Skocz do zawartości

Kolumny do KD i stereo


Furin F

Recommended Posts

Witam,

szukam kolumn, które się sprawdzą zarówno w stereo jak i kinie domowym.

Chce zacząć od ampli (ze względu na funkcjonalność) i frontów a domyślnie dążę do 5.1.2 i wzmacniacz po pre out ( chciałbym mieć w miarę uniwersalny sprzęt)

Nie mam odniesienia, jeżeli chodzi o kolumny z wyjątkiem kolumn Dali 7 Beech na Rotelu RA02 moich rodziców, które grają rewelacyjnie, ale tak jak pisałem nie mam innego doświadczenia z porządnym sprzętem i nie mam pojęcia co i jak lubię, dlatego dopiero na odsłuchu okaże się co i jak.

Celuję w sprzęt nowy coś z segmentu cenowego sprzętu wymienionego niżej. Nie chcę wydać majątku ale wolę nieco dozbierać i kupić coś porządnego (o ile to usłyszę). 

Cały salon ma 45m2 + kuchnia 15m2 (rzut)

Nie wiem jak to się wszystko liczy i ustawia (dopiero się będę dokształcał w tym temacie) ale sama przestrzeń odsłuchowa to około 30m2

1302291183_Salon-audio.thumb.jpg.8ba2943164a317844f388f92cd2cc0e9.jpg


 

W zależności jak wrażliwy okaże się mój słuch planuję

- kupić amplituner KD (Onkyo 696 / Yamaha 685) i ewentualnie potem wzmacniacz po pre out

- kupić lepszy amplituner KD przy którym zostanę (Onkyo 840)

 

Co do frontów to po lekturze forum wybrałem takie, które najczęściej padały w propozycjach tj:

Elac debut f6.2

Zensor 7/Oberon 7

Heco Aurora 700/1000

Klipsch RP-280F /260 (tutaj z tego co czytałem to raczej ampli Denona)

Magnat Signature 505

Monitor Audio Bronze/Silver 6

W miarę możliwości chciałbym odsłuchać wszystkie. Chyba, że nie warto i od razu można coś odrzucić np. ze względów na rozmiar salonu.

Wydaje mi się, że np. Zensory 7 to odpowiednik Aurory 700 a następca Zensorów czyli Oberony są w tej chwili w cenie Auror 1000 a wręcz droższe. Podatek od nowości ?

 

Jak już się uda wybrać fronty to czy iść w system frontów czy dobrać coś innego?

 

Liczę na waszą wiedzę i sugestie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Furin F napisał:

kupić amplituner KD (Onkyo 696 / Yamaha 685) i ewentualnie potem wzmacniacz po pre out

- kupić lepszy amplituner KD przy którym zostanę (Onkyo 840)

Tu najlepszą opcją było by zrobić bezpośrednią konfrontację z wzmacniaczem stereo,czy i jak słyszysz różnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba szukasz Amp AV który posiada wyj "pre-out" aby w przyszłości rozbudować sprzęt o końcówkę mocy czy też o wzmacniacz który może pracować w kd jako końcówka mocy. Nie mylić wyjścia Zone z pre-out jak i zwykły pre-out dla suba. Onkyo696 nie posiada wyjścia pre-out. Tak samo jak Dali Zensor7 to odpowiednik Heco Aurora700. To zupełnie dwie inne szkoły grania.
Udany set na bank może być Denon od modelu avr-x3xxx bo one już maja pre-out z kolumnami Heco Aurora1000, czy Monitor Audio Silver. Tak najlepiej kupić wszystkie kolumny z jednego modelu aby był spójny dzięki w kd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzilo mi o ampli AV z pre outem ale chyba jednak zmieni się koncepcja. 

Zastanawiam się nad

- stereo pod ampem stereo np onkyo 8390

Albo

- proteza kina typu 3.1 lub 3.2

Z 5.2 był by problem bo nie mam za bardzo jak tylnych głośników umiejscowić a kable rozwalone po całym pokoju nie wchodzą w grę. 

Czy ma znaczenie wielkość kolumn? Chodzi mi o to czy jest sens iść w tak duże głośniki jak Aurory 1000 czy klipsch rp280. Pomijam brzmienie ale raczej db wystarczy i z tych mniejszych

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup Cyrus Liryc (taki fajny kombajn) do tego DUŻE kolumny Monitor Audio Silver10 lub Klipsch RP280, lub Focal Aria 948 i będziesz zadowolony. Tak wielkość kolumny ma znaczenie. Każda może zagrać "głośno" ale to nie znaczy że to będzie super dźwięk tylko jazgot. Masz duże dość pomieszczenie i aby je nagłośnić to jednak duże kolumny potrzebujesz. Nie kupuj małych+sub bo te same pieniądze wydasz na duże. Moim zdanie w dobrym kierunku idziesz. Strikte stereo 2.0 a nie na siłę coś budować gdzie nie będzie działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten all in one to zdecydowanie nie ten budżet. Te wcześniejsze zestawy które wymieniałem były w granicach 6-8k. 

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Jeśli masz pakować taką kasę w "all in one" to równie dobrze możesz kupić yamahe 685 plus Cyrusa One. Głośniki efektowe mozesz dokupić pezprzewodowe a sam amp wykorzystywać jako streamer. Jeśli chcesz kino i stereo ja szedł bym w tym kierunku. Pozdrawiam 

Z racji tego że do końca nie wiem co bym chciał to to jest jakiś kompromis i narazie bezpieczniejsza opcja. Nie podejrzewam się o to abym miał audiofilski słuch.

Czy polecacie jeszcze jakieś kolumny pokroju auror 1000 lub klipsch 280 w podobnej cenie? Monitory 10 są z 2k droższe. I czy yamaha 685 uciągnie te większe kolumny? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon DRA800H, Yamaha 803D, Onkyo TX9380. Taka alternatywa z wodotryskami Amplituner Stereo z HDMI. Masz w nich praktycznie wszytko. Kolumny Duże na bank, szczerze tu umów się gdzieś na odsłuch. Heco Aurora 1000, Monitor Silver10 lub 500, Klipsch RP280.
Denon+Heco
Onkyo+Klipsch
Lub tradycyjnie zestawy stereo Cambrige Audio CXA lub Azure.
Jeśli zgłosisz się tu do branży to na bank coś znajdą dla Ciebie w określonym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. 

Muszę ogarnąć rynek u mnie w mieście i poumawiać się na odsłuchy.

 

Zastanawiam się cały czas jak to jest z tą wielkością kolumn. Wiadomo, że te większe powinny lepiej wypełnić duże przestrzenie i mieć większy zapas mocy ale

- głośne słuchanie muzyki (takie naprawdę głośne) na dłuższą metę (kilka kawałków) mnie męczy (chociaż wiadomo że fajnie odpalić muzę z porządnym kopem)

- jest chyba coś takiego jak wydajność kolumn i stricte same db nie grają

- czy trzeba nagłaśniać całą tą otwartą powierzchnię czy tylko miejsce odsłuchu (ok 25m2)? Dźwięk się niby rozchodzi gdzieś na boki w takiej przestrzeni ale w miejscu odsłuchu powinno być ok?

Wybór w tych "dużych" kolumnach jest dość mocno ograniczony (cenowo)... chociaż może  to i lepiej ;)

16 godzin temu, BaliGdynia napisał:

Onkyo TX9380. 

Chodziło Tobie o TX8390 ?

 

Porównywał ktoś z Was w stereo TX8390 do RZ840? Czytałem, że RZ840 całkiem nieźle sobie radzi w stereo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra lepiej. No ale chwila to już rezygnujesz z kina? Tak przez dwa dni?

Nieźle jak na ampli ale nie jak na wzmacniacz.

A czemu początkowy system Yamaha 685 + NAD 326 nie wchodzi w  gre? I d tego dobre kino? Nie chcesz go jednak?

Taki 326 zagra i lepiej od 840 i od 8390.

Do tego faktycznie spore ELAC F6.2 albo Heco 1000 i reszta do kompletu i masz i kino i stereo.

Dnia 1.02.2020 o 14:19, Furin F napisał:

Albo

- proteza kina typu 3.1 lub 3.2

Z 5.2 był by problem bo nie mam za bardzo jak tylnych głośników umiejscowić a kable rozwalone po całym pokoju nie wchodzą w grę. 

Ptoezy nie rób bo to absurd. Ale masz bezprzewodowe tyły od Yamahy MusicCast!

 

W razie pytań służę pomocą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie trochę błądzę we mgle. 

Trzeba się na coś zdecydować więc faktycznie zostanę przy kinie + wzmak.

Rozumiem, że yamaha 685 spokojnie udźwignie te kolumny ? Bo w jednym salonie jak się podpytywałem to właśnie polecali onkyo 840 lub ten wyższy model yamahy no ale to już dobre 2k więcej a tak jak piszecie nie zagra to lepiej niż wzmacniacz (stąd były te moje rozterki :P )

 

Żadna inna firma nie robi bezprzewodowych tyłów? Jeżeli nie to mam nadzieję, że spodoba mi się ta yamaha w połączeniu z wybranymi kolumnami.

A jak by się sprawdziły tylne głośniki ale umiejscowione pod sufitem i skierowane w miejsce odsłuchowe bo jednak kabel to kabel ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz miał wzmacniacz do amplituner kieruje moc na pozostałe kolumny. Czego nie udźwignie? Centralnego i surroundow? No bez przesady.

Czasem te porady specjalistów z salonów to dalekie są od prawdy. No ale nie ma co być zdziwionym. Pracowników brakuje.

W weekend szedłem w Galerii i w jednym ze salonów zauważyłem że pracuje teraz gość którego uczyłem  :P Miałem podbić czy coś się rozwinął. Ale :P

Niektórzy traktują to jako prace i nie można do nich mieć za złe. Rozumiem to. Osob dla których Audio to coś więcej jest na prawdę coraz mniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby nie było tak cukierkowo, że już rozwiązałeś jeden ze swoich problemów powiem od siebie...  przerabiając w życiu też takie ustawienie, powiem tak: jeżeli tylko możesz umieścić je niżej, nie pod samym sufitem, to to zrób.

Tak wysokie umieszczenie surroundów niestety będzie zaburzać scenę - pytanie, na ile będziesz na to wyczulony i będzie Ci to przeszkadzać?!

Mnie to kuło w uszy dość mocno, a w moim przypadku wcale pod samym sufitem nie były.

I tak, jak samo tło muzyczne/dźwiękowe nie przeszkadzało, tak już wszelkiej maści np. przejeżdżające/przelatujące pojazdy, "świsty" strzałów etc. gdzie dźwięk przechodzi "z boku" z frontu do surround, były średnie w odbiorze. Chyba, że ktoś lubi, jak przejeżdżający obok samochód, nagle unosi się ku górze, jakby startował w kosmos ;)  ale działać będzie na pewno 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były prezentowane na AVS. W tamtych warunkach pamiętam, że całkiem fajnie to gralo. Zdaje się, że z jakimiś lampami ale może się mylę. W każdym razie ja i kolega, z którym "zwiedzaliśmy" AVS zwróciliśmy na nie uwagę. Tak poza tym to z tego co piszą w internetach projektowała je jakaś "bardzo znana osoba", także chyba może to być konkurencja dla heco aurora 700 itp 🙂

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja się troche zawiodłem. Zrobili PR a stały w cholu. Totalnie nie do odsłuchu.

To klony Klipscha. EIC po straceniu dystrybucji zrobiło swoje odpowiedniki. Kolumny wykonane bardzo dobrze. Dźwiękowo nie wiem. Słuchałem tam ale w przejściu nie umiem stwierdzić. Kolumny z nowym systemem sprzedaży. więc nie mam ich jak zamówić do siebie aby posłuchać. Nie ma innej opcji jak wypożyczyć i testować. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...