Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

Koledzy mam pytanie (może trochę dziwne) czy tryb DIRECT po wyłączeniu (ominięciu) korekcji (nieważne czy Dirac, Audyssey, YPAO itd.) uwzględnia opóźnienia (odległości) głośników względem miejsca odsłuchu, czy również "ustawia - pozostawia" je na 0.0? To że wyłącza korekcję jest jasne i oczywiste, ale co z opóźnieniami, wprowadzonymi np. manualnie oprócz korekcji automatycznej jeżeli to możliwe (w zależności od modelu) w amplitunerze?

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, faktycznie z tym jest różnie.

Pamiętam kiedyś przy Pure Direct nawet onkyo 905 nadał grało kino i przy dziwnym ustawieniu kanałów. Spodziewałem się wtedy że kalibracja przestanie działać i wyraźnie nie będę słyszał niektórych kanałów. Ale jednak nie.

Też się nad tym kiedyś zastanawiałem, ale potem mi przeszło.

Ale łatwo to sprawdzić.

Zrobić skrajnie dziwne ustawienia i wtedy włączać i wyłączać.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PanKlor mnie też wydaje się że wyłącza - omija (bo ma być jak najkrótszy tor), aczkolwiek z drugiej strony opóźnienie - odległość głośników nie jest korekcją akustyczną, ale jak @Piotr Sonido pisze może być z tym różnie, chociaż co do słyszalności dźwięku w kanałach nie miałbym wątpliwości, bo jeśli w danym kanale ma być dźwięk to będzie - nie zależnie od opóźnień/odległości - ale czy będzie we właściwym czasie. Moim pierwszym "amplitunerem" kina był uuuh ponad 20 lat temu Thomson DPL 560, tam nie było kalibracji/korekcji jak dziś, były jakieś tryby korektora typu POP, MUSIC, HALL itp. i oczywiście FLAT czyli bez korekcji, a opóźnienie ustawiało się odległością głośników. W tym wypadku ustawiając FLAT pomijało się "korekcję" regulację tonów ale działało opóźnienie/odległość głośników od słuchacza, w późniejszym Pioneer-ze też było podobnie, dopiero w Onkyo TX-NR686 było AccuEQ, a obecnie w Marantz mam Audyssey. Co do skrajnych ustawień OK, ale musiałbym mieć ścieżkę z impulsami i ciszą żeby "złapać" opóźnienia bądź ich brak, na materiale "filmu" raczej będzie to trudne - chociaż może przy skrajnych ścieżki się "rozjadą". Reasumując - wygląda na to, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi 🤔

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie.

Chodzi o skrajne ustawienia.

Odległość to jedno ale też poziom.

Ustaw sobie jednego surrounda skrajnie inaczej na przykład 0,5m a wszystkie inne kanały 10m. Do tego daj go najgłośniej wyrażnie +5 a inne -5. Jesli po włączeniu direct gra tak samo. To Direct czy Pure direct gasi inne układy ale nie te.

Korekcje basu, sopranu, Ewentualnie inne eqalizery. Na pewno tryby DAP czy usatweinia FLAT, Front ale to u Yamahy.

Natomiast odległości i glosność moim zdaniem trzyma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek72 napisał:

@PanKlor mnie też wydaje się że wyłącza - omija (bo ma być jak najkrótszy tor), aczkolwiek z drugiej strony opóźnienie - odległość głośników nie jest korekcją akustyczną,

W Pure Direct Denon wyłącza nawet wyświetlacz, żeby minimalizować wpływ elektroniki na dźwięk. Co do opóźnień - to imho jest element korekcji akustycznej. Po kalibracji Dirac masz określone opóźnienia w ms i nie możesz tego zmienić. JEszcze raz powtórzę - pytanie do producenta sprzętu bo implementacje mogą się różnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś znalazłem chwilkę żeby się tym pobawić. Zmieniłem odległość na frontach, lewy dałem na 0m, a prawy na 6m (na więcej ampli protestował "nieprawidłowa odległość" - pewnie poza zakresem kalibracji i ustawiał na 6) dźwięk - baza przesunęła się wyraźnie w prawo - czyli obniżony został poziom lewego a wzmocniony prawy kanał - prawidłowo skoro "ucho" jest przy lewym głośniku a prawy oddalony o 6m, przełączyłem na Direct i trzymał te ustawienie, w Pure też, czyli w Marantz (przynajmniej SR5013) "kalibracja" odległości nie jest pomijana w trybie Direct. Tak samo "trzyma" ustawienie poziomów kanałów. Co prawda test robiłem na sygnale PCM stereo, ale przypuszczam że w Dolby czy DTS będzie tak samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Odległość może odpowiadać przede wszystkim

za opóźnienie a poziom kanału ustawia się oddzielnie. Tak jest przynajmniej w Denonach .

Marantz / Denon to jeden team, więc funkcjonalność podobna żeby nie powiedzieć identyczna (w zależności od półki porównywanych modeli, te wyższe mają większe możliwości).

Zgadza się, że odległość odpowiada za opóźnienie, ale widocznie też wpływa na poziom, skoro baza przesunęła się u mnie w prawo tylko po regulacji odległości (opóźnienia). I działa z Audyssey jak również w trybach Direct i Pure Direct. Regulację poziomu testowałem osobno - też "trzyma" w każdym trybie. W Denonie pewnie będzie tak samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 7.08.2024 o 23:54, Tenfilip napisał:

Pytanie - jak klikne te kolorowe przyciski na dole pilota w denon x3500h, to ktore parametry sie zmieniaja? Np. kalibracja pewnie nie, ale np. kompresja albo obciecie basow? 

To jest do wyboru trybów odtwarzania.

Generalnie jak masz na AUTO rozpoznawanie sygnału to kompletnie tego nie uzywasz.

Kalibracja zostaje. Zmieniają się na przykład ECHA, przesuniecie fazowe. Spróbuj sobie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

To jest do wyboru trybów odtwarzania.

Generalnie jak masz na AUTO rozpoznawanie sygnału to kompletnie tego nie uzywasz.

Kalibracja zostaje. Zmieniają się na przykład ECHA, przesuniecie fazowe. Spróbuj sobie.

 

Momencik. Jakie echa, przesuniecia fazowe? Czy to nie jest wlasnie ustalane w kalibracji, poza PEQ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.08.2024 o 13:23, Tenfilip napisał:

Momencik. Jakie echa, przesuniecia fazowe? Czy to nie jest wlasnie ustalane w kalibracji, poza PEQ? 

Nie, to jest coś innego. No spróbuj sobie amplituner nie wybuchnie.

20 godzin temu, eMBe napisał:

Elo elo.

Będę miał nowy subwoofer. Czy muszę zrobić kalibrację wszystkiego czy mogę skalibrować tylko suba?

Amplituner z Dirac Live.

nie ma samej kalibracji suba.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Chciałbym dołączyć się do tematu ponieważ mam trochę problem z konfiguracją amplitunera NAD T758 v3i pod zestaw 5.1 
Uprzedzam że moja przygoda z kinem domowym zaczęła się niedawno więc proszę o wyrozumiałość ... Moja konfiguracja: Fronty na Large ; Centralny - small - 80 Hz ; Przestrzenne - small - 80 Hz ; Sub - wzmocnienie basu ... No i problem w tym że mało co słyszę tego basu nawet przy maksymalnym podbiciu tonu w ustawieniach na 12 (Sub: Indiana Line Basso 880).  Myślałem że to wina kabla ale jak zmieniłem na kabel typu Y to grał jeszcze słabiej tak więc pozostałem przy pojedynczym. Nie wiem czy to wina zbyt pustego  pomieszczenia...  obecnie zestaw znajduję się na ok 36 m2 z niewieloma meblami (dokładnie 2 niewielkie fotele bo to nowe mieszkanie tak więc pogłos na razie jest spory). Sub stoi w rogu pomieszczenia bo tam mi się wydał najlepiej grać ale mimo to jest jak dla mnie za delikatny a gdzieś wyczytałem że ten sub ma spory potencjał chyba że to ściema na naciągnięcie klijenta ;/ Dodatkowo odnoszę wrażenie że ten mój zestaw 5.1 wcale nie daję takiego efektu przestrzennego jak oczekiwałem bo można powiedzieć że moje fronty i surrondy grają prawie na jednym kanale przy ustawieniu Dalby Surround czy nawet EARS  ;/ 
Coś chyba knocę w konfiguracji. Proszę o jakieś porady odnośnie tego amplitunera (NAD T758 v3i). Instrukcja którą dostałem niewiele mi dała i dlatego chciałbym poradzić się ludzi z doświadczeniem w tego typu tematach. Jak mam ustawić to ustrojstwo żeby to faktycznie grało jak w kinie? Proszę o pomoc 
Pozdrawiam 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje ekranu ;)

Jeżeli chodzi o ustawienie to jest mniej więcej OK. Można coś tam poprawiać ale na chwilę obecną to raczej nie ma sensu (brak mebli, dywanu itp.) ze względu na warunki akustyczne. 

Jeżeli chodzi o ilość basu - jeżeli zrobiłeś standardową kalibrację Dirac to domyślny target jest dość lekki, suchy. Nie ma za dużo niskich tonów. Możesz wgrać krzywą HK albo Storm Audio np. 

Jeżeli chodzi o dźwięk przestrzenny to jak nie masz TV/projektora to raczej nie puściłeś ścieżki z zakodowanym Atmos/DD/DTHD/DTS lub cokolwiek podobnego. Amplituner musi dostać informację z zakodowanym dźwiękiem przestrzennym (czy to w starych kanałowych formatach, czy to w nowszych obiektowych). Z czego planujesz oglądać filmy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięcie laptopa może wiązać się z kilkoma komplikacjami. Nie jestem przekonany czy Netflix z przeglądarki obsługuje dźwięk przestrzenny. Po drugie istotne jest to jak ten laptop został podpięty. Poszukaj w sieci dem Dolby Atmos / DTS i odtwórz je w np. vlc playerze. Jako wyjście dźwięku ustaw amplituner/hdmi. Upewnij się, że został zidentyfikowany jako urządzenie wielokanałowe. 

Tu masz link do plików https://www.demolandia.net/cinema/dolby-demo-trailers-hd.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...