Skocz do zawartości

Pułapki basowe


Fafniak

Recommended Posts

Przed chwilą, Kraft napisał:

Może w akustyce. W innych dziedzinach wiedzy (no może z wyjątkiem fizyki kwantowej), jak się teoria nie zgadza z praktyką, to nie przechodzi się nad tym do porządku dziennego;)

Albo po prostu zakładamy, że nikt JESZCZE tego nie udowodnił i nie opracował dodatkowych warunków dla których w pomieszczeniu musi to działać... dyfuzory z metamateriałów też zostały już teoretycznie udowodnione, a jak my wykonaliśmy je w laboratorium nie nie działa w ogóle i nikt inny jeszcze tego też nie potwierdził mimo że temat już długo znany. Pułapki basowe - umiemy stosować i działają, nikt bo prostu nie zdecydował się przeznaczyć na to czas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Albo po prostu zakładamy, że nikt JESZCZE tego nie udowodnił i nie opracował dodatkowych warunków dla których w pomieszczeniu musi to działać... dyfuzory z metamateriałów też zostały już teoretycznie udowodnione, a jak my wykonaliśmy je w laboratorium nie nie działa w ogóle i nikt inny jeszcze tego też nie potwierdził mimo że temat już długo znany. Pułapki basowe - umiemy stosować i działają, nikt bo prostu nie zdecydował się przeznaczyć na to czas

No rozumiem. Świat ma wiele poważniejszych problemów do rozwiązania, a widzimy wszyscy, że i tak brakuje pieniędzy lub zapału, by się nimi zająć.

Wraca trochę to, o czym już wspominałem w naszych wcześniejszych rozmowach. Jak ma się połapać w tej akustyce przeciętny audiofil, skoro nawet specjaliści mają z tym problem? A gdzie brakuje rzetelnej, zrozumiale i uczciwie podanej wiedzy, tam rodzi się audiofilski zabobon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Wraca trochę to, o czym już wspominałem w naszych wcześniejszych rozmowach. Jak ma się połapać w tej akustyce przeciętny audiofil, skoro nawet specjaliści mają z tym problem? A gdzie brakuje rzetelnej, zrozumiale i uczciwie podanej wiedzy, tam rodzi się audiofilski zabobon.

Audiofilski zabobon rodzi się wszędzie niezależnie gdzie jest wiedza czy nie. O bassreflexach wiemy doskonale że jego umieszczenie nie ma znaczenia dopóki nie jest zatkany, a i tak 90% ludzi twierdzi że kolumny z bassreflex z tyłu musza być mocniej odstawione od ściany bo cośtam ^^ 

Moja odpowiedź brzmi - nie ma się połapać, bo ma nie schodzić na ten poziom gdzie naukowcy się zastanawiają jeśli nie chce ulec skonfundowaniu. Napisałem, że w praktyce zarówno piankowe jak i membranowe i inne rezonatorowe pułapki działają najlepiej w rogu i wynika to z praktyki pomiarowej, przedstawiłem na to pomiary które wykonywałem sam ze studentami na zajęciach, na tym powinno się to zatrzymać... a resztę zostawcie nam. Może kiedyś uda nam się ten temat rozwinąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

a resztę zostawcie nam. 

Tylko skąd mam wiedzieć, który specjalista ma rację (wiem, że dla Ciebie jest oczywiste, że racja jest przy Tobie;). Skoro informacje są sprzeczne, a do tego często przekłamane (vide "pułapki basowe działają na najniższe częstotliwości"), to robi się zamieszanie nie do ogarnięcia dla zwykłego zjadacza dB. Ale zostawmy to. Ważne, że temat porowatych pułapek basowych został choć trochę wyjaśniony (a dokładniej to, że nie ma co liczyć, że zlikwidują nam dudnienia w trzech najniższych oktawach).

PS Żeby była jasność. To nie są jakieś pretensje do Ciebie osobiście. Doceniam to co robisz na forum.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

O bassreflexach wiemy doskonale że jego umieszczenie nie ma znaczenia dopóki nie jest zatkany, a i tak 90% ludzi twierdzi że kolumny z bassreflex z tyłu musza być mocniej odstawione od ściany bo cośtam ^^ 

 

To widac na Naszym Forum podczas gdy Nowi Uzytkownicy prosza o polecenie kolumn i od razu zaznaczaja, ze bas-refleks ma byc z przodu kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...