Skocz do zawartości

Kolumny HiRes


Gość

Recommended Posts

Ten HiRes w głośnikach Magnat Signature 700 to co ma niby robić? Jak ktoś ma czas i ochotę mi to wytłumaczyć to będę wdzięczny. Przecież do głośnika dochodzi sygnał analogowy. 

Mam nadzieję, że się teraz nie okaże, że wszystkie FLACi, które kupiłem to nie mają sensu jak nie mam głośnika HiRes

 

PS. Mam nadzieję, że wszystkie siły i moce intelektualne przerzucą sią z tutaj z tematu o znaczeniu jakości kabla zasilającego wzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Sercem wysokiej klasy reprodukcji wysokich częstotliwości jest nowy moduł hi-res z dwoma tweeterami fmax. Kopuła 30 mm ze szczególnie szeroką listwą pozwala na pracę z niską częstotliwością podziału, a zatem idealnie łączy się z jednostką średniego zasięgu. Dodatkowy 20-milimetrowy głośnik wysokotonowy superdome stanowi podstawę dla rozszerzonej częstotliwościowej powyżej 50 kHz. Wykazuje także doskonałą wszechstronną charakterystykę dyspersji. W tej kombinacji moduł jest certyfikowany Hi-Res przez Japan Audio Society..."

Wyjaśnione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj każdy chce mieć naklejkę hi-res lub MQA. W tym przypadku producent dzięki zwiększonemu zakresowi w górnych częstotliwościach mógł sobie pozwolić na sygnowanie kolumn jako hi-res. Początkowo takie oznaczenia były skierowane do plików, a w późniejszym okresie do odtwarzaczy przenośnych, w tej chwili jest to już wszędzie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

Dzisiaj każdy chce mieć naklejkę hi-res lub MQA. W tym przypadku producent dzięki zwiększonemu zakresowi w górnych częstotliwościach mógł sobie pozwolić na sygnowanie kolumn jako hi-res. Początkowo takie oznaczenia były skierowane do plików, a w późniejszym okresie do odtwarzaczy przenośnych, w tej chwili jest to już wszędzie. 

Magnaty w górnym zakresie przenoszą do 54 kHz a np. Heco Aurora do 42.5 kHz czyli teoretycznie Heco też mogłyby być sygnowane znakiem HiRes a tego nie robią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja to informacja z broszurki. Ale wyjaśnijmy to dźwiękowo.

Podobnie moduł hybrydowy wysoko tonowy robi od lat już DALI. Tam to się nazywa hybrydowy bo łączy standardową kopułkę z głośnikiem wstęgowym. Ale sama kopułka mogła by grac do końca i nie było by w tym nic złego. Podobnie jest  tu. Zastosowanie wstęgi czy też głośnika "Hi res" powoduje iż brzmienie wyższych, najwyższych rejestrów, i nie mowie tu o 40kHz tylko o paśmie od 15 do 20, jest po prostu czystsze. Bardziej nasycone. W pierwszej chwili doznasz to jako "podbite". ale nie koniecznie musi tak być. 

W Przypadku obu konstrukcji brzmienie wyższych gitar jest znakomite. O ile wstęga nie wybacza złych materiałów i stare polskie utwory zabrzmią słabo. O tyle w kopułce będzie już ok.

Czy takie wyjaśnienie jest ok?

Dodam jeszcze iż są konstrukcję które posiadają 2 moduły wstęgowe. Jeden grający wysoko drugi wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @S4Home za to wyjaśnienie. Teraz wszystko jasne. 

Jak to się ma w przypadku KEF serii Q, bo one nie są sygnowane znakiem HiRes do tego "dochodzą" raptem do 28kHz? Czyli nie będą raczej wyróżniały się niczym w wysokich częstotliwościach. A może współpraca z Yamaha R-N803 (polecana kopia na tym forum) spowoduje, że mimo krótszego zakresu głośników wzmacniaczowi uda się podbić wysokie częstotliwości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2020 o 14:56, Adam Wesolowski napisał:

Magnaty w górnym zakresie przenoszą do 54 kHz a np. Heco Aurora do 42.5 kHz

 

8 godzin temu, S4Home napisał:

i nie mowie tu o 40kHz tylko o paśmie od 15 do 20

Adam , zbadaj słuch , dorosły człowiek jak słyszy 16 kHz to już dobrze , są oczywiście wyjątki ale i tu mowa o 18 kHz. Wyjaśnił to S4Home podając pasmo 15-20 kHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

 

Adam , zbadaj słuch , dorosły człowiek jak słyszy 16 kHz to już dobrze , są oczywiście wyjątki ale i tu mowa o 18 kHz. Wyjaśnił to S4Home podając pasmo 15-20 kHz.

Gdzieś już o tym słyszałem.


Nie wiem, jak to jest z głośnikami, ale np. w urządzeniach pomiarowych specjalnie się rozszerza zakres np. długości fali lub częstotliwości aby zachować liniowość w pełnym zakresie użytecznym. W przeciwnym razie sygnał na wyjściu z czujnika przy końcu zakresu byłby zniekształcony. O ile w przetwornikach takich jak głośniki zniekształcenie rzędu 5% może nie mieć dużego znaczenia tyle w precyzyjnych pomiarach ma ogromne.

PS. O mój słuch się nie martw. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mkk napisał:

Za niedługo będzie nowa kategoria kolumn : dla nietoperzy :D

Bardzo śmieszne.
Na sarkastyczne odpowiedzi ekspertów od wpływu przewodu zasilającego na jakość dźwięku to tutaj zawsze można liczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam Wesolowski napisał:

O mój słuch się nie martw. 

Oj , to nie była złośliwość , tak tylko wspomniałem ,byś się nie martwił tą różnicą przenoszenia pasma między 54 - 42,5 kHz :) 

2 godziny temu, Adam Wesolowski napisał:

w urządzeniach pomiarowych specjalnie się rozszerza zakres np. długości fali lub częstotliwości aby zachować liniowość w pełnym zakresie użytecznym.

W audio ten "użyteczny ' jest raczej ograniczony :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Adam Wesolowski napisał:

Czyli bardziej podbija basy? I wzmacniacz (czy amplituner) nie ma tu nic do tego?

Podbija basy nie wiem. Moim zdaniem gra konkretnie, dobrze. Jest duże grono odbiorców które szuka takiego ciepłego dzwięku.

Adam powiedział słuszną uwagę. Nikt nie zrobi kolumn grających do 20KhZ bo oznacza to że ich spadek jest znacznie wcześniej i już przy 15 mieli byśmy straty. Nie będę się tutaj wymądrzał ale plus minus tak jest.

Z kolei oczywiscie my śle że różnica pomiędzy koncem zakresu 40 czy 60 kHz nie ma już znaczenia. Co nie zmienia faktu że te kolumny grają inaczej. Czemu? Jak w Dali bo w zakresie naszej słyszalności w pewnym momencie grają dwa przetworniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie przewija się pasmo przenoszenia i bardzo dużo osób patrzy aby było ono jak najszersze. Nie zawsze szersze pasmo przenoszenia oznacza lepsze brzmienie  i niejednokrotnie można się o tym przekonać na odsłuchu. Znam konstrukcje o wąskim paśmie typu 30hz-16khz, które brzmią wybitnie, podobna sprawa jest ze słuchawkami i sam odrzuciłem dużo CIEMów o szerokim paśmie przenoszenia i wybrałem o ile mnie pamięć nie  myli 20hz-18khz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek taki, że trzeba próbować różnych głośników (wiem, było mówione 100 tysięcy razu, że tak trzeba) bo ten HiRes to taki trochę chwyt reklamowy tak jak z resztą i same pliki niby w HiRes. Ja bynajmniej do tej pory żadnej różnicy nie usłyszałem. Pewnie wina też mojego sprzętu.

Dziękuję za wszystkie opowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...