dowiedzieć się czy subwoofer z bass refleksem byłby mniej 'kierunkowy', ale już się dowiedziałem, że rodzaj suba raczej nie ma tu znaczenia. Wymiana suba to byłoby jedyne rozwiązanie, które teraz mógłbym rozważyć, ale skoro ma to w niczym nie pomóc to chyba muszę po prostu się pogodzić z tym co jest :) 90% znajomych ma soundbary i jak komuś wspomnę o tym, że myślę wymianie lub o drugim subwooferze to patrzą na mnie jak na psychopatę :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś słyszeć kierunku. Skoro zmiana miejsca nie wchodzi w grę to pozostaje.

1. Obróć głośnik w inna stronę niż w stronę słuchacza. 

2. Postaw go wyżej na jakimś betonie albo podstawce granitowej.

3. Albo jedno i drugie. 

Jak cie denerwuje ten sub to go wyrzuć. Przecież skoro on daje taki efekt to przeszkadza a nie pomaga.

Nie ma różnicy czy bas reflex czy OZ czy tubowy czy jeszcze jakiś inny. Są różne głośniki do różnych obudów.

Jakość subwofera zależy od zastosowanego głośnika jego wielkości, maksymalnego skoku, mocy jaka może przyjąć, całej konstrukcji. Ważny jest wzmacniacz oraz technologie które posiada. Dsp I autokalibracja też może być atutem.

Taka czy inna obudowa to i sztuczny podział by dać sztucznie większy wybór. Ten do muzyki ten do kina. 

Dobry sub to dobry sub tak jak dobra kolumna to dobra kolumna niezależnie od rodzaju obudowy.

Różne rodzaje głośników jak i różne rodzaje obudów mogą mieć zastosowanie w zależności od akustyki pomieszczenia I tego gdzie taka kolumna w nim w stanie. W jednym sprawdzi się bas reflex w innym OZ albo odwrotnie bo taki a nie inny gust ma właściciel.

 

Może masz taką a nie inną akustykę, może kalibracja jest źle zrobiona, może to kwestia ustawienia, a może ten sub to elektrośmieć co tylko buczy, a może masz po prostu większe wymagania a kupiłeś sprzęt poniżej tych że wymagań.

Są tu na forum specjaliści od kalibracji może coś wykombinują.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...