Skocz do zawartości
ormats

Szukam wzmacniacza do ok. 7000 zł.

Recommended Posts

18 godzin temu, MobyDick napisał:

Właśnie to wynika z praw fizyki. Używanie wysokoskutecznych kolumn przy bardzo małych mocach ze wzmacniacza który ma wtedy dość duże zniekształcenia nie ma sensu. Do tego aby uzyskać wysoka skuteczność trzeba budować głośniki dynamiczne o bardzo małym liniowym skoku. To z kolei sprawia że tylko przy niewielkich ciśnieniach akustycznych kolumny z takimi głośnikami niskotonowymi są w stanie pracować przy niskich zniekształceniach. Dlatego obecnie buduje się kolumny takie a nie inne, a nie dlatego ze robi się je źle. Do bardzo słabych wzmacniaczy lampowych potrzebne są zupełnie inne kolumny. A wiedza jaka nabyto przez dziesiątki lat budowy kolumn pozwala dziś budować niewielkie kolumny dające nisko schodzący bas z niewielkich przetworników. W dość odległej przeszłości było to niemożliwe. 

Dlaczego nadal produkuje się duże 12"-15"-18 calowe głośniki? Czemu nadal powstają kolumny tubowe?
Spokojny, naturalny bas pojawia się w głośnikach od 12” w górę ( jest kilka wyjątków - ale jakimś kosztem) - reszta daje sztuczny bas, niewiele kolumn gra dobrze gdy graja cicho i bardzo cicho, wszystkie kolumny graja dokładnie tak jak wyglądają, małe - mały nerwowy dźwięk itp. Fizyki się nie oszuka.

Edytowano przez Chlorofil

Nie zgodzę się z tym :) , bo to kompletne bzdury. To fakt że łatwiej zbudować dobry głośnik niskotonowy o dużej średnicy. Łatwiej wtedy również o wyższą skuteczność. Bywa jednak że duży głośnik o bardzo dużej skuteczności wcale nie schodzi nisko z basem. Szczególnie gdy jest w niezbyt dużej objętości. Nie wiem czemu niektórzy taki bas uważają za naturalny :) . Nie jestem przeciwnikiem dużych głośników niskotonowych. Obecnie są głównie potrzebne do kolumn estradowych. Częstym problemem właśnie gdy chodzi o ciche granie jest to że duże głośniki wtedy się nie sprawdzają.

Co do praw fizyki :) . Na pewno nie potwierdzą tego subiektywne oceny. Jeśli już to wyniki pomiarów. I tu jest zawarta cała prawda. Właściwe wykorzystywanie praw fizyki nie ma nic wspólnego z jej oszukiwaniem.

9 minut temu, MobyDick napisał:

Nie zgodzę się z tym :) , bo to kompletne bzdury. To fakt że łatwiej zbudować dobry głośnik niskotonowy o dużej średnicy. Łatwiej wtedy również o wyższą skuteczność. Bywa jednak że duży głośnik o bardzo dużej skuteczności wcale nie schodzi nisko z basem. Szczególnie gdy jest w niezbyt dużej objętości. Nie wiem czemu niektórzy taki bas uważają za naturalny :) . Nie jestem przeciwnikiem dużych głośników niskotonowych. Obecnie są głównie potrzebne do kolumn estradowych. Częstym problemem właśnie gdy chodzi o ciche granie jest to że duże głośniki wtedy się nie sprawdzają.

Nie odpowiedziałeś na pytanie, dlaczego ludzie nadal kupują głośniki 12-15 calowe, skoro malutkie grają tak samo? Dlaczego ludzie kupują głośniki tubowe? Małe głośniki nie są w stanie wytworzyć nie zniekształconego dźwięku w całym paśmie, po prostu ze względu na ich rozmiar. Podczas gdy małe głośniki tworzą wrażenie pełnego dźwięku, duże głośniki dostarczają go w rzeczywistości. Dźwięki wydają się pełne, naturalne i realistyczne.

To trochę taj jakbyś się mnie zapytał czemu niebo jest czerwone. A prawda jest taka ze czasem takie bywa i nie tu jest miejsce na takie pytania i odpowiedzi. Obecnie duże głośniki jak już wspomniałem stosuje się tam gdzie potrzeba dużej ich skuteczności. Najczęściej stosuje się je na estradzie. Bywa że używa się ich do kolumn o bardzo dużej skuteczności, do wzmacniaczy lampowych o małej mocy. Czasem ktoś po prostu chce mieć coś z dużymi głośnikami basowymi do bardzo głośnego grania. Wielu producentów od dawna nie produkuje głośników większych niż nieco ponad 20 cm średnicy ( np. ScanSpeak ). Nawet jeśli chodzi o bas wśród głośników niskotonowych bywa ze lepsze właściwości ma głośnik 10" niż 12" z tej samej serii. Jest wiele mitów na ten temat. Trudno mi polemizować z czyimiś przeświadczeniami na ich podstawie. Do tego jest wiele szczególnych przypadków. Np. w konstrukcjach otwartych używa się bardzo dużych głośników o wysokiej skuteczności którą potem traci się w ich aplikacji. Właśnie to z dużymi głośnikami jest ten problem że trudno jest z nich uzyskać niskie zniekształcenia w szerokim pasmie, ze względu na to ze w dużej membranie łatwiej o dużą ilość rezonansów. Stosowanie membran z przetłoczeniami na pewnych średnicach do pewnego stopnia rozwiązuje ten problem, lecz zmniejsza sztywność w stosunku do masy. Do tego z takich dużych mało sztywnych membran często uzyskuje się kartonowy bas w którym stopa brzmi jak kopanie  w pudło z tektury. Bywają jednak wielbiciele takiego zjawiska ... Myślę ze chyba dość już tego, w tym temacie. Tu chodzi o wzmacniacz a nie o duże czy małe głośniki. Do cichego grania moim zdaniem najlepiej nadają się wzmacniacze które mają niskie zniekształcenia przy małych mocach lub po prostu takie których zniekształcenia w tym zakresie są mało dokuczliwe. Zdążają się jednak ludzie który lubią słuchać właśnie tych dokuczliwych zniekształceń ...

18 godzin temu, RLC napisał:

Sugerując się tym testem to gra jak klocki za 10000k? 

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2020/01/smsl-a8-wzmacniacz-cyfrowy-icepower.html?m=1

Oj jedno z mniej wiarygodnych źródeł w necie ...... :/

Nie chodzi o lekceważenie. Ale moim zdaniem Caspian M2 słusznie kilka lat z rzędu był najlepszym wzmacniaczem do 12k.

Nie gra idealnie ze wszystkim. ale budowa i dzwiek to na prawde klasa sama w sobie.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Oj jedno z mniej wiarygodnych źródeł w necie

Akurat nie mam problemu z opiniami od tego Pana jak też z innymi, odbieram je z dużym dystansem 😉

1 godzinę temu, RLC napisał:

Akurat nie mam problemu z opiniami od tego Pana jak też z innymi, odbieram je z dużym dystansem 😉

Ale ten Pan pisze bardzo fajnie, z tym że - jak już gdzieś pisałem - gdyby krytykował sprzęt o którym pisze, pewnie szybko stracił by chętnych na testowanie ich urządzeń. 

Ale blog jest bardzo fajny i chętnie go przeglądam. 

Może gdyby Szymon Faber testował rzeczy dostępne dla przeciętnego nabywcy mielibyśmy jedno wiarygodne źródło testów. 

Stereoikolorowo odkąd pamiętam farmazoni lekko ;)  Ostatnio czytałem recenzję feliksa 300b 20th , niby spoko , ale po co "chwalenie" ~5 parami różnych lamp 300b , a opis brzmienia jak 90% jego recek także w sumie można jedynie fotki obczajać :D 

9 minut temu, seba3002 napisał:

Ale ten Pan pisze bardzo fajnie

Piszę fajnie można wręcz usłyszeć muzykę 😉 Nie powiem że nie czytam jego testów robię to!

Dnia 12.10.2020 o 07:13, S4Home napisał:

Według mnie zdecydowanym faworytem jest Atoll IN 200 do tych kolumn. A jeśli możesz trochę dołożyć albo rozmawiamy o modelu ekspozycyjnym to bezkonkurencyjny w tej kwocie Caspian M2.

Zapraszam po wypozyczenie obu.

No, ale z tego co piszą prawdziwi fachowcy to raczej kupa złomu. Musicie nie mieć sumienia, że sprzedajecie jakieś Atolle czy Roksany ludziom. A właśnie, mi też takowy wcisneliscie i byłem zachwycony dopóki nie zapoznałem się z wpisami na temat nowego sprzętu z tego wątku... Ale teraz już jestem uswiadmiony więc : oddawać mi kasę inwyminiac Atolla na coś sprzed 40 lat!!!! Ja w międzyczasie pędzę do salonu żeby oddali mi pieniądze za nowa Hondę i kupię Kadeta z 85.... Ciekawe czy za telewizorami z tego czasu też tak ludzie tęskna? 

Mój kolega kupił kiedyś białego Kadeta jak zdał prawo jazdy w liceum. Zapłacił za niego 1800 zł wtedy i nawet nie dojechał do domu :D zawsze płaciło się za jakość. W Atoll in200 signature nie jest inaczej.

AtollIN200Signature-03w.jpg

4 godziny temu, Tomasz S. napisał:

Mój kolega kupił kiedyś białego Kadeta jak zdał prawo jazdy w liceum. Zapłacił za niego 1800 zł wtedy i nawet nie dojechał do domu :D zawsze płaciło się za jakość. W Atoll in200 signature nie jest inaczej.

AtollIN200Signature-03w.jpg

No też, cholera jasna, przeciez jako pierwszy tu napisałem żeby Atolla in200 kupować. Raz, że mam i gra pięknie, dwa, że jako jeden z nielicznych po rozkręceniu także zachwyca budowa. Wystarczy porównać wnętrze z K3 czy M5Si itp by wiedzieć, że to inna liga. A przecież Atoll nie ma zintegrowanego przedwzmacniacza gramofonowego. 

Dla mnie Atoll in200 Signature nie ma konkurencji w swojej cenie a nawet i wyższej. Owszem, są takie wzmacniacze jak np Yamaha A-s1100, które wyglądają cudownie i są świetnie zbudowane, ale jednocześnie rozbijają się o totalnie nijaki dźwięk. 

Atoll ma swoje wady - przeladowany, zbyt uniwersalny pilot czy prądowe atrakcje przy pierwszym uruchomieniu, ale to żadna cena za szeroko rozumiana jakość oferowana przez ten wzmacniacz. 

Dnia 9.10.2020 o 23:33, ormats napisał:

Muszę dodać, że jestem ograniczony trochę wysokością półki na którym będzie stał wzmacniacz  , prześwit ma 16,5 cm

Primare I30 ma chyba 10 cm. Więc się zmieści. Cenowo też. Skoro już padają propozycje nie najnowszych.

Edytowano przez Junoxe

14 minut temu, Junoxe napisał:

Primare I30 ma chyba 10 cm. Więc się zmieści. Cenowo też. Skoro już padają propozycje nie najnowszych.

Ładnie zbudowany, ale czy nie nabyt suchy do tych kolumn? 

1 godzinę temu, Khedron napisał:

Ładnie zbudowany, ale czy nie nabyt suchy do tych kolumn? 

E tam. W audio jak wiesz króluje bajkopisarstwo. W związku z tym jak coś pochodzi ze Skandynawii to musi być zimne, suche, chude czy jakieś blade. To po prostu bzdurki. :)
Jest po prostu przezroczysty. Ani nie ociepli, ani nie oziębi. Jak nagranie kiepskie, to usłyszysz kiepskie. Jak świetne to usłyszysz świetne. Nie każdemu to pasuje. Zwłaszcza jak lubi fajną muzę kiepsko zrealizowaną.
Długowieczne, świetnie zrobione, bardzo dobra charakterystyka. Wszystko pod kontrolą. Obsłuży każde kolumny. Na anglojęzycznych forach (np. audiogon) bardzo dobre opinie. Podpinany m. in. pod Magnepany. Przy dobrym nagraniu bardzo przejrzysty i czysty dźwięk. Ale jak pisałem nie każdy lubi.

Edytowano przez Junoxe

22 godziny temu, RLC napisał:

Tu trzeba mieć olbrzymi dystans.

21 godzin temu, seba3002 napisał:

Ale ten Pan pisze bardzo fajnie, z tym że - jak już gdzieś pisałem - gdyby krytykował sprzęt o którym pisze, pewnie szybko stracił by chętnych na testowanie ich urządzeń. 

Ale blog jest bardzo fajny i chętnie go przeglądam. 

Może gdyby Szymon Faber testował rzeczy dostępne dla przeciętnego nabywcy mielibyśmy jedno wiarygodne źródło testów. 

Pisze ładnie, składnie, Po Polsku i buduje renome że niby indywidualny odbiorca. Blog a nie strona ładne fotki. Ale wiarygodność jest bardzo niska.

20 godzin temu, Khedron napisał:

No, ale z tego co piszą prawdziwi fachowcy to raczej kupa złomu. Musicie nie mieć sumienia, że sprzedajecie jakieś Atolle czy Roksany ludziom. A właśnie, mi też takowy wcisneliscie i byłem zachwycony dopóki nie zapoznałem się z wpisami na temat nowego sprzętu z tego wątku... Ale teraz już jestem uswiadmiony więc : oddawać mi kasę inwyminiac Atolla na coś sprzed 40 lat!!!! Ja w międzyczasie pędzę do salonu żeby oddali mi pieniądze za nowa Hondę i kupię Kadeta z 85.... Ciekawe czy za telewizorami z tego czasu też tak ludzie tęskna? 

???

Pokaż mi gdzie kto piszę że Caspian M2 to złom!

"byłeś zachwycony do póki nie zapoznałeś się z wpisami na forum" :P:P Dziękuję:) Już wszystko jasne.

A później piszesz że jednak atoll. Dobra nie rozumiem Twojego wpisu. To sarkazm?

Primare gra zdecydowanie bardziej liniowo od na przykład norweskiego Hegla. Ten jest jasny.

@S4Home, przynajmniej ja odczytuję wpis @Khedron jak sarkazm w najczystszej postaci :)

Co do wzmacniaczy, to jeżeli autor wątku nie odrzuca idei all-in-one, to sumując budżet na wzmacniacz i Node 2i, można pokusić się ok Lyngdorfa TDAI-1120. Bardzo dobry wzmacniacz, z dobrym źródłem i świetną korekcją akustyki.

Polecam przetestować. Przy okazji zajmie mało miejsca i spokojnie zmieści się na półeczkę :)

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

@S4Home, przynajmniej ja odczytuję wpis @Khedron jak sarkazm w najczystszej postaci :)

I masz najczystsza rację. Muszę tylko pamiętać, żeby przy @S4Home nie ironizować bo jeszcze znów nie wychwyci i się obrazi :).

Takie pytanko pomocnicze do wielbicieli staroci: autor pytania wyraźnie wspomniał o ograniczonej wysokości półki, tymczasem co lepszy zabytkowy klocek to bardziej imponujący wymiarami. Co zatem polecicie? 

Czytam czytam i wyczytałem, że chciałbym posłuchać Atolla in 200 signature , do tego muszę sprawdzić Unison Research Unicon Primo .

Lyndgorfa odpuszcze.

Muszę najpierw jakiegoś daca kupić. Na początek coś tańszego (żeby później kupić lepszego , dac się nie zmarnuje dostanie go syn ) SMSL M200 lub Topping D50s .

Dokończę salon bo zostało parę rzeczy do wykończenia i będę działał.

Edytowano przez ormats

21 godzin temu, Khedron napisał:

Dla mnie Atoll in200 Signature nie ma konkurencji w swojej cenie a nawet i wyższej. Owszem, są takie wzmacniacze jak np Yamaha A-s1100, które wyglądają cudownie i są świetnie zbudowane, ale jednocześnie rozbijają się o totalnie nijaki dźwięk. 

A to  też żart, czy Ty tak poważnie?

1 godzinę temu, ormats napisał:

Lyndgorfa odpuszcze.

Daj mu szansę, jeżeli tylko masz okazję. Posłuchać nie zaszkodzi :)

Odpada Ci wtedy kupno DAC i streamera (wzmacniacze Lygndorfa są tzw. Power DACami, czyli konwersja do postaci analogowej następuje dopiero w filtrach rekonstrukcyjnych). Lyngdorfy naprawdę fajnie grają i są solidne. Do tego naprawdę świetna korekcja akustyki, która bardzo mocno pomaga w typowych pomieszczeniach.

9 minut temu, Felix1 napisał:

Odpada Ci wtedy kupno DAC i streamera (wzmacniacze Lygndorfa są tzw. Power DACami, czyli konwersja do postaci analogowej następuje dopiero w filtrach rekonstrukcyjnych). 

Mam duży stolik pod tv (2 m szerokosci, z 2 półkami/deskami) pusto by tam bylo. Do tego odpada zmiana poszczególnych elementów systemu i nie chciałbym pozbawić się zabawy  wymianą co niektórych części zestawu w późniejszym czasie.

Cześć,

z codziennego doświadczenia zdecydowanie mogę Ci polecić skonfrontowanie Atolla IN200 Signature z Unison Unico Primo czy nawet Nuovo. Jest to bardzo fajne połączenie z Fyne Audio F501. Jakby co zapraszamy na odsłuch :)

Pozdrawiam,

Michał

18 godzin temu, Khedron napisał:

I masz najczystsza rację. Muszę tylko pamiętać, żeby przy @S4Home nie ironizować bo jeszcze znów nie wychwyci i się obrazi :).

Ja bardzo lubie sarkazm! Tylko zrobiłeś to w najwyższy sposób! Szacun i miałem po prostu dylemat. :)

18 godzin temu, Stream napisał:

A to  też żart, czy Ty tak poważnie?

Wszystko ma zawsze konkurencję :) W każdej cenie.