Skocz do zawartości

Kino domowe 5.x z mozliwoscia rozbudowy do 7.x.x - pokoj 35m2


jezikk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

obrazki to jedno, ale jeszcze są do tego treści. Gdzieś na Dolby Laboratories jest taka informacja. Tak samo maksymalne umiejscowienie surroundów w "pionie", nie powinna przekraczać 0,7 całkowitej wysokości górnego źródła dźwięku. Wszystko dla zachowania odpowiedniej separacji. Ale wiadomo - to istne "laboratorium", często nie do zastosowania w warunkach domowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o tym, szukałem właśnie dokładniejszych wytycznych ale parę linków było już nieaktualnych a nowszych nie znalazłem. Dlatego bazuje na tym co obecnie udostępniają w Dolby, DTS i IMAX.

Z wytycznych DTS:
Wysokość głośnika mono znalazlem w rekomendacja ze powinna być od 0,7-1,1m od podłogi, a dla głośnika bipol to powinno być od 1,1-1,5m (coś strasznie wysoko mi się to wydaje, ale faktycznie na amerykańskich filmikach z youtube te głośniki sa dość wysoko).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

👍

 

6 minut temu, Tenfilip napisał:

Z tego co kojarze, gdzies dolby polecalo nie uzywac bipol przy Atmos.

to też pamiętam.

Jak mówię, nie można dać się zwariować, ale warto starać się zastosować możliwie jak najbliżej referencji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Atmosa piszą aby to były głośniki mono z szeroka wiązką dyspersji (45-60st) albo z możliwości obrotu (pochylenia) głośnika w kierunku słuchacza.

Do boki i tył podają ze można używać mono lub bipoli. Odradzana natomiast konstrukcje dipolowe. Niestety nie podają wytycznych dla bipoli. DTS je wskazał, jak podałem wcześniej, a bipole właśnie lepiej sprawdzają się jak miejsce odsłuchowe sa bliżej ścian. DTS pisał ze wystarczy 10 feets (czyli ok 30cm) aby taki głośnik prawidłowo pracował w KD i dawał dobry efekt.

 

p.s. Dostałem dość ciekawa ofertę na zestaw Klipsch RP-8000 + 504c + 400M (używane kilka razy w salonie AV do prezentacji otwarte ok 6-8 m-cy temu). Rabat w stosunku do katalogu to lekko ponad 25% ? Dokupiłbym tylko rp-402s na tyl i suba i mialbym zestaw 7.1 Warto w to iść w takim pomieszczeniu jak mam ? (opcje z monitorami rp-600m na front została zanegowana przez małżonkę, muszą być wolnostojące dla bezpieczeństwa)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no DTS ma swój odpowiednik DTS:X i tam to było wskazane w wytycznych ze głośniki bipolarne w połączeniu z sufitowymi powinny być (rekomendują) pomiędzy 1,1-1,5m a optymalnie w połowie wysokości pomieszczenia pomieszczenia i grafika pokazująca pomiar od podłogi do spodu głośnika zamontowanego na suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem ;)  ok, jak widać każde z nich ma swój pogląd na tę kwestię - wysokość w sumie się zgadza, samo zastosowanie kolumn już nie koniecznie. Chyba, że też, jak Dolby była wzmianka, że można, ale nie rekomendują. Ale nie widziałem, nie czytałem i nie zgłębiałem DTS'a. Luźna dywagacja 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie:

https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/gold-4g/gold-fx/

Przełączany między monopolem a dipolem. (Dokumentacja mówi o innej zwrotnicy dla dipola i bipola, ale chodzi o dipol i monopol).

Żeby zrobić z niego bipol, trzeba otworzyć obudowę i odwrócić przewody idące od zwrotnicy do przednich głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, yahoo111 napisał:

Rozwiązanie:

https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/gold-4g/gold-fx/

Przełączany między monopolem a dipolem. (Dokumentacja mówi o innej zwrotnicy dla dipola i bipola, ale chodzi o dipol i monopol).

Żeby zrobić z niego bipol, trzeba otworzyć obudowę i odwrócić przewody idące od zwrotnicy do przednich głośników.

A nie do bocznych? Zreszta, co to za rozwiazanie? Nie lepiej docelowo kupic takie, jak sa potrzebne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MA określa przetworniki jako para przednia i tylna. W zależności od położenia dźwigni, odwrócona faza jest na parze „przedniej”.

W sumie Jednocześnie też używają określenia lewa/prawa, ale ostatecznie dla dipola bocznego w surround 5.1 przeciwfaza jest na parze przedniej.

Gdybym miał te głośniki, rozkręciłbym i sprawdził, jak są podłączone przetworniki do zwrotnicy. Jeśli na wsuwane konektory, to będzie łatwo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jezikk napisał:

p.s. Dostałem dość ciekawa ofertę na zestaw Klipsch RP-8000 + 504c + 400M (używane kilka razy w salonie AV do prezentacji otwarte ok 6-8 m-cy temu). Rabat w stosunku do katalogu to lekko ponad 25% ? Dokupiłbym tylko rp-402s na tyl i suba i mialbym zestaw 7.1 Warto w to iść w takim pomieszczeniu jak mam ? (opcje z monitorami rp-600m na front została zanegowana przez małżonkę, muszą być wolnostojące dla bezpieczeństwa)

Co o tym myślicie, warto w to iść ? (pomieszczenie 40m2)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem Klipscha 6000 i 8000 ale niestety tylko w stereo a nie pełnego setu. Czekam az ściągną mi centralny 404c lub 504c.  Byl bardziej efekciarski przy filmach niz MA Bronze 6 i miał jakby więcej mocy. MA miałem wrażenie ze będzie za slaby do 40m, oba zestawy słuchałem w pomieszczeniach ok 18-20m2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, wspominałeś o tych odsłuchach. I nie dziwi mnie Twoje odczucie - przede wszystkim Klipsch'a charakteryzuje duża efektywność i nie potrzebują dużo prądu, żeby pokazać, co potrafią. Do tego grają typową V-ką, co w kinie robi wrażenie, ale w muzyce już może być męczące na dłuższą metę - tu już pozostaje kwestia gustu i własnych preferencji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła, idę w zestaw Klipscha RP-800f + 504c + 402s i .... no właśnie

1) co brać na tył czy również 402s czy może RP-500M/600M ?
2) Jakie subwoofer (na ten moment 1 szt a w przyszłości dokupię druga): 115SW, 150SW, REL 1205, SVS sb2000 lub pb2000 ???
3) Jakie 2 Atmosy polecacie, najlepiej aby były z mozliwoscia obrotu do słuchacza, bo beta trochę szerzej niz siedzisko i fronty. Szukam raczej tańszej średniej polki.
4) Jaka elektronikę z mozliwoscia rozbudowy do 11.2 polecacie do takiego zestawu (rozpatruje: Denon x3600/x4500, Marantz 6014, Onkyo rz8400) ?

Edytowano przez jezikk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...