Skocz do zawartości

Pytanie z zakresu prądu i elektryki :)


Recommended Posts

Chwila moment, ten czarnuch to w końcu jakiej klasy jest? Normy?! Na zbyt wysoki prąd rozruchowy jeśli wywala B, to daje się C... Ale lepiej sprawdzić skrzynkę z licznikiem jaki tam jest wyłącznik nadprądowy i czy można go w razie potrzeby samodzielnie włączyć. Bo jak będzie topnikowy (jak u mnie), a Twój wynalazek zbytnio będzie zwlekał z działaniem, to wywali ten w skrzynce (zazwyczaj "C") i wtedy mały zonk. Wyzwalacz przeciążeniowy w "B" nastawiony jest na 1,13 - 1,45 krotności prądu znamionowego, a zwarciowy na 3 - 5 krotności prądu znamionowego. "C" wyzwala gdy prąd zwarciowy osiągnie on wartość 5-10 krotności prądu znamionowego.

Ponadto te wyłączniki nadprądowe nie są po to by chronić sprzęt, tylko by chronić instalację - okablowanie - by się z niej żarnik nie zrobił.

Po pierwsze. Przewód od bezpiecznika daj co najmniej YDY 3x2,5 lub nawet 3x4,0 (jak chcesz możesz kupić czarny). Po drugie nie podłączaj nic ponadto w tym torze, tylko Twój sprzęt - wtedy dopiero będzie profesjonalnie. Telewizor na tej samej linii co Hi-End? Po trzecie... Mam nadzieję że te śmiechy chichy odnośnie norm dotyczących urządzeń elektrycznych zostaną śmiechami chichami i nikt nie będzie musiał się o tym przekonywać.

Osobiście wolałbym kupić sprawdzony LEGRAND C16A, przed nim wyłącznik różnicowo-prądowy LEGRAND 25A, i wpięty do tego ochronnik przepięć np. Adelid żeby byle piorun nie puścił z dymem całego sprzętu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Chwila moment, ten czarnuch to w końcu jakiej klasy jest? Normy?! Na zbyt wysoki prąd rozruchowy jeśli wywala B, to daje się C... Ale lepiej sprawdzić skrzynkę z licznikiem jaki tam jest wyłącznik nadprądowy i czy można go w razie potrzeby samodzielnie włączyć. Bo jak będzie topnikowy (jak u mnie), a Twój wynalazek zbytnio będzie zwlekał z działaniem, to wywali ten w skrzynce (zazwyczaj "C") i wtedy mały zonk. Wyzwalacz przeciążeniowy w "B" nastawiony jest na 1,13 - 1,45 krotności prądu znamionowego, a zwarciowy na 3 - 5 krotności prądu znamionowego. "C" wyzwala gdy prąd zwarciowy osiągnie on wartość 5-10 krotności prądu znamionowego.

Ponadto te wyłączniki nadprądowe nie są po to by chronić sprzęt, tylko by chronić instalację - okablowanie - by się z niej żarnik nie zrobił.

Po pierwsze. Przewód od bezpiecznika daj co najmniej YDY 3x2,5 lub nawet 3x4,0 (jak chcesz możesz kupić czarny). Po drugie nie podłączaj nic ponadto w tym torze, tylko Twój sprzęt - wtedy dopiero będzie profesjonalnie. Telewizor na tej samej linii co Hi-End? Po trzecie... Mam nadzieję że te śmiechy chichy odnośnie norm dotyczących urządzeń elektrycznych zostaną śmiechami chichami i nikt nie będzie musiał się o tym przekonywać.

Osobiście wolałbym kupić sprawdzony LEGRAND C16A, przed nim wyłącznik różnicowo-prądowy LEGRAND 25A, i wpięty do tego ochronnik przepięć np. Adelid żeby byle piorun nie puścił z dymem całego sprzętu.

Bufler.

O ochronnik przepięć bym Cię chciał zapytać.

Kupiłem taki
https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-typ-1-2-4p-30ka-275v-simtec-st30b-c-typ-1-2-4p-85201010

Jest OK? Miał mi go przyjść elektryk wpiąć do skrzynki ale się rozchorował. Muszę kogoś innego znaleźć albo samemu to założyć.

Różnicowo-prądowy mam taki
https://www.tim.pl/wylacznik-roznicowopradowy-4p-40a-0-03a-typ-ac-fh204-ac-400-03-2csf204002r1400

Widzę, że masz pojęcie w temacie to może coś doradzisz. Ja jestem blady kompletnie.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co pytasz... Najbardziej łopatologicznym i prostym dla dosłownie laika jest wg. mnie ten opis budowania rozdzielni. https://elektrykadlakazdego.pl/domowa-rozdzielnica-final-1/

Ochronnik napięć to takie ustrojstwo które uchroni instalację od nagłego zbyt wysokiego napięcia (nie tylko pioruny, czasem są awarie od strony operatora). W razie takiego zdarzenia następuje awaryjne zwarcie z przewodem ochronnym (potocznie uziemieniem żółto-zielony). Trzeba pamiętać że to jednorazowa ochrona, dwóch piorunów jeden po drugim w tą samą linię to już nie ochroni. Tą pomarańczową wkładkę się wymienia na nową po zdarzeniu. Podłącza się to jako pierwszy element zaraz za rozłącznikiem. Różnicowo-prądowy instaluje się przed klasycznymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Butler napisał:

Nie wiem o co pytasz...

Czy ten ochronnik i różnicówka którą mam są  solidne?

Bo Ty polecałeś inne a ja się na tym nie znam.

Przed uderzeniem  dwóch piorunów to uchroni bo jak rozumiem po pierwszym już wywali prąd w domu i trzeba będzie wymienić te wkładki?

9 godzin temu, Butler napisał:

Podłącza się to jako pierwszy element zaraz za rozłącznikiem. Różnicowo-prądowy instaluje się przed klasycznymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi.

Czyli przy wejściu do skrzynki rozdzielczej u mnie najpierw ten ochronnik na następnie dopiero różnicówka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochronnik ok, ale jakaś droga oferta co pokazałeś. Zerknij tu, a spokojnie można jeszcze taniej. Różnicówka też ok, ABB to duży producent.

Jeśli chodzi o ochronnik to tak nie działa. On ma tylko wejścia na L1,L2,L3,N. Nie ma wyjść by chronić coś za sobą jak w przypadku wyłączników różnicowo-prądowych czy wyłączników nadprądowych. Działa to tak że jak nagle pojawia się przepięcie to cały ten impuls zrzuca na "wyjście" PE (Przewód ochronny zielono-żółty). Jak wkładka się wypala to nic już nie ochroni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Ochronnik ok, ale jakaś droga oferta co pokazałeś.

Ja tylko wysłałem pierwszy lepszy link bo ja już go mam kupiony. Dałem coś około 200zł jak pamiętam:-)

13 minut temu, Butler napisał:

Jeśli chodzi o ochronnik to tak nie działa. On ma tylko wejścia na L1,L2,L3,N. Nie ma wyjść by chronić coś za sobą jak w przypadku wyłączników różnicowo-prądowych czy wyłączników nadprądowych. Działa to tak że jak nagle pojawia się przepięcie to cały ten impuls zrzuca na "wyjście" PE (Przewód ochronny zielono-żółty).

O dzięki. Tego nie wiedziałem. Czyli ta wkładka niekoniecznie się wypala za pierwszym razem jego zadziałania  jak rozumiem?

Ja myślałem, że to taka jednorazówka.

Ale należy ją zamontować przed różnicówką?

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ochronnik zadziała, to wkładka się przepala. Jednorazówka. Takie działanie, możesz tego nawet nie zauważyć a ochrony nie będzie. Po to masz tą małą zieloną kostkę pod ochronnikiem by podłączyć obwód na jakąś lampkę sygnalizacyjną. Ochronnik instaluje się często wręcz przed licznikiem by go także ochronić. Ale jak chcesz montować go we własnym zakresie nie angażując dostawcy energii (plomby), do dajesz ją zaraz po rozłączniku izolacyjnym w skrzynce, czyli na wyjściu z rozłącznika masz w każdym gnieździe dwa przewody, jedne do ochronnika, drugie dalej do "różnicówki", ewentualnie gdzieś tam kontroler faz można sobie walnąć. W skrócie - Tak, przed innymi wyłącznikami/bezpiecznikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Jak ochronnik zadziała, to wkładka się przepala. Jednorazówka. Takie działanie, możesz tego nawet nie zauważyć a ochrony nie będzie.

Cenna uwaga. Musze z młodym pogadać. Trzeba by do tego w takim razie dorobić jakiś moduł żeby po ,, wybiciu'' tego ochronnika wrzucił jakieś info na telefon, do netu gdziekolwiek, gdzie będzie to od razu widoczne. To chyba nie będzie trudne do zrobienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekcję zasilenia swojej "jaskini" mam zmontowaną w szafie rack 19 42U i jest na oddzielnej fazie. Jest rozłącznik izolacyjny, lampka sygnalizacyjna (wskazuje obecność napięcia), ogranicznik przepięć, różnicówka i wyłączniki nadprądowe. Dla amplitunera i końcówki mocy użyłem kategorii C by mi nie wywalało bezpiecznika przez wysoki prąd rozruchowy. Jeden panel dystrybucji napięć mam wolny, w niedalekiej przyszłości przeniosę do niego elektrykę pozostałej części domu.

IMG_20210923_230420.jpg.6be9fa4958dd0c21

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...