Skocz do zawartości

Sprzęt Stereo 5000 PLN głośniki na szafce


Piotr Jelonek

Recommended Posts

Cześć,

Jestem na etapie wykańczania mieszkania, w którym będę chciał w salonie zainwestować w sprzęt grający, który w 60% będzie wykorzystywany do słuchania muzyki i w 40%. Od razu chcę zastrzec, że za bardzo się nie znam na wszelkich technicznych sprawach, dlatego postanowiłem zaciągnąć opinii u specjalistów. W związku z tym, że prace wykończeniowe są dopiero przede mną to chciałbym też zakupić odpowiednie kable i gniazdka, które wpuszczę do ściany. Poniżej w punktach zamieszczam informację, jakie są moje oczekiwania:

1.   Szukam sprzętu Stereo z możliwością rozbudowy do 2.1

2. Dysponuję kwotą ok.: 4000 -5000 PLN na sprzęt wraz z kablami.

3. Raczej wolałbym kupić nowy lub powystawowy sprzęt z pełną gwarancją.

4. W przyszłości chciałbym podpiąć gramofon.

5. Powierzchnia pomieszczenia to ok. 45m2., przy czym część wypoczynkowa, w której będzie wykorzystywany sprzęt to ok. 20m2. Wysokość pomieszczenia to 3,5m. W miejscu gdzie chcę ustawić głośniki zaplanowana jest szafka, dlatego głośniki będą musiały być ustawione na niej, niestety głośniki podłogowe odpadają. Poniżej zamieszczam plan pomieszczenia z zaznaczonym na czerwono miejscem na głośniki.

59c10467d3ea5_Salonzaznaczone.thumb.png.02df3e14ee1f4bc0e1765e87d790d5e5.png

6. Raczej chcę kupić sprzęt na lata ewentualnie rozbudować go w przyszłości o wcześniej wymieniony gramofon oraz ewentualnie głośnik centralny.

7. Poza dobrą, jakością dźwięku zależy mi na możliwości przesyłania bezprzewodowo muzyki z iPhone, korzystam również ze Spotify. Podłączam również laptop po hdmi (zamierzam przejść na Chromecast) telewizora podczas oglądania filmów.

8. Mieszkam w Warszawie, ale często przebywam również w Łodzi oraz Krakowie.

W moim obecnym mieszkaniu gra stara poczciwa wieża Technics SL-EH 600. Obecnie mam na oku amplituner Onkyo TX-8150 i do tego zastanawiam się nad głośnikami Pylon Pearl/Topaz Monitro. Mam pytanie czy zamiast położenia głośników na szafce można je np. podwiesić do ściany?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

Edytowano przez Piotr Jelonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Pomieszczenie jest duże, więc i monitory powinny być raczej duże. Może więc Silver 2 firmy Monitor Audio? Ma on aż 20 cm głośnik basowy, co jest rzadkością w tej klasie. Akurat jest wyprzedaż na ten model, więc można go kupić sporo poniżej faktycznej wartości. To kolumna znacznie lepsza niż te modele Pylona, które wymieniłeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotr Jelonek napisał:

1.   Szukam sprzętu Stereo z możliwością rozbudowy do 2.1

 

5. Powierzchnia pomieszczenia to ok. 45m2., przy czym część wypoczynkowa, w której będzie wykorzystywany sprzęt to ok. 20m2. Wysokość pomieszczenia to 3,5m. W miejscu gdzie chcę ustawić głośniki zaplanowana jest szafka, dlatego głośniki będą musiały być ustawione na niej,

6.  rozbudować go w przyszłości o wcześniej wymieniony gramofon oraz ewentualnie głośnik centralny.

 

 

AD.1 . Ok, jest to akceptowalne, jednak dalej sporo zamieszania i pytanie z czego wynikającego.

AD5..Takiej sporej powierzchni i co ważne kubatury ( bo wysoko) nie nagłośnisz małymi , czy średnimi kolumnami podstawkowymi, niestety. Ustawienie ich na komodzie zapewne niskiej, to też słaby pomysł. Trochę dziwne że w 45m nie ma kawałka podłogi na kolumny:(

AD6. No właśnie...Poważnie masz na myśli głośnik centralny, tylko to bez sensu i brak konsekwencji , bo pisałeś, że chcesz zestaw stereo z możliwością 2.1, a więc podpięcia subwoofera w czasie oglądanie  filmów. Słuchasz muzyki w stereo, a do filmu i jego klimatu włączasz subwoofer, tak się czasami robi, zwłaszcza jak pokój duży a kolumny mizerne. Jednak chcąc z jakiś dziwnych powodów głośnik centralny musiałbyś kupić amplituner kina domowego, dwie przednie kolumny, wspomniany centralny i tak czy siak subwoofer, tylko to nie byłoby ani kino, ani stereo.

Kolumny które sugerujesz według mnie nie nadają się do takiego metrażu zresztą nawet w 20m będą słabo wypadały, również ich styl brzmienia jest mało dynamiczny, słaba efektywność, pomijam już ich brzmieniowe spasowanie, lub nie z Onkyo. Co do powieszenia ich na solidnych uchwytach - łapach ściennych, to lepszy pomysł, lepiej będzie z odsłuchem, teoretycznie. Bezprzewodowe stremowanie z telefonu odradzam, zresztą sam zobaczysz jak zależy Ci na jakości, mając odtwarzacz sieciowy z usb zgrywasz muzykę na pendriva/hdd i grasz w taki sposób.

Sugeruję zastanowić się nad tym co faktycznie chcesz, a w między czasie słuchać różnych konfiguracji, bez tego ani rusz, doświadczenie i punkt odniesienia w osłuchaniu sprzętu to rzeczy bezcenne jak chcesz choć trochę być zadowolony z zakupu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jacek75 napisał:

AD.1 . Ok, jest to akceptowalne, jednak dalej sporo zamieszania i pytanie z czego wynikającego.

AD5..Takiej sporej powierzchni i co ważne kubatury ( bo wysoko) nie nagłośnisz małymi , czy średnimi kolumnami podstawkowymi, niestety. Ustawienie ich na komodzie zapewne niskiej, to też słaby pomysł. Trochę dziwne że w 45m nie ma kawałka podłogi na kolumny:(

AD6. No właśnie...Poważnie masz na myśli głośnik centralny, tylko to bez sensu i brak konsekwencji , bo pisałeś, że chcesz zestaw stereo z możliwością 2.1, a więc podpięcia subwoofera w czasie oglądanie  filmów. Słuchasz muzyki w stereo, a do filmu i jego klimatu włączasz subwoofer, tak się czasami robi, zwłaszcza jak pokój duży a kolumny mizerne. Jednak chcąc z jakiś dziwnych powodów głośnik centralny musiałbyś kupić amplituner kina domowego, dwie przednie kolumny, wspomniany centralny i tak czy siak subwoofer, tylko to nie byłoby ani kino, ani stereo.

Kolumny które sugerujesz według mnie nie nadają się do takiego metrażu zresztą nawet w 20m będą słabo wypadały, również ich styl brzmienia jest mało dynamiczny, słaba efektywność, pomijam już ich brzmieniowe spasowanie, lub nie z Onkyo. Co do powieszenia ich na solidnych uchwytach - łapach ściennych, to lepszy pomysł, lepiej będzie z odsłuchem, teoretycznie. Bezprzewodowe stremowanie z telefonu odradzam, zresztą sam zobaczysz jak zależy Ci na jakości, mając odtwarzacz sieciowy z usb zgrywasz muzykę na pendriva/hdd i grasz w taki sposób.

Sugeruję zastanowić się nad tym co faktycznie chcesz, a w między czasie słuchać różnych konfiguracji, bez tego ani rusz, doświadczenie i punkt odniesienia w osłuchaniu sprzętu to rzeczy bezcenne jak chcesz choć trochę być zadowolony z zakupu.

AD5. Niestety chciałbym uniknąć umieszczania głośników przed szafką ze względów praktycznych i estetycznych. A co sądzisz o głośnikach zaproponowanych przez Kraft'a tj. Silver 2 firmy Monitor Audio? Ewentualnie jakie głośniki podstawkowe możesz polecić? Na poniższej wizualizacji głośniki będą się znajdować po bokach TV.59c1130a3c3a3_Salonwizualizacja.PNG.99c10e2b5497fad9a4d9615d78254f0c.PNG

AD6. No i właśnie tutaj wynika mój brak wiedzy eksperckiej:) Pisząc 2.1 miałem na myśli subwoofer. Ale szczerze mówiąc mam nadzieję, dla mnie im mniej głośników tym lepiej.

Ja się wcale przy firmie Pylon nie upieram. Wydawało mi się, że mają dobry stosunek ceny do jakości :) Co do zgrywania muzyki na pendrive to chciałbym mieć też możliwość streamowania muzyki ze Spotify/Apple Music.

Czy możesz mi doradzić mi coś w kwestii doboru okablowania i gniazdek? Nie ukrywam, że to jest najbardziej pilne bo chciałbym je umieścić w ścianach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z jackiem75, że to dziwne, iż w 45 m2 nie ma miejsca na postawienie kolumn. Może zrezygnować jednak z ciągłej szafki pod telewizorem? W ten sposób po bokach TV będziesz miał miejsce na pełnowymiarowe kolumny stojące.

PS Pylony mają dobry stosunek cena/jakość, ale nie w porównaniu do wyprzedawanych Silverów;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kraft napisał:

Zgadzam się z jackiem75, że to dziwne, iż w 45 m2 nie ma miejsca na postawienie kolumn. Może zrezygnować jednak z ciągłej szafki pod telewizorem? W ten sposób po bokach TV będziesz miał miejsce na pełnowymiarowe kolumny stojące.

PS Pylony mają dobry stosunek cena/jakość, ale nie w porównaniu do wyprzedawanych Silverów;)

Ja się cieszę, że znalazło się miejsce na coś co zastąpi wysłużonego Technicsa i nie jest soundbarem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś jedyny. Było ostatnio kilka takich tematów. Nowy dom i nie ma gdzie postawić kolumn. Ja jestem zwolennikiem staromodnego (czyli modernistycznego;) podejścia, że "dom jest maszyną do mieszkania". Liczy się funkcja. Architekt ma zmieniać świat na lepsze, a nie rzucać audiofilom kłody pod nogi;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna rzecz: prawa kolumna stoi w samym rogu pomieszczenia -a to jest akustyczne samobójstwo :-(

Zastanów się, czy nie możesz jej odsunąć przynajmniej o pół metra od ściany.

Może warto w samym narożniku pistawić szafkę na sprzęt, a na lewo od niej kolumnę (skoro w przyszłości ma być jeszcze gramofon, to gdzieś musi stać).

Zaś do do gramofonu: nawet jeśli kupiony amplituner nie będzie miał wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego-to można potem dokupić zewnętrzny preamp i robi tak sporo osób.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka jest bardzo ważna, prawidłowe rozmieszczenie kolumn względem ścian, symetria dla słuchacza, jakiś dywan i ....to nie są fanaberie jakiś audiofilów, tylko podstawy. To tak jak byś popukał się palcem w czoło, że ktoś sugeruje Ci napompować koła w aucie, a Ty byś powiedział, że nie jesteś rajdowcem i na flakach też można jeździć, albo dobre miejsce w kinie to 1 rząd i 1 lewy fotel pod ekranem.  Lepiej kupić odpowiednie kolumny podstawkowe za 1200-300zł postawić poprawnie niż np. silvery i wstawić gdziekolwiek. Co do polecania silverów, czy innych ciężko coś polecić z czystym sumieniem, jak nie zna się oczekiwań i gustu osoby, zresztą kolumny nie grają same, nic o konkretach nie piszesz.  Nie mieszkasz na Alasce więc podjedź do salonu parę razy i posłuchaj co Tobie odpowiada, jakie brzmienie jaka konfiguracja . Niech Ci podepną różne monitory żebyś miał przekrój brzmienia np. Magnat quantum 673, wspomniane Pylony, Indiana line nota i tesi i te większe Dali zensor 3, Monitor Audio silver 2, pod 2 różne amplitunery. Zrobi Ci się z 10 konfiguracji i wtedy wybierzesz co Tobie pasuje. Na końcu subwoofer, on nie musi być tej samej firmy co kolumny.

Przy subie się zatrzymam, bo nie przewidzisz gdzie w pokoju najlepiej zagra i zgra się z kolumnami, czyli gdzie go postawisz/ukryjesz...tak więc nie ma co z kablami w ścianach kombinować( o tym jeszcze potem) . Kabel sygnałowy do niego (coaxial) ukryjesz np. w listwach przypodłogowych, a gniazdek prądowych masz chyba dużo(bo to praktyczne).

Kraft ja sporo oglądam programów o wystroju wnętrz i bardzo często "wystrój pokoju" to tylko wizja artystyczna projektanta, wizja. Ma być designersko, ale jak tam mieszkać, no to martw się inwestorze. Piotr Jelonek co do wizualizacji pokój jak z katalogu, super, ale niemal wokół masz białe szafki-siedziska, a na wysokości 2,30m niedostępne półki z jakimiś ładnymi, acz nie praktycznymi rzeźbami 3d, gdzie tam miejsce na własną inwencję i codzienne potrzeby-bez urazy, piszę o tym jako o ogólnym przykładzie, trendzie. Przecież można mieć praktyczne i modne mieszkanie, to się nie wyklucza i też być otoczony pięknymi rzeczami, sztuką etc.

Co do wkładania kabli w ścianę to daj sobie spokój z kilku powodów. Wiem, że to co dziś piszemy jest dla Ciebie w sprzeczności z pomysłem projektanta, czy może żony i umieścisz kolumienki obok TV rozstawione np. 1,5m od siebie( chociaż 2,5m) postawione na bardzo niskich komodach. Jednak za jakiś czas usłyszysz, że scena muzyczna jest wąska, a muzyka nie ma głębi i co wtedy? i tak kable będą na wierzchu, kolumny podstawkowe wylądują na standach, albo  zmienisz je na podłogowe i ustawisz prawidłowo. Gniazdka w ścianach na kable głośnikowe to też strata jakości, policz ile  razy jest kabel pocięty na odcinki  i po drodze ma jakąś puszkę z "g..ego" metalu;). Jak  je zrobisz gdzieś za komodą to nie będą widoczne, ale jak wyżej na ścianie dla uchwytów na kolumny to potem dopiero będą straszyć takie " kontakty" na ścianie, daj sobie spokój. Kable są dziś w tylu kolorach( pomijając jakość) że jak masz pokój szary kupisz szary , jak perłowy, czy biały tez takie są, czerwone także.

 

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie słabo.

Duże pomieszczenie, brak możliwości zastosowania kolumn podłogowych. Nie wiadomo jak z akustyką.

Powiem Ci to wróżenie z fusów.

Silver 2 to na pewno modele które brał bym pod uwagę oprócz nich Heco Celan GT 302 lub Tannoy XT6 wsparte subem.

Silvery i Celany powinny sobie dać radę w takim pomieszczeniu i odległości do słuchacza. W przypadku Tannoya musiał byś wspomóc bas subem, ale przy odpowiednik doborze i niestety przekroczeniu trochę budżetu zestaw będzie grał dużo lepiej. Tannoy ma wybitną stereofonie a przez jego niezbyt duży bas nie  będzie negatywnego wpływu na bliskie położenie rogu.

Ewentualnie może znajdziesz starsza, tańsza linie Revolution DC6. Miałem te kolumny u siebie w domu. Z subem, jakbyś nie znał ceny to powiedział byś że granie dużo droższe.

Pozostaje do Twoje dyspozycji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...