Skocz do zawartości

Wydawnictwa płyt aspirujące do najlepszych


Recommended Posts

Zauważyłem, że w miarę wzrostu audiofilskiego zadowolenia ze zbudowanego systemu audio (Ci co nie zbudowali własnoręcznie to przez udane zakupy) przestają nam wystarczać dobre realizacje RCA Victor, Decci czy EMI, a szukamy równie dobrych artystycznie lecz znacznie staranniej zrealizowanych. 
Bardzo byłbym rad gdybyście zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami, tak dobrymi jak i złymi, w zakresie wyżej opisanym. Żeby treści w ramach tego tematu były "bliżej życia" proszę o ewentualne linki sklepowe do przedstawianych tytułów (mam nadzieję, że nie nadużyjecie zaufania i będą jedynie podyktowane Waszą miłością do muzyki, a nie obrzydliwym lobbowaniem), co podpowie nam gdzie je (te wybitne tytuły) kupić, lub których unikać.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kolego Wpszoniak kolejny ciekawy temat do rozważań. Mam nadzieję, że znajdą się Koledzy, którzy zaprezentują ciekawe pozycje płytowe. Przyznam szczerze, ze od kilku lat przestałem śledzić co wydają małe, mało znane firmy. Kiedyś było to moim, powiedzmy hobby, wyszukiwanie ciekawych nagrań, dobrze zrealizowanych, szczególnie firm tzw. niezależnych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfrze drogi,
czas najwyższy Twoją starą miłość przywołać na powrót! Tym razem nie będę czekał na wypowiedzi przemiłych forumowiczów, bo choćbym ja sam wątek miał dźwigać to zrobię to, bo to temat fascynujący jak się od paru dni przekonuję, słuchając takich rarytasów jak-
http://www.music-island.pl/opisplyty-CDA+67569.html
http://www.music-island.pl/opisplyty-CDA+67218.html
http://www.music-island.pl/opisplyty-AN+29957.html
i wiele, wiele innych (wybrałem tytuły których próbki można wygodnie odsłuchać).
W przyszłym tygodniu rozpocznę opisywanie firm w Polsce mniej znanych, a jak się okaże niezasłużenie! Jeśli ktoś mnie tu- w tym temacie wspomoże to naprawdę będę bardzo szczęśliwy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znawcy tematu znają niemiecką firmę Tacet.
Firma specjalizuje się głównie w wydawaniu na płytach muzyki klasycznej, czy poważnej jak kto woli. Poniżej jednak z płyt znakomitego Koroliova:
https://www.discogs.com/Johann-Sebastian-Ba...release/1227136

I jeszcze kilka ciekawych pozycji:
http://www.tacet.de/download/TACET_Program_koroliov.pdf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacet znam, przez mój odtwarzacz przewinęło się kilka albumów i samplerów. Jakość nagrań przednia icon_biggrin.gif

Obecnie mam w planie wypróbować coś z ich serii Tube Only, płyty, gdzie cały materiał nagrano przy użyciu wyłącznie lampowej aparatury. Jestem ciekaw jak to zabrzmi na sprzęcie wyłącznie tranzystorowym icon_lol.gif

Jeśli chodzi o mało znane wytwórnie, śmiało mogę zaproponować np. Klavier Records i album O-Zone Percussion Group 'La Bamba'

Któż z Was nie zna bowiem tego utworu?: LINK

Miałem jeszcze parę innych CD z Klaviera, brzmieniowo miodzio, tylko nie spodobał mi się repertuar.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analekta (https://www.analekta.com) to największa niezależna firma fonograficzna z Kanady. Specjalizuje się w muzyce klasycznej. W jej katalogu można znaleźć najznamienitszych kanadyjskich artystów, między innymi- Angele Dubeau , Alain Lef?vre'a , Kent Nagano & the Orchestre Symphonique de Montréal , Marie-Nicole Lemieux , Antona Kuerti, Gryphon Trio , Ensemble Caprice, I Musici de Montréal , The symphonique Orchestre de Quebec,
Pamiętacie Charlesa Richard-Hamelin'a, kanadyjskiego pianistę, laureata II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim? Ostatnio wydał płytę w Analekcie- http://www.music-island.pl/opisplyty-AN+29127.html
Ja od tygodnia cieszę się płytami, które słucham po dwa/trzy razy dziennie-
http://www.music-island.pl/opisplyty-AN+29957.html
http://www.music-island.pl/opisplyty-AN+29912.html
http://www.music-island.pl/opisplyty-AN+29919.html
Te trzy pozycje (dwie z nich już opisywałem w wątku "Muzyka klasyczna") są wykonywane przez znakomty zespół muzyki dawnej Ensemble Caprice o zmiennym składzie personalnym uzależnionym od wykonwanego repertuaru. Proszę, odsłuchajcie próbek filmowych poczynając od https://www.youtube.com/watch?v=Jb-zQ4VnhnE
Ich interpretacje to żywe granie, nie takie w "sztywnych białych kołnierzykach". Bardziej przypomina rozentuzjazmowane brzmienie z przytupem, jakie czasami można spotkać w nagraniach folklorystycznych. Brzmienie instrumentów jest pełne i ciepłe, wolumen instrumentów duży bardzo, a przestrzenność naturalna bez sztucznego nadmuchania. Rozdzielczość tych nagrań jest fantastyczna. A więc dostajemy w przypadku tej firmy nagrania idealne tak pod względem artystycznym jak i technicznym (to wniosek wysnuty na podstawie trzech płyt, których linki zamieściłem wyżej)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczególnie pamiętam Charlesa Richard-Hamelin'a, bo był jednym z moich faworytów na ostatnim jak dotychczas Konkursie Chopinowskim. Pewnie kupię tę jego płytę.
Ale najpierw ostrzę sobie zęby na Vivaldiego. Zachęciłeś mnie kolego Wpszoniak icon_cool.gif
Niestety wydatki mam ostatnio tak duże, że te przyjemności będę musiał sobie dawkować. Chyba, że sprzedam coś z rzeczy, które wystawiłem w ogłoszeniach, to obydwie płytki zaraz do mnie przyfruną icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...ostrzę sobie zęby na Vivaldiego. Zachęciłeś mnie kolego


To drogi Angelusie do kompletu koniecznie (w przyszłości) dokup Telemanna inspiracje muzyką cyganów. Ja po prostu nie wiem, która z płyt jest lepsza.
Przy okazji poznania zasobów sklepu Music-Island rozpoznaję sobie muzykę Moritza Moszkowskiego. Też, cholercia, warta grzechu muzyka! Jakiego grzechu, zapytacie? Ano grzechu rozrzutności (chyba taki grzech jest, a jak nie ma to tym lepiej!)

PS. Ze wstydem muszę się przyznać- nie słyszałem wcześniej kompozycji Moszkowskiego. Ile jeszcze wspaniałej muzyki czeka na odkrycie? Wy ją znacie, a ja nie.... Kto z nas szczęśliwszy?!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, no to i dla pana Telemanna zarezerwuję miejsce na moim talerzu.
Choć kanibalistycznie to zabrzmiało icon_wink.gif
I chodzi o talerz odtwarzacza oczywiście.
Ale uczta zapewne będzie i tak. Tylko, że muzyczna i brzmieniowa. Jak dobrze, że jednak sporo jest takich płyt.

Co do Moritza Moszkowskiego, to nie znam.
Z czym się to (go) je? icon_lol.gif

Czy rozrzutność jest grzechem? Tak, jeśli rozrzucasz. Ale Ty zbierasz, więc to raczej zasługa.
A zupełnie poważnie, to jeśli taka rozrzutność nie jest ze szkodą dla kogoś, czemu sobie nie pofolgować?
Ja niestety nie mogę sobie za bardzo pozwolić, bo mam małe dziecko. A wiadomo jakie ono ma potrzeby. Więc kupuję z tego co naprawdę zbywa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudze firmy fonograficzne chwalicie,a Warszawski DUX na uwagę zasługuje...

http://www.dux.pl/

...kupicie od nich muzykę,jakiej próżno szukać w ofercie korporacji takich jak Deutsche Grammophon lub Decca. Bo któż z komercyjnych potentatów wyda chociażby muzykę Apolinarego Szeluto? Hi hi hi...ale przykład z półki wykopałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

.... któż z komercyjnych potentatów wyda chociażby muzykę Apolinarego Szeluto?


Milesie, zauważamy DUX'a oczywiście, nawet sobie ostatnio kupiłem ich wydanie Telemanna świetnie nagrane i zagrane-
http://www.empik.com/telemann-bolette-roed...403821,muzyka-p
Dobrze, że dobitnie wyraziłeś swoje obawy o to, że zapomnieliśmy o polskiej firmie i dobrze, że przykładem się posłużyłeś- Apolinary Szeluto.... Hmmm, a kto to?
Wiecie co... Wydaje mi się, że przy okazji opisywanych znakomitych wydawnictw poznamy mniej popularnych kompozytorów, muzyków, czy autorów tekstów. To wartość wielka! (Sam siebie chwalę za pomysł wprowadzenia tego tematu, ale co tam...)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

.... Jestem ciekaw jak z jakością nagrań.


DUX jest bardzo rzetelną firmą- w katalogu świetni wykonawcy i dobrzy realizatorzy dźwięku. Jeśli tylko zainteresuje Ciebie Belfrze jakiś tytuł to kupuj w ciemno. Nie zawiedziesz się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie, bom nieosłuchany i wydaje mi się, że i inni są tak samo nieosłuchanymi jak ja (oczywiście to tylko ułuda).... Oto pytanie- ile koncertów fortepianowych skomponował Piotr Czajkowski? Ja odpowiedziałbym- jeden! A guzik prawda! Bo trzy. A gdzie je wszystkie usłyszeć? Albo na jakimś wyjątkowym koncercie albo z płyty-
Czajkowski: The Romantic Piano Concertos Vol 50 - Tchaikovsky Hyperion - CDA 67711
Drugi koncert tak jak pierwszy dedykowany był Mikołajowi Rubinsteinowi, któremu I Koncert się nie podobał. Drugim był zachwycony ale nie dane mu było go wykonać, przeszkodziła mu śmierć. Szczególną cechą II Koncertu jest jego powolna część - obszerne sola skrzypiec i wiolonczeli sprawiają, że część środkowa jest właściwie koncertem potrójnym (piszę to za relacją progr.2 PR).
Trzeci koncert fortepianowy to przetworzona Symfonia Es-dur, którą Czajkowski porzucił. Cytuję za Wikipedią- "brat kompozytora zaczął przeglądać pozostawione szkice oraz rękopisy. Wraz z byłym studentem Czajkowskiego Sergiuszem Taneyevem postanowili wydać odnalezione dwie części symfonii (przerobione wcześniej przez Piotra na fortepian z orkiestrą) jako dwie kolejne części koncertu fortepianowego (pierwszą było Allegro Brilante)" Tak więc trzeci koncert nie powstał za życia wielkiego kompozytora.
W każdym razie, jeśli ktoś już rozkochany w muzyce klasycznej poznał kanon to musi (bo chce) brnąć dalej- w to co odkrywane, albo do teraz zaniedbywane. W tym odkrywaniu nie celują wielkie firmy fonograficzne, lecz te małe- najczęściej prowadzone przez fascynatów, dla których muzyka jest pierwsza a dopiero trochę później zysk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jednym zdaniem - ,,małe wytwórnie sa jak małe browary" icon_wink.gif Tak jest na przykład z rodzimym For Tune, który wydaje genialne plyty artystow głownie z gatunku jazz. Zeby utrzymac sie na rynku musieli zastosowac tzw. strategie długiego ogona i wydawac niezliczona liczbe plyt. Co ciekawe, nie sa to zadne zapychacze, zreszta wystarczy sobie sprawdzic (William Parker, Ed Cherry, Anthony Braxton, Maciej Obara, Dominik Wania). Szkoda, tylko ze taka muzyka nie jest nalezycie promowana, ale no... zawsze co tanie łatwiej się sprzedaje icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Moi drodzy, pragnę zarekomendować płyty duetu Hagai Shaham & Arnon Erez, który między innymi parę wybitnych płyt wydał w Hyperionie (w tym temacie już o tej firmie wspominałem)
Hagai Shaham to skrzypek wirtuoz, a Arnon Erez jest wybitnym pianistą. Obaj mieszkają w Izraelu, tam też nagrywają. Jak się zorientowałem to obaj preferują muzykę komponowaną przez kompozytorów żydowskiego pochodzenia, urodzonych w różnych miejscach świata (jednak przede wszystkim w Europie).
Wymienię tu tytuły poczynając od tych, które mogą kojarzyć się z Brahmsem czy Dvorakiem a skończę na trudniejszych (nie wymienię wszystkich, bo jeśli was ten duet zainteresuje to sami znajdziecie)

Achron: Complete Suites for violin and piano (Erez, Shaham) Hyperion - CDA 67841
Hubay Scenes De La Csarda, 6 Poemes Hongrois (Erez, Shaham) CDA67441/2 Hyperion
Brahms & Joachim: Hungarian Dances (Erez, Shaham) CDA 67663 Hyperion
Bloch & Ben-Haim: Violin Music (Erez, Shaham) CDA 67571 Hyperion
Ernest Bloch Violin Sonatas (Erez, Shaham) CDA 67439 Hyperion

Wszystkie wymienione płyty są nagrane wybitnie! Zagrane też wybitnie! Polecam z całego serca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfrze, musisz się śpieszyć, bo pozycje:
Hubay Scenes De La Csarda, 6 Poemes Hongrois (Erez, Shaham) CDA67441/2 Hyperion
Brahms & Joachim: Hungarian Dances (Erez, Shaham) CDA 67663 Hyperion
Bloch & Ben-Haim: Violin Music (Erez, Shaham) CDA 67571 Hyperion
.... są na wyczerpaniu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Utwórz nowe...