Skocz do zawartości

XVII Konkurs Chopinowski - 2015


Belfer54

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 210
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

Koledzy cieszę się, że w końcu zaistniała jakaś wymiana poglądów na temat muzyki Chopina i sposobu w jaki interpretują ja uczestnicy Konkursu.

Też mnie to cieszy - a odpowiedź na pytanie czemu tylko parę osób wypowiada się na ten temat znajdziesz w tym dzisiejszym wątku ("przez przypadek" szybko zamkniętym przez moderatora icon_razz.gif )
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry141569

Przez grzeczność nie napisałem tytułu tego dziwnego wątku, by Was nie osłabiać...

Więc jak ma być o muzyce - to niech będzie o Muzyce !

Pozdrawiam
PS. No i znowu na Stainway'u grają icon_wink.gif Teraz Japonka...
Ciekawe czy będzie dostępna statystyka preferencji pianistów co do marki instrumentów...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Drogi Wpszoniaku nie zgodzę się z Tobą, że jazz jest wyłącznie muzyką improwizowaną, na pewno synkopowaną.


No OK, przyznaję się do manipulacji- napisałem to dla wsparcia następnej częsci zdania, a mianowicie że-"improwizacja nie zawsze jest jazzem"
Kurcze... Że też Belfer zawsze musi wiedzieć lepiej... To jakaś zasada, czy co?!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna chyba zmienię nick, a tak się przywiązałem do niego. Wojtku chciałbym wiedzieć lepiej i zawsze, wówczas nie popełniłbym tylu błędów w życiu. icon_twisted.gif
RoRo ten kolega z tego cytowanego wątku to chyba pomylił fora, a może oddziały. icon_mrgreen.gif

Wracając do Konkursu. Zjawiskowej urody Japonka gra zjawiskowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy 20 uczestników III Etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich znalazło się 3 Polaków. Niestety nie znalazł się wśród nich M. Szymanowski i A. Wierciński. Jest za to "ulubieniec" Kolegi Wpszoniaka. icon_mrgreen.gif
Czyżby maczała w tym ręce pani Argerich.
Czeka nas kolejne 3 dni przesłuchań. 16 października poznamy pianistów zakwalifikowanych do finału.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to mamy 20 uczestników III Etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich znalazło się 3 Polaków. Niestety nie znalazł się wśród nich M. Szymanowski i A. Wierciński. Jest za to "ulubieniec" Kolegi Wpszoniaka. icon_mrgreen.gif


No bo ja się po prostu znam na Chopinowym graniu! Hue, hue, hue....

PS
Źle napisałem- znałbym się gdyby na liście nie pojawiło się pewne nazwisko, którego nie wymienię, bo się wstydzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to mamy 20 uczestników III Etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich znalazło się 3 Polaków. Niestety nie znalazł się wśród nich M. Szymanowski i A. Wierciński. Jest za to "ulubieniec" Kolegi Wpszoniaka. icon_mrgreen.gif

Wygląda na to, że członkowie komisji nie czytają naszego wątku i nie zrozumieli, że panowie Szymanowski oraz Wierciński mają przejść do kolejnego etapu...
A pan G.O. z Łowy - wręcz przeciwnie, znalazł uznanie u sędziów...

Szkoda, bo już się nastawiałem na obecność pana Wiercińskiego w czołowej dwudziestce...
Dobrze że ta sztuka udała się panu Krzysztofowi Książkowi

A pełna lista osób z czołowej 20tki jest pod tym linkiem
http://pl.chopincompetition2015.com/news/9...7d-dc4c34143dce

Natomiast wywiad (ale nie dzisiejszy) jest pod tym linkiem
http://chopin2015.tvp.pl/22148623/poszlo-m...ierwszym-etapie

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpszoniak:
Cytat

Coście się tak uparli robić z Chopina jazzmana? Zapewne znacie kompozycje transponowane na jazz w wykonaniu np. Jagodzińskiego.. Podobają Wam sie? ... "Chopin" Novi Singers, bo klimat zachowali i harmonię.


Nikt z niego nie robi jazzmana. Po prostu sam by się pewnie tym gatunkiem interesował. Ale tego nikt nie wie na pewno i się nie dowie icon_sad.gif
Ja tam lubię "Chopina" w wykonaniu Jagodzińskiego. Po prostu podchodzę do tego jak do jazzu a nie jak do muzyki klasycznej.
Nie bądźmy tacy ortodoksyjni. Jazz rządzi się innymi prawami.
A słyszeliście "Christmas" Jagodzinskiego? Co roku przed świętami to puszczam. Bardzo lubię. Też można by się zżymać, że przecież te kolędy tak nie brzmią. icon_rolleyes.gif
Novi Singers mam i lubię. Dobrzy są.

Znacie może płytę "To i Hola" Grażyny Auguścik i Urszuli Dudziak? Tam oprócz interpretacji muzyki ludowej są też dwa utwory Chopina.

Belfer54:
Cytat

Wracając do Konkursu. Zjawiskowej urody Japonka gra zjawiskowo.
Powtórzę się, pienie zagrał Chińczyk i Kanadyjczycy też skośnoocy.


Niestety z tego co się własnie dowiedziałem ani urocza Japonka Miyako Arishima ani też rewelacyjnie według mnie grający Chińczyk Cheng Zhang, czy też kontrowersyjny, ale niesamowicie grający Zhi Chao Julian Jia nie przeszli.
Nie ma też Michała Szymanowskiego.
Przeszli jak dla mnie nijacy: Dinara Klinton, Marek Kozak, Alexei Tartakovsky. I grający jak karabin maszynowy Dmitry Shishkin
Jak pisał ktoś w necie, nie wiadomo o co chodzi. Noo, pewnie się nie znam.
Na szczęście przeszli: Krzysztof Książek, Szymon Nehring, Charles Richard-Hamelin,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel jak widać jurorzy mają swoje sympatie, my mamy swoje. Tylko to oni zasiadają w komisji sędziowskiej Konkursu a nie my. Poza tym wiadomo, że są gusta i guściska.
Ja też nie rozumiem wielu werdyktów, ale czy to pierwszy raz w historii sędziowie, czy jurorzy podejmują dziwne decyzje. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem wspaniałych pianistów i Konkurs, który miał być szanse Wielkim będzie nijaki, A może to my się mylimy i będzie pięknie i wspaniale.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że panie i panowie z jury siedzą w najlepszym akustycznie punkcie odsłuchowym sali. Przypuszczam, że słyszą w lepszej jakości niż my, nawet uwzględniając to, że niektórzy z nas (nie wliczam swojej osoby) postarali się o sporą dozę wierności w odtworzeniu specyfiki Steinwaya, Kawaia czy Yamahy. Jury mają dźwięk bezpośredni i nie zafałszowany, a my? No cóż, dwie różne bajki jednak.....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kolego, jak dożyję to sobie wcześniej zarezerwuję miejscówki. icon_smile.gif
Tobie też mogę i przy okazji załapiesz się na kolonie. icon_mrgreen.gif

Jakoś tak nie mogę przyzwyczaić się, że dziś nie ma transmisji z Konkursu, mogliby chociaż pustą salę Filharmonii pokazać. A co to będzie jak Konkurs się zakończy, wolę nie myśleć. icon_eek.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej - to minimum pół roku przed.

A poza tym - o ile pamiętam to na wiosnę są pierwsze przesłuchania kandydatów, więc można mieć przedsmak grania.

Pozdrawiam
PS. A jak się Konkurs skończy - to w sieci będzie sporo nagrań z Konkursu (ciekawe jak z jakością nagrań - trzeba się będzie z DACem polubić), poza tym szybko powinny się pojawić płyty z nagraniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze przesłuchania "światowców" były chyba pod koniec lutego - trzeba by było poszukać na stronach konkursu albo na filmikach z konkretnymi artystami (w opisach były daty nagrań z informacją o przesłuchaniach do Konkursu).
No ale to chyba nie jest takie ważne kiedy dokładnie to było. icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Drogi Kolego, jak dożyję to sobie wcześniej zarezerwuję miejscówki. icon_smile.gif


Drogi Kolego, problem w tym, że te najlepsze pod względem akustycznym miejsca są dokładnie tam gdzie siedzi szanowne jury. Nie sądzę by pozwolono Ci służyć za krzesło Pani Argerich albo Panu Olejniczakowi (On chyba lżejszy. Raczej jego miejscówkę bym wybrał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zapewniam Cię, że są i inne dobre po względem akustycznym miejsca w tym szacownym gmachu.


Jednak drogi Belfrze, wzbraniając się przed bliższym zapoznaniem się z miłym jury (bo chcesz rezerwować miejsca jakieś inne na sali), pozbawiasz się dodatkowych wrażeń....

Chyba jest tak trochę jak przewidywałem- gdy konkursowi pianiści dotrą do Mazurków ujawnią się ich problemy z rozumieniem nuty polskiej. Komentatorzy TVP, znamienici znawcy pianistyki, zaczynają ostrzej i z mniejszą tolerancją traktować uczestników konkursu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpszoniak
Mogą już sobie na to pozwolić w III etapie Konkursu - w tej chwili została 1/4 uczestników.
Więc i oczekiwania mamy (i oni przede wszystkim) inne.

A Kolega Belfer po prostu nie chce "gwiazdorzyć" przed kamerami i woli gdzieś dyskretniej słuchać w spokoju, zamiast zajmować się problemem ewentualnej dyslokacji komisji.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...