Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Przy maksymalnej głośności bez podania sygnału w prawym kanale było słychać niewielki brum. Wstawiłem dlawik, taki sam ja Mariusz zamiast rezystor 10R. Teraz jest zupełna cisza. Nurtuje mnie jedno, otóż Mariusz pisał, że spadła dynamika. Nie wiem czy to siła sugestii czy rzeczywiscie słychać różnice. @MariuszZ, zostawiłeś u siebie dlawik, czy rezystor? Z góry dzięki za odpowiedź. 

IMG_20220228_095224.jpg

Dnia 28.02.2022 o 13:27, Fonomajster napisał:

Meter,  jak masz teraz przedwzmacniacz gramofonowy?

Wyciągnąłem ze starego Sonaba, dorobiłem zasilacz na lm317, 337, wyprowadziłem go na zewnątrz i mnie zadziwił. 🙂

IMG_20220124_124942.jpg

Dnia 28.02.2022 o 13:27, Fonomajster napisał:

Meter,  jak masz teraz przedwzmacniacz gramofonowy?

Wyciągnąłem ze starego Sonaba, dorobiłem zasilacz na lm317, 337, wyprowadziłem go na zewnątrz i mnie zadziwił. 🙂

Gdyby ktoś się podjął zaprojektowania płytki, to mogę udostępnić schemat. Jest naprawdę niezły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Z tą dynamiką na ucho to ciężko wyłapać. Dławik zostawiłem. Nie mam grama brumu, szumu czy innego hissu. Dławik ma ok. 40R i wstawiony za rezystor 10R deko obniża napięcie anodowe lamp mocy oraz sterujących. Zmieniają się punkty pracy i to prawdopodobnie było odpowiedzialne za wrażenie spadku dynamiki. Wystarczyło pokrętło volume odkręcić i wrażenie znikało. 

Dławik to wg mnie obowiązkowy element zasilania układów lampowych 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo zaleceń wpięcia modułu za pierwszym kondensatorem zasilacza, ja wpiąłem pomiędzy odczep wtórny 250 a płytkę, bo max napięcie przekaźnika jest 250v. Wydawało mi się, że tak będzie lepiej. 

Gdyby moja logika była niepoprawna, proszę o korektę moich rozważań. ☺️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pierwszym kondensatorem jest ponad 300 DC, czyli dobra decyzja. 

Adam Tatuś w swojej książce 'Proste konstrukcje lampowe, mówi o wpięciu dokładnie za pierwszym kondensatorem filtra, żeby uniknąć dużego udaru prądowego. Jaki wpływ na przekaźnik ma prąd a jakie napięcie? 

 

Edytowano przez RoRo
Usunąłem zdublowany fragment
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatusia nie czytałem. 

Tu w pigułce. 

Tu bardziej obrazowo.

"... Prąd stały posiada cechę niepożądaną dla elementów stykowych. Podczas ich rozłączania powstaje łuk elektryczny, który nie gaśnie natychmiast, ale trwa, dopóki odległość między stykami nie będzie odpowiednio duża.

W czasie trwania łuku, styki są wypalane jak przy spawaniu. Prąd przemienny ma „łagodniejszą” naturę, ponieważ napięcie między stykami spadnie do zera najdalej za pół okresu, co w przypadku obwodów pracujących z częstotliwością 50 Hz, daje tylko 10 ms. Dlatego maksymalna moc, jaką może przełączać ten sam przekaźnik umieszczony w obwodzie prądu stałego, będzie znacząco niższa od 4000 W. Przy wysokim napięciu, wynoszącym 300 V, maksymalny prąd może wynieść tylko 200 mA, czyli obciążenie może pobierać nie więcej niż zaledwie... 60 W... "

 

Screenshot_20220301_221338.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Meter napisał:
15 godzin temu, MariuszZ napisał:

 

Przepraszam, chciałem zacytować, ale chyba nie potrafię. A potrafiłem.

Otóż, też myślę nad przedwzmacniaczem gramofonowym.

Natchniony przez Mariusza jak wielu innych też zrobiłem omawiany wzmacniacz.

W moim zależy od wetkniętych lamp mocy. Z jednymi jest całkowita cisza, natomiast z inną kwadrą potrafi się pojawić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2022 o 11:15, MariuszZ napisał:

Cześć. Nie mam żadnych doświadczeń z phono ale gdybym miał gramiaka to bez wahania bym spróbował ;) 

Cześć Mariusz, mam bardzo dużą ochotę na poskładanie kitu phono, niestety nie umiem dobrać transformatora. Czy pomógłbyś? Bez Twojej pomocy nie odważę sie. Z góry dzięki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2022 o 08:15, Motyl Emanuel napisał:

Witam Wszystkich,

również podejmuję wyzwanie i będę składał wzmacniacz, pcb leci z Chin, trafa głośnikowe zamówiłem u 4Pietro4, a zasilające u Pana Ogonowskiego, może do końca kwietnia uda się zgromadzić wszystkie potrzebne części, trafa od Piotra mają być w drogiej połowie kwietnia.

Właśnie odebrałem z paczkomatu PCB :) , czekam na resztę gratów.

 

Czy jakiś dobry człowiek ma zrobione zestawienie potrzebnych podzespołów żeby nie spisywać z pcb ?

 

IMG_20220303_123527.jpg

Edytowano przez Motyl Emanuel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z tych co słuchają ☺️,a w słuchaniu mam duże doświadczenie. Dosyć często wymieniam sprzęt. Zauważyłem, że z dlawikiem była wyraźnie mniejsza holografia i separacja instrumentów. Nie wiem czy ma to potwierdzenie w pomiarach, po prostu tak słyszę. 

Szczególnie przy niskich poziomach głośności. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Meter napisał:

Jestem z tych co słuchają ☺️,a w słuchaniu mam duże doświadczenie. Dosyć często wymieniam sprzęt. Zauważyłem, że z dlawikiem była wyraźnie mniejsza holografia i separacja instrumentów. Nie wiem czy ma to potwierdzenie w pomiarach, po prostu tak słyszę. 

Szczególnie przy niskich poziomach głośności. 

Pozdrawiam. 

Wg mnie tak do końca nie można wymienić rezystora na dławik zupełnie bez korekcji innych elementów. Dławik ma inną rezystancję niż pierwotny rezystor i należałoby ponownie przeliczyć pozostałe rezystory obniżające napięcie dla stopni wzmacniacza, a pewnie i skorygować napięcie wyjściowe anodowe trafa, żeby zachować pierwotne punkty pracy lamp. Zresztą jak się przyjrzeć wersji nowszej wzmacniacza z "fabrycznym" dławikiem, to wartości napięć i R obniżających są pozmieniane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr Cichomski napisał:

Wg mnie tak do końca nie można wymienić rezystora na dławik zupełnie bez korekcji innych elementów.

Można pod warunkiem, że wartość rezystancji dławika nie będzie zbyt wysoka. Zrobiłem symulację zasilacza dla dławika 7H 39R i rezystora 10R. Różnica napiecia DC w punkcie pomiarowym (napięcie anodowe EL84)  to 1 VDC. Większe wartości tej różnicy uzyskujemy gdy mamy do czynienia z wahaniami napięcia sieciowego. Dla przykładu na obrazku różnica 10 VAC (230VAC ----> 240VAC) daje skok napięcia w punkcie pomiarowym z 327VDC do 340VDC.

Warto zwrócić uwagę na tętnienia zasilacza w punkcie pomiarowym. Dla zasilacza z dławikiem jest to 700mV. Dla rezystora ponad 3V.

Jak komuś chce się pobawić to zachęcam do wypróbowania programiku PSU DesignerII pozwalającemu na różne symulacje.

Pozdrawiam.

 

za dławikiem (Medium).jpg

za rez10R (Medium).jpg

za rez10R260VAC (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, MariuszZ napisał:

Można pod warunkiem, że wartość rezystancji dławika nie będzie zbyt wysoka. Zrobiłem symulację zasilacza dla dławika 7H 39R i rezystora 10R. Różnica napiecia DC w punkcie pomiarowym (napięcie anodowe EL84)  to 1 VDC. Większe wartości tej różnicy uzyskujemy gdy mamy do czynienia z wahaniami napięcia sieciowego. Dla przykładu na obrazku różnica 10 VAC (230VAC ----> 240VAC) daje skok napięcia w punkcie pomiarowym z 327VDC do 340VDC.

Warto zwrócić uwagę na tętnienia zasilacza w punkcie pomiarowym. Dla zasilacza z dławikiem jest to 700mV. Dla rezystora ponad 3V.

Jak komuś chce się pobawić to zachęcam do wypróbowania programiku PSU DesignerII pozwalającemu na różne symulacje.

Pozdrawiam.

 

za dławikiem (Medium).jpg

za rez10R (Medium).jpg

za rez10R260VAC (Medium).jpg

Bardzo chciałem zachować dlawik i nadal mam wątpliwości. Twoje dane pokazują same korzyści, lecz mnie przekonuje dźwięk bez niego. Dwukrotnie przezbrajalem wzmacniacz, ponieważ zauważyłem poprawę w pewnym zakresie. Ladniejsza góra pasma z dlawikiem. Wygrała jednak trójwymiarowość dźwięku bez niego.Nic nie poradzę, tak słyszę. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, a sprawdzałeś jak wyglądają parzyste harmoniczne z dlawikiem i bez? Krzysztof Bielewicz twierdzi, że za 'dźwięk lampowy' odpowiada 2ga i 3cia harmoniczna. Widziałem, Twoje wyniki pomiarów dla triody i pentody, może byś zrobił porównanie pentoda z dlawikiem i bez 😋. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...