Skocz do zawartości

Pułapki basowe


Fafniak

Recommended Posts

Ustroje artnovion, te pierwsze tutaj, Sahara W, kosztują 1200 zł za panel 120x60, a materiałem pochłaniającym jest tam max 5 cm pianki i to w szczycie bo jest jeszcze wycięta :D pianka identyczna jak ta którą my sprzedajemy za 11 zł panel 50x50 grubość 5 cm. Poza wyglądem te ustroje nie mają zupełnie nic do zaoferowania :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2019 o 14:18, Fafniak napisał:

I ten rzep przykleja sie dobrze do tej pianki ?

Jutro jak żony nie będzie to poeksperymentuje z klejem tapicerskim , a jak to nie wypali to w Castoramie widziałem promocję na 16 cm. kotwy fi.12 mm , da się jeszcze podkładki i nie wiem jak to będzie wyglądać, ale na pewno nie spadnie :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie znam się na tym, ale widzę że na moje 40Hz Ty też nie masz nic do zaoferowania, a budowa ściany o której piszesz, nie daje żadnych gwarancji na sukces.

no to nie montuj takiej ściany i nie miej nic :) skoro ja nie mam nic do zaoferowania to poczytaj sam o absorberach płytowych ew. membranowych bo taką nazwę się stosuje w nomenklaturze anglojęzycznej i policz sobie sam taki absorber

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

no to nie montuj takiej ściany i nie miej nic :) skoro ja nie mam nic do zaoferowania to poczytaj sam o absorberach płytowych ew. membranowych bo taką nazwę się stosuje w nomenklaturze anglojęzycznej i policz sobie sam taki absorber

Fakt, Tobie to ja już podziękuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś jednak nie był tak ograniczony i z jakiegoś zupełnie niejasnego powodu siał żarem, to informuję, że problem z pierwszymi modami jest taki, że punkty generacji nie są w rogach ale na całej ścianie przedniej/tylnej. Jak na rysunkach niżej. Dlatego bardzo często pułapki w rogach nie wystarczą i mówię o absorberze płytowym na całą ścianę. Skuteczność i częstotliwość działania takiego rezonatora określa się na podstawie głębokości pustki powietrznej za nim i gęstości powierzchniowej materiału będącego płytą frontową, ale często nie ma takiej potrzeby żeby to specjalistycznie liczyć i można spokojnie założyć zamontowanie przedścianki z płyt GK/MDF z wypełnieniem wełną/pianką akustyczną ok 10 cm grubości.

image.png.fd1589d89088b40758d3972cc7cdd4a2.png

image.png.f27520bc2d4308c1e6da444431fdb266.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, wbrew tego co wczesniej napisane daj w rogach walki z rury szalunkowej. Oczywiscie gotowca z jakiejś firmy. Inaczej poukladają Ci się mody pomieszczenia i częściowo pozbedziesz się wzbudzania przy 40hz. Zeby pozbyc się tych 40hz to niestety musisz zrobić pułapki dokladnie na ta częstotliwość. Ja mam 40 i 85hz. Temu narazie daję spokój, bo u mnie caly czas zmiany. 

Czasem nie kupuj tych gabek, ćwierćwalków. Lepszym rozwiazaniem są chociazby pulki z ksiazkami pod sufitem. Za jakis czas pokaze Ci jak to u mnie bedzie zrobione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wasz odzew, tylko zacznijmy od początku: Pokój, gdzie wstawiłem Audio nie miał być docelowym, to w pomieszczeniu obok mam linia z prądem do sprzętu, ale po burzliwych obradach, pomieszczenie przeznaczyłem na sypialnie, wiec w obecnym byłbym gotów na bass-trapy "mobilne". Dziś, nie wiem gdzie finalnie będzie mój kąt? ale co ważniejsze, nie wiem kiedy to nastąpi? Wiec, ściana - ....nie. Co najwyżej, gdyby NAD 685 ze swoim Dirac Live Room Correction potrafił poprawić co nie co? to to będzie "Temporary" postęp w obecnym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba także rozważyć, czy usunięcie tych górek poprawi czy pogorszy dźwięk, albo raczej czy Tobie Bogusław będzie się on bardziej czy mniej podobał. Mam na myśli to, że w jakiś sposób równoważą one zakres średnio i wysokotonowy, który na Twojej charakterystyce jest wznoszący. Po ich usunięciu może się okazać, że bas będzie lepiej kontrolowany i zróżnicowany, ale za to dźwięk ogólnie jako całość stanie się mniej, nazwijmy to "efektowny", co może akurat nie przypaść Ci do gustu. Jeżeli pamiętasz charakterystyki z mojego pokoju, to tam także jest widoczne dość znaczne podbicie poniżej 100 Hz. Póki co nie zamierzam nic z tym robić, bo nie czuję aby mi to przeszkadzało. Faktem jest, że Twoje górki są bardziej "szpiczaste", co chyba jest mniej korzystne. W każdym razie pozbycie się ich jakimiś małymi, jak to nazwałeś mobilnymi ustrojami, przy tak niskich częstotliwościach wydaje się mało realne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tu prostych rozwiązań jak na lekarstwo. Szukałem na krajowym rynku, czegoś o podobnym działaniu tego uzdrowiciela, gdzie jest możliwość małej konfiguracji zakresu działania.

To reklama w ostatnim AV

 Innym tematem jest zasadność użycia, owego "polepszacza"?

Dlatego wspomniałem o czymś "mobilnym", łatwa zmiana lokalizacji, czy łatwa sprzedaż(chyba?) w wypadku gdyby się nie sprawdziło. 

 

Sub Trab.xps

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że częstotliwości na jakie działa ustrój to jedno, a konkretny mod pomieszczenia to drugie. Ta sama częstotliwość (np. 40 Hz), w zależności od wielkości i proporcji pomieszczenia, raz będzie miała kumulacje na całej ścianie, a innym razem tylko w rogach. W tym drugim przypadku narożne pułapki zadziałają znacznie skuteczniej. Czyli ta sama pułapka, ustawiona w tym samym miejscu, na tę samą częstotliwość może raz zadziałać skutecznie, a innym razem jedynie minimalnie. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzyść stosowania pułapek basowych w rogach (szczególnie takich bardziej "szerokopasmowych") wynika bardziej z tego, że tam właśnie kumulują się wszystkie mody, wynikające z długości i szerokości, a w samym narożniku także z wysokości pomieszczenia. Jeżeli spojrzymy na grafikę wstawioną przez Bartka, to rozważany jest na niej tylko jeden mod osiowy (1,0,0) dla długości pomieszczenia. Tam rzeczywiście ustawienie pułapki (gdziekolwiek) w połowie długości pomieszczenia nie ma żadnego sensu, gdyż w tym miejscu występuje węzeł fali stojącej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale ja próbuje Wam wytłumaczyć że proponowana ściana to też ustrój pochłaniający i to bardzo dobry właśnie na te najniższe mody bo raz że panele z GK mają niskie częstotliwości rezonansowe i właśnie po to są, a dwa - łatwo i nieinwazyjnie pokrywa się całą ścianę

ale spoko, można montować w rogach taki basstrap, to nieistotne że pokazałem że pokryjesz w ten sposób jakieś 10% problemu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie wygłuszenia to mam, pewne spostrzeżenie. Mój sąsiad jest kompozytorem i ma zorganizowany taki pokój w którym pracuje. Może zbyt dużo bym powiedział  gdybym to nazwał studiem nagraniowym. Ale ściany są wygłuszone takimi specjalnymi panelami i jak się wchodzi to uczucie jest bardzo dziwne. Trochę tego szumu otoczenia chyba człowiekowi jednak jest potrzebne. Mam nadzieje ze te ściany nie powodują takiego efektu? Jak to jest po ich zainstalowaniu?

Ja mam z odbiciami problem, mój sprzęt grający stoi w salonie jakieś 80m2 3,25 wysokości. Wszędzie parkiet itd.. i myślę co zrobić? Już okna antywłamaniowe mają -46dB ? zaczynam się zastanawiać nad montażem paneli akustycznych ale nie chce zrobić takiego głuchego pomieszczenia...

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...