Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Cześć. Transformator zasilający to ok. 150W więc więcej wzmacniacz kolokwialnie rzecz ujmując nie odda mocy. Realnie wzmacniacz pobiera znacznie mniej mocy. 4xEL84 czyli 4 x 0.76A na grzałki napięcie 6.3VAC co da ok. 19W, 4 x 0.05A na anody 300VDC (ok. 60W) plus 2xECF80 czyli 2 x 0.45A na grzałki (6W) i 2 x 0.01A anody pentod i 2 x 0.014A triod (10W). Jeszcze prądy siatek i wyjdzie razem jakieś 90 W 😉

Suby z reguły mają dedykowane wzmacniacze więc powinieneś wybrać źródło sygnału audio z wyjściem na suba lub jeżeli nie ma to coś zakombinować. Na przykład wzmacniacz zasilić sygnałem z XLR gniazd, a suba z RCA. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem sygnału audio jest DAC. Ma on wyjścia XLR i RCA. Lecz do wyjścia XLR podłączony jest wzmacniacz słuchawkowy. Myślałem że już w samym wzmacniaczu, jeszcze w torze wstępnym zsumować sygnał kanału prawego i lewego i wysłać go na suba. Tylko nie wiem w którym miejscu omawianego wzmacniacza można byłoby to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie doboru optymalnych podzespołów do tego wzmacniacza. Zaczynam od transformatorów.  Na tym forum nie zauważyłem wątku o możliwości zastosowania transformatorów głośnikowych toroidalnych. Na stronie:

https://sklep.toroidy.pl/pl/p/TTG-EL84PP-Transformator-glosnikowy-8kOhm-2xEL84-PP-Push-pull/561

 jest oferowany taki transformator. Czy będzie on pasował do tego projektu ? Czy może być lepszy od transformatora np. Hammond 1650 ?  Transformator zasilający: czy toroidalny to także dobry wybór ? To tyle na razie jeśli chodzi o moją ciekawość

P.S. W poprzednim wątku pytałem  o wyprowadzenie sygnału do suba. Chyba sobie poradzę i skopiuję układ ze wzmacniacza  Yamaha AS-500 który posiadam.

Edytowano przez Robert Hatalo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Robert Hatalo napisał:

Witam. Jestem na etapie doboru optymalnych podzespołów do tego wzmacniacza. Zaczynam od transformatorów.  Na tym forum nie zauważyłem wątku o możliwości zastosowania transformatorów głośnikowych toroidalnych. Na stronie:

https://sklep.toroidy.pl/pl/p/TTG-EL84PP-Transformator-glosnikowy-8kOhm-2xEL84-PP-Push-pull/561

 jest oferowany taki transformator. Czy będzie on pasował do tego projektu ? Czy może być lepszy od transformatora np. Hammond 1650 ?  Transformator zasilający: czy toroidalny to także dobry wybór ? To tyle na razie jeśli chodzi o moją ciekawość

P.S. W poprzednim wątku pytałem  o wyprowadzenie sygnału do suba. Chyba sobie poradzę i skopiuję układ ze wzmacniacza  Yamaha AS-500 który posiadam.

Formalnie dobry. Ale na LampyElektronowe.pl jest taki komentarz:

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?toroidalne,129

Może nic to nie przesądza, ale im głębiej wsiąkam w temat, tym rzadziej widzę by w jakiś rzeczywiście wysokiej jakości konstrukcjach stosował  ktoś toroidy jako wyjściowe. 

Toroid jako zasilający częściej ma dobre opinie.

Edytowano przez Piotr Cichomski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fezz w push pullach stosuje z powodzeniem trafa toroidalne. W zalinkowanej recenzji trochę na temat w opisie budowy. Takie trafa mają i wady i zalety. Na pewno mają mniejszy strumień pola rozproszonego co korzystnie wpływa na sprawność i mniejsze przesłuchy ale szybciej się rdzeń nasyca składową stałą co może być wadą. 

Cena w relacji do jakości jest dobra wg mnie ale na trafa wyjściowe wolałbym na rdzeniu CC coś od markowych producentów. Lundhall robi świetne trafa 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Kończę kompletować podzespoły. Prośba o wsparcie jeszcze z kilkoma pozycjami.

1. Jakie lampy ECF80?

2. Jakie przewody zasilające?

3. Jakie przewody sygnałowe?

4. Czy podstawki pod lampy lepiej ceramiczne? te z linku będą ok?

https://allegro.pl/oferta/podstawka-ceramiczna-9pin-pcb6-noval-ecc83-ecc82-6752661452

 

5. Jaki transformator zasilający, poniższy może być? Podobno toroidalne lepiej się nadają do zasilania. 

Ewentualnie co polecacie? Głośnikowe będę od 4pietro

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?654,tt100-120-s-transformator-sieciowy-toroidalny-sizei

 

Jak zacznę składać w całość na pewno będzie więcej pytań :) bo to mój pierwszy lampowiec.

Płytka taka: Hd49c7b44d8094ddcafdb4ecd8a29e95cJ.jpg

 

Dzięki za sugestie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert Hatalo napisał:

Czy sobie je chwalisz ?

Tak. Są wystarczająco dobre jeżeli chodzi o jakość to tej amatorskiej konstrukcji. 

2 godziny temu, ksi3zyc napisał:

1. Jakie lampy ECF80?

Nie żałuj na lepsze lampy. Moje wskazanie to E80CF Telefunkena na złotych nóżkach (goldpin). Ale Mullardy czy Miniwaty Philipsa będą OK. Unikaj tych no name bo nie wiadomo ile pożyją.

Zasilające najzwyklejsze z elektryka 2,5mm2. Hammond ma głośnikowe do gniazd dobre więc odpada dylemat. Sygnałowy od RCA do potka możesz dać Mogami Neglex. To dobra cena za oferowaną jakość.

Na podstawki też nie żałuj. Te zalinkowane mogą długo nie wytrzymać jak będziesz "wachlował" lampami. Dołóż na takie lepszej jakości. Może trafisz gdzieś teflonowe.

Trafo zasilające 100W? Wg mnie za słabe. Będzie się mocno grzało. Dołóż do takiego minimum 150W. Leszek Ogonowski robi dobre zasilające i wystruga Ci takie pod Twoje napięcie w sieci. Te ze sklepu pewnie policzone jest na 230 VAC, a jak będziesz miał 240 w domu? Trzeba zmierzyć zanim zamówisz bo później będziesz kombinował ze zbijaniem za dużego napięcia na żarnikach ;) 

 

ecf80.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MariuszZ napisał:

6P14P EW. To taki ruski odpowiednik EL84 na sterydach. Wydłużona żywotność, większy zakres dopuszczalnych napięć. Dobre lampki. 

Czy P14P EW to to samo co P14P EV  albo P14P EB ? B to ruskie W, więc może tak.

Frapuje mnie natomiast "V" bo tych ofert na ebay jest sporo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2022 o 21:56, MariuszZ napisał:

Trafo zasilające 100W? Wg mnie za słabe. Będzie się mocno grzało. Dołóż do takiego minimum 150W. Leszek Ogonowski robi dobre zasilające i wystruga Ci takie pod Twoje napięcie w sieci. Te ze sklepu pewnie policzone jest na 230 VAC, a jak będziesz miał 240 w domu? Trzeba zmierzyć zanim zamówisz bo później będziesz kombinował ze zbijaniem za dużego napięcia na żarnikach ;) 

Rozkminiam temat trafa zasilającego.  Pan Leszek poinformował, ze na wersję 150wat z wyżarzanymi blachami trzeba czekać 3 tygodnie.

Co sądzicie o poniższych? Używał ktoś ?

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?997,tstla-120-001-transformator-sieciowy-toroidalny-audio-indel

lub

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?529,te84-132-transformator-sieciowy-sizei

 

a może coś innego byście polecili ale szybciej dostępnego niż 3 tygodnie?

 

PS, głośnikowe od 4Pietro dziś doszły :)

 

W sumie jeszcze ten jest brany pod uwagę

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?735,tt100-120-a-transformator-sieciowy-toroidalny-audio-sizei

 

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czołem.
Powoli kompletuję całość i mam do Was pytanie, szczególnie do @MariuszZ

Pomijając kwestię dobrej jakości traf, potencjometru, rezystorów, kondensatorów itd. czy oprócz dorzucenia takich modów jak 1nF na krótkich nóżkach od masy gniazd RCA do obudowy, ground lifter na mostku prostowniczym,
czy sugerujecie jakieś modyfikacje względem schematu rev-e?

Póki co mam zaplanowaną zmianę R17A R17B na 100K oraz zmianę RR1 na dławik.
Dodatkowo - jaką wartość dajecie w C5A, C5B, C6A, C6B? Zamawiając kit z ali, otrzymałem 47uF.

Pozwoliłem sobie wykonać spis kondensatorów i rezystorów.

KANAL:
2    C1A, C1B:                         470uF 10V
2    C2A, C2B:                         4,7uF 160V
4    C3A, C3B, C4A, C4B:         0,22uF 630V
4    C5A, C5B, C6A, C6B:         100uF 63V
4    C7A, C7B, C8A, C8B:         100pF 
2    C9A, C9B:                         68pF

ZASILACZ:
1    EC1:                                    22uF 400v 
3    EC2, EC3, EC4:                    100uf 450V 
1    EC5:                                   10uf 100V
2    C9, C10:                             10nF 

KANAL:
2    R1A, R1B:                                                                150K 1W
2    R2A, R2B:                                                                100R 1W
2    R3A, R3B:                                                                390R 1W
2    R4A, R4B:                                                                560K 1W
4    R5A, R5B, R6A, R6B:                                                33K 2W
2    R8A, R8B:                                                                5K6 1W
6    R7A, R7B, R9A, R9B, R10A, R10B:                            10K 1W
4    R11A, R11B, R12A, R12B:                                        270R 3W
2    R13A, R13B:                                                            1K 1W
4    R14A, R14B, R15A, R15B:                                        470K 1W
2    R16A, R16B:                                                            16K2 1W
2    R17A, R17B:                                                            220K 1W

ZASILACZ:
1    RR1:                                                                       10R 5W
1    RR2:                                                                        220R 5W
1    RR3:                                                                        3K3 3W
1    RR4:                                                                        270K 1W
1    RR5:                                                                        47K 1W
4    RR6, RR7:                                                                100R 1W
1    R18:                                                                        620R 1W
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Te kondensatorki przy rezystorach katodowych mogą zostać 47uF. Tworząc filtr górnoprzepustowy nie ograniczy ta wartość dolnej granicy pasma przenoszenia wzmacniacza. 

Ważne żeby dobrać takie na temperaturę 105C bo tam grzeje strasznie od lamp i rezystorów. 

Ja wybrałem Nichicony serii KA audio o wartości 220uF.

Jeżeli chodzi o modyfikacje ja dorzuciłem filtr Schaffnera przed trafo. Uważam, że to przerost formy nad treścią z perspektywy czasu ale dla świętego spokoju dałbym przed trafo zasilające dwa pasywne dławiki dla trubu różnicowego jeden i dla wspólnego drugi. Żyjemy w XXI wieku i otoczenie zalewane jest promieniowaniem EM coraz bardziej. Wifi, BT, telefonia komórkowa itd. Z sieci zasilającej coraz więcej syfu dociera do urządzeń. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...