Skocz do zawartości

Denon AVC x3700h ustawienia


Pilislaw1978

Recommended Posts

Witam jak najlepiej ustawić kino denon poprzednio miałem yamahe i pytam użytkowników denon jakie są najlepsze ustawienia . 
Kolumny to MA bronze 500/c150/FX/AMS 

Kalibracja kiepsko mi ustawiła No wszystko średnio gdzieś na -7/-9 ,tak jakby nie miały życia /i zero dynamiki

Przestawilem wszystkie  fronty na 0 a surroundy na +3 Fronty Dolby na +5 ustawiłem wysokość sufitu miarką bo mi zle zmierzyło i wpisałem 1,40m  i już było lepiej (ogólnie więcej szczegółów słychać w kinie denon lub to inny dźwięk Atmos robi taki efekt)

Fronty ustawiło na Duże ale resztę na małe nie idzie zrobić tylnych /bocznych/dolby /na duże ? Czy maja pozostać małe ?

Hz zrobiłem na 80 wszystkie(chyba ze ma być inaczej proszę rady)bo tez było dziwnie tylko surroundy boczne zostawiłem na 180 tak ja ustawiło (bo to pierdzitki od starego kina 3 ohm tymczasowe musze zmienić ) 
Ampli dałem na 4 ohm bo doczytałem na forum ze jest bezpieczniej chociaz był ciepły przy odtwarzaniu ale nie gorący  

Nie  wiem co jeszcze napisać może użytkownicy Denon mi doradza Ampli jest podłączony do LG oled BX 65  cali ,earc nie robie bo wszystko mam wpięte pod ampli  

Prosze o jak najwiecej rad co do ustawień 

Pozdrawiam 🍺

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pilislaw1978 napisał:

Kalibracja kiepsko mi ustawiła No wszystko średnio gdzieś na -7/-9 ,tak jakby nie miały życia /i zero dynamiki

Czyli takie wprowadziła korekcje (podniesienie niektórych częstotliwości) i tak powinieneś zostawić. To że obniżyła poziomy kanałów to nie znaczy że jest źle. Ile/jaki masz układ głośników fizycznie.

 

1 godzinę temu, Pilislaw1978 napisał:

Przestawilem wszystkie  fronty na 0 a surroundy na +3 Fronty Dolby na +5 ustawiłem wysokość sufitu miarką bo mi zle zmierzyło i wpisałem 1,40m

zrób raz jeszcze kalibrację, obniżenie poziomu poszczególnych kanałów wynika z zastosowanej korekcji, wysokość sufitu nie jest mierzona, tylko odległość od punktu odsłuchowego (pomiaru) do głośnika.

Po kalibracji możesz wprowadzić drobne korekty w zakresie częstotliwości odcięcia - czyli najczęściej zalecane zmiana frontów na małe, ustawienie odcięcia na 80Hz, pozostałe głośniki jako małe - odcięcie możesz zostawić takie jak ustawiła kalibracja (powyżej 80Hz). Jaki poziom po kalibracji ma subwoofer, powinien być jak najbliżej 0dB i to musisz wyregulować wzmocnieniem na subwooferze. Jeżeli np. po kalibracji subwoofer ma -12dB to należy go ściszyć potencjometrem i powtórzyć kalibrację do momentu jak będzie bliski 0dB. Chodzi o to że przy wartościach skrajnych amplituner już nie ma możliwości korekty. Metodę możesz przyspieszyć kończąc kalibrację po 3 punkcie i odczytując wyniki, jak sub będzie na akceptowalnym poziomie wykonasz pełną końcową kalibrację.

Kolejnym krokiem jest dopieszczanie - czyli ustawienie offset-u dla DynamicEQ, wyłączenie/włączenie korekcji Loudnes dla Dolby, trzeba to potestować, ja przy moim Marantz też sporo się nagimnastykowałem, ale w końcu osiągnąłem taki dźwięk jaki mi odpowiada.

Dość dużo jest opisane w tym temacie. Chociaż ja u siebie finalnie zostawiłem fronty jako duże, resztę ogarnąłem wyłączając inne poprawiacze typu Loudnes dla Dolby. Każdy ma inne pomieszczenie i gust, w każdym razie jest to do ogarnięcia.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Pilislaw1978 napisał:

Mowisz ze pare razy zrobić kalibrację No wszystko miałem na minusie prawie wszędzie -9 drętwy dźwięk jak nie wiem tak jak napisałem wyżej musiałem poprawić

chodziło mi o ustawienie subwoofera - załóżmy że robisz pierwszą kalibrację, zgodnie z "instrukcją" ustawiasz głośność sub-a na 50% (godzina 12 na potencjometrze suba), puszczasz sygnał testowy i po trzecim pomiarze pojawia się opcja "Zakończ", kończysz kalibrację, wchodzisz w ustawienia Audyssey i odczyt parametrów, sprawdzasz ustawienia głośników i zwracasz uwagę na korekcję Subwoofera - jeżeli jest np. +11dB to zwiększasz moc suba potencjometrem na nim umieszczonym, jeżeli jest -10dB odwrotnie, zmniejszasz moc sub-a również potencjometrem na sub-ie. Ponownie puszczasz kalibrację i po 3 kroku znowu sprawdzasz. Chodzi o to że amplituner ma zakres +/-12dB i większej korekty nie jest w stanie zrobić. Ja u siebie bawiłem się aż uzyskałem 0dB, później trochę musiałem "poprzestawiać klocki" i mam -1dB dla sub-a (nie chciało mi się już "dotykać" potencjometru bo czasem dosłownie mikroruch wprowadza zmianę o 1dB). Jak wyregulujesz subwoofer wtedy puścisz pełną kalibrację na 8 punktów - jeżeli masz taką potrzebę. Pamiętaj że odległość mikrofonu nie powinna przekraczać 60cm od punktu 1.

Inna sprawa to te -9dB np. na frontach, to wynika z korekcji w stosunku do pomieszczenia, Audyssey wzmacnia/osłabia pewne częstotliwości wg pewnego wzorca/algorytmu. Jeżeli np. natężenie dźwięku np. na 500Hz jest zbyt niskie względem innych częstotliwości to ją wzmocni np. o 5dB. Wówczas po kalibracji na tym głośniku będzie -5dB mocy ogólnej, bo o taką wartość została podniesiona ta częstotliwość.

Tak wygląda np. wykres korekcji

IMG_1857.thumb.JPG.5f5f165df8e077ec279cdaa3e63103a0.JPG

Jak widzisz korekcja nie przekracza ok +5dB, o taką wartość zostanie obniżona "moc ogólna" wyświetlana w menu jako poziom -5dB. Jeżeli u Ciebie dochodzi do -9dB to oznacza że o taką wartość ampli podnosi pewne częstotliwości, możesz te wykresy podejrzeć po kalibracji.

1 godzinę temu, Pilislaw1978 napisał:

Dynamic ÈQ I Volume wyłączone ?

Dynamic EQ - włączony, Volume nie

1 godzinę temu, Pilislaw1978 napisał:

Glosniki dolby jak ustawić ?Loudnes ?

nie bardzo wiem o co w tym momencie pytasz, jeżeli o Loudness Mangement to ja wyłączyłem, podobnie jak Cinema EQ, dźwięk na moje ucho jest o wiele bardziej dynamiczny i żywy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mu

13 minut temu, S4Home napisał:

Audyssey XT32 tak.

YPAO RSC po srodku.

z kolei klasyczny Audyssey jest porównywalny z YPAO. Kwestia manualnych zmian później.

Piotr

Musze  powiedzieć ze XT 32 funkcja fajnie podbija dźwięk ale bas za mocno dudni musiałem suba zmniejszyć prawie do -10 i ostatecznie wszystkie dodatki wyłączyłem i oglądam na czystym dts HD MA  lub Dolby True Hd/Atmos 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Tak Panie Piotrze , kiedyś to robili .... ja w RX-A3030 mogę praktycznie zmienić każdą wartość oddzielnie dla każdego kanału po pomiarze YPAO :)

nie kiedyś tylko Ty masz jeden z najwyższych modeli Avantage.

Nawet model RX-A20xx nie ma tych opcji chociaż to się zmieniało. Jak dobrze pamiętam to RX-A2050 nie miał w YPAO możliwości ustawienia kąta mikrofonu który miała 3050, natomiast 2060 albo 2070 już to dostał. Funkcje z wyższych modeli schodzą do niższych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lolekdrugi napisał:

możliwości ustawienia kąta mikrofonu

A właśnie , mam takie cóś i nawet dostałem taki trójkąt na statyw , z możliwością umieszczenia mikrofonu do pomiarów kąta. Szczerze to skorzystałem z tego może trzy razy podczas pomiarów. Potrzebne to do czegoś ? Ma na cokolwiek wpływ , czy tylko informuje jaki jest kąt między punktem odsłuchu a kolumnami ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomek4446 napisał:

A właśnie , mam takie cóś i nawet dostałem taki trójkąt na statyw , z możliwością umieszczenia mikrofonu do pomiarów kąta. Szczerze to skorzystałem z tego może trzy razy podczas pomiarów. Potrzebne to do czegoś ? Ma na cokolwiek wpływ , czy tylko informuje jaki jest kąt między punktem odsłuchu a kolumnami ? 

według instrukcji to robi jeszcze dokładniejsze pomiary akustyki pomieszczenia. Jak masz to używaj. Oczywiście po każdym przestawieniu mebli, kolumn w pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolekdrugi napisał:

Jak masz to używaj.

Dzięki , znowu będę przesuwał w sobotę fronty to zrobię kalibrację z tym trójkątem i bez / mam możliwość dwóch niezależnych zapisów YPAO / , zobaczymy jaka będzie różnica. A'props samych pomiarów , to robię pomiary wg. DL . Yamaha w instrukcji nie precyzuje tego zagadnienia , podaje o ile pamiętam , że odległość od punktów powinna być ok. 0,5 m . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, lolekdrugi napisał:

Dlatego jest problem z prawidłową kalibracją subwooferów.

Akurat to mam gdzieś. Z subem łaziłem dwa tygodnie po pokoju by ustalić gdzie mu będzie najlepiej , ustawiam go na ucho. Druga metoda trochę bardziej pracochłonna , tu zaczynam od ustawienia głośności na godz. 12 robię kalibrację , zwykle YPAO go ścisza , więc ja manualnie zmniejszam na subie głośność , aż do momentu gdy kolejna kalibracja pokaże mi "0".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pilislaw1978 napisał:

Musze  powiedzieć ze XT 32 funkcja fajnie podbija dźwięk ale bas za mocno dudni musiałem suba zmniejszyć prawie do -10 i ostatecznie wszystkie dodatki wyłączyłem i oglądam na czystym dts HD MA  lub Dolby True Hd/Atmos

czy robiłeś korekcję subwoofer-a tak aby po Audyssey miał około 0dB? Jeżeli dudni to spróbuj ustawić go w innym miejscu - jak wyżej pisze @tomek4446. W innym wypadku gdy dudnienie nie ustąpi - akustyka pomieszczenia. Możesz jeszcze popróbować czy fronty ustawić jako małe/duże (ja np. mam u siebie jako duże). I zwróć uwagę czy nie masz przypadkiem włączonego dublowania sub + main. Subwoofer oczywiście w pełnym paśmie 120Hz.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek72 napisał:

czy robiłeś korekcję subwoofer-a tak aby po Audyssey miał około 0dB? Jeżeli dudni to spróbuj ustawić go w innym miejscu - jak wyżej pisze @tomek4446. W innym wypadku gdy dudnienie nie ustąpi - akustyka pomieszczenia. Możesz jeszcze popróbować czy fronty ustawić jako małe/duże (ja np. mam u siebie jako duże). I zwróć uwagę czy nie masz przypadkiem włączonego dublowania sub + main. Subwoofer oczywiście w pełnym paśmie 120Hz.

 

Tak mam ustawione lfe- main inaczej przy stereo mi sub nie działa a lubię 2.1 przy stereo musze potestować 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pilislaw1978 napisał:

Tak mam ustawione lfe- main inaczej przy stereo mi sub nie działa a lubię 2.1 przy stereo musze potestować 

Bo sub przy stereo ma NIE DZIAŁAĆ , masz duże podłogówki. Zrób po kalibracji wszystkie kolumny na " małe" , odcięcie na 80 Hz , sub bez dopalacza , czyli działa tylko w kanale LFE , w stereo pełne pasmo tylko z frontów i będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek4446 napisał:

Bo sub przy stereo ma NIE DZIAŁAĆ , masz duże podłogówki. Zrób po kalibracji wszystkie kolumny na " małe" , odcięcie na 80 Hz , sub bez dopalacza , czyli działa tylko w kanale LFE , w stereo pełne pasmo tylko z frontów i będzie ok.

A można tak ze przy stereo będą jako duże pełne pasmo to już mnie kurde przerasta tak jak przy tej kalibracji przedstawianie suba co prawda poprosiło mnie o zmniejszenie ale raz poniżej 75 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

ze przy stereo będą jako duże pełne pasmo to już mnie kurde przerasta

po prostu wyłącz to lfe-main , tak do kina jak i do stereo.

3 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

o zmniejszenie ale raz poniżej 75 

Zrób kalibrację , ustaw kolumny na small / 80Hz/ ,masz z tyłu suba gałkę głośności. Puść sobie jakiś film i ręcznie tak ściszaj suba by nie dominował z basem. Sub ma uzupełniać pasmo a nie grać główną rolę. Subwoofer solo to tylko efekty a nie cały czas naparzanie basem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tomek4446 napisał:

po prostu wyłącz to lfe-main , tak do kina jak i do stereo.

Zrób kalibrację , ustaw kolumny na small / 80Hz/ ,masz z tyłu suba gałkę głośności. Puść sobie jakiś film i ręcznie tak ściszaj suba by nie dominował z basem. Sub ma uzupełniać pasmo a nie grać główną rolę. Subwoofer solo to tylko efekty a nie cały czas naparzanie basem.

Dzieks 🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺

38 minut temu, tomek4446 napisał:

po prostu wyłącz to lfe-main , tak do kina jak i do stereo.

Zrób kalibrację , ustaw kolumny na small / 80Hz/ ,masz z tyłu suba gałkę głośności. Puść sobie jakiś film i ręcznie tak ściszaj suba by nie dominował z basem. Sub ma uzupełniać pasmo a nie grać główną rolę. Subwoofer solo to tylko efekty a nie cały czas naparzanie basem.

Aha skoro fronty 80 Hz tez i ustawić jako małe  to przy stereo będzie pełne pasmo ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...