Skocz do zawartości

Amplituner z obsługą kolumn 4 om, kino 5.0


skaktus

Recommended Posts

Witam. 

Czy możecie polecić amplituner do kina domowego, który obsługuje kolumny 4 omowe, będzie miał HDMI ARC i blurtooth? Kino będzie bez subwoofera (za mały pokój) a za niskie tony będą odpowiedzialne kolumny przednie. Szukam już trochę czasu i każdy amplituner obsługuje kolumny od 6 om. Oczywiście kolumny można zmienić, ale u mnie nie wchodzi to w grę. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Pokój wielkości 16 m2. Mój budżet jest skromny bo to około 1000 zł. Kolumny nie mają firmy, to samoróbki/przeróbki/naprawa kolumn wykonanych na na styl Jamo 626s. Ze względu ma małą ilość miejsca koło TV itd wybrałem taki klon ma on niecałe 15 cm szerokości i ten wymiar jest dla mnie idealny. Na internecie spędziłem już sporo czasu na poszukiwaniach i sądzę że jedynym wyjściem będzie Pioneer VSX 520D lub jego klon czyli Onkyo TX-50l. Są one jednak poza moim budżetem, więc chyba będę musiał narazie zrezygnować z zakupu amplitunera. Szukałem używanych i to niestety wciąż ponad 1000 zł. Dlatego też zacząłem szukać tradycyjnych wzmacniaczy a nie impulsowych (jak wspomniane wcześniej modele) z nadzieją na niższą cenę. 

Edytowano przez skaktus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za 1tyś coś ciekawego z używek można już znaleźć,i większość będzie sobie radzić z 4omami. Ciężko Ci coś polecić  bo nie wiadomo jak to będzie grać z twoimi kolumnami i tu bez odsłuchu się nie obejdzie . Ja kupiłem na Olx-e suba(szukałem w mojej okolicy co wymagało trochę cierpliwości ) i żeby go odsłuchać zabrałem go razem z właścicielem do mnie do domu. Wczesniej się umówiłem że zajmę mu około godzinki. Kosztowało mnie to kawkę i ciastko ale zakup był bezstresowy. Może Tobie też się uda trafić normalnego sprzedającego i poświęci Ci trochę czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i za pomoc. Rozumiem, że jeśli na amplitunerze pisze - minimum 6 om to go nie dotykam, przynajmniej z takiego wychodzę założenia. No chyba że mój tok myślenia jest błędy i do takiego amplitunera też można się podpiąć. Bo jeśli tak, to otworem stoją amplitunery Yamahy których jest od groma w niskich cenach, wiem że jakością nie grzeszą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega chyba na tym że większość tanich amplitunerów AV jest przewidziana do współpracy z kolumnami o impedancji 8 ohm. Z używanych dopiero te które będą na tyle wiekowe że nie spełnią wszystkich Twoich wymagań użytkowych będą oferowały właściwy wzmacniacz do kolumn które masz. Problem zwykle rozwiązuje obecność subwoofera, który odciąża wzmacniacz amplitunera ...  Może warto zbudować subwoofer o kształcie który nie będzie kolidował z wyposażeniem pokoju ? Nic nie wiemy jakie masz kolumny. Jeśli są to 3 drożne kolumny z basowymi z boku, to te basowe mogą stać się subwooferem po podłączeniu ich do osobnego wzmacniacza. Tu możesz uzyć dość tani wzmacniacz impulsowy stereo którym będą 2 jego kanały zasilą oba głośniki basowe. Wtedy bez problemu możesz użyć amplitunera do kolumn 8 ohm. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zwykle gdy kolumny ustawi się jako duże. Jeśli ustawi się jako małe, nawet gdy są ogromne, wtedy częstotliwości poniżej podziału są przesyłane na subwoofer. W przypadku dźwięku wielokanałowego kodowanego cyfrowo np. DD lub DTS teoretycznie powinien występować kanał subwofera jako osobny kanał efektowy. Wtedy działa on mimo ustawienia wszystkich kanałów jako duże kolumny. Z wszystkich głośników ustawionych jako małe dźwięk jest przekierowywany i dodawany do tego kanału subwoofera. W praktyce większość ścieżek dźwiękowych filmów chyba nie zawiera tego dodatkowego kanału subwoofera i idzie na sub to co jest przekierowane z głośników poszczególnych kanałów dźwięku. Brak tej świadomości prowadzi do tego że ludzie którzy ustawiają fronty jako duże i maja subwoofer są sfrustrowani słabą jego działalnością , bo idzie nim tylko bas z kanałów tylnych ( w większości przypadków ).

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skaktus napisał:

Pomysł warty rozważenia, sprawdze kolumny i chyba tak zrobie. Mam jeszcze pytanie teoretyczne. Czy jeśli amplituner pracuje z pełnozakresowymi kolumnami przednimi, może jednocześnie puszczać na nie pełny zakres i niskie częstotliwości na subwoofer? 

 W przypadku kolumn ustawionych jako duże, całe pasmo idzie na te kolumny. Ale po ustawieniu odpowiedniej opcji w menu (Yamaha -> Extrabass, Denon -> LFE+main, w ampli innych marek na pewno też da się ustawić) bas jest dublowany przez kolumny i subwoofer ( lecz tu znów działają filtry ustawione dla suba)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Tyle że te funkcje to takie firmowe wynalazki.

Być może, ale osiąga się efekt o który chodziło koledze skaktus. Zresztą , każdy apmlituner, z tych co do tej pory miałem, miał taką funkcję . I często z niej korzystałem.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MobyDick napisał:

W tym przypadku było by to niekorzystne, bo własnie chodzi o to aby odciążyć amplituner od obciążenia basem, gdzie są wydzielane największe moce, po to aby przekazać je innemu wzmacniaczowi , który zasili głośniki niskotonowe w kolumnach bo te będą pełniły rolę subwoofera.

Tak, tu masz rację . Jednak chodziło mi o teoretyczną możliwość odtwarzania basu równocześnie przez głośniki przednie i suba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2020 o 13:21, Anubarak napisał:

A jakiż to "może być problem"? Pierwsze słyszę by unikać skoro producent daje możliwość korzystania z głośników 4 omowych.

A mianowicie to że w Batmanie sprawdzałem i wyłączał mi się przy kolumnach strikte 4 omowych. W najnowszym teście audio jest także informacja o denonie który przy konfiguracji 5.0 także wyłączył się na 4 omach.

Na większości będzie napisane że współpracują z 6 ale już nie z 4. Najlepiej też sprawdzać z tyłu. Bo czasem jest sk że fronty są dopuszczalne ale tyły i centralny już na przykład nie. 

Warto też zadbać o prawidłową wentylację urządzenia. Jest to bardzo istotne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Rozważałem temat i doszedłem do wniosku, że nie będę się aż tak bardzo katował tym pomysłem i po prostu zmienię kolumny. Zatem, żeby nie tworzyć kolejnego tematu zapytam o najprostszy amplituner tj. Yamaha HTR 2067. Producent chwali się, że amplituner ma skalowanie obrazu do 4k - warto się takim aspektem zajmować ? To w ogóle ma sens, czy sam TV lepiej sobie poradzi z skalowaniem ?

 

Druga sprawa - czy puszczając sygnał w 4K przez taki amplituner, ten też "puści" 4k na wyjściu czy obraz będzie skalowany ? Pytam, bo niektórzy twierdzą, że tanie amplitunery nie puszczają sygnału 4k na wyjściu, co moim zdaniem jest błędem, skoro Yamaha chwali się skalowaniem do 4K (przynajmniej na ulotkach).

 

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zasada jest taka że skalowanie najlepiej jest robić na samym końcu łańcucha połączeń. Czyli że jeśli używasz TV, to będzie się to odbywało w nim. Każdy TV 4K potrafi przeskalować niższe wartości rozdzielczości. No chyba że amplituner zrobi to lepiej z jakiegoś powodu. Sygnał wizji najlepiej jest przesyłać w rozdzielczości w jakiej jest nagrany ( zazwyczaj ). Wielokrotny proces konwersji prowadzi do przekłamań i większej ilości błędów. Dlatego nie przejmował bym się tym czy amplituner KD ma taką funkcję. Inna sprawa, jeśli używasz jakiegoś źródła analogowego obrazu i Twój TV słabo sobie radzi z skanowaniem takiego obrazu do postaci cyfrowej. To jednak inna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo, moje źródła obrazu to będą: dekoder z Netii, komputer, HBO / Netflix. TV też nie jest jakiś cudowny, niby 4K ale to jest to 4K bez certyfikatu, wzbogacone o biały piksel ;)

Zapytam jeszcze o jedno - czy dzisiejsze TV są w stanie np. odtwarzacz film z np. dekodera z netii z dźwiękiem 5.1 i przekazywać taki sygnał do amplitunera kablem optycznym ? Zastanawiam się ponownie, czy warto podłączać całość po HDMI czy po optyku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat już stary, ale zapytam, może ktoś coś doda i innym też to coś pomoże.

Na moich kolumnach pisze  z tyłu:

________________________________________________

Nominal Impedance  4 Ω
suitable for amplifiers (from ... to)  4 ... 8 Ω

________________________________________________

Czyli , że są kolumny 4 Ω do których można podpiąć bezstresowo wzmacniacze od  4 do 8 Ω

Czy to ma związek może z jakąś dodatkową elektroniką w kolumnach zastosowaną ?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niej mają kolumny Ohm, tym z reguły gorzej dla wzmacniacza bo się bardziej grzeje. Wykres oporności kolumn też jest zmienny w zależności od częstotliwości w jakich grają. Jeśli trafisz na wzmacniacz który nominalnie gra od 6 Ohm, to jest duże prawdopodbieństwo że będzie dobrze grać przy kolumnach 4 Ohm, ale równie dobrze może się przegrzewać i wyłączać awaryjnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...