Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Dnia 18.01.2022 o 21:42, Maniek02 napisał:

Zauważyłem jeszcze ze stuk w głośnikach jest mniejszy gdy przed wyłączeniem  przyciszam źródło i potencjometr we wzmacniaczu 

IMG_20220118_212901.jpg

IMG_20220118_212733.jpg

Spróbuj wstawić kondensator ceramiczny lub styrofleksowy na napięcie powyżej 250v 4,7nF, bezpośrednio przy włączniku soeciowym. U mnie pomogło. 

IMG_20220123_151218.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Cześć @Piotr Cichomski

Widzę na schemacie, że masz uziemiony ekran w trafo zasilającym. Interesuje mnie twoje doświadczenie z zasilaniem wzmacniacza z listwy z filtrem RFI i bez filtra. Próbowałeś może? 

Podobno stosowanie ekranu jest niekorzystne dla zasilania poprzez filtr RFI ponieważ śmieci wcz są wtedy dostarczane poprzez kondensatory Cy filtra na ekran, a tym samym bliżej uzwojeń wtórnych trafa zasilającego zakłócając AC na wyjściu trafa. 

Masz może jakieś spostrzeżenia w tej kwestii? 

Pozdrawiam. 

Akurat ten projekt jest dopiero w fazie realizacji, więc nie mam jeszcze żadnych obserwacji. Wg takiego schematu zrobiłem kilka gitarowców i było OK, ale gitarowiec jak wiadomo ma zniekształcać :). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maniek02 napisał:

Dziękuję za podpowiedzi na pewno skorzystam i sprawdzę. Może coś faktycznie w tym być ponieważ napiecia na tych lampach się różnią. Wzmacniacz jest  prowizorycznie w obudowie dlatego ponieważ kupiłem gotowa płytkę z transformatrami. Wszystko było zmontowane na desce i w takiej formie go kupiłem. Po telefonie do sprzedającego zasugerował że nie ma włącznika sieciowego i dlatego strzela więc dlatego prowizoryczna obudowa ponieważ od samego początku wiedziałem że coś jest uszkodzone. Wymieniłem transformatory głośnikowe, właśnie lampy ecf80, kondensatory na Mundorf, posprawdzałem kondensatory w zasilaczu i jeszcze parę rezystorow i nic dalej strzela. W obudowie czy bez zachwywal się tak samo. Wymienię jeszcze lampy el84 i transformator sieciowy gdy nie pomoże będę szukał nowej płytki. Nie mam doświadczenia w budowaniu wzmacniaczy. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam

Nie wymieniaj wszystkiego "na pałę" :) - szkoda kasy. Posprawdzaj sukcesywnie. Podejrzewasz lampy mocy - odłącz jeden kanał, zamień lampy miejscami. Zrób test z wyjęciem ECF - wykluczysz lub potwierdzisz problem z lampami mocy. Odłącz napięcie anodowe 250V od trafo ale zostaw sieciowe - potwierdzisz co zlikwiduje stuki: odłączenie samego anodowego czy odłączenie całego zasilacza.

Ale obstawiam ten kondensator, który wypatrzył Mariusz. 

Uziemiona obudowa - bardzo ważna rzecz. W moim pierwszym gitarowcu nawalczyłem się z piskami, brumami i innym badziewiem kilka dni. Był... w drewnianej prowizorycznej obudowie. Włożyłem do metalowej, uziemionej do bolca w gniazdku i wszystko przeszło jak ręką odjąć. Kilka dni walki bez sensu. 

Widzę jeszcze jeden dość istotny "mankament" - ustawienie trafo sieciowego względem głośnikowych, powinny być prostopadle. Inaczej pole z sieciowego wraz ze wszystkimi szpilkami indukuje ci sygnał w trafo głośnikowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz uruchomiony wszystko ładnie działa. Zrobiłem pomiary napięć, rzuci ktoś okiem? Trafo mam z odczepem na 240V. Wydaje mi się, że jest ok. Jedyne co mnie zastanawia to różnica napięć pomiędzy siatka drugą a anodą. O ile się nie mylę to na siatce 2 giej powinno być nieznacznie mniejsze niż na anodzie. U mnie różnica wynosi około 10V.Czy to jest ok? Jutro wrzucę filmik  z testem dzwieku🙂. Poniżej wartości na schemacie. Z góry dziękuję.

@ Mariusz pisałeś że można  zmienić wartości rezystora na 12k w usz zeby poszerzyć pasmo od góry, próbowałeś? Warto? 

IMG_20220123_175356.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Meter napisał:

...Jedyne co mnie zastanawia to różnica napięć pomiędzy siatka drugą a anodą. O ile się nie mylę to na siatce 2 giej powinno być nieznacznie mniejsze niż na anodzie. .... 

IMG_20220123_175356.jpg

Dla EL84 zalecany prąd siatki 2 to 5,5mA w trybie pentodowym. Zmierz napięcie na R13 między jego nóżkami. Powinieneś mieć ok: U=(2x5.5mA)x1k= 11V. Nie podajesz napięcia na EC3, ale szacunkowo wg mnie wygląda, że jest dobrze. Jak możesz to podaj napięcia na EC3 i EC4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Meter napisał:

@ Mariusz pisałeś że można  zmienić wartości rezystora na 12k w usz zeby poszerzyć pasmo od góry, próbowałeś? Warto? 

Poza "ładniejszym" pasmem nie odnotowałem sonicznych różnic na korzyść. Wręcz odniosłem wrażenie, że dźwięk bardziej mi "leży" z oryginalną wartością rezystora czyli z mniejszą "głębokością" USZ. Warto pokombinować i posłuchać by ocenić to co najważniejsze czyli dźwięk, a nie wykresy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Cichomski napisał:

Nie wymieniaj wszystkiego "na pałę" :) - szkoda kasy. Posprawdzaj sukcesywnie. Podejrzewasz lampy mocy - odłącz jeden kanał, zamień lampy miejscami. Zrób test z wyjęciem ECF - wykluczysz lub potwierdzisz problem z lampami mocy. Odłącz napięcie anodowe 250V od trafo ale zostaw sieciowe - potwierdzisz co zlikwiduje stuki: odłączenie samego anodowego czy odłączenie całego zasilacza.

Ale obstawiam ten kondensator, który wypatrzył Mariusz. 

Uziemiona obudowa - bardzo ważna rzecz. W moim pierwszym gitarowcu nawalczyłem się z piskami, brumami i innym badziewiem kilka dni. Był... w drewnianej prowizorycznej obudowie. Włożyłem do metalowej, uziemionej do bolca w gniazdku i wszystko przeszło jak ręką odjąć. Kilka dni walki bez sensu. 

Widzę jeszcze jeden dość istotny "mankament" - ustawienie trafo sieciowego względem głośnikowych, powinny być prostopadle. Inaczej pole z sieciowego wraz ze wszystkimi szpilkami indukuje ci sygnał w trafo głośnikowym.

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi i rady. Jeżeli uda mi się zlikwidować to strzelanie w kolumnie będę miał więcej motywacji żeby poskładać ten wzmacniacz najlepiej jak umiem. Bo naprawdę warto, jeżeli dobierze się do niego odpowiednie kolumny gra zjawiskowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Meter napisał:

Trochę mam utrudniony dostęp, zmierzyłem między masa a rezystor em PR3 3k3 przed nim i za nim. Mam nadzieję, że dobrze. Wyszło EC3 282V i EC4 313V

Na R13 jest 7V po obydwóch stronach. 

Coś tu nie gra. Dobrze pomierzyłeś? Jeśli U_EC3=282V, a podane wcześniej U_siatki=306V, to oznaczałoby to prąd w rezystorze R13 rozpływający się do 2 siatek:

I_R13 = (306V-282V) / 1k = 24mA czyli 12mA/siatkę. To 2 razy za dużo.

Z kolei nie bardzo rozumiem co znaczy: "Na R13 jest 7V po obydwóch stronach"?. Czy to jest napięcie zmierzone pomiędzy nóżkami tego R13?

Jeśli tak, to jest to niespójne z innymi pomiarami, bo skoro U_siatki=306V, a U_EC3=282, to napięcie na R13 powinno wynosić 24V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maniek02 napisał:

Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi i rady. Jeżeli uda mi się zlikwidować to strzelanie w kolumnie będę miał więcej motywacji żeby poskładać ten wzmacniacz najlepiej jak umiem. Bo naprawdę warto, jeżeli dobierze się do niego odpowiednie kolumny gra zjawiskowo.

Sprawdź czy użyte podzespoły mają wartości takie jak nadruk na płytce, w szczególności kondensatory sprzęgające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że spadek powyżej 10kHz i tak jest z rezystor em 12k tyle że łagodniejszy i osiąga 45kHz w zakresie - 3db. Szkoda ze nie osiąga 20kHz  bez spadku. Nie myślałeś żeby nad tym popracować? 😋

Tak czy inaczej dziękuję za wysiłek włożony w przedstawienie symulacji. 

Ps sprawdzałeś może jak wygląda wykres po wymianie również C9 na 39pF?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Piotr Cichomski napisał:

Coś tu nie gra. Dobrze pomierzyłeś? Jeśli U_EC3=282V, a podane wcześniej U_siatki=306V, to oznaczałoby to prąd w rezystorze R13 rozpływający się do 2 siatek:

I_R13 = (306V-282V) / 1k = 24mA czyli 12mA/siatkę. To 2 razy za dużo.

Z kolei nie bardzo rozumiem co znaczy: "Na R13 jest 7V po obydwóch stronach"?. Czy to jest napięcie zmierzone pomiędzy nóżkami tego R13?

Jeśli tak, to jest to niespójne z innymi pomiarami, bo skoro U_siatki=306V, a U_EC3=282, to napięcie na R13 powinno wynosić 24V.

Witam jeszcze raz. Pomierzyłem najlepiej jak umiałem nie demontując płytki Pcb. Wartości zmierzone w załączniku. Zmieniłem odczep z 240v na 230v stąd rozbieżności pomiędzy dzisiejszymi a wczorajszymi pomiarami. Jeżeli coś sknociłem to przepraszam, nie wynika to z niechęci lecz z braku doświadczenia. 

IMG_20220124_155721.jpg

IMG_20220124_145044.jpg

Zdecydowałem, że zostawię tak jak jest. Wzmacniacz gra dobrze. Podziękowania przede wszystkim  Mariuszowi za tak szczegółowy opis, dzięki któremu zdecydowałem się na budowę tego kitu, oraz wszystkim, którzy przyłożyli rękę do końcowego sukcesu.   

Wzmacniacz uruchomiony w trybie pentodowym, podłączony do odczepu 230v moim zdaniem gra lepiej, napięcia w punkcie DC TP jest teraz 329-332v w zależności od pory dnia w stosunku do 240v 219-222v. Mam wrażenie, że jest bardziej przejrzyscie. 

Lampy uzyte to JJ i Philips miniwat. Transformatory Edis Ts 150-3/25, i pp25-1 plus elementy dyskretne tak jak sugeruje Mariusz. 

Obiecałem, że napiszę o wrażeniach w odniesieniu do Rs tube amp Pana Bielewicza. Ank gra zupełnie inaczej, jest dużo lepsza dynamika, Dźwięk jest bardziej nasycony. Na niekorzyść Ank przypada gorsza stereofonia i górne zakresy. Rs jest bardziej szczegółowy. 

Obydwa mi się podobają, ale gdybym miał wybierać to raczej Ank. Jeszcze raz dziękuję i Pozdrawiam. 

IMG_20220124_150736.thumb.jpg.3819129d6f11f388c29712ae43f17af2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Cichomski napisał:

 

Teraz napięcia niemal wzorcowe.

Nawet na głośnikach od kompa fajnie brzmi :).

Jeszcze preamp do gramofonu i będzie super komplet. Ja właśnie robię sobie taką integrę: ANK + preamp od Groovewatt. Ale u mnie jeszcze tylko wirtualnie. Choć mocno zawansowane.

Bez tytułu.png

Dziękuję, kolejny etap to pre phono. Jeszcze nie wiem co. 

32 minuty temu, Maniek02 napisał:

Gratuluję efektu, no faktycznie napiecia masz wzorcowe. Mierzyłeś może napiecia na ecf80 na 1,6 i 3 nóżce? Możesz jeszcze kiedyś 6p14p sprawdzić jak grają. Pozdrawiam 

Nie mierzyłem,  jeżeli bardzo Ci zależy to mogę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Z ciekawością przejrzałem ten wątek budowy wzmacniacza lampowego i przyznam że zapragnąłem go zbudować. Nie mam w tym doświadczenia więc dwa pytania:

Ile ten wzmacniacz pobiera prądu podczas pracy ?

Czy można w nim zaadoptować wyjście na subfoofer. Moje głośniki (B&W stary model DM602) wspomagane są przez subwoofer z wbudowanym wzmacniaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...