Skocz do zawartości

Wytrzymałość płytek CD


Recommended Posts

A ja mam takie pytanie bo słyszałem kilka różnych opinii mianowicie:

Jeśli zrobię sobie (na własny użytek oczywiście icon_razz.gif ) kopię orginalnej płyty, na dobrym nośniku, nagram to z prędkością max X4 na najzwyklejszej taniej nagrywarce w PC-cie to stracę na jakości czy nie??? pytam bo słyszałem że:

1. Nie stracę na jakośc i- bo jak sama nazwa mówi kopia płyty czyli identyczny zapis cyfrowy "zer" i "jedynek"
2. Stracę na jakości - bo przenoszą się szumy i zakłócenia z PC

Trochę off topic. Przepraszam, ale nie wiedziałem czy jest sens taki temat zakładać a trochę mnie to ciekawi..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trochę stracisz na jakości ,ale czy to usłyszysz to już inna sprawa ,pewnie nie. Po prostu każda płyta zawiera jakieś błędy ,są one likwidowane po odczycie przez odpowiednie wykorzystanie specjalnego" mechanizmu" do naprawy błędów .Po nagraniu kopii dochodzą na niej kolejne błędy powstałe przy przegrywaniu jak i z winy nośnika.Czyli układ korekcyjny jest bardziej obciążony przy odtwarzaniu .Jak brakuje jakiejś informacji ,bierze on poprzednią i następną wartość i sam ją regeneruje lepiej lub gorzej Ale nie jest to oryginalna informacja tylko wyliczona może być trochę inna.
Oczywiście przy przegrywaniu nie dochodzą żadne dodatkowe informacje z kompa w postaci szumów itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli im lepsza jakość odtwarzacza, amplitunera/wzmacniacza, kabli, głośników oraz "ucha" słuchającego tym różnice bardziej zauważalne???
Ja mam sprzęt raczej budżetowy (ale się rozkręcam icon_smile.gif ) a ucho to może powyżej średniej krajowej, ale bez popadania w jakiś "samozachwyt", więc nie powinno być tak źle...
Przyznaje że opinie o przenoszeniu szumów/zakłóceń z PC trochę mnie "skołowały" bo teoria z kopią "zer" i "jedynek" to raczej logiczna była ...
Dzięki za odpowiedź..Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszając jeszcze kwestię tandetnych oryginalnych płyt to spotkałem sie ostatnio z taką sytuacją, że pożyczyłem od kolegi do posłuchania płytę Anitki Lipnickiej i Johnego Portera "Inside Story". Dostałem załamania nerwowego bo myślałem, że mi sprzęt zaczyna zdychać. Na całej płycie słychać nierównomierne , ostre elektroniczne trzaski. Ale po zmianie płyty na każdą inną losowo wybraną z mojej sporej kolekcji wszystko było OK. Zacząłem rozbierać g... na atomy i doczytałem sie na okładce płyty, że " niniejsza płyta zabezpieczona jest super- programem blebleble i dlatego na niektórych odtwarzaczach może działać do bani" ! Wiecie co? To już jest drobna przesada. Jeżeli takie truchło robi wielka firma fonograficzna to ja ich mam gdzieś i przechodzę na piraty. Bo pytam się - na jakich to odtwarzaczach może toto działać PRAWIDŁOWO? Nadmieniam, że po włożeniu tej płytki do kompa było wsio OK. PORAŻKA !!! Sprzęt audio za kilka tysięcy a jakiś baran z tej firmy fonograficznej zabezpieczenia sobie wymyślił. Po przegraniu na kompie wszystko wróciło do normy. Czy spotkaliście sie z czymś takim?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zabezpieczanie płytek Cd przed kopiowaniem i to kosztem jakości dźwięku to codzienność przemysłu fonograficznego.Pytanie tylko przed kim.Każda nagrywarka komputerowa łamie te zabezpieczenia i najwyżej zgranie zabezpieczonej płyty potrwa trochę dłużej.A piraci dla nich zabezpieczenia to marny dowcip. A ja chciałbym aby mój oryginał był super abym cieszył się dźwiękiem z mojej płyty.Tu kłania się temat .Dlaczego płyty są takie drogie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(...) Każda nagrywarka komputerowa łamie te zabezpieczenia i najwyżej zgranie zabezpieczonej płyty potrwa trochę dłużej.A piraci dla nich zabezpieczenia to marny dowcip. (...)


No, nie całkiem. Bo:
- każda nagrywarka, jeśłi użyjesz odpowiedniego softu (więc: soft, a nie nagrywarka!)
- baaaardzo stare CD-ki (z reguły o prędkości 4x) z reguły nie są wrażliwe na takie zabezpieczenia - mozna ich uzyć jako źródło do zgrywania.
Właśnie szukam takiego napędu, bo też nadziałem sie na takie płyty (kupiłem dla siebie - żeby nie było, że piracę!) i nie mogę ani zrobić normalnie legalnej kopii dla siebie, którą gwarantuje mi polskie prawo (!), ani zgrać na MP3 do odtwarzacza przenośnego, którego też używam, a do tego to g..wno (sorry, ale jak myslę o tym, to delikatniej nie umiem icon_twisted.gif ) wymusza podczas otwarzania na pececie instalowanie jakiegoś durnego playera, tez nie całkiem zgodnie z prawem! Wrrrrr !!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niestety zabezpieczanie płytek Cd przed kopiowaniem i to kosztem jakości dźwięku to codzienność przemysłu fonograficznego.Pytanie tylko przed kim.Każda nagrywarka komputerowa łamie te zabezpieczenia i najwyżej zgranie zabezpieczonej płyty potrwa trochę dłużej.A piraci dla nich zabezpieczenia to marny dowcip. A ja chciałbym aby mój oryginał był super abym cieszył się dźwiękiem z mojej płyty.Tu kłania się temat .Dlaczego płyty są takie drogie.


Temat stary od wieków, czyli od czasu wynalezienia pierwszej płyty chodnikowej. Ale można wymienić tak na szybkiego. Płyty są drogie, bo:
- Państwo drze większośc kosztów;
- kilku albo kilkunastu pośredników też chce na flaszkę;
- sklep też chce na piwo;
- jakieś stwory czyli ZAIKS- y tudzież inne mutacje też chce na lody;
- ten baran co wymędrkował głupawe zabezpieczenia wyciąga też łapsko na piwo:
- firma fonograficzna chce na premie dla zarządu;
a na samym końcu zostaje Anita Lipnicka i John Porter co tą muzykę wymyślili i w/g tego co kiedyś czytałem ( może to i nie do końca prawda) procentowo dla nich zostaje "rapę i w japę" czyli z płyty 5 zł. albo i mniej. A za ich ostanią pożegnalną płytę "Goodbye" dzisiaj w MM zabuliłem 34,99 zeta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...i tu jest wlasnie pies pogrzegany!!!
wszyscy chca czerpac korzysci a komu sie za to oberwie po kieszeni oczywiscie nam biednym ludzikom ktorzy kochaja sluchac muzyki na swoich klockach...
gdzie tutaj jest sprawiedliwosc icon_sad.gif
no ale coz zycie musi toczyc sie dalej - prawda?
pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...- baaaardzo stare CD-ki (z reguły o prędkości 4x) z reguły nie są wrażliwe na takie zabezpieczenia - mozna ich uzyć jako źródło do zgrywania.
Właśnie szukam takiego napędu, bo też nadziałem sie na takie płyty (kupiłem dla siebie - żeby nie było, że piracę!) i nie mogę ani zrobić normalnie legalnej kopii dla siebie, którą gwarantuje mi polskie prawo (!),

Mr_Hide
No to będę musiał zrobić rewolucję marcową i przegrzebać szfy w poszukiwaniu starego odtwarzacza... Zaskoczyłeś mnie, jakoś nie myślałem o takich zastosowaniach satero playera icon_eek.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Jeżeli zamierzasz nagrywać je na nagrywarce stacjonarnej to OK ale na komputerowej nie warto. Lepiej kupić markową płytę CD-R ogólnego zastosowania. W cenę płyt CD-R Audio wliczona jest dopłata z tytułu praw autorskich. Mają to zapisane w ATIP-ie i tylko takie płyty moga być nagrywane w stacjonarnych nagrywarkach CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niestety zabezpieczanie płytek Cd przed kopiowaniem i to kosztem jakości dźwięku to codzienność przemysłu fonograficznego... A ja chciałbym aby mój oryginał był super abym cieszył się dźwiękiem z mojej płyty.



Jeśli słuchasz muzyki rozrywkowej, to oryginał nawet bez pogarszających dźwięk zabezpieczeń raczej nie będzie super. Bo 99% płyt z muzyką rozrywkową jest drastycznie skompresowanych do zakresu dynamiki tanich discmanów i boom-boksów. Niestety nie ma sprzętu audio usuwającego tę kompresję. Ostatnio pojawiła się moda na zwykłe obcinanie sygnału, co jest w ogóle nie do odratowania. Krócej mówiąc płyta CD od nowości jest zmasakrowana cyfrowo. Pogorszenie jakości brzmienia z powodu zabezpieczeń to małe piwko w porównaniu z tym pogorszeniem, które celowo jest wprowadzone prawie na każdej płycie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na całej płycie słychać nierównomierne , ostre elektroniczne trzaski... jakiś baran z tej firmy fonograficznej zabezpieczenia sobie wymyślił. Czy spotkaliście sie z czymś takim?



Co do trzasków na zabezpieczonej płycie, to przypuszczam, że można ludzi do tego przyzwyczaić. Przecież nikt się nie skarży, że podczas oglądania filmu w telewizji część obrazu jest zastąpiona logo stacji telewizyjnej, czerwonym kółkiem lub trójkątem. Jest to celowe zakłócanie obrazu filmu, ale jakoś nikt się nie skarży. Tak samo coraz częstsze jest rozmazywanie obrazu twarzy, nazw, numerów i t.d. Nie zdziwię się, jeśli na jakiejś koncertowej płycie solówka gitary zostanie zakłócona zgrzytem (bo akurat ten gitarzysta nie wyraził zgody na nagranie), a dół będzie obcięty (bo basista ma umowę na wyłączność z inną wytwórnią). Ale wokal będzie słychać i parę innych instrumentów. No to jest piosenka, jak w spisie utworów. Towar zgodny z opisem, nie ma podstawy do reklamacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli zamierzasz nagrywać je na nagrywarce stacjonarnej to OK ale na komputerowej nie warto. Lepiej kupić markową płytę CD-R ogólnego zastosowania. W cenę płyt CD-R Audio wliczona jest dopłata z tytułu praw autorskich. Mają to zapisane w ATIP-ie i tylko takie płyty moga być nagrywane w stacjonarnych nagrywarkach CD.



Tzn. czy przy nagrywaniu płyty audia cd na nagrywarce komputerowej nie będzie widać polepszenia w stosunku do zwykłej płyty CD-R ??
Co to jest ATIP. Mogę zapłacic tym mataczom z ZAIKSu ale czy to oznacze że np. kiedy wpadnie do mnie do domu policja i przeglądnie płyty CD to nie będzie mogła mi nic zarzucic ponieważ kupiłem i nagrałem coś na płytach audio cd ?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , u nas prawo może byc niestety często interpretowane w zależności od humoru pana policjanta .
dziękuje bardzo za link , jak dla mnie te informacje o ATIPie sa tam bardzo szczegółowe icon_smile.gif
Nadal nie wiem co myśleć o tych płytach http://www.allegro.pl/item663050797_traxda...i_10_sztuk.html
nagrywałbym je raczej na nagrywarce komputerowej , chyba że można podłączyc swój CDek . Mam nowiutką
Yamahe CDX-497. Czy to sie da tak podłączyc żeby nagrać na niej pliki muzyczne z kompa ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...