Skocz do zawartości

Amplituner YAMAHA RX-A1060 Subwoofer AMPLITUNER NAIM UNITILITE


piotrex89

Recommended Posts

Witam, mam obecnie amplituner Yamaha RX-A1060 spięty z 5 głośnikami Dali concept 8(kable profesjonalne-nie pamietam nazwy) dali vocal i suround dali concept 2, subwoofer tonsil aktiv250.

Słucham głównie Tidal, wpadłem na pomysł, że zakupię Roksan Kandy K3, jednak trafił się NAIM UNITILITE.

Po podłączeniu dwóch frontów zrobiłem porównanie

1.Yamaha z "ulepszaczami" - Naim 1:1 (na samych frontach)

2. Yamaha PURE  - Naim - 0:2 (na samych frontach)

3. Yamaha z "ulepszaczami" + Sub - Naim - 2:0,5 (na samych frontach)

4. Yamaha z "ulepszaczami" + Sub - Naim - 2:0 (pełne 5.1 z Yamahą)

Generalnie OK, większość z Was wyśmieje granie w innym formacie jak PURE, ja jednak nie sugeruję się środkami a uchem i jego zadowoleniem.

Czy ktoś podpowie mi jak podłączyć

1. Naim+sub (jeśli się da)

2. Naim + sub+ amplituner (jeśli się da)

 

Wszystkie porównania zrobiłem na Tidal HIFI, oraz na tych samych kablach i wtykach bananowych NAKAMICHI

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrex89 napisał:

1. Naim+sub (jeśli się da)

Nie da się.

 

1 godzinę temu, piotrex89 napisał:

Naim + sub+ amplituner (jeśli się da)

Ampli KD + sub do ampli + wyjście przedwzmacniacza Naima / gniazdo DIN / do wejścia amp.KD / potrzebny będzie adapter DIN - 2xRCA/

Ale od razu mówię , że jest to idiotyczne połączenie , bo korzystasz ze słabiutkich końcówek mocy amp.KD. 

Raczej nie polecam takich kombinacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner nie należał do najtańszych około 6,5 k za nowy. Zabawę się trochę we wróżke. 😁 Analizując aspekt cenowy, by było lepiej należałoby szukać używanego czystego wzmacniacza stereo, bez żadnych dodatków, od kwoty około 3,5k w górę by odczuć znaczącą różnicę. Może jakaś hybryda lub lampa?? 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ale od razu mówię , że jest to idiotyczne połączenie , bo korzystasz ze słabiutkich końcówek mocy amp.KD. 

 

Ale dlaczego słabiutkich? 130 W przy 8 omach w stereo, tranzystory Sankena, spory zasilacz i kondensatory o pojemności porównywalnej z dobrymi wzmacniaczami (nie wiem ile ma RX-1060, ale spokrewniony z nim RX-A3050 ma 2x18 000 uF), podwójne radiatory, i to wszystko nazywa się "słabiutka końcówka"? Przecież ten amplituner jest lepiej zbudowany niż wiele wzmacniaczy. Czy nie przesadzasz trochę?

1307976008_dz0xMDA2Jmg9MTAwMA_src_50937-amplituner-yamaha-rx-a1070-audiocompl-fot3.thumb.jpg.d5484d5f5153964f2ff19735a8633403.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

130 W przy 8 omach

W swojej RX-A3030 mam 250W przy 1 kHz przy 4 Ohm na kanał i 150 W przy 8 Ohm i tyle teoria ,a praktyka jest taka, że jak podłączę Dali Grandy jako fronty i przełączę na stereo ,to za cholerę ten amp. nie jest w stanie wysterować tych kolumn / głównie bas staje się zamiast szybkiego punktowego, po prostu tylko zaznaczony i rozlazły/w odróżnieniu od np. NAD-a 3100, który przy 60W na kanał radzi sobie bez problemu . RX-A3030 tak samo nie radził sobie z Dynavoice df-8 , a patrząc na parametry specyfikacji powinien je roznieść lub mieć spory zapas :) Gdyby było tak pięknie jak piszesz, to nie podłączałbym dwóch końcówek mocy / fronty i surround/, na tym ampli chodzi wyłącznie centralny.

W październiku kończy mi się gwarancja na RX-A3030 więc nie mogę wstawić zdjęć wnętrza, ale jest ono dokładnie pokazane na filmie 19:11 min :

 

 

A, i jeszcze tylko dopiszę , że w KD. sprawdza się idealnie i złego słowa nie powiem , ale w stereo ........

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki błąd popełniają inżynierowie Yamahy? Biorą porządne podzespoły i im nie wychodzi. Gdzie dostrzegasz słabe miejsce w schemacie budowy swojego amplitunera? 

PS jakbyś znalazł czas, to może napisz w temacie o cyfrowym korygowaniu akustyki, jak działa on w Twojej Yamasze, bo masz chyba najbardziej zaawansowaną wersję. Czy sprawdza się w stereo? Czy go używasz?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kraft napisał:

To jaki błąd popełniają inżynierowie Yamahy? Biorą porządne podzespoły i im nie wychodzi. Gdzie dostrzegasz słabe miejsce w schemacie budowy swojego amplitunera? 

Kraft , nie ma w nim błędów a w każdym razie ja ich nie widzę / a raczej nie słyszę/ właśnie oglądając "Avatara" :) 

Nie mam nic do inżynierów Yamahy , elektroników Yamahy, zarządu Yamahy , woźnych Yamahy czy kogokolwiek z tego koncernu , wypuścili na rynek świetnie sprawdzający się w warunkach domowych AMPLITUNER KINA DOMOWEGO. I to nie ich wypowiedzi czytałem, mówiące o znakomitym flagowym amplitunerze , nareszcie świetnie sprawdzającym się po za dźwiękiem wielokanałowym również w trybie stereo. Pisali to więc nie ludzie którzy skonstruowali to urządzenie, a różni pismacy z periodyków branżowych audio, faceci przyznający na targach różne nagrody , tytuły czy laurki. Po prostu napompowano balonik :) Piątą nogę stabilizującą jaką wkręcono na środku podstawy prasa okrzyknęła epokowym odkryciem na równi z wynalezieniem przez ludzkość koła :) 

20 godzin temu, Kraft napisał:

o cyfrowym korygowaniu akustyki

YPAO w kinie działa dobrze , nie znam zresztą nikogo, kto by na słuch, biorąc pod uwagę odbicia ustawił dziewięć głośników i dwa subwoofery :) 

Bardzo dobrym pomysłem Yamahy było umożliwienie szerokiej ingerencji użytkownika w rezultat kalibracji automatycznej. Mając bazę po kalibracji automatycznej lub robiąc pomiary samemu mikrofonem możemy ustawić:

- częstotliwość / 1/3 oktawy/

- Gein / przedział skali equalizera od -20 do +6 dB

- szerokość zakresu pasma częstotliwości

Wszystkie te wartości możemy zmieniać oddzielnie dla każdego kanału.

20 godzin temu, Kraft napisał:

Czy sprawdza się w stereo? Czy go używasz?

I tutaj zaczynają się schody , nie używam amp.KD . do słuchania muzyki, i to nie dlatego że jestem ortodoksem, lub lubię wydawać kasę na wzmacniacze stereo. Po prostu , to nie brzmi , i obojętnie czy włączę tryb Pure Direct / a na nim jest najlepiej/ czy mam włączone YPAO . Długo słuchałem przez ten amp. Spotify, bo nie miałem innej alternatywy  / dopiero w ubiegłym roku Piotrek z S4Home uświadomił mi , że wynaleziono " Malinę" :) /, powiem tak , przy włączonym YPAO , jest poprawnie, balans tonalny zachowany , dynamika słabiutka, wszystko jakoś tak bez emocji , coś tak jak w przekombinowanym akustycznie pomieszczeniu gdzie ściany i sufit obito wełną i poustawiano wszystkie możliwe ustroje. Niby dobrze, a można z nudów zasnąć :)

Aby zauważyć różnicę wystarczy porównać ze wzmacniaczem stereo , w moim przypadku tym który otworzył mi oczy był NAD 3100 za 1/9 wartości amplitunera.

Na zdjęciach:  Nr.1 / kanał lewy/ i 2 / kanał prawy/ - pomiar 8 punktowy zakres 62,5-16kHz .

                      Nr.3/ kanał lewy/ i 4 / kanał prawy/ - pomiar 1 punktowy zakres 62,5-16kHz.

Biała linia stan faktyczny po pomiarze , żółta wyrównanie YPAO.

 

 

 

 

IMG_0064.JPG

IMG_0065.JPG

IMG_0066.JPG

IMG_0067.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Kraft napisał:

Czy ta żółta lina po korekcji, to ustawienia automatyczne,

Te zdjęcia pokazują kalibrację w trybie Natural , nie ingeruję w kalibrację , przy stereo jakoś sobie radzę z korektorem, ale większa ilość kolumn mnie przerasta, mamy jeszcze do wyboru ;

- flat - ujednolicenie dźwięku dla wszystkich kolumn , niezależnie czy są z tej samej " stajni" .

- front - dostosowanie dźwięku do możliwości kolumn frontowych , charakterystyka frontów nie jest modyfikowana , YPAO dostosowuje pozostałe kolumny do charakterystyki frontów.

Zwróć uwagę , że YPAO nie koryguje dźwięku do linii , po prostu wygładza wszystkie dołki i górki , poszerza zakres pasma na tyle by przejścia między częstotliwościami były płynne.

Nie jest to zły system kalibracji ,ale w stereo w moim mniemaniu się nie sprawdza. Próbowałem odwzorować ustawienia wykresu YPAO po kalibracji na system stereo za pomocą korektora graficznego, najdelikatniej mogę powiedzieć , że to co uzyskałem raczej nie przypadło mi do gustu :) Dźwięk był suchy , bez wyrazu , choć przyznam , że wyświetlacz graficzny na Kenwoodzie GE-1100 pokazywał prawie idealna linię :)  

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na amplitunerze Yamahy musisz słuchać z dodatkami. Po to on jest. Zwlaszczs ze w modelu 10 jest ona dość rozbudowana 

Miałem długo czas na testach Yamahę 1080 i z każdym wzmacniaczem przegrywała. Zdecydowanie. Oczywiście pod kątem innych amplitunerów jest na prawdę ok. Ale nie jest tu rządzenie do odsłuchu stereo. Skoro wzmak za 2000 gra lepiej. 

Da się ją jednak ustawić pod własne preferencje. Może to ci się po prostu podoba?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2019 o 11:22, 1Ender napisał:

Amplituner nie należał do najtańszych około 6,5 k za nowy. Zabawę się trochę we wróżke. 😁 Analizując aspekt cenowy, by było lepiej należałoby szukać używanego czystego wzmacniacza stereo, bez żadnych dodatków, od kwoty około 3,5k w górę by odczuć znaczącą różnicę. Może jakaś hybryda lub lampa?? 

Pozdrawiam 

 

wzmacniacz do ampli jak rozumiem poprzez preout?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...