Skocz do zawartości

KOLUMNY PODSTAWKOWE vs. KOLUMNY PODŁOGOWE


S4Home

Recommended Posts

Pytanie wydaje się być zasadniczo proste. Masz małe pomieszczenie stawiasz na kolumny podstawkowe, większe to kolumny podłogowe. Spotykam się jednak dość często z tym zagadnieniem czy to na forach czy w pytaniach od klientów. Przyglądnijmy się zatem sprawie bliżej.

Producenci kolumn zalecają umiejscowienie kolumn podstawkowych w pomieszczeniach rzędu 10-20m kwadratowych. Chodź widziałem i takie gdzie według zaleceń producenta mają grać dobrze nawet i w 25m. Dylemat pojawia się zatem w okolicach 15-20m. Popatrzmy zatem co siedzi w głowach wyborców J

Dźwięk – Bas

To z reguły główny powód wybierania kolumn podłogowych oraz obawa o kolumny podstawkowe.  Czyli bas. Z reguły w kolumnach podstawkowych jest go mniej niż w podłogowych. Jednak pamiętajmy o tym, iż jeśli budżet jest ściśle określony możemy pozwolić sobie przeważnie na kolumny podstawkowe wyższej klasy czy linii. Zdarza się, że w ramach jednej firmy możemy nawet wybrać monitor o dwie linie wyżej niż kolumnę podłogową. Wówczas możemy liczyć nawet na lepszą barwę basu. Uspokajam. Prawidłowo dobrany monitor, oraz prawidłowo ustawiony monitor ma optymalny bas względem odbiorcy. Nie jest to energia do przenoszenia ścian, o którą czasem chodzi. Ale jego ilość jest optymalna. A kolumna wyższej klasy dysponuję też bardziej urozmaiconym basem. Kolumny podłogowe o przesadzonej kubaturze (słownie za duże) mogą mieć nawet odwrotny skutek niż zamierzony. Długość fali będzie bowiem zbyt długa względem słuchacza. A odbite mocne fale basowe mogą się znosić.  W tym miejscu chciałbym jednak zaznaczyć, i wiem że narażę się niektórym odbiorcom, ale takie mam zdanie. Monitory które mają głośnik średnio-niskotonowy wielkości 13cm lub poniżej, nie nadają się do odsłuchu stereo. Według mnie to kolumny dedykowane do surroundów jako uzupełnienie kina. Nie jest to jednak problem gdyż 16,5 cm, 18 czy nawet 20 cm membrany są stosowane w tego typu konstrukcjach. Są także konstrukcję podłogowe z takowymi głośnikami. Niektórzy twierdzą nawet że udane. Moim zdaniem, można nadrobić bas obudową, strojeniem bass-reflexu. Ale taki bas trzeba lubić. Dla nowych użytkowników polecam jednak większe wielkościowo głośniki.

 

Umiejscowienie

Pozornie prosta sprawa. A jednak nie. O ile kolumna podłogowa ma stać na podłodze (chodź i to nie jest do końca oczywiste – ale nie o tym tu), to gdzie ma stać kolumna podstawkowa? No i tu widując różnego rodzaju projekty czy realizację, widzę wręcz inwencję twórczą. Na szafce, wiszące pod sufitem, we wnękach czy na podłodze. I przy takim ustawieniu mamy właśnie problem z pierwszym punktem. Drodzy! Wieszając monitor na uchwycie na ścianie, nie uzyskacie odpowiedniego basu. Nie do takiej konfiguracji te kolumny zostały zaprojektowane. Jak sama nazwa wskazuje powinny stać na podstawkach – standach. Stąd też właśnie przeważnie każdy  producent poważnie podchodzący do produkcji monitorów takowy stand posiada. Nie mówię od razu aby je kupować gdyż są po prostu drogie, ale zaznaczam aby włączyć w głowie lampkę przed ich postawieniem. Monitor ma stać na standzie tak aby jego kopułka wysokotonowa była +/- na wysokości słuchacza. O ile dysponujemy stabilną szafką RTV która zapewnia taką wysokość, jeszcze przejdzie, wszelkie inne „pomysły” powinny być zastąpione standem, jeśli chcemy wyciągnąć z naszych monitorów optymalny dźwięk. Finalnie zatem kolumny podstawkowe zajmują zbliżoną powierzchnie w mieszkaniu mimo znacznie mniejszej kubatury. Mitem jest niesyty też częste myślenie iż kiedy kolumny będą stały blisko ściany lepiej jest wziąć monitory. Obie konstrukcję bowiem mogą zagrać dobrze jak i tak samo źle. I nie jest to kwestia samej wielkości.

 

Dobór do wzmacniacza

Pomińmy w tym miejscu resztę toru, gdyż nie o to chodzi. Monitor na pewno ma mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną niż podłogowe. Głównie ze względu na ilość obsadzonych głośników w obudowie. Jeśli myślimy zatem o wzmacniaczu możemy pozwolić sobie na teoretycznie słabszy. A jeśli dysponujemy już takowym, możemy liczyć iż wysteruje on monitory w lepszy sposób niż kolumny podłogowe.

 

Producenci

W tej kwestii, może nie tyle sama nazwa producenta ma znaczenie ale jego doświadczenie w budowie kolumn podstawkowych. Kolumny podłogowe są po prostu prostsze w projektowaniu. Tu znajdziemy łatwiej dobrze zrobioną kolumnę. Producenci muszą lepiej podejść do tematu monitorów aby ich dźwięk satysfakcjonował odbiorcę. Jest grono producentów którzy takowe doświadczenie mają. Ich produkty są po prostu godne polecenia. Nie będę tu sugerował firm, jednak przy odsłuchu od razu czuć inną „szkołę brzmienia”.

 

Stosunkowo ciężko się piszę na sucho. Zróbmy zatem przykład. Kwestia toru audio jest w tym momencie nie brana pod uwagę. Pomieszczenie 16m – typowy pokój. Sprawdźmy produkty znanej wszystkim firmy Monitor Audio. Zakładany budżet na monitory 8000 zł (para).

W tym budżecie mam do wyboru Monitor audio Silver 300,500 oraz monitor Gold 100. 500tki odrzucił bym ze względu na wielkość pomieszczenia. Jeśli było by ono większe to byłby mój faworyt. Ale właśnie na tym polega przykład. 300tki i Gold 100 pasują pod kątem wielkościowym. W Gold dostajemy jednak lepsze przetworniki i swoistą równość, której w 300tkach nie uzyskamy. Te z kolei będą grały mocniej i wyraźniej. Obie konstrukcje mają swoje zalety i są po prostu nastawione do innego odbiorcy.

Idąc półkę niżej 4000 zł także para. Tu do wyboru mamy Bronze 6 oraz Silver 2. Topowe Bronzy na pewno będą grały mocniej, ale też sztywniej. W Silverach dzięki większej membranie uzyskamy bas miększy i bardziej zróżnicowany. Środek w Silver także będzie bardziej zaznaczony. Góra swobodniejsza w Silverach a wyraźniejsza w Bronze 6. Ja wybrał bym tym razem kolumnę podstawkową. Ale zaznaczam! W tej kubaturze.

Idźmy dalej w dół (cenowo). Do dyspozycji mamy 3000 zł. Sprawdźmy bardzo popularne ostatnio Heco Aurory. Według mnie wybitna konstrukcja w swojej cenie. Zestawiamy ją obok Heco Elementa 300. To ten przykład gdzie przeskakujemy dwie serie. Aurora 700, bo o niej mowa, jest pokaźną kolumną i w pomieszczeniu 16m z początku będzie wyglądać pokaźnie. Wiem gdyż kilku krotnie udało nam sięje sprawdzać na dłuższą metę, w domowych, właśnie takich pomieszczeniach. Dźwiękowo mimo sporego basu nie wpada ona w niepożądane rezonanse. Elementa 300 basu ma wyraźnie mniej, jest lepiej kontrolowany. Środek w obu kolumnach jest na podobnym poziomie. Góra bardziej wyraźna w Elementa, a mimo sporej obudowy w Aurora jest swobodna. W tym przypadku moim faworytem, ale tylko w przypadku prawidłowo ustawnego pomieszczenia, będzie Aurora 700.

 

Konkluzja

W tym samym budżecie dostajemy kolumnę teoretycznie lepszą. Teoretycznie, bo wyjmując głośniki, patrząc na konstrukcję zaawansowania budowy na pewno! Ale dźwiękowo nie każdy patrzy wewnątrz. W tych przykładach specjalnie wykorzystałem produkty tej samej firmy. Jednak wybierając w danym segmencie cenowym zapewne nie zamkniemy się na jeden brand. Wybór będzie szerszy i ciekawszy. Pamiętajcie, że są firmy które z powodzeniem robią podstawkowe monitory oraz takie, które jednak skupią swoją uwagę na produktach podłogowych. Chcą uzyskać moc, dynamikę, „bas na klacie” idźcie w kierunku kolumn podłogowych. Melodyjność, zróżnicowanie, to zaleta kolumn podstawkowych. I paradoksalnie postawienie kolumn mniejszych wcale nie jest łatwiejsze. O wszystkim i tak zdecyduje odsłuch. 16m w waszym mieszkaniu, pokoju w domu, to nie 16m w salce odsłuchowej.  Przykład tej specyficznej matematyki gdzie 16 nie równa się 16. Sprawdzajcie w domu.

 

Piotrek

 

 

Cofk2GJ.jpg

dcbc5b2a4849a3beb9d0098fe582.jpg

gold-100-dark-walnut_600x450.600x450.jpg

image_preview2.jpg

images.jpg

j0zo60.jpg

NOR_Walkstand_Lifestyle-570x398.jpg

rtia7_lifestyle.png

silver100_3.jpg

speaker-stand2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko wyszło z tym tematem ;)

Jak się popatrzy na zdjęcia to podstawkowe wcale nie są takie małe jak się może wydawać , szczególnie jak mają większe głośniki (ostatnie zdjęcie).

Dlatego może warto na www oferując sprzęty prezentować takie fotki pokazujące realnie ich gabaryty - niektórzy mogą wątpić w jakość basu i ogólnie , z uwagi na znajomość wymiarów tylnych (nie muszą być duże w małym pomieszczeniu).

Ciekawe jakby zagrały odpowiednie monitory (z dobrą średnicą i górą) wspomagane subwooferem względem większych kolumn ...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile można mówić o pewnych tendencjach, to ogólnej zasady bym nie szukał pomiędzy wielością kolumny, rozmiarem głośników reprodukcją niskich częstotliwości. Można zbudować duże kolumny do małego pomieszczenia i małe do nagłośnienia dużego pomieszczenia. Jednak nie robi się tego na ogół ze względów praktycznych. Bywają kolumny dla których producent wręcz zaleca odpowiednią bliskość ścian. Jednak w większości przypadków problemem staje się to aby zapewnić kolumnom które posiadamy odpowiednio dużą odległość jaką wymagają. Standy są na ogół najlepszym miejscem dla kolumn o niewielkiej wysokości. W dość odległej przeszłości częściej mówiło się o kolumnach regałowych i dla takich kolumn najlepszym miejscem był często regał wypełniony książkami.Użycie niewielkich kolumn wraz s subwooferem aktywnym może umożliwić dobre rezultaty w małych pomieszczeniach ( w dużych również ). Paradoksalnie ceny kolumn wolnostojących są często na tyle wyższe od ich odmian o małych gabarytach ze z punktu widzenia ekonomi bywa ze takie rozwiązanie może również wypadać lepiej. Mogą wtedy jednak wystąpić problemy ze zintegrowaniem ze sobą systemu jako całości. Za mit uważam również to ze do napędzenia większych kolumn potrzeba zawsze dużego wzmacniacza. Często są w stanie przyjąć większa moc. Jednak i tu sprawa wcale nie jest tak bardzo oczywista. Duże kolumny o wysokiej skuteczności są często budowane właśnie do współpracy ze wzmacniaczami o bardzo małej mocy. Z drugiej strony niewielkie kolumny o niskiej skuteczności mogą potrzebować jej więcej. Jest tu jeszcze coś takiego czego się nie definiuje. Mówi się czasem o tym że jeden wzmacniacz mimo niskiej mocy jest mocny a inny mimo że na papierze ma znacznie większa moc niema energii. Dlatego często słabsze mocowo wzmacniacze czasem lepiej napędzają kolumny niż te o większych mocach. Często tak jest gdy porównamy dobrej jakości wzmacniacz stereo o umiarkowanej mocy z tanimi końcówkami mocy amplitunerów AV o relatywnie sporych mocach. Dobór odpowiednich kolumn również ze względu na ich rozmiary to kwestia mocno indywidualna i zależy często od tego jak będą one używane i do jakiego typu muzyki. Gust ich użytkownika ma tu często największe znaczenie.

Jako przykład maleńkich głośników które są w stanie nagłośnić relatywnie spore pomieszczenia podam przykład kolumn z serii Bose Acoustimass. Nie stawiał bym ich za wzór brzmieniowy. Jednak główną ich zaletą jest to że dobrze znikają w pomieszczeniu. Nie nadają się również do bardzo głośnego grania. Jednak wielu ich użytkownikom on wystarcza. Do ich umieszczenia nie przewiduje się zwykle standów lecz uchwyty lub stawia się je na szafkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Monitory które mają głośnik średnio-niskotonowy wielkości 13cm lub poniżej, nie nadają się do odsłuchu stereo. Według mnie to kolumny dedykowane do surroundów jako uzupełnienie kina. Nie jest to jednak problem gdyż 16,5 cm, 18 czy nawet 20 cm membrany są stosowane w tego typu konstrukcjach. 

Chcialbym abys odniósł sie so tego co napisaleś w kontekscie DefTech Studio Monitor 65 czy AudioSolutions Overture O202B. Pominę fakt ze sam/sami polecacie SM65 do stereo w przedziale 8-10 k.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 5k7 napisał:

Chcialbym abys odniósł sie so tego co napisaleś w kontekscie DefTech Studio Monitor 65 czy AudioSolutions Overture O202B. Pominę fakt ze sam/sami polecacie SM65 do stereo w przedziale 8-10 k.

Wyślij mi proszę gdzie polecałem je do 10k? :| Bo może faktycznie za dużo sobie driknąłem. Ale ten przykład jest inny. Po pierwsze masz dwie 13tki. A powierzchnia się sumuje. Po drugie jest membrana pasywna o wielkości 20 cm. Pisałem o klasycznym układzie. Więc teraz mnie nie zagiąłeś :)

4 godziny temu, audiowit napisał:

Przykład kolumn malutkich, a nadających się do większych pomieszczen to Boenicke.

Zgadzam się. Bardzo dobre monitory zrobione na sporym fajnym wydajnym przetworniku.

To Twoje?

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Wyślij mi proszę gdzie polecałem je do 10k? :| Bo może faktycznie za dużo sobie driknąłem. Ale ten przykład jest inny. Po pierwsze masz dwie 13tki. A powierzchnia się sumuje. Po drugie jest membrana pasywna o wielkości 20 cm. Pisałem o klasycznym układzie. Więc teraz mnie nie zagiąłeś :)

Zgadzam się. Bardzo dobre monitory zrobione na sporym fajnym wydajnym przetworniku.

To Twoje?

Piotrek

 

Ok. Faktycznie to polecal ostatnio inny sklep - rms.pl. Z waszej strony rzadziej taka sugestia sie pojawia. Wiele razy kolumny te byly polecane jako bardzo mocna i dobra pozycja w zestawach 8-10k. W sumie nie ma sie co dziwic bo to napradwe niezle monitory. 

Jestem daleki od tego aby kogokolwiek zaginac czymkolwiek bo nie o to chodzi. Nie wspominales rowniez ze nalezy cos zsumowac i ze w takiej kombinacji sie "nie liczy" :) Nie bede wchodzil w polemike monitorow 2x 3.5 cala, ktore dadza po zsumowaniu powyzej 13cm a beda odstawac od innych bo to bezcelowe. 

Czemu nie odniosles sie do Overture, ktore maja 1x 4.5 cala? Wedlug niektorych graja o klase czy dwie wyzej jak Deftechy. Oczywiscie co i jak dla kogo brzmi i w jakiej klasie to rzecz sporna ale twierdzenie ze to nie zagra w stereo jest w mojej ocenie delikatnie mowiac nieprawdziwe i tylko to chcialem podkreslic.

Duzo sie udzielacie jako sklep, jestescie bardzo aktywni i staracie sie sluzyc dobra radą. To wasza branza i na codzien sie tym zajmujecie. Tak wiec zgodzimy sie ze przynajmniej dla osob mniej zaawansowanych wystepujecie w roli eksperta lub przynajmniej jestescie tak postrzegani. 

Wiele osob poszukujacych - przeczyta to co napisales i zbuduje sobie nieprawdziwa wizje i byc moze nie siegnie juz po glosniki, ktore mimo to ze maja mniejsza membrane zostana pominiete i nie dostana szansy odsluchu czy kupna, ktory moglby sie okazac wlasnie tym strzalem w 10tke.

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie iż wielu z Nas , w tym Piotr często dajemy swoje spostrzeżenia , co dla Nas zagra. To ,że komuś spodoba się dźwięk produkowany przez mniejsze przetworniki to nie znaczy iż dla innych też.

Niby branża , ale może ze swojego doświadczenia widzą co najczęściej wybierają klienci porównując np. podstawki z głośnikami poniżej oraz powyżej danego wymiaru.

Dla mnie kolumny z głośnikiem poniżej 16,5cm nie grają na tyle dobrym "basem" by mnie zainteresować ;) po prostu taki mam gust muzyczny , te z 13cm to takie "pierdzioszki" mimo iż na papierze 28Hz zejście ... tiaa nie odczuwalne na ciele ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, audiowit napisał:

No to byś się zdziwił.

Duzy przetwornik basowy o niczym nie świadczy. Są pewne różnice w reprodukcji dźwięku z duzycz, czy małych ale w tym przypadku (w pewnych oczywiście granicach i parametrach) wielkość ma niewielkie znaczenie ;)

Mówisz iż by mi klapki spadły z wrażenia ? ;) nie wiem ,ale na tych Boenicke w5 ciekawie wygląda mocowanie niskotonowca - jak w subwooferze , chociaż wątpię by mi siedziskiem poruszyło tak jak focale mi to robią :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety moje dls-y które mam od 12 latach (przekładam między samochodami) "spaczyły" mój gust , bo od zawsze masowały mi plecy w aucie :D 

Ale domyślam się ,że jeśli podstawka kosztuje 6950zł to musi zagrać wybitnie w swojej klasie.

W sumie są tanie kolumny taga itp. z głośnikami 17-18cm a nie mają podejścia do lepszych z 13-15-kami , ale to różnica klas robi właśnie różnicę , a dudnienie takich tag ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, 5k7 napisał:

Ok. Faktycznie to polecal ostatnio inny sklep - rms.pl. Z waszej strony rzadziej taka sugestia sie pojawia. Wiele razy kolumny te byly polecane jako bardzo mocna i dobra pozycja w zestawach 8-10k. W sumie nie ma sie co dziwic bo to napradwe niezle monitory. 

A no jednak. Rzadziej lub wcale. Na pewno nie w tym budżecie o którym mówisz.

18 godzin temu, 5k7 napisał:

Wiele osob poszukujacych - przeczyta to co napisales i zbuduje sobie nieprawdziwa wizje i byc moze nie siegnie juz po glosniki, ktore mimo to ze maja mniejsza membrane zostana pominiete i nie dostana szansy odsluchu czy kupna, ktory moglby sie okazac wlasnie tym strzalem w 10tke.

Pisałem, że to moje zdanie i byłem przygotowany, że wielu osobom się narażę. To moje zdanie. Cieszę si, że inni mają inne :)

Ten Boenicke bo mówimy o modelu W5 ma wysoki skok membrany i mimo 13 reprezentuje dość udany bas. Słuchałem ich kilka razy i na prawdę robią wrażenie. Z tym że do większych pomieszczeń to raczej bym ich nie dawał.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...