Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Jak wiecie padł mi transport cd i zaczynam poważnie zamyślać nad splikowaniem się!

Pewnie od pomysłu do realizacji minie czas jakiś (prawdopodobnie poczekam na SB Touch), który chciałbym wykorzystać do przekształcenia widzialnego w niewidzialne...

Dlatego jako totalny lamer pozwolę sobie na lamerskie pytania, których mam sporo. I... albo mnie pogonicie, albo... czegoś się dowiem! icon_wink.gif 
W temacie ripowania, bo to mnie boli najbardziej...
1. jaki format plików do zgrywania przyjąć i dlaczego (wav ca. flac)?  
2. jaki program jest do zgrywania jest najlepszy?
3. czy Exact Audio Copy się do tego nadaje?
W kwestiach okładek:
1. co to znaczy zaaplikować je do pliku i jak to zrobić?
2. skąd je pobrać?

To na początek...  icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: aktualnie jako żródła używam CD-ka CD1s Ayona ,ma on możliwość wykorzystania oddzielnie zainstalowanego
w nim DAC-a ,chciałbym w nieodległej przyszłości to wykorzystać podłaczając odtwarzacz strumieniony poprzez coaxial
bo jest tylko takie wejście ,czy poprzez to wejście sygnał będzie samplingowany do 24bit/192, tak jak mam teraz możliwość
w zintegowanym CD-ku ,naciskając przycisk na pilocie ?
Pytam bo nie ma nic o tym w instrukcji a obawiam się ,że nie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fono!

Prawdopodobnie odpowiedź winna być twierdząca. Dane w formacie 16/44,1 zostają najpierw upsamplowane do 24/192 i dopiero później "obrobione" w DACu urządzenia.

Trudno mi sobie wyobrazić, że DAC w zależności czy bity pochodziłyby z zewnątrz, czy z wewnątrz urządzenia przestawiałby się z 16/44,1 na 24/192. To nie miałoby sensu, bo przecież dane z płyty są 16/44,1.

Pozdro

PS. kompendium przeczytane. Na moje dylematy odpowiedzi nie znalazłem. Czas na Waszą pomoc, Panowie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku !

>>1. jaki format plików do zgrywania przyjąć i dlaczego (wav ca. flac)?  

Najlepiej ripowac do FLAC. Jest to idealnie ten sam plik co WAV, z tym ze spakowany !

>>2. jaki program jest do zgrywania jest najlepszy?

Moi znajomi jak i ja korzystamy z Easy CD-DA Extractor, moim zdaniem program ten ma wiecej mozliwosci niz EAC (wlacznie z korekcja bledow).

>>3. czy Exact Audio Copy się do tego nadaje?

Oczywiscie, ze sie nadaje. Jednak ja wybralem tj. wyzej.

>>W kwestiach okładek:
>>1. co to znaczy zaaplikować je do pliku i jak to zrobić?

Easy CD-DA Extractor, ma taka opcje - przed ripowaniem przypisuje sie okladke do plyty. Pozniej SB "widz" okladki, przypisane do utworu.

>>2. skąd je pobrać?

Okladki w programie Easy CD-DA Extractor podajemy w formacie JPG.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. jaki format plików do zgrywania przyjąć i dlaczego (wav ca. flac)?  
2. jaki program jest do zgrywania jest najlepszy?
3. czy Exact Audio Copy się do tego nadaje?
W kwestiach okładek:
1. co to znaczy zaaplikować je do pliku i jak to zrobić?
2. skąd je pobrać?



1. Polecam formaty skompresowane, ale bezstratne tj. FLAC i APE . Wybór formatu zależy od Ciebie.
Osobiście stawiam na FLAC, ale tylko dlatego że kupuję dysk sieciowy Synology DS210J, a on nie ma wsparcia dla APE.

2. Moja rekomendacja do ripowania płyt CD do komputera, to program CDex, do pobrania darmowo tutaj

3. Nie próbowałem ripowac płyt EAC-em, ale mam go zainstalowany do dekodowania obrazów płyt ściągniętych z netu.

Okładki

1. ? - podejrzewam że podczepianie okładki płyty do pliku muzycznego dotyczy tylko niektórych formatów muzyki np. mp3
Widzę to niekiedy, gdy używam Sqeezebox Server na komputerze. Niektóre pliki mp3 mają podczepione okładki płyty i w Sqeezebox Server je zwyczajnie wyświetla na ekranie w momencie ich odtwarzania.

2. Okładki praktycznie do każdej płyty można znaleźc i ściągnąc używając google.pl/grafika lub google.co.uk/images. Po znalezieniu poszukiwanej okładki klikasz prawym przyciskiem myszy i stosujesz opcję "zapisz obrazek jako"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, przez ostatnie 24 godziny to się naprawdę naczytałem...

Na część pytań odpowiedź znam, poznana wiedza rodzi kolejne pytania, czyli po staremy, albo scio me nihil scire...

1. Wybór formatu - przy obecnych cenach pamięci masowych pozostaję przy wav. Co prawda SB programowo wspomaga dekompresję flac, ale zawsze to działania na plikach  icon_mrgreen.gif

2 i 3. z uwagi na 1 pozostaję przy EAC;

Co do okładek - oczywiście google jest drogą najprostszą. Ale nie jedyną, bo polecam np. http://www.cdcovers.cc/

Pytania do użytkowników SB (oczywiście wiem, że SB działa przede wszystkim na tagach) - podzielcie się tym, jaki macie patent na katalogi? 

Zapisujecie płytę z nazwą artysty, czy bez?

Pytania do informatyków.

1. dysk 2,5" vs 3,5"? 

2. zasilane przez USB  vs z własnym zasilaniem?

3. co z kopiami bezpieczeństwa - backupem - jak sobie radzicie, jak sobie poradzić?

To na początek, oczywiście...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> podzielcie się tym, jaki macie patent na katalogi? Zapisujecie płytę z nazwą artysty, czy bez?

Wszystko w jednym katalogu. Artysta --> albumy danego artysty.
Gdy jest duzo artystow dla danego gatunku (jednoznacznie sprecyzowane), przypisuje sobie np takie katalogi:
- Muzyka Klasyczna
- Orientalna
- Reggae


>> co z kopiami bezpieczeństwa - backupem - jak sobie radzicie, jak sobie poradzić?

Zbieram kilka plyt zripowanych i co jakis czas przegrywam na dysk zewnetrzny, ktory lezy sobie w szafie.
Mozna tez do QNAPA podlaczyc dysk i ustawic go w tryp autobackup, no ale jest to metoda dla rozwiazan "qnapowych"


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzetu i kopii bezpieczenstwa poniżej moje subiektywne odczucia (przynajmniej ja na dziś tak bym zrobił):

1. dysk 2,5" vs 3,5"? 
Wg mnie duzy dysk o pojemności około 1TB. Dlatego na ringu zostaje 3.5"

2. zasilane przez USB  vs z własnym zasilaniem?
wybierając 3.5" automatycznie musisz miec zasilacz do dysku. Poza tym dysk z własnym zasilaczem można w razie czego podpiąć choćby pod DVD z gniazdem USB (bez zasilania nie pójdzie)

3. co z kopiami bezpieczeństwa - backupem - jak sobie radzicie, jak sobie poradzić?
Dla mnie dwa identyczne dyski. na początek zwykłe kopiowanie a potem hmm...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

RoRo!

Co oznacza Twoje znaczące "hmknięcie"?  icon_mrgreen.gif

To jak często (statystycznie) padają dyski??? Są producenci bardziej polecani? Jakiej jeszcze wiedzy tajemnej potrzebuję, by wybrać odpowiedni dysk? Czy słowo "identyczne" z Twojego postu poniżej znaczy identyczne, czy ma inny - tylko zbliżony desygnat?  icon_wink.gif

Na marginesie - wygląda na to, że będę mieć prawdziwego dyskmana  icon_lol.gif



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć - też o dyskach - które pobierają mniej energii, to chyba też dobre rozwiązanie - zawsze takie dyski są cichsze, może też pomyśleć o dyskach ze zmniejszoną ilością obrotów (dajmy na to 5400obr/min).
Co do bezpieczeństwa.. hmm może zwykła macierz dyskowa ? icon_smile.gif
A co do samego dysku chyba dobrze jest kupić obudowę.
PS. Dyski to już jak by nie było za 400zł spokojnie można nabyć 1,5TB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

3. co z kopiami bezpieczeństwa - backupem - jak sobie radzicie, jak sobie poradzić?



Aby mieć prawdziwy backup trzeba chyba zainwestować w obudowę na co najmniej 2 dyski, które działając w trybie RAID , tzn. zawartość jednego dysku jest powielana na drugim.
Takie obudowy dysków są to zwykle dyski sieciowe NAS = Network Attached Storage.
Przykładowo: D-Link DNS 323, Netgear RND2000, Zyxel NSA-220, Buffalo LinkStation Duo, Synology DS209J oraz upatrzony przeze mnie do zakupu Synology DS210J.
Oczywiście wybór jest znacznie większy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

RoRo!
Co oznacza Twoje znaczące "hmknięcie"?  icon_mrgreen.gif

To, że kolejnym etapem jest np. mirroring, o którym napisał już Oktagon icon_razz.gif

Cytat

To jak często (statystycznie) padają dyski??? Są producenci bardziej polecani? Jakiej jeszcze wiedzy tajemnej potrzebuję, by wybrać odpowiedni dysk? Czy słowo "identyczne" z Twojego postu poniżej znaczy identyczne, czy ma inny - tylko zbliżony desygnat?  icon_wink.gif


Statystycznie można przyjąć że w okresie 3 lat gwarancji padają 1-2 dyski na 100szt (wynik statystyczny, na próbce co najmniej tysiąca komputerów pracujących w biurach i w domach). A zdarzają się felerne serie (być może transportowane czy przechowywane w nieodpowiednich warunkach) gdzie awaryjność dochodzi do 5%. Więc warto się zastanowić nad zdublowaniem dysku...

Co do firm - własciwie każdy z wiodących producentów (myślę tu głównie o dyskach 3.5" IDE raz SATA, ale można to rozszerzyć również na dyski 2.5") miał problemy z niektórymi modelami lub seriami dysków. Problem to zazwyczaj zwiększona awaryjność i mniejsza trwałość, ale też nadmierny hałas lub nagrzewanie się dysku.

Co do modelu dysku - polecam fora komputerowe i zaufanych sprzedawców (najlepiej tych większych - chodzi o bardziej wiarygodną próbkę). Dlatego raczej nie polecam kupować najnowszego modelu dysku (takiego, o którym nie ma żadnych informacji).

Poza tym są specjalnie selekcjonowane modele standardowych dysków 3.5" (dysków 2.5" nie sprawdzałem, ale pewnie też są...) przeznaczone do pracy ciągłej 24/7 (godziny w ciągu dnia/dni w tygodniu), różnica w cenie o 20-50zł.

"Identyczny" - to znaczy proponuję kupić 2 takie same zewnętrzne dyski w obudowie USB (np. 3.5" Toshiba czy Samsung 1GB 7200obrotów z dużą pamięcią cache w obudowie zewnętrznej USB 2.0 to koszt rzędu 300-350zł).

Jeżeli ktoś chce małe dyski 2.5" to pojemność ich sięga obecnie 500GB (koszt rzędu 300-350zł).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eSATA to rozwinięcie standardu SATA.
Jeśli kupujesz dyski 3.5" w zewnętrznej obudowie - to wg mnie wystarczy SATA...

Myślałem o 2 dyskach 3.5" w zewnętrznych obudowach jako w miarę niedrogie wyjście, a samo kopiowanie (nie musisz tego robić po każdej nowododanej płycie) jest dość proste i mozna to robić np. raz na tydzień (uaktualnienie na drugim dysku) czy co 10 przegranych płyt CD.

Pozdrawiam
PS. Bert - się staram icon_wink.gif . Poza tym równocześnie cała nasza trójka modów sie zazieleniła icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam, ze do FLAC wystarczy zupelnie 1 TB. Jak wyzej pisalem obecnie wykorzystuje okolo 400 GB,
a muzyki naprawde jest sporo ! Tak naprawde to sam nie wiem co dokladnie mam na tym dysku icon_smile.gif
Przegladajac katalogi czesto zdarza sie, ze nie znam kompletnie wykonawcy i nie zdazylem jeszcze
ani razu przesluchac danej plytki.
Na dyski SDD 1TB trzeba bedzie wiec jeszcze poczekac. Moze za 2-3 lata ?

btw, ciekawe jak beda systemy audio wygladaly za 20-30 lat icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja cały dzień rypię flaki*  icon_mrgreen.gif

I, szczerze pisząc, mam tego powyżej uszu! Obrzydliwa, niewdzięczna robota. W szczególności, jak ma się do zrypowania kilkaset płyt! Ale jest jeden plus - z tagów można się naprawdę wiele dowiedzieć!!! 

Pozdrawiam już zrypanych... tzn. zrypowanych  icon_wink.gif

(ripuję do plików z rozszerzeniem "flac")

PS. I analogów też pozdrawiam!



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz Wy...  icon_twisted.gif

Na zupę, a właściwie wywar, zapraszam z własną... (chciałem napisać miską)... dyską...  icon_mrgreen.gif

Ty mnie tu eSBekiem nie strasz, bo ja nawet odrobinę za młody i nie muszę składać kwitów do IPNu...

W przeciwieństwie do rzeczonego IPNu, który przeszłościowo, ja... całkiem przyszłościowo!

A że, oprócz patrzenia, to lubię sobie podotykać, dlatego czekać będę na oficjalną dystrybucję SqB Touch! Tak jak pisałem wcześniej - obsługa USB przez Touch'a jest tym, co Tygryski, pardon - T-53 - lubią najbardziej!

Pozdro!

Rypię dalej!

PS. Jak po angielsku nazywał się Kuba Rozpruwacz - czy przypadkiem nie był to .... The Ripper???  icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to Hybryd wspominał, że przy niskich prędkościach odczytu (minimalizowanie ilości błędów) płyta potrafi się "gotować" przez parę godzin - a u Ciebie jakie jest tempo tego "rypania"?

Ciekawe będą jeszcze porównania jakosci grania z innych nośników niż dysk twardy (pamięci flash) podpięte pod USB... Szczególnie że powinien być widoczny postęp w kolejnych modelach SB.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Bartku, jak to mowia "letko nie ma", flaczkow to sie jeszcze nagotujesz.
Ale pomysl co Ciebie czeka w przyszlosci icon_smile.gif Zero ruchu z fotela ! Brzuch urosnie icon_mrgreen.gif
Permanentne lenistwo - to jest to co tygryski zarazone ałdiofilioza lubia icon_smile.gif

Lepiej nie wspominac jakie to rozwiazanie daje mozliwosci wymiany pomiedzy znajomymi icon_wink.gif
przyjezdzasz na odsluch, piwko, muzyka, moment i w mgnieniu oka mamy tzw backup na dysku kolegi icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...