Skocz do zawartości

Pierwsze stereo


Robsko

Recommended Posts

Witam Wszystkich
W pierwszej kolejności chciałem się przywitać i prosić o podzielenie się swoją wiedzą.
Będzie to moje pierwsze stereo i proszę się nie śmiać z niektórych moich pytań.

Za dwa dni dojdzie do mnie Wzmacniacz Rotel Ra 971 i to do niego chciałem dobrać resztę. ( Wzmacniacz odbieram dopiero w czwartek jeżeli są inne propozycje w cenie do 700 zł to chętnie rozważę ).
Na początku będzie grał z DVD Pioneer DV 410v.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
4000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.
Sprzęt stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Rotel Ra 971

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
18 m kwadrat
w pokoju zestaw wypoczynkowy + Ława + niska komoda na której stoi TV
pokój w prostokącie kolumny będą stały na długiej ścianie.

6) Jakiej muzyki słuchamy:
Muzyka w 90% Heavy Metal + Rock,Pop - żona radio i polska muzyka ( nie disco polo)

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zakup jednorazowy z możliwością rozbudowy za jakiś czas ok 1 roku.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Najważniejsza rzecz to kolumny i na tym chciałbym się skupić w pierwszej kolejności
chciałbym kolumny które z tym wzmacniaczem zagrają dynamicznie z kontrolowanym basem ale tak żeby muzyka nie męczyła

druga rzecz to odtwarzacz sieciowy najlepiej taki który posiada radio FM ewentualnie jaki tuner FM możecie polecić
i oczywiście kable.
jeżeli wystarczy funduszy (ale na to nie liczę) to proszę o podanie propozycji odtwarzacza CD

Proszę o porady.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz do Twojej muzyki całkiem dobry i chyba nie ma co kombinować.
Kolumny kupiłbym jak najlepsze, na jakie Cię stać.

Oczywiście odtwarzacz sieciowy jeśli musi być lepiej kupić najpierw i wówczas się zobaczy na jakie kolumny starczy, więc nie polecam konkretnych.
Odtwarzacz CD i kable, to już naprawdę jak zostanie coś pieniędzy. Ewentualnie kupisz najtańsze dobre a z czasem pomyślisz o czymś lepszym.
Chyba, że najpierw kupisz kolumny a później gdyby brakło pieniędzy dozbierasz do odtwarzacza sieciowego?

Niezły tuner FM można kupić już od kilkudziesięciu złotych wzwyż, więc to nie problem.

Tak, że patrz najlepiej za jakimś używanym albo poekspozycyjnym odtwarzaczem sieciowym.
Jaki to miałby być, nie podpowiem, bo się tym nie interesuję. Może ktoś inny podpowie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W tej cenie dostaniesz obecnie nowe Dali Ikon 6 MK II myślę że warto.
Z używek Klipsch Reference 62 II i jeszcze pewnie kasa zostanie albo Focal najwyższy model który uda Ci się kupićw tych pieniądzach.

Pozdrawiam



dziękuję za podanie kolumn których wcale nie brałem pod uwagę , na pewno się nimi zainteresuję i poczytam o nich.

Myślałem raczej o Dynaudio nie wiem jeszcze jaki model cały czas szukam i czytam co mógłbym wybrać lub Paradigm
Do pomieszczenia ok 18 m to polecacie raczej podłogowe czy podstawkowe. Czy po prostu to co będzie w danej chwili na sprzedaż
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście proponowałbym kolumny używane. Lepszy dźwięk za takie same pieniądze.

Co do marki, to chyba trzeba podyskutować. Bo choćby Dynaudio a Paradigm to dość różnie grające kolumny.
Oczywiście zależy jeszcze od modelu. Starsze modele Dynaudio i Paradigm jeszcze bardziej się różnią brzmieniem.

Kolumny standowe czy podłogowe? To zależy.
Od czego?
I tu kolejna dyskusja. O jakości i ilości w skrócie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czasie spędzonym na poszukiwania wytypowałem takie kolumny dostępne na znanym portalu.
Proszę doradźcie czy to dobry kierunek

Podstawkowe
http://allegro.pl/focal-chorus-807v-podsta...6033765666.html
http://allegro.pl/kolumny-dynaudio-excite-...6021737546.html
http://allegro.pl/dynaudio-audience-52-i6017776942.html
i jeszcze nowe
http://audiostyl.pl/rls-callisto-iv.html tutaj możliwość odsłuchu bo niedaleko mnie.

Podłogowe
http://allegro.pl/focal-chorus-714v-focal-...6025036370.html
http://allegro.pl/focal-chorus-v-816-w-spe...6033972617.html
http://allegro.pl/focal-chorus-826-v-black...01.html#thumb/8 - przekroczony budżet ale może warto

Pamiętajcie pokój ok 18 m kwadrat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Jak Ci tu podpowiedzieć skoro w dalszym ciągu nie wiadomo jaki rodzaj dźwięku lubisz?

Jak pisałem wcześniej kolumny podstawkowe jakie zaproponowałeś to brzmienie bardzo różne. Od wyostrzonego dość konturowego z kolumn Facal, poprzez także różniące się od siebie Dynaudio X16 (jaskrawsze, żywsze) i Audience 52 (gładsze, ciemniejsze, pełniejsze).

RLS są w moim odczuciu najlepsze. Na pewno wysokie i średnica są nie do pobicia. Klasa. Niskie są jak można przypuszczać z tak niewielkiej konstrukcji niezbyt nisko schodzące czy potężne. Za to szybkie, rytmiczne, wielobarwne.
Na pewno zachęcam do odsłuchu Callisto. Weź wzmacniacz i kilka nagrań. Mnie RLSy swego czasu bardzo zauroczyły, ale potrzebują dobrego wzmacniacza. Z Rotelem może będzie dobrze. Ja najczęściej słuchałem ze wzmacniaczami NAIM.

Focale, pewnie do metalu będą najlepsze. Do innych gatunków niekoniecznie. Zależy od gustu. Czy nie będzie za ostro z Rotelem? Tego się obawiam. Jakiegoś zmęczenia po prostu tym zbytnio ofensywnym na górze graniem.
Dynaudio podobnie jak RLSy wymagają dobrego, wydajnego wzmacniacza. Audience 52 są dość trudne do napędzenia i chyba Twój wzmacniacz to do nich minimum, ale można lepiej. Choć chyba najlepiej by się spasowały z Rotelem, bo nie będzie za ostro na górze, to z kolei w metalu może być trochę za mało drapieżnie. Lecz w innych gatunkach powinno być super. Mnie by takie brzmienie pewnie pasowało, ale ja słucham mało metalu.

Czyli sam widzisz, że najlepiej byłoby odsłuchać przed zakupem. Koniecznie na swoim wzmacniaczu oraz z kilkoma dobrze znanymi nagraniami. Na początek posłuchaj dłuższą chwilę RLSów. Najlepiej niech pograją trochę dłużej z Twoim wzmacniaczem, w miarę możliwości.
A jeśli by Ci niskich tonów było jednak za mało (bo reszta powinna być super), to masz dwa rozwiązania. Albo dokupisz z czasem dobry subwoofer aktywny z płynną regulacją odcięcia albo ... poszukasz innych kolumn.
Patrz w swojej okolicy i umawiaj się na odsłuchy. Koniecznie posłuchaj, nie kupuj w ciemno. Bo nie znasz swojego gustu i lepiej wykazać się cierpliwością niż kupić i zaraz sprzedawać. Może z dużą stratą?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta racja, to co napisano w 2 ostatnich postach. Podstawki w 18m się sprawdzą, a podłogówki mogą, ale nie muszą. Poleganie na ślepo na czyimś guście może sprowadzić na manowce icon_confused.gif .

U mnie podłogówki sie sprawdziły, na 17m grałem na Cantonach i proponuję Ci również odsłuch kolumn tej marki pod uwagę. Myślę, że warto też rozpatrzyć takie kolumny jak Infinity Kappa 6.1i / 6.2i

Tymczasem jednak podsyłam Ci kilka podlinkowanych propozycji z Sosnowca i okolic w promieniu do 100 km. Zaznaczam, że nie słucham metalu i nie znam Twoich preferencji brzmieniowych. Nie wiem ile masz motywacji, aby pojeździć na odsłuchy ze swym wzmacniaczem i muzyką, gorąco Ci jednak polecam taki wysiłek, na pewno się opłaci. A może uda się kogoś nakłonić do wypożyczenia kolumn do Ciebie do domu?

W Katowicach odwiedź koniecznie sklep MegaHz

JBL Ti 1000 - monitory z wysokiej serii
RESTEK Graphic
RSL Studio Series - nie RLS icon_wink.gif
AUDIO PHYSIC Tempo
B&W DM16
LOWTHER DX2 Fidelio
JMLab (Focal) Point Source 5.1 - bardzo szybkie, dynamiczne kolumny
JMLab (Focal) Point Source Aria Five
CABASSE Minorca LE
DALI Grand Coupe
Self-made

Może ktoś pomoże z tej listy wybrać / skreślić do metalu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Jestem już po zakupie kolumn.

Z racji tego że najwięcej słuchałem z moimi starymi kolumnami JBL E 80 nie bardzo wiedziałem czego oczekuję od
kolumn ,na pewno chciałem żeby było mniej basu przy Jbl bas zagłuszał wszystko i przenikał na wylot

Po odsłuchach byłem zdecydowany na zakup Dynaudio 2/7
Chyba najbardziej bezpieczny zakup do Rotela ( tak mi się wydawało )
Już nawet negocjacje cenowe były zawansowane kiedy w ogłoszeniach pojawiły się Usher V-601 z standami w bardzo
dobrym stanie, dobrej cenie i po krótkich negocjacjach cenowych od tygodnia graja już u mnie.

Zakup zupełnie w ciemno z nastawieniem że jeżeli będzie nie halo to sprzedam wzmacniacz lub kolumny.

Dlaczego Usher
- kolumny które nie czesto trafiają do sprzedaży z drugiej ręki
- w opiniach i testach kolumny zbierały bardzo dobre opinie
- nie do końca znam swoje własne upodobania,czego bym oczekiwał od kolumn więc pomyślałem że Ushery bedą na początek tak samo dobre jak dynaudio.

Jak grają kolumny
Teraz wiem co to jest scena i stereofonia.Perkusja - słychać co uderza z prawej lub lewej strony. Mark Knopfler stoi przede mną na środku i jego gra na gitarze jest bardzo wyraźna.
Wokale kobiece przepiękne
Górne pasmo jest wyraźne ale nie męczące słychać jak perkusista gra na talerzach to każdy z nich brzmi inaczej.
przepraszam za mój mało audiofilski opis icon_smile.gif ale tak odbieram te kolumny po tygodniu odsłuchiwania w porównaniu JBL E 80.
Niestety DVD Pioneer odmówił posłuszeństwa i gra z jakimś tanim BLU-RAYLG z najtańszymi przewodami

Poproszę teraz o pomoc przy wyborze dalszych komponentów.
Do wydania ok 1000 zł bez kabli na kable ok 200/250 zł
Chyba że koledzy proponują inaczej

- jaki CD ? lub DVD z dobrym audio
- jaki tuner ?
- jakie kable głośnikowe i połączeniowe do Cd i tunera

Cd wymaganie
czarny, odtwarznie płyt cd-r czyli nagrywanych i tanim łatwo dostepnym lasererem
np. http://allegro.pl/kenwood-dp-7020-odtwarza...6150486322.html
Tuner czarny najlepiej jak najbardziej czuły mam kawałek kabla z końcówką ( antena z Denon AVR ) i przy niej chciał bym zostać
Myślałem o jakimś Sony lub Onkyo

Odtwarzacz sieciowy narazie odpuszczam.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz ciekawy, niezły, solidny. W sumie może być. Gdybyś trafił na fine Arts CD 3, to polecam. może być też CD 2.

Tunerów poszukaj. Patrz rzeczywiście na czułość, pytaj.

Kable, to głośnikowe Alphard Da Vinci SL 10 http://sklep.northern.pl/kabel-glosnikowy-...ci,3,10340,9685
Interkonekty na przykład takie: http://allegro.pl/straight-thru-i-gratis-c...6144002676.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd i tuner kupione
CD - Rotel RCD971
Tuner - Denon TU 580 RD
Sprzęt podłączony na razie Prolink Exclusive (tylko taki kabel miałem ) do wymiany z czasem.

Jeszcze takie pytanie
czy wyjścia audio z tunera są znormalizowane ?
podłączyłem Blue-Ray do wyjścia AUX i gra ciszej niż po podłączeniu do CD.
Może lepiej podłączyć pod Tape ?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie dziwi taka sytuacja jak Twoja.

Są dwa typy wejść we wzmacniaczach: PHONO (przeznaczone tylko i wyłącznie do podłączania gramofonów) oraz tzw. uniwersalne- czyli cała reszta (AUX, tape, CD, TUNER itp).
Więc nie powinno mieć znaczenia pod które uniwersalne podłączasz odtwarzacz.

W niektórych sprzętach 1 para (albo dwie) gniazd jest lepsza i jest pozłacana (zazwyczaj PHONO i/lub CD). Oczywiście wyższe modele mogą mieć wszystkie gniazda pozłacane...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacze CD a także BR mogą mieć różne napięcia wyjściowe a więc różnie głośno grać przy takim samym ustawieniu gałki głośności we wzmacniaczu.
Twój odtwarzacz BR może mieć (ale nie musi) wyjście regulowane. Czyli możliwość cyfrowej redukcji siły sygnału na wyjściu. Sprawdź w instrukcji obsługi/ustawieniach czy ma taką możliwość. A jeśli tak, czy głośność na wyjściu audio jest ustawiona na maksimum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...