Skocz do zawartości

Przedwzmacniacz i końcówka mocy DIY. Sprawdzony projekt. Zestaw Kit.


Recommended Posts

Ja się właśnie zabieram za First Watt F5 w wersji pierwotnej (nie Turbo). Coś mi mówi, że to będzie rewelacyjna końcówka mocy, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, kto jest autorem projektu :DBardzo mi się podoba jej minimalizm (pasuje do zdania w stopce ;) ), charakterystyczny zwykle dla konstrukcji lampowych. Nie ma jednak ich wad w postaci transformatorów wyjściowych :) Zapewne będę relacjonował budowę od początku do zamknięcia w obudowie. Póki co nie bardzo jest jeszcze co relacjonować - jestem na etapie poszukiwania i zamawiania komponentów. Okazuje się, że pomimo super prostego układu, nie jest to takie łatwe.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie będę ukrywał, że to właśnie Tobie pozazdrościłem frajdy z budowy i zmagań z ulepszaniem lampowca :) Tylko te transformatory... To jest dla mnie nie do przejścia. Mam jakąś taką wewnętrzną blokadę, aby coś takiego wsadzić w tor sygnału 😂 A że po doprowadzeniu Ushera do porządku, stałem się fanem Nelsona Pass'a - ten wzmacniacz gra teraz wprost wyśmienicie, aż nie bardzo wyobrażam sobie, że coś może grać lepiej - postanowiłem, że pomajstruję przy którymś z jego projektów. F5 mi najbardziej przypadł do gustu. Tylko 4 tranzystory i kilka oporników, a do tego Push Pull, czyli brak pojemności na wyjściu, koniecznej w SE - dla mnie wygląda to super. Płytkę zamówiłem tu. Prostsza i tańsza. Ta z diyaudio jest za to bardziej uniwersalna, jednak dopasowana pod kątem F5 Turbo. Najgorzej sytuacja wygląda z jfetami stopnia wejściowego - od dawna nieprodukowanymi (Toshiba). Za dwie dobrane pary zamienników (wprawdzie tych zatwierdzonych przez Pass'a - od LinearSystems :) ) zapłaciłem niedawno 140 zł ! Prawie jak za lampy, podczas gdy kiedyś kosztowały grosze. Ale jak widzę to i tak pikuś przy tym co trzeba będzie wydać na obudowę z wielkimi radiatorami i zasilanie.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, nowy78 napisał:

Najgorzej sytuacja wygląda z jfetami stopnia wejściowego - od dawna nieprodukowanymi (Toshiba).

Piotrek , jak byś się pokusił o sprawdzenie w jakich starych klockach były montowane to może bym coś znalazł. Byłem ostatnio u kolegi w komisie na tzw. zapleczu i przez 30 lat uzbierała mu się góra sprzętu którego nikt nie odebrał, więc może da się coś odzyskać.

22 godziny temu, nowy78 napisał:

Ale jak widzę to i tak pikuś przy tym co trzeba będzie wydać na obudowę z wielkimi radiatorami

Miałem u siebie ostatnio z tego samego źródła wielką Aivę z wielkimi radiatorami / odzyskiwałem gniazda RCA :) / więc też może coś by się dopasowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wymyśliłem sobie taką robótkę, to zamierzam także zadbać o wygląd :) Kupię mimo wszystko nową obudowę. Już nawet znalazłem. W każdym razie doceniam chęć pomocy :) . A co do tranzystorów, to dzisiaj do mnie przyszły te zamienniki. Myślę, że są ok. Są sparowane i jeżeli wszystko się zgadza z opisami parametrów na opakowaniach nie powinno być problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Jak już wymyśliłem sobie taką robótkę, to zamierzam także zadbać o wygląd :)

Masz coś do firmy Aiva ? :) A jak już ma być pełen Hi-End to obok mnie w Obi mają promocję na farbę olejną , trochę papierkiem ściernym , potem ławkowcem i nie odróżniłbyś tej Aivy od Gryfona :) 

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Kupię mimo wszystko nową obudowę.

Jak nie to nie , pamiętaj , że chciałem ....... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Tomek, to nie jest tak, że zaraz wybrzydzam :). Chodzi mi o to, że obudowy z odzysku mają już różne otworki w miejscach, w których zapewne mnie akurat nie będą pasowały. No i często są pobijane. Że nie wspomnę, o dopasowywaniu się do obudowy, a nie obudowy do zawartości i.... A może jednak wybrzydzam 🤣

A tak w ogóle to chciałbym Ci przypomnieć, że zaraz po zrobieniu prototypu listwy zasilającej z filtrami, w obudowie powiedzmy standardowej, wykonałeś kolejne w takich już bardziej ekskluzywnych, i to pomimo tego, że masz ten element systemu ukryty :)

Myślałem także o samodzielnym wykonaniu, ale zrezygnowałem ze względu na jeszcze większe koszty. Trudno przebić ceny z dalekiego wschodu :) (nawet pomimo kosztów transportu i ewentualnych dodatków, o które może upomnieć się państwo ;) ). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Chodzi mi o to, że obudowy z odzysku mają już różne otworki w miejscach, w których zapewne mnie akurat nie będą pasowały.

Mogę polecić  świetną szpachlówkę :)

3 godziny temu, nowy78 napisał:

No i często są pobijane.

Ta co miałem była bezwypadkowa , nieklepana ,sprawdzałem miernikiem grubość lakieru :)

3 godziny temu, nowy78 napisał:

chciałbym Ci przypomnieć, że zaraz po zrobieniu prototypu listwy zasilającej z filtrami, w obudowie powiedzmy standardowej, wykonałeś kolejne w takich już bardziej ekskluzywnych

Akurat tego nie musiałeś , faktura śni mi się do dzisiaj :)

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Myślałem także o samodzielnym wykonaniu, ale zrezygnowałem ze względu na jeszcze większe koszty

Jak coś to mogę Ci pożyczyć nowiutki zestaw pilników , skup się , kupujesz blok aluminium i ...... :)

A na serio, to naprawdę Was czyli Ciebie i @MariuszZ podziwiam , to co robicie to już naprawdę górna półka pasji audio. Cieszę się , że są jeszcze ludzie, którzy coś tworzą i opisują to by pomóc innym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 nie czuję się takim pasjonatem jak to postrzegasz ale lubię zapach topionej kalafoni i zabawy z cyną 😉 pisanie o przygodach ze składania wzmaka ma też praktyczny wymiar prócz dzielenia się doświadczeniami. Łatwiej później coś odkopać jak potrzebne jakieś informacje. Z dysku u mnie często wiele rzeczy znika, a tu wisi i jest do dyspozycji. Myślę jeszcze o jakimś projekcie do poskladania ale jak zobaczyłem Twoje monobloki to mi trochę odeszła chęć zabawy. Myślę żeby coś porządnego zakupić i cieszyć się muzyką bez całej tej dijowskiej zabawy. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MariuszZ napisał:

lubię zapach topionej kalafoni i zabawy z cyną

To tak jak ja , lubię coś tworzyć i nie jestem typem "kanapowca" , najlepiej odpoczywam układając w głowie jakiś projekt i go realizując i nie ważne czy to remont mieszkania czy platforma pod monobloki / jutro lutuję kolejne kabelki , tym razem głośnikowe :) /

32 minuty temu, MariuszZ napisał:

Myślę jeszcze o jakimś projekcie do poskladania ale jak zobaczyłem Twoje monobloki to mi trochę odeszła chęć zabawy.

Mariusz to nie tak, mając taką wiedzę i doświadczenie jak Ty jednak pokusiłbym się o składanie. Podaję link      http://www.highfidelity.pl/@main-3382&lang=

Na końcu recenzji masz rozbierane zdjęcia monobloków i pre , śledziłem Twoje zmagania ze wzmacniaczem , zdjęcia wnętrza Twojego wzmacniacza sugerują , że wpakowałeś tam dużo więcej elementów i .... zagrało. Z tego co się zorientowałem "lampa" to praca z oscyloskopem i ciągłe dopasowywanie, a na tym się już znasz. I kolejna kwestia , nie ma pewności, bo nie porównywaliśmy , który sprzęt gra "lepiej" :) Choć lepiej to kiepskie określenie w audio .

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Podaję link   

Dzięki. Przeanalizuję to i przeliczę, bo wbrew pozorom zabawa w składanie nie jest tania. Twoje lampy trochę za mocne dla mnie. Raz, że słucham cicho muzyczki, dwa, że napięcia jebitne i strach łapy wsadzać do wnętrza wzmaka 😉 Co do jakości to tak jak piszesz. Wszystko jest kwestią gustu bardziej niż konkretnego brzmienia czy prezentowanych parametrów. Ostatnio kolega z innego forum podesłał mi oscylogramy upgrade'owanego Lebena CS300 i tak się zastanawiam jak to może grać. Muszę gdzieś posłuchać bo wali mi się mój system wartości. Pozdrawiam. 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MariuszZ napisał:

Ostatnio kolega z innego forum podesłał mi oscylogramy upgrade'owanego Lebena CS300 i tak się zastanawiam jak to może grać. Muszę gdzieś posłuchać bo wali mi się mój system wartości.

Właśnie dlatego zdecydowałem się na F5 ;) Podobno gra bardzo dobrze, ale na pewno parametry ma wręcz odjechane. Zniekształcenia - właściwie brak, pasmo zbliżające się do 1MHz - będę mógł nawet nadawać! 🤣

Ale rzeczywiście, gdy się zrobi tabelki w excelu, to już nie jest tak różowo, jak można by się było spodziewać patrząc tylko na układ/schemat. W przypadku lamp zapewne jeszcze gorzej to wygląda.

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Mogę polecić  świetną szpachlówkę :)

Tomek, Twoje poczucie humoru zawsze wprawia mnie w dobry nastrój 🤣. Nadal mi wesoło, a przeczytałem to będąc jeszcze w pracy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2020 o 08:41, 1Ender napisał:

Co o tym myślicie? 

Ja nie mam żadnego doświadczenia w składaniu tranzystorów ale myślę, że warto cokolwiek złożyć na początek. Ja bym poszedł śladami Piotra bo to słuszny kierunek. Starannie złożony prosty projekt Passa da niesamowitą frajdę i zagra na dobrym poziomie. Poza tym zawsze można liczyć na pomoc kogoś kto kroczył tą ścieżką 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, w jaki sposób zorganizujesz sobie obudowę zależy wyłącznie od Ciebie. Projekty DIY mają tą zaletę, że robisz jak chcesz. Ograniczeniem jest zwykle budżet. Ja np planuję umieścić oba kanały w jednej obudowie, pomimo tego, że ma to być konstrukcja jak najbardziej bezkompromisowa. Będzie tzw dual mono. Weź pod uwagę, że największe koszty we wzmacniaczu DIY, szczególnie tranzystorowym (ze względu na ceny lamp), stanowi obudowa i zasilanie. Dwa transformatory po 300VA mocy w wykonaniu pod audio (np z toroidy.pl) to już prawie 500 zł. Obudowa pod klasę A, czyli z dużymi radiatorami kolejne co najmniej 500 (np na ali). Oczywiście można zrobić samemu, ale (być może) będzie to opłacalne jedynie wtedy, gdy ma się własny warsztat,  a najlepiej z galwanizernią ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick

Mają być końcówki stereo z opcją zastosowania mono z wyższą mocą. Chcę zbudować 1 szt stereo, a jak mi się spodoba to dorobić drugą, tak by pracowały jako układ monoblock. 

Są takie gotowe konstrukcje, które są stereo, ale mogą pracować jako monoblocki jak masz dwie takie końcówki. 

Np. Hipotetycznie - W stereo oddają 300 W na kanał przy 4 omach, a jako mono np. 450 W przy 4 omach. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też końcówki mocy stereo które w takim trybie współpracują tylko z kablami RCA i po zmostkowaniu symetrycznym mogą pracować w konfiguracji XLR. Tak na prawdę to większość wzmacniaczy stereo można w taki sposób zmostkować podając pin negatywny np. na pin sygnałaowy lewego kanału a pozytywny na pin kanału prawego. Często jednak pojawia się wtedy ograniczenie minimalnej impedancji kolumn która może wzrosnąć z 4 do 8 ohm.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender, teraz już wiem dokładniej w czym rzecz, tzn. czego potrzebujesz. Dostrzegam także, że moc wyjściowa wzmacniacza nie jest dla Ciebie bez znaczenia ;) W tej sytuacji mogę dorzucić link do First Watt F5 Turbo. Na stronie 15 jest propozycja jak połączyć dwie końcówki (kanały), aby pracowały symetrycznie. @MobyDick już wspomniał jak zrobić to najprościej, wykorzystując symetryczne połączenia sygnałowe XLR. W innym wypadku konieczne będą dodatkowe elementy (odwracające fazę dla jednego z kanałów), co wg mnie "zepsuje" piękno tego układu. W opisie są również kolejne modyfikacje wzmacniacza F5 zwiększające w prosty sposób jego moc, poprzez dodanie kolejnych par tranzystorów w stopniu wyjściowym. Ale uwaga! To wzmacniacz pracujący w klasie A. Zwiększanie mocy jest dość kosztowne - tak przy budowie, jak i później w eksploatacji ;) Nawet nie wspomnę o gabarytach związanych z radiatorami.

Oczywiście to PP. Można ustawić mniejszy prąd spoczynkowy w stopniu mocy, powodując "szybsze" przejście do pracy w klasie B. Tyle, że wg mnie, nie bardzo ma to sens w przypadku akurat tego wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...