Skocz do zawartości

Kolumny,Wzmacniacz oraz prośba o rady


audio plebs

Recommended Posts

Witam

Zacznę może od zarysu. Wychowałem się na muzyce klubowej początku milenium. Energy, Manieczki - Ekwador. Z czasem przechodząc na Trance (nie licząc przerwy na czasy akademickie). Do tej pory posiadam wieżo-kolumne Sony MHC-V7D. "Łupała" dobrze a i imprezę w remizie obsłużyć potrafiła (światła i cuda na kiju). Krótko mówiąc spełniała oczekiwania. Nie mniej od kilku lat moje preferencje przesuwają się w stronę soundtracków gier. Często goszcząca w internecie pod opisem "epic". Jednak prawdziwy klin wbijają mi koncerty zwykle towarzyszące konferencją/festiwalom. Przykładem z naszego podwórka był FMF 2016: Video Game Show - poświęcony muzyce z wiedźmina. Mam ogromną chęć usłyszenia w przystępnej jakości koncertu "NieR Orchestral Arrangement" oraz pozostałych koncertów zarówno związanych z Nier'em jak i twórczością Keiichi Okabe. Dostaję wręcz ślinotoku na widok kolekcjonerki poświęconej temu koncertowi..

 

Zbieg okoliczności w postaci kupca na Sony i promocji w pewnym elektro-markecie zdecydowałem się na zakup kolumn. Kolumn Klipsch R-620F (1800 cebulionów). Przyznać muszę dwie rzeczy: okropny  narwaniec jestem a co gorsza wychodzi, że debil. Przynajmniej mniej więcej takimi słowami zgasił mój entuzjazm kolega z pracy. Rozchodzi się o bass reflex. I tu o ile to nie łamie regulaminu wstawię zdjęcie pomieszczenia..

ae5cebd4735da1aemed.jpg

Jest to pokój na piętrze w domu jedno rodzinnym. Szeroki na ok 380cm i głęboki na 350cm. W miejscu odsłuchu znajduje się przysłowiowe wyro i szafa. Po prawej "ściana ze szkła" a więc okno i drzwi na taras zajmujące ok 60% ściany. Z lewej  podwieszony regał i szafka nocna. Zaś na ścianie "multimedialnej" - drzwi, kolumna, szafka rtv, kwiatek i nad tym wszystkim podwieszony TV. Przegubowy uchwyt telewizora pozwala manewrować nim pól metra zarówno w prawą jak i lewą. Centralnie mały stolik i pufa.

Więc wracając do debila. Nie licząc jakiejś sesji gdy wytargam kolumny pozwolić sobie mogę na ok. 30-40 cm miedzy ścianą a kolumną. Słucham obecnie muzyki głownie przed zaśnięciem. Niewiele ponad próg słyszalności. 

Zastosowanie:

Głownie muzyka z "internetów". Z mniej istotnych zastosowań wsparcie TV + konsoli.

Głośniki:

Najlepiej Klipsch R-620F. Jest to do odkręcenia acz już mocno się nakręciłem. Wizualnie trafiają w mój gust. Nie licząc tego wydatku i za jakiś czas konsoli - ciułam na własne 4 kąty wiec też ciężko powiedzieć jak będzie finalnie . 

Wzmacniacz/Amplituner+ budżetowy CD:

Pierwsza myśl była o Amplitunerze kina domowego coś jak Denon AVR-X2600H. Naszła mnie jednak refleksja - no fajnie sporo bajerów i główna linia "komunikacji" poprzez hdmi. Tylko czy to nie w myśl zasady "Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" i taki sprzęt nie "wykastruje mi" Stereo. Coś jak dobre adidasy do garnituru. Niby buty więc swoje podstawowe zastosowanie spełniają, w swojej kategorii prezentują jakość ale ogólnie.. no nie.

Więc moje oczy skierowały się w stronę Amplitunerów 2.1. W przypadku zmiany preferencji dostawienia subwoofera powinno dawać radę nawet w przypadku filmów/gier akcji. Pierwsze na co trafiłem to Yamaha MusicCast R-N602. Oczy jak 5zł zaś miałem jak zobaczyłem Denon DRA-800H.

Wygląda na idealnie skrojony pod 100W przy impedancji 8 ohm. Rozsądną ilość wejść w tym hdmi ARC. Korzysta w pełni z udogodnień cywilizacyjnych: Wifi, Streamu muzyki (HEOS),dostępu do Deezer, Spotify Connect,  TIDAL. Siłą rzeczy natomiast nie ma zaś systemów dźwięku przestrzennego jak ATMOS, które mi akurat potrzebne nie są (a więc zbędnych zdatków).

 

Odtwarzacz CD - tu raczej dogram pod firmę poprzednika i liczę się z wydatkiem ok. 1200 zł. Ewentualnością było by zrezygnowanie z odtwarzacza CD i zakup odtwarzacza blu-ray gdy na standard wejdzie 8K. Zaś CD zgrywać na USB. (na ile stracę na takim zabiegu?)

Na koniec poprosił bym o rady już odnośnie samej "instalacji". Rady jak dla dziecka najlepiej. Pokazać palcem.

Taki wtyk (bananowy?). Taki kabel ( 2,5mm?). I najważniejsze co z czym jak połączyć (optyczne zostawić dla odtwarzacza?), TV przez (hdmi jak będzie), konsola (cinch-jack?). Telewizor to z 2018r. LG OLED55B8 zaś w planie jest najnowsza konsola Sony, Obecnie mam PS3.

pozdrawiam i z góry dziękuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli nie planujesz dalszej rozbudowy to koniecznie postaw na amplituner stereo lub wzmacniacz. Klipsch R620F to dynamiczne brzmienie z mocniejszą górą i dołem pasma. Jeśli chciałbyś uzyskać pełniejsze brzmienie z bardziej nasyconą średnicą to polecam Denon DRA-800h. W tym przypadku masz wszystko na czym Ci zależy i pełną obsługę sieci. 
Bardzo dobrym połączeniem byłby także Magnat MR780 lub dynamiczniejszy Audiolab 6000a. W obu przypadkach telewizor połączysz za pomocą kabla optycznego, HDMI nie jest tak na prawdę potrzebne. Konsolę możesz połączyć HDMI z telewizorem i kablem optycznym ze wzmacniaczem.  Jeśli nie masz wielu płyt CD to ten zakup zostawiłbym na sam koniec, ponieważ możesz wybrać odtwarzacz bluray, którego połączysz kablem coaxialnym i wykorzystasz przetwornik cyfrowo analogowy w MR780 czy Audiolab 6000a. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie

Dziękuje za podpowiedzi.  Dam sobie czas z odtwarzaczem CD -  w między czasie obserwując rynek wtórny. Mam podobnego bzika co Panowie z tym, że na punkcie części PC. Zawsze jest pokusa dołożenia. A w zasadzie już Denon przesunął zakres z 2500 do 3000zł, które chciałem na to przeznaczyć. Zwłaszcza propozycja Pana Michała - zacna - wydaje się krokiem drugim w przygodzie z muzyką. Krokiem po zweryfikowaniu jak "przyjmie" się na co dzień. Z kupna OLED'a jestem względnie zadowolony jednak głownie korzysta z niego reszta rodziny a z netflixa głównie koledzy z pracy, których poratowałem namiarami. Sam głownie na nim.. o ironio słucham muzyki. Widzę tu pewną analogię bo to kolejna elektronika za kilka tysięcy. A taki TIDAL może, choć nie musi, stać się odpowiednikiem Netflixa. Tam z QLEDa skusiłem się na OLEDa (+1500zł). Magnat MR 780 to w moim przypadku taki OLED. Tym razem dam sobie szansę i spróbuje z tańszą wersją. (a weryfikując  Magnat MR 780 sporo osób poleca ten wzmacniacz nawet i do wyższego modelu Klipsch'a ).

 

A kiedyś jak złapie tzw. bakcyla - 6500 zł tak jak i za dobrego PC'ta potraktuję jak promocję.

I ostatnia kwestia już do użytkownika Q21. W jakiej formie preferuje Pan kontakt . Odezwać się na pocztę podaną na internetowej stronie salonu Q21?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...