Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Witam. Wiem, że powinienem to co teraz przedstawię zrobić rok temu jak zaczynałem pisać wątek o ANK ale nie miałem świadomości, że są takie fajne narzędzia jak LTspice czy PSU designer II. Przymierzając się do moich kolejnych planów, w których jest kolejny mod ANK L1 ale i nowy wzmacniacz SET na lampie 2A3 zacząłem uczyć się tych programików i jestem w szoku jak fajnie można modelować wzmacniacze czy układy zasilające posługując się tymi algorytmami. 

Dla zainteresowanych wrzucam pliczek z pierwszą wersją AKN L1 (z moim modem czyli dławikiem w zasilaniu) do zabawy, gdyby ktoś chciał się bawić w wymianę elementów, sprawdzanie charakterystyk itd.). Modele lamp zapożyczyłem od Ayumi Nakabayashi, a trafo Hammonda 1650E sam skomponowałem. Można oczywiście dokładniej i lepiej ale do zabawy chyba wystarczy. Na zdjęciu schemat wzmacniacza i charakterystyka częstotliwościowa ANK L1. Widać, że pasmo od góry prawie jak w realu ok. 35kHz (-3dB) ale z dołem jest lepiej teoretycznie niż w realu. Ciekawe czemu? (pewnie modele lamp i trafa do poprawy) Jako ciekawostkę można zaobserwować podbicie charakterystyki w dolnych częstotliwościach o której pisałem w moich wypocinach jakiś czas temu ;). Niemniej jednak widać, że narzędzie użyteczne jest i warto zapoznać się z nim bliżej.

Dziś wrzucam wersję pierwszą wzmaka L1 z dławikiem w zasilaniu, jutro może wersję poprawioną przez inżynierów ANK czyli v2.02. Pozdrawiam.

ANKL1_16k.jpg

AudioNoteL1.asc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dla zainteresowanych wersja 2.02 wzmacniacza ANK L1. W tej wersji zmiany w zasilaniu, inne wartości elementów i trafo Hammonda wykorzystane w trybie UL. Jak widać przez zmianę wartości CiR w pętli globalnego USZ zmniejszyło się wzmocnienie układu oraz zmieniło pasmo przenoszenia. Nie wiem jeszcze jak zapodać prostokąt na wejście ;)  Może ktoś podpowie? Pozdrawiam :) 

ANK_L1ver2.jpg

AudioNoteL1ver2.asc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych podpowiem jak generować przebieg prostokątny. Trzeba wybrać z symboli źródło "voltage" i ustawić parametry w "advanced". Wybieramy "pulse" i ustawiamy parametry. Amplituda wiadomo, opóźnienie jak potrzeba, Trise, Tfall 0.01us ale trzeba pilnować jak zmienimy mocno częstotliwość, żeby za duże nie było, Ton = 0.5/wartość częstotliwości przebiegu Hz, Tperiod = 1/wartość częstotliwości przebiegu Hz. 

Można formułą zapisać jak na zdjęciu. Wtedy zmieniamy tylko wartość częstotliwości i pilnujemy czasu trwania pomiaru ;) Pozdrawiam.

 

formuła (Medium).jpg

prostokąt 2 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2020 o 22:57, MariuszZ napisał:

Dla zainteresowanych wrzucam pliczek z pierwszą wersją AKN L1 (z moim modem czyli dławikiem w zasilaniu) do zabawy, gdyby ktoś chciał się bawić w wymianę elementów, sprawdzanie charakterystyk itd.).

Witam, wprowadziłem pewne zmiany w układzie L1ver.2 i coś takiego otrzymałem

AudioNoteL1ver2.thumb.jpg.e46de9b7f2815219bebf027bd62d4729.jpg

jeszcze trochę pobawię się tym układem.

Wyniki później przedstawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

ostatni rezultat

No gorzej się popsuć już nie dało? To nie wzmacniacz tylko tłumik. Z 1V sinus na wejściu kilka mV na wyjściu? Charakterystyka częstotliwościowa na poziomie "minus" - 30 dB... Chyba nie zgapiłeś wartości z innego projektu przenosząc na żywca do ANK? ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

No gorzej się popsuć już nie dało?

chyba nie:15_yum: przesłałem nie tą kopię/ była testowa/, przesyłam tą poprawną

AudioNoteL1ver2.asc

1V AC- jest jako poziom wysterowania bez zniekształceń = 0dB 

przy wyciszaniu z chodzi do -..dB a nie do 0

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

Charakterystyka częstotliwościowa na poziomie "minus" - 30 dB..

AudioNoteL1ver2.2.thumb.jpg.3549b8aac5d3b9b600843cee489104a2.jpg

obciążony tylko R

charakterystykę od -.. dB  do 0dB to co powyżej to już jest podbicie. :15_yum:

AudioNoteL1ver2-2.thumb.jpg.8f3ee535d9f9c0d06b1df14432afe4ef.jpg

obciążony RLC

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, voltamper napisał:

Nieśmiało wtrącę: a może by tak złożyć ów wzmacniacz ?

Ten właściwy na Twojej płytce PCB? Mam w planie ale za jakiś czas. Musze dojrzeć ;) 

9 minut temu, Karol64208 napisał:

sprawdź ustawienia.

Swoje sprawdzę wieczorem, jak wrócę. 

Wstawiasz nieprzemyślane rozwiązania. Nie licz, że będę błędy po Tobie poprawiał. Na marginesie, to żeby wzmacniacz tłumił sygnał na wejściu to powinien tam chyba być jakiś potencjometr (dzielnik napięcia). W Twojej wersji wzmacniacz ma wzmocnienie dBV na poziomie 1 dB i nie ma na wejściu żadnego potka więc nie rozumiem Twojego rozumowania i tłumaczenia odnosząc się do tego co zaprezentowałeś. Na marginesie nie zawracaj sobie tym głowy może i tak nie będę nic kombinował z tym co inżynierowie ANK przygotowali. Ufam ich wiedzy i na pewno z klona Audio Note L1 nie będę robił jakiejś "hybrydy". Prędzej sięgnę po gotowe rozwiązanie. Na przykład TAKIE ;) 

Wstępnie tego SETa z driverem Aikido już sprawdziłem Ltspicem. "Gra" jak trzeba ;) 

Aikido _2A3_Ayumi.asc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wstawiasz nieprzemyślane rozwiązania. Nie licz, że będę błędy po Tobie poprawiał.

nie musisz poprawiać moich błędów:15_yum:

popełniłem jedne w configu błędnie wpisałem parametr i nie sprawdziłem, ale też zmyliło mnie to że charakterystyka wychodzi na +30dB a to błąd nie powinna przekroczyć 0dB i przy sprawdzaniu sygnału wahała się pomiędzy -..dB a 0dB

Sprawdzę i poprawię układ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś takie wyszło

30Hz.thumb.jpg.dc1a61976467071042639f0adcc9c2a9.jpg

dla 30Hz

 

 

 

1kHz.thumb.jpg.c8da16e514fbc4c5d17b8fb0f357d3d0.jpg

1kHz

20kHz.thumb.jpg.e6410b9df8c89b5d1cc56804ccf46940.jpg

dla 20kHz

 

 

 

 

50kHz.thumb.jpg.95677c7db598a2282debfdf7326f7da0.jpg

i 50kHz

poniżej poprawiony plik

ANL1ver2.asc

czy ten opis zawierał z jakiego urządzenia wycieli ten wzmacniacz:/.

Do podłączenia CD, DVD, czy innych urządzeń nie nadawał się, od razu w chodził  tryb przesteru jak dla gitary lub do podłączenia gramofonu.

Teraz rozumiem dlaczego nie mogłeś zrobić pełnych pomiarów, ale dodam nie jestem pewny LTspice, kiedyś może przetestuję i porównam wyniki z innych przyrządów.

Albo Mariusz zrób porównanie.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

Albo Mariusz zrób porównanie.

Karol dalej nie rozumiesz co mam do Twojego modelu ;) Wzmacniacz zaprojektowali inżynierowie Audio Note od podstaw.  Z czego mieli wyciąć? Z Bambino? Przester był bo za duży sygnał podawałeś w symulatorze, a model wzmacniacza nie ma potencjometru na wejściu (bo nie czułem takiej potrzeby). Poziom sygnału ustalasz źródłem napięcia. To tylko model do symulacji. Na zdjęciu twój model (z lewej) i Audio Note L1v2 dla tych samych poziomów sygnału na wejściu. Komentarz jest chyba zbędny.

Co do LTspice to miliony ludzi korzysta i nie narzeka jak Ty. Nie jest to doskonałe narzędzie ale przy zastosowaniu dobrze opisanych modeli lamp i innych elementów można sporo o układzie się dowiedzieć przed poskładaniem. Żałuję, że nie skusiłem się wcześniej.

 

karol_porównanie (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol dalej nie rozumiesz co mam do Twojego modelu  Wzmacniacz zaprojektowali inżynierowie Audio Note od podstaw.  Z czego mieli wyciąć? Z Bambino? Przester był bo za duży sygnał podawałeś w symulatorze, a model wzmacniacza nie ma potencjometru na wejściu (bo nie czułem takiej potrzeby). Poziom sygnału ustalasz źródłem napięcia. To tylko model do symulacji. Na zdjęciu twój model (z lewej) i Audio Note L1v2 dla tych samych poziomów sygnału na wejściu. Komentarz jest chyba zbędny.

Co do LTspice to miliony ludzi korzysta i nie narzeka jak Ty. Nie jest to doskonałe narzędzie ale przy zastosowaniu dobrze opisanych modeli lamp i innych elementów można sporo o układzie się dowiedzieć przed poskładaniem. Żałuję, że nie skusiłem się wcześniej.

 

1875305263_karol_porwnanie(Medium).thumb.jpg.b906a0ad50fae2088c27c57d0272fc0e.jpg

Samą charakterystykę mozna próbowac dwlikatnie pomodelowac zmieniając parametry R i C w sprzezeniu zwrotnym, w Lebenie są tu dodatkowe wlementy przelaczane dla bass boost. Jak zabawa to zabawa

Ale tez bym jakos nie dramatyzował, to leciutkie wybrzuszenie jak dla mnie pewnie nawet nie byłoby do wychwycenia na ucho , charakterystyka jest git

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

Przester był bo za duży sygnał podawałeś w symulatorze, a model wzmacniacza nie ma potencjometru na wejściu (bo nie czułem takiej potrzeby). Poziom sygnału ustalasz źródłem napięcia. 

bez komentarza:15_yum:, ale podaj sygnał jaki podaje CD /wartość napięcia/ na wejściu wzmacniacza. 

Widzę że wszystko odrzucasz w myśl zasady jak nie ja to nikt inny.

Mam pytanie, jakie zależności są pomiędzy wartościami rezystorów na katodzie i anodzie- poza wpływem na wzmocnienie.

Podstawą publikowanie wykresów jest podanie przy jakich parametrach został zrobiony pomiar . :/

Pozdr.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 przeczytałeś co napisałem? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem zanim cokolwiek wkleisz do dyskusji. Jeżeli nie rozumiesz to zapraszam do prywatnej dyskusji. 

8 godzin temu, yacool napisał:

Samą charakterystykę mozna próbowac dwlikatnie pomodelowac zmieniając parametry R i C w sprzezeniu zwrotnym

To wiem. W realu zmiana R w USZ z 16k na 12k poprawiła górną granicę - 3dB pasma z ok. 50kHz do 90kHz. Oczywiście kosztem wzmocnienia układu. Sztuką jest znalezienie kompromisu między parametrami i takie dobranie tych wartości by wszystkie parametry od stabilności, wzmocnienia, mocy, pasma, fazy po współczynnik DF (impedancję wewnętrzną) współgrały w jak najmniejszym stopniu zniekształcając wzmocniony sygnał elektryczny. Moim zdaniem wzmacniacz ANK gra rewelacyjnie i nie ma co kombinować. Próbowałem różnych modów ale i tak wróciłem do stanu wyjściowego bo wg mnie udało się inżynierom znaleźć kompromis sprawiający, że słucha się muzyki z przyjemnością. Nie ważne cicho czy głośno słuchając jest dynamika, detaliczność i muzykalność. Sonicznie dla mnie rewelacja mimo pewnych niedoskonałości charakterystyki częstotliwościowej. Za jakiś czas z ciekawości poskładam wersję 2 ale szczerze wątpię czy usłyszę dużo lepszy dźwięk. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 12.03.2020 o 20:15, MariuszZ napisał:

Gniazda są zrobione z tellurowej miedzi pokrytej rodem. Słabo się to lutuje ale dałem radę i dobrze, że są śruby mocujące przewody. Zawsze to jakieś dodatkowe zabezpieczenie styku. 

To jedna z ostatnich modyfikacji. Będą jeszcze przewody sygnałowe ze srebra. Czad będzie, że ho ho 😉

Później może upgrade do nowej wersji ANK L1. 

Resizer_15840401417530.jpg

Post ku przestrodze ;) Odszczekuję co napisałem nt. tych gniazd. Coś mnie tknęło i dokładniej sprawdziłem jak są przewody przylutowane i okazało się, że nie są. Były przyklejone kalafonią (na zdjęciu po "odlutowaniu"), a styk przewodów z gniazdem zapewniała śrubka. Wygląda mi, że to chyba jakiś nikiel nie rod na wierzchu jest. Nie polecam tych gniazd. Wymieniłem na CMC, które wykorzystałem również w kolumnach. Te lutują się znakomicie co widać i "czuć" szarpiąc przewodem. 

nowe (Medium).jpg

nowe2 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...